Webinar mehanizmy zahistu

725 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
725
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
8
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Webinar mehanizmy zahistu

 1. 1. ГО “Інститут розвитку регіональної преси”Доповідач: Людмила Опришко – медіа-юрист, медіа-тренер
 2. 2.  Порушення порядку ведення передвиборної агітації з використанням засобів масової інформації Порушення обмежень щодо ведення передвиборної агітації; Відповідальність повторне або одноразове грубе порушення ЗУ“ Про вибори народних депутатів “; Ненадання можливості оприлюднити відповідь;
 3. 3. Кодекс про адміністративні правопорушення України (КУпАП) передбачає притягнення до відповідальності власників, посадових чи службових осіб та творчих працівників засобів масової інформації,зокрема, за:1) Стаття 212-9. «Порушення порядку ведення передвиборної агітації, агітації під час підготовки і проведення ;2) Стаття 212-10. «Порушення обмежень щодо ведення передвиборної агітації, агітація в день проведення референдуму»;3) Стаття 212-11. «Ненадання можливості оприлюднити відповідь щодо інформації, поширеної стосовно субєкта виборчого процесу»
 4. 4. Порушення передбаченого законом порядку ведення передвиборної агітації, агітації під час підготовки і проведення референдуму з використанням друкованих, електронних (аудіовізуальних) засобів масової інформації або надання переваги в інформаційних телерадіопередачах чи друкованих засобах масової інформації будь-якому кандидату, політичній партії (блоку), їх передвиборним програмам власниками, посадовими чи службовими особами, творчими працівниками засобів масової інформації - тягнуть за собою накладення штрафу від десяти до пятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.Порушення заборони протягом визначеного законом часу у будь-якій формі коментувати чи оцінювати зміст передвиборної агітаційної теле-, радіопрограми відповідного кандидата, політичної партії (блоку), давати будь- яку інформацію щодо цього кандидата, цієї політичної партії (блоку) власниками, посадовими чи службовими особами, творчими працівниками засобів масової інформації - тягне за собою накладення штрафу від сорока до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.Супроводження офіційних повідомлень у період виборчого процесу коментарями, що мають агітаційний характер, а також відео-, аудіозаписами, кінозйомками, фотоілюстраціями про дії посадових осіб органів державної влади та органів місцевого самоврядування як кандидатів у депутати та на посади сільських, селищних, міських голів - тягне за собою накладення штрафу від пятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
 5. 5. Здійснення передвиборної агітації особою, участь якої у передвиборній агітації заборонена законом, проведення передвиборної агітації поза строками, встановленими законом чи в місцях, що заборонені законом, здійснення передвиборної агітації у формах і засобами, що суперечать Конституції або законам України, або інше порушення встановлених законом обмежень щодо ведення передвиборної агітації, крім випадків, передбачених статтями 212-9, 212-13 та 212-14 цього Кодексу, а так само агітація в день проведення референдуму –тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від тридцяти до пятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від пятдесяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
 6. 6. Ненадання відповідному субєкту виборчого процесу, щодо якого оприлюднено інформацію, яку він вважає недостовірною, на його вимогу (звернення) можливості у визначеному законом порядку оприлюднити відповідь щодо такої інформації – тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від ста до ста пятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян
 7. 7. За Законом України“ Про вибори народнихдепутатів ”
 8. 8. Відповідно до ч. 12 ст. 74 Закону України “ Про вибори народних депутатів ” право на опублікування відповіді на інформацію, має партія, що є субєктом виборчого процесу, або кандидат, які вважають інформацію недостовірною.ЗМІ, який оприлюднив відповідний матеріал, зобовязаний надати можливість для оприлюднення відповідіСтроки надання відповіді: не пізніш як через 3 дні після дня звернення з вимогою про відповідь, але не пізніш останнього дня перед днем виборів зобовязаний надати можливість для відповіді.Можливість для відповіді передбачає: надати такий самий ефірний час відповідно на телебаченні чи радіо або опублікувати в друкованому засобі масової інформації наданий партією чи кандидатом матеріал.
