„Що таке «режимні об’єкти»? Порядок допуску журналістів та опублікування інформації про них“

7,670 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
7,670
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
4
Actions
Shares
0
Downloads
22
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

„Що таке «режимні об’єкти»? Порядок допуску журналістів та опублікування інформації про них“

 1. 1. ГО «Інститут розвитку регіональної преси” «РЕЖИМНІ ОБ’ЄКТИ»ТА ЯК ТУДИ ПОТРАПИТИ ЖУРНАЛІСТУ Українське законодавство та правила безпеки для журналістів 22 травня 2012 року Доповідач: Людмила Панкратова – медіа-юрист, медіа-тренер.
 2. 2. Законодавство!Законодавство України не містить визначення “режимний об’єкт”!Встановлено:4) режим охорони;5) охоронні заходи;6) державна охорона;7) забезпечення безпеки.1. Закон “ Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб ”
 3. 3. Визначення державної охорониДержавна охорона органів державної влади України та посадових осіб (далі - державна охорона) – це система організаційно- правових, режимних, оперативно-розшукових, інженерно- технічних та інших заходів, які здійснюються спеціально уповноваженими державними органами з метою забезпечення нормального функціонування органів державної влади України, безпеки посадових осіб та обєктів, визначених цим Законом.ст. 1 Закону
 4. 4. Принципи охорони• Державна охорона здійснюється на принципах законності, безперервності, поваги до прав, свобод, гідності людини і громадянина, єдиноначальності.• Ст. 3 Закону
 5. 5. Охорона органів державної владиСтаття 4. Державна охорона органів державної влади України Державна охорона здійснюється щодо:• Верховної Ради України;• Кабінету Міністрів України;• Конституційного Суду України;• Верховного Суду України.
 6. 6. Обєкти охорониДержавна охорона здійснюється щодо будинків, де працюють• Верховна Рада України,• Президент України,• Кабінет Міністрів України,• Конституційний Суд України,• Верховний Суд України, споруд і спеціальних транспортних засобів, що перебувають в їх користуванні, інших місць постійного і тимчасового перебування осіб, які охороняються відповідно до цього Закону, важливих державних обєктів та прилеглих до них територій і акваторій, визначених Президентом України. Стаття 9.
 7. 7. Охорона Президента• Президентові України забезпечується безпека в місцях його постійного і тимчасового перебування шляхом здійснення державної охорони.• Протягом строку повноважень Президента України також забезпечується безпека членів його сімї, які проживають разом з ним або супроводжують його.• Після припинення повноважень Президент України забезпечується державною охороною довічно, якщо тільки він не був усунений з поста в порядку імпічменту.
 8. 8. Охорона посадових осіб• У місцях постійного і тимчасового перебування забезпечується безпека:• Голови Верховної Ради України;• Премєр-міністра України;• Голови Конституційного Суду України;• Голови Верховного Суду України;• Першого заступника Голови Верховної Ради України;• Першого віце-премєр-міністра України;• Міністра закордонних справ України;• Генерального прокурора України.Після припинення повноважень зазначені посадові особи забезпечуються державною охороною протягом року, крім випадків набрання законної сили обвинувальним вироком щодо них.
 9. 9. Забезпечення безпеки інших осіб• Кандидатів в Президенти України - на період передвиборної кампанії та виборів.• Глав іноземних держав, парламентів та урядів і членів їхніх сімей,• керівників міжнародних організацій, які прибувають в Україну чи перебувають на її території. Перелік керівників міжнародних організацій, щодо яких здійснюється державна охорона, визначається Президентом України за поданням Кабінету Міністрів України.Рішення про доцільність здійснення державної охорони щодо цих осіб приймає Президент України за поданням посадових осіб, уповноважених виступати від імені відповідних органів державної влади, або за поданням Начальника Управління державної охорони України.
 10. 10. Забезпечення безпеки інших осіб• Державна охорона може здійснюватися :• у разі наявності загрози життю чи здоровю - народних депутатів України, - членів Кабінету Міністрів України, - керівників центральних органів виконавчої влади, які не є членами Кабінету Міністрів України, - суддів Конституційного Суду України та Верховного Суду України, - Голови Національного банку України, - Голови Верховної Ради Автономної Республіки Крим, - Голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим.
 11. 11. Стаття 17. Обовязки військовослужбовців Управління державної охорони УкраїниВійськовослужбовці Управління державної охорони України зобовязані:3) наполегливо і послідовно втілювати в життя політику держави в сфері оборони і забезпечення національної безпеки України;4) суворо додержуватися вимог законодавства та військових статутів, кваліфіковано і сумлінно виконувати покладені на них службові обовязки;5) підтримувати належний рівень професійних і правових знань, спеціальної, бойової та фізичної підготовки;6) захищати і поважати конституційні права і свободи людини і громадянина, бути зразком високої культури, скромності та витримки.За вчинені правопорушення військовослужбовці Управління державної охорони України несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну або кримінальну відповідальність згідно з законом.
