Хардвер

7,610 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
2 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
7,610
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2,357
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
2
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Хардвер

  1. 1. Хардвер
  2. 2. Основни компоненти на еден персонален компјутер се: машински дел (хардвер) и  програмски дел (софтвер).
  3. 3. Хардвер на еден компјутерскисистем го сочинуваат машините Всушност се она што во(компјутерите), целата електронска компјутерот можеме да гои друга физичка опрема. Името едобиено од англискиот збор видиме и допреме се викахардњаре што значи железарија. хардвер.За да може хардверот да функционирапотребни му се програми, дијаграми, Едноставно, сите програмиупатства за работа. што ги извршуваСето ова со заедничко име се нарекува компјутерот се нарекуваатсофтвер. софтвер
  4. 4. Пример: За да се движи камионот не е доволно тоа што има мотор и тркала – потребна е и “памет“, некој кој ќе знае со него да управува. Така, само хардверот не е доволен за да работи еден компјутерски систем. Мора да постои и “возач“ на компјутерот т.е. софтвер. Тој го оживува хардверот.
  5. 5. Хардвер
  6. 6. Основна шема на персонален компјутер ВлезнаВлезна Централна Централна Излезна Излезнаединицаединица единица единица единица единица Надворешна Надворешна меморија меморија
  7. 7. За да ја разбереме како работи компјутерот, да го споредиме со човекот.
  8. 8. Крај Презентацијата ја подготви проф . по информатика

×