 9. 9. - матеріал повинен бути набраний таким самим шрифтом і- розміщений під рубрикою «відповідь»;- на тому ж місці шпальти ;- в обсязі не меншому, ніж обсяг повідомлення, що спростовується- відповідь повинна містити посилання на відповідну публікацію в друкованому засобі масової інформації, передачу на телебаченні, радіо та на інформацію, що спростовуються;- відповідь не повинна містити прямих закликів до голосування за або не голосування за певні партії, кандидатів у депутати;- відповідь має бути оприлюднена без додатків, коментарів та скорочень;- здійснюється за рахунок засобу масової інформації. Відповідь на відповідь не надається. Відповідь повинна відповідати вимогам ч. 5, 9 ст. 71 ( не містити закликів до насильницького повалення конституційного ладу та не містити завідомо наклепницьких висловлювань).
 10. 10. Якщо ЗМІ відмовляє в публікації спростування, партія або кандидат, які є субєктом виборчого звертаються до адміністративного суду в порядку ст. 174 КАСУ.
 11. 11.  У випадку подання кандидатом (довіреною особою) вимоги до ЗМІ після спливу 3-х днів після оприлюднення, ЗМІ може відмовити в публікації відповіді, оскільки строк «не пізніш як через три дні» - продовженню, поновленню не підлягає. ЗМІ може опублікувати відповідь, подану після вказаного строку, якщо позивач надасть докази “ явної недостовірності ” інформації
 12. 12.  У разі встановлення судом при розгляді виборчого спору: повторного або одноразового грубого порушення засобом масової інформації вимог Закону України “ Про вибори народних депутатів ” суд приймає рішення про тимчасове (до закінчення виборчого процесу) зупинення дії ліцензії або про тимчасову заборону (до закінчення виборчого процесу) випуску друкованого видання.
 13. 13.  До виборчої комісії в порядку, передбаченому статтями 108 – 113 ЗУ Про вибори НДУ» До адміністративного суду в порядку, передбаченому КАС України
 14. 14.  Закон України «Про вибори НДУ» передбачає лише порядок оскарження до виборчих комісій. Суб’єктами звернення є /ч.1 ст.108/: Кандидат у депутати; Партія – суб’єкт виборчого процесу в особі керівника, представника партії у ЦВК, уповноваженої особи партії чи іншої особи, уповноваженої рішенням центрального керівного органу партії; Довірена особа кандидата; Офіційний спостерігач; Виборча комісія; Виборець, чиї особисті виборчі права або охоронювані законом інтереси порушено. Скарга повинна стосуватись виборчого процесу.
 15. 15. Рішення, дії чи бездіяльність такихсубєктів оскарження:Виборчої комісії, члена виборчої комісії;Політичної партії – субєкта виборчого процесу;Кандидати в депутати;Уповноважених осіб партій, довірених осіб кандидатів внародні депутати, офіційних спостерігачів від партій,кандидатів у депутати та громадських організацій (лишещодо порушень, які мали місце під час голосування).УВАГА ! Рішення дії чи бездіяльність ЗМІ, їїпосадових та творчих працівників довиборчої комісії оскаржити не можна!!!
 16. 16.  Рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, членів цих комісій, органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, засобів масової інформації, підприємств, установ, організацій, їхніх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації, кандидатів, їхніх довірених осіб, партій, їхніх посадових осіб та уповноважених осіб, офіційних спостерігачів, що порушують законодавство про вибори, можуть бути оскаржені до суду в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (ч. 9 ст. 108 ЗУ «Про вибори НДУ»).
 17. 17.  Право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність засобів масової інформації, їхніх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації, що порушують законодавство про вибори мають: виборча комісія, кандидат в народні депутати, партія – субєкт виборчого процесу. Інші субєкти виборчого процесу такого права не мають!!! УВАГА: Дії власників ЗМІ, які не працюють у створеному ними засобі масової інформації на адміністративних посадах та не є їх творчими працівниками, відповідно до ЗУ «Про вибори НДУ» та КАСУ оскарженню не підлягають!
