PARAQITJA E NJE REKLAME
Analiza e reklamesImazhi na paraqet nje vajze te bukur dhe te buzeqeshur e cila ka nje trup perfetk dhe nje fytyreshume te...
Mbi drejtpeshiminKombi shqiptar ne kete fund shekulli vazhdon te perjetoje oren e lige te tij. Ai eshte i goditurrende ne ...
reklama
reklama
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

reklama

7,220 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
2 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
7,220
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
2
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

reklama

  1. 1. PARAQITJA E NJE REKLAME
  2. 2. Analiza e reklamesImazhi na paraqet nje vajze te bukur dhe te buzeqeshur e