Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Г.В.Смольникова. Розвиток творчих здібностей та уяви дітей у процесі малювання

538 views

Published on

Г.В.Смольникова. Розвиток творчих здібностей та уяви дітей у процесі малювання

Published in: Education
  • Be the first to comment

Г.В.Смольникова. Розвиток творчих здібностей та уяви дітей у процесі малювання

  1. 1. Смольникова Галина Валентинівна Розвиток творчих здібностей та уяви дітей в процесі малювання доцент кафедри методики та психології дошкільної і початкової освіти Інституту післядипломної педагогічної освіти КУ імені Бориса Грінченка, кандидат психологічних наук.
  2. 2.  Починаючи зі стадії каракулів до 9-10 років, процес малювання переважно пов’язаний з активністю мовних ділянок мозку, і малюнок відображає рівень узагальнення, доступний дитині у мисленні.  Короткі бесіди за змістом зображення малюнку сприяють розвитку уяви та мовлення дітей.
  3. 3.  Малюнок збагачується новими деталями, але водночас забуваються деталі, начебто вже засвоєні раніше.  У 3-5 років малюнки дітей набувають примітивної виразності.  Новий предмет зображується на основі попереднього.  Дитина прагне якомога ширше показати свої знання про зображуваний предмет. У малюнку можна знайти такі деталі, які в певному ракурсі бачити неможливо.
  4. 4.  ті, що тяжіють до малювання окремих предметів (у них переважно розвивається здатність зображення);  інші схильні до розгортання сюжету (зображення доповнюється мовленням та має ігровий характер).
  5. 5.  Комунікатори - процес малювання включений у гру, драматичну дію, спілкування; характеризуються жвавою уявою, активністю мовленнєвих проявів.  Візуалізатори - зосереджені на самому малюнку, малюють не звертаючи уваги на те, що відбувається навколо; активно сприймають предмети й старанно малюють, переймаючись їхніми якостями; переважає інтерес до декорування зображення – до структури своїх творів; небагатослівні, не пояснюють зображення.
  6. 6.  Реалісти - зображують предмети і явища природи, реальні події звичайного життя людей.  Мрійники - малюють свої нездійснені бажання та мрії.  Чим старші діти, тим частіше в їхніх малюнках відображаються мрії та бажання.  Прояви творчості дошкільників: зображують на папері мало, але при цьому багато говорять, жестикулюють.
  7. 7.  У віці 5-6 років з’являється здібність (за підтримки дорослого) подолання звичних шаблонів;  діти малюють, те що становить для них інтерес;  малюють набагато більше, ніж у попередні та наступні роки;  після 6 років малюнків стає менше, але урізноманітнюється їхня тематика;  у 6-7 років дитина починає зображувати об'єкти відтворюючи притаманні їм якості (схематичні малюнки);  визначальна відмінність - малювання по пам'яті, а не з натури;  зображуючи людину, дитина діє, як при вдяганні ляльки: спочатку малює оголеною, потім «одягає» її так, що все тіло просвічується .
  8. 8.  на малюнку показуються не тільки різні аспекти бачення одного і того ж самого предмета або події, але часто синтезуються «несумісні» епізоди;  особливо поширена просторова й часова несумісність. Це перші кроки до фантастики, але ще не сама фантастика.
  9. 9.  Копіювання — чужа для дитячої творчості діяльність  Під час змальовування дитині важко сприймати в єдності оригінал та його відображення в своєму малюнку. Спочатку вона переважно дивиться на предмет (оригінал) і майже не дивиться на свій малюнок, потім навперемінно — то на оригінал, забуваючи копію малюнка, то навпаки.  Змальовуючи якийсь предмет, дитина робить його дзеркальне відображення.

×