 18. 18.  Позовна заява щодо дій чи бездіяльності засобів масової інформації, їхніх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації, що порушують законодавство про вибори, подається до: місцевого загального суду як адміністративного суду за їхнім місцезнаходженням (друге речення ч. 3 ст. 174 КАСУ) .
 19. 19. Загальний строкПозовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльностіЗМІ, його посадових та службових осіб, творчихпрацівників може бути подано до адміністративногосуду у 5-денний строк з дня прийняття рішення,вчинення дії або допущення бездіяльності. Спеціальний строкПозовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності, щомали місце до дня голосування, може бути поданодо адміністративного суду у вищезазначений (5-денний) строк, але не пізніше 24 години дня, щопередує дню голосування.
 20. 20.  Суд вирішує адміністративні справи у 2-денний строк після надходження позовної заяви. Адміністративні справи за позовними заявами, що надійшли до дня голосування, вирішуються судом у 2-денний строк, але не пізніше ніж за 2 години до початку голосування. Адміністративні справи за позовними заявами, що надійшли у день голосування вирішуються судом до закінчення голосування. Адміністративні справи за позовними заявами, що надійшли у день голосування, але після закінчення голосування, вирішуються судом у 2- денний строк після надходження позовної заяви.
 21. 21.  Суд, установивши порушення законодавства про вибори чи референдум, визначає у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересів, а також порядок усунення усіх наслідків цих порушень відповідно до закону або приймає інше передбачене законом рішення. У разі виявлення порушень, що можуть бути підставою для притягнення до відповідальності не за правилами цього Кодексу, суд постановляє окрему ухвалу з повідомленням про наявність таких порушень і надсилає її до органів чи осіб, уповноважених вжити у звязку з цим заходів, встановлених законом.
 22. 22.  Копії судового рішення невідкладно видаються особам, які брали участь у справі, або надсилаються їм, якщо вони не були присутні під час його проголошення. Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ щодо ЗМІ набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. Судові рішення Вищого адміністративного суду України набирають законної сили з моменту проголошення і не можуть бути оскаржені.
 23. 23.  Судові рішення можуть бути оскаржені в апеляційному порядку 2- денний строк з дня їх проголошення, а судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування. Судами апеляційної інстанції є відповідні апеляційні адміністративні суди.
 24. 24.  Суд апеляційної інстанції розглядає справу у 2-денний строк після закінчення строку апеляційного оскарження з повідомленням осіб, які беруть участь у справі. Апеляційна скарга стосовно судового рішення, що було ухвалене до дня голосування, розглядається не пізніше ніж за 2 години до початку голосування.
 25. 25.  Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи судом першої інстанції та апеляційному розгляду. Суд апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду не може повертати справу на новий розгляд. Судове рішення суду апеляційної інстанції є остаточним.
 26. 26.  Строки, обчислюються календарними днями і годинами. Останнім днем строку, який має закінчитися з настанням певної події, є день, що передує дню вказаної події. Днем бездіяльності є останній день встановленого законом строку, в який мало бути вчинено дію або прийнято рішення. Днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
 27. 27. Засоби масової інформації не несуть відповідальності за зміст передвиборної агітації, яка була розміщена відповідно до угод із замовниками, крім випадків, передбачених : ч. 5 ст. 74 (заклики до повалення…) та ч. 9 ст. 74 якщо ЗМІ було достовірно відомо про наявність відповідного рішення суду (завідомо наклепницька інформація про партію, кандидата)
 28. 28. 1. Розглядаються за Цивільно-процесуальним Кодексом України (а не КАСУ);3. Можуть бути подані протягом року з моменту публікації;5. Позовні вимоги можуть бути заявлені окремо (про спростування, про захист честі та гідності) або всі разом;7. У позивача немає жодних привілеїв згідно з ЗУ “ Про вибори народних депутатів ”.
 29. 29. Людмила Опришко,Адвокат, медіа-юрист
 30. 30. 1. Інститут розвитку регіональної преси 044-279-41-992. Панкратова Людмила 093-102-10-813. Бурмагін Олександр 067-722-47-654. Опришко Людмила 067-449-32-565. law.irrp.org.ua@gmail.com

×