Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

О.Є.Матвійчук. Видатні педагоги про роль сім’ї у формуванні особистості дитини

355 views

Published on

О.Є.Матвійчук. Видатні педагоги про роль сім’ї у формуванні особистості дитини

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

О.Є.Матвійчук. Видатні педагоги про роль сім’ї у формуванні особистості дитини

 1. 1. Видатні педагоги про роль сім'ї у формуванні особистості дитини Матвійчук Оксана Євгенівна, кандидат педагогічних наук, доцент ІППО КУ імені Бориса Грінченка
 2. 2. Де згода в сімействі, де мир і тишина, щасливі там люди, блаженна сторона. Іван Котляревський. “Наталка Полтавка” Сім’я завжди була найкращим колективним вихователем, носієм найвищих національних ідеалів. У різні часи питання сім’ї та сімейного виховання були предметом досліджень філософів, педагогів, громадських діячів. "Виховання в сім’ї є першоосновою розвитку дитини як особистості" Ст. 59 Закону України «Про освіту» Сім’я - це той осередок, де людина повинна вчитися творити добро. Родина - тепле слово, що зігріває кожного, дає надію і сподівання. Це та міцна фортеця, що захистить кожного.
 3. 3. Не навчив батько, то не навчить і дядько. «Мала дитина подібна до дошки, приготовленої для картини: який образ намалює на ній митець, добрий чи поганий, святий чи грішний, янгола чи біса, такий назавжди й залишиться. Так і дитина: яке виховання дадуть їй батьки, якого способу життя її навчать – богоугодного чи богоненависного, янгольського чи бісівського, в такому вона й залишиться на все життя". Дмитро Туптало (1651–1709)
 4. 4. Учи сина як годуєш, бо тоді не навчиш, як тебе годуватиме. «Людина без наставляння і виховання, хоч і природними доброчесностями, і силами обдарована, буде нездатною і непотрібною, як земля, хоч і найкраща, якщо не обробляється, родить лише бур’ян і пусту лободу, і як потрібно землю добре обробити, щоб плоди принесла, так треба і людину освічувати, щоб вона плідною була як самій собі, так і суспільству" . І саме природними вихователями, на думку філософа і педагога, є батьки, які повинні дбати як про народження дітей здоровими, так і про належне виховання їх. Григорій Сковорода (1722-1794) "Вдячний Еродій", "Убогий Жайворонок».
 5. 5. «Позитивні моменти виховання – заслуга батька, прорахунки – глупота матері» • У книзі Марка Грушевського ви можете ознайомитись із матеріалами про дітей в українському селі: вірування й забобони, гігієна й спосіб виховання, забави й щоденні заняття, становище в родині і в суспільстві. Автором книги було проведено дослідження від перших проявів вагітності матері до народження, а також повсякденного розвитку і виховання дитини.
 6. 6. Виховувати в синів потрібно такі якості, як сила, відвага, мужність, сміливість Що сказали б про архітектора, який, закладаючи нову будівлю, не зумів би відповісти вам на запитання, що він хоче будувати – храм, присвячений Богові істини, любові і правди, просто будинок, у якому жилося б затишно, красиві урочисті ворота, якими б милувалися подорожні, роззолочений готель для мандрівників, їдальню для споживання їжі, музей для зберігання цінних речей, сарай для складання різного мотлоху? Те саме повинні сказати і про вихователя, який не зумів чітко й точно визначити мету своєї виховної діяльності. “Про сімейне виховання” (1824-1870)
 7. 7. За глибиною, безперервністю, силою впливу на особистість дитини, становлення її як особистості родина серед інших соціальних інститутів завжди займала провідне місце • «Традиційна українська родина - перша школа любомудрості, національного виховання, світлиця моральних чеснот і благородних вчинків, плекальниця пошанівки рідної мови, народних звичаїв, традицій, свят, обрядів, символів, побутової й громадської культури». Стельмахович Мирослав Гнатович (1934-1998) “Виховний потенціал української родини”
 8. 8. Суспільство - це величезний будинок, споруджений із маленьких цеглинок - сімей. Уперше в педагогіці зблизив виховання в широкому соціальному значенні через виховні впливи сім’ї, школи та громадськості. Прихильник створення педагогічних університетів для батьків учнів різного віку. Дитина – дзеркало сім’ї, як у краплині води віддзеркалюється сонце, так у дітях віддзеркалюється моральна чистота батька й матері. Василь Олександрович Сухомлинський (1918 -1970) “Слово до батьків”
 9. 9. Обрати дитині характер не можна, але виховувати потрібно Спасибі, Господи за те, що довірив мені виховувати цю дитину. Це не моя власність, мені довірена грандіозна сутність, вона прийшла у світ, щоб здійснити те, що їй належить здійснити, а не полегшити мою старість. Вірте у свою батьківську божу іскру, мудрість. У кожному з нас закладена батьківська любов, треба лише прислухатися до себе. Амонашвілі Шалва Олександрович «Сповідь батька синові». М., 2005
 10. 10. Родинне виховання в сім’ях Лисенків, Драгоманових, Косачів, Грінченків, Чубинських та багатьох інших 1. Ковбас Б., Костів В. Родинна педагогіка: У 3-х т. - Івано- Франківськ, 2006 2. Сімейні цінності: практико-орієнтований посібник / Інститут проблем виховання НАПН України. - К.,2014 3. Бёме Э. Воспитание сына: Педагогические письма к молодой матери.- М. : Изд-во Д. П. Ефимова, 1902 4. Остроградский А.Н. Семейные отношения и их воспитательное значение. Энциклопедия семейного воспитания и обучения. Вып. 2.- СПб.: Тип. Е. Евдокимова, 1898. - 67 с. 5. Лесгафт П. Ф. Семейное воспитание ребенка и его значение // Избранные педагогические сочинения.— М., 1988
 11. 11. Серія “Бібліотека для батьків” • Островська Л.Ф. Сімейне виховання. Дошкільники.- К., 1972 • Савченко О.Я. Сімейне виховання - молодші школярі.- К., 1979 • Проколієнко Л.М. Сімейне виховання - підлітки.- К., 1981 • Вовчик-Блакитна М.В. Сімейне виховання - юнацтво.- К., 1982

×