 12. 12. Права військовослужбовців Управління державноїохорони України ( ст. 18)Військовослужбовці Управління державної охорони України під час здійснення державної охорони мають право:1) вимагати від громадян додержання режиму, встановленого на обєктах, щодо яких здійснюється державна охорона;2) затримувати осіб, які незаконно проникли або намагаються проникнути на обєкти, щодо яких здійснюється державна охорона, перевіряти у них документи, що посвідчують особу, здійснювати у встановленому законом порядку особистий огляд затриманих та огляд їхніх речей, які є при них, транспортних засобів, на яких вони прибули в район обєкта охорони, і передавати їх іншим правоохоронним органам;3) спільно з відповідними підрозділами міліції тимчасово обмежувати або забороняти під час здійснення охоронних заходів рух транспортних засобів та пішоходів на вулицях і дорогах під час проїзду автомобільним транспортом Президента України, Голови Верховної Ради України, Премєр-міністра України, а також глав іноземних держав, парламентів і урядів, керівників міжнародних міжурядових організацій та іноземних делегацій, які перебувають в Україні з офіційним візитом, не допускати громадян на окремі ділянки місцевості та обєкти, вимагати від них залишатися на конкретних місцях або залишити їх;
 13. 13. Права військовослужбовців Управління державноїохорони України ( ст. 18)4) використовувати транспортні засоби, що належать органам державної влади України, підприємствам, установам, організаціям і громадянам (крім транспортних засобів, що належать дипломатичним представництвам іноземних держав і міжнародним організаціям, а також спеціального призначення), для запобігання злочинам, переслідування і затримання осіб, що підозрюються у вчиненні злочину, доставлення осіб, які потребують невідкладної медичної допомоги, в лікувальні заклади, а також для проїзду до місця події з наступним відшкодуванням у встановленому порядку збитків, завданих власникам цих транспортних засобів;5) у невідкладних випадках, повязаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину, заходити в житлові та інші приміщення, що належать громадянам, на територію і в приміщення державних органів, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності з наступним повідомленням про це прокурора протягом 24 годин6) використовувати під час проведення охоронних заходів засоби звязку, що належать державним органам, підприємствам, установам і організаціям незалежно від форм власності з наступним відшкодуванням у встановленому порядку збитків;7) зберігати, носити і застосовувати вогнепальну зброю та спеціальні засоби на підставі і в порядку, передбачених Законом України "Про міліцію" військовими статутами та прийнятими відповідно до них нормативними актами, провозити зброю та спеціальні засоби в усіх видах транспорту;8) позачергового придбання квитків на всі види транспорту незалежно від наявності місць та поселення в готелях при предявленні посвідчення про відрядження.
 14. 14. Обовязки військовослужбовців Управліннядержавної охорони України(ст.17)• наполегливо і послідовно втілювати в життя політику держави в сфері оборони і забезпечення національної безпеки України;• суворо додержуватися вимог законодавства та військових статутів, кваліфіковано і сумлінно виконувати покладені на них службові обовязки;• підтримувати належний рівень професійних і правових знань, спеціальної, бойової та фізичної підготовки;• захищати і поважати конституційні права і свободи людини і громадянина, бути зразком високої культури, скромності та витримки.За вчинені правопорушення військовослужбовці Управління державної охорони України несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну або кримінальну відповідальність згідно з законом.
 15. 15. Контроль за діяльністю УДО• Верховна Рада• Президент України
 16. 16. Інші нормативно-правові документиН А К А З УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЇ ОХОРОНИ УКРАЇНИ N 210 від 27.05.2011 “Про затвердження Порядку забезпечення безпеки посадових осіб, щодо яких здійснюється державна охорона у місцях постійного та тимчасового перебування”• http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z0700-11П О С Т А Н О В А КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ від 10 серпня 1993 р. N615 “ Про заходи щодо вдосконалення охорони обєктів державної та інших форм власності ” http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/615-93-%D0%BF
 17. 17. ПЕРЕЛІКобєктів, що підлягають обовязковій охороні підрозділами Державної служби охоронипри Міністерстві внутрішніх справ за договорами • Будинки, в яких розміщуються центральні органи виконавчої влади (крім центральних органів виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями, Державної податкової служби та Державної митної служби) - в межах асигнувань, передбачених у державному бюджеті на їх утримання • Національна телекомпанія, Національна радіокомпанія, державні телевізійні центри, будинки радіомовлення та звукозапису Державні архіви та їхні сховища Державні музеї, картинні галереї, історико-культурні заповідники, інші важливі обєкти культури, де зберігаються історичні та культурні цінності загальнодержавного значення • Українська фондова біржа та її філії • Державні підприємства ювелірної промисловості Інспекції пробірного нагляду • Бази, склади благородних металів, дорогоцінного каміння та виробів із нього • Підприємства, що виробляють цінні державні папери • Обєкти водопостачання населених пунктів з резервуарами питної води • Центральні й обласні аптечні склади • Склади мобілізаційного резерву • Підприємства, спеціалізовані цехи і дільниці, що виробляють вогнепальну спортивно- мисливську зброю, спеціальні засоби, заряджені речовинами сльозоточивої та дратівної дії, засоби активної оборони, вибухові речовини та обєкти їх зберігання
 18. 18. ПЕРЕЛІКобєктів, що підлягають обовязковій охороні підрозділами Державної служби охоронипри Міністерстві внутрішніх справ за договорами • Пункти поховання радіоактивних відходів • Обєкти, розташовані в зоні безумовного відселення та відчуження • Психіатричні лікарні з посиленим наглядом • Спеціальні відділення лікарень, призначені для проведення судово-психіатричної експертизи осіб, які перебувають під вартою • Державні універсальні магазини із щоденною виручкою в сумі понад 5 тисяч мінімальних розмірів заробітної плати, їхні склади, центральні каси • Бази, склади та інші державні обєкти зберігання матеріальних цінностей на суму понад 20 тисяч мінімальних розмірів заробітної плати • Особливо важливі мости на залізничних магістралях і автомагістралях державного значення • Національний виставочний центр при Кабінеті Міністрів України (м.Київ) • Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського (м. Київ) • Український та регіональні центри оцінювання якості освіти, їх обєкти, пункти тестування, а також місця проведення та перевірки результатів зовнішнього незалежного оцінювання • Національний спортивний комплекс "Олімпійський" • Будинки та приміщення, в яких розміщуються органи влади Автономної Республіки Крим • Клінічна лікарня "Феофанія" Державного управління справами
 19. 19. ПЕРЕЛІК обєктів підвищеної небезпеки підприємств, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, що підлягають обовязковій охороні підрозділами Державної служби охорони при Міністерстві внутрішніх справ за договорами- Сховища найти і газу- Магістральний трубопровід (Українське державне підприємство, яким транспортується аміак)- Порти- Склади, інші нерухомі обєкти зберігання (використання) небезпечних речовин
 20. 20. Працівники Державної служби охорони під часвиконання службових обовязків мають право1) вимагати від працівників підприємств, установ та організацій, що охороняються, додержання встановлених пропускного та внутрішньообєктового режимів, а також громадського порядку;2) затримувати і доставляти в службові приміщення охорони для встановлення особи та складання протоколу про правопорушення на осіб, які вчинили правопорушення чи знаходяться без належних підстав на території обєкта, що охороняється, у необхідних випадках передавати їх до органу внутрішніх справ для прийняття відповідного рішення;3) проводити в установленому законом порядку з метою запобігання розкраданню майна особистий огляд громадян, які перебувають у приміщенні чи на території обєкта, що охороняється, або поблизу нього за наявності законних підстав для затримання, які скоїли правопорушення безпосередньо на території обєкта, а також огляд речей, що знаходяться при них, та тимчасово вилучати документи і предмети, які можуть бути речовими доказами вчинення правопорушень, або використані на шкоду здоровя громадян4) проводити огляд транспортних засобів і перевіряти відповідність товарно-транспортним документам матеріальних цінностей, які вивозяться за межі території обєкта, що охороняється;
 21. 21. Права журналістів на проведенняфото зйомки1. Під час виконання професійних обовязків журналіст має право здійснювати письмові, аудіо- та відеозаписи із застосуванням необхідних технічних засобів, за винятком випадків, передбачених законом.ст. 25 Закону України ”Про інформацію”
 22. 22. Права журналістів на фотозйомку4. Після предявлення документа, що засвідчує його професійну належність, працівник засобу масової інформації має право збирати інформацію в районах стихійного лиха, катастроф, у місцях аварій, масових безпорядків, воєнних дій, крім випадків, передбачених законом.Ч. 4 ст. 25 Закону Про інформацію
 23. 23. Контакти для звернення за правовоюдопомогою:1. Інститут розвитку регіональної преси044-279-41-992. Панкратова Людмила 093-102-10-813. Бурмагін Олександр 067-722-47-654. Опришко Людмила 067-449-32-565. law.irrp.org.ua@gmail.com
 24. 24. •Дякуємо за увагу!

×