Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Zdravá výživa 7

3,904 views

Published on

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Zdravá výživa 7

 1. 1. Dominika Kvočková 7.BZdravá Výživa
 2. 2. Zdravé a nezdravé jedloZdravé Jedlo Nezdravé Jedlo Ovocie: jablko, hruška,  Vypražané a mastné: banány, pomaranč. hamburger, hranolky, biftek, Zelenina: mrkva, paradajka, kapusta, paprika... vyprážané mäso...
 3. 3. Všeobecné zásady zdravého stravovania1. Jedzte pestrú stravu, zaručíte tým dostatočný a vyvážený príjem všetkých potrebných živín.2. Udržujete si optimálnu telesnú hmotnosť a to primeraným množstvom potravy a pohybom.3. Obmedzte spotrebu tučného mäsa a údenín Obmedzte spotrebu cukru.4. Konzumujte dostatočné množstvo ovocia, zeleniny.5. Prijímajte dostatok tekutín – 2 – 2,5 litra denne si rozložte.
 4. 4. Sušené ovocie namiestosladkostíSušením na rozdiel od zavárania a zmrazovania sa v ovocí zachováva až 85% vitamínom. Sušené ovocie je vhodné pre diéty. Mali by sme nimi častejšie nahradiť konzumáciu sladkostí, zákuskov...
 5. 5. Obezita a nadváhaSú stavy, kedy sa v ľudskom tele ukladá nadmerné množstvo tuku. Zo vzniku obezity ako aj nadváhy sa podieľajú ako aj genetické faktory (dedičnosť), tak aj faktory vonkajšieho prostredia (napr. sedavé zamestnanie, konzumácia , prejedanie sa).
 6. 6. Pitný režimPitný režim je nevyhnutný pre náš organizmus. Vyrovnáva straty tekutín a minerálov v tele. V pitnom režime by ste sa mali riadiť 3 pravidalmi:1. piť pravidelne2. piť skôr ako sa dostaví pocit smädu3. piť v menších dávkach
 7. 7. Čo sú to biopotraviny? Biopotraviny sú produkty pochádzajúce z takzvaného ekologického poľnohospodárstva. Táto forma poľnohospodárstvo kladie veľký dôraz na vzťah k prírode. Bioprodukty sú vypestované bez použitia chemických prostriedkov, pesticídov a umelých hnojív.
 8. 8. ProbiotikáProbiotiká sa nachádzajú v prirodzenej strave, ale taktiež ich môžeme získať pomocou výživových doplnkov. Najznámejším prirodzeným prostredím pre probiotiká sú kyslomliečne výrobky ako jogurty, zakysanky a bryndza.
 9. 9. Obrázky ZdravéhoStravovania
 10. 10. Informácie som čerpala z internetu a s týchtostránok: www.google.com (zdravé stravovanie) http://zdrave-stravovanie.webnode.sk/ Koniec !!! Ďakujem za pozornosť !!!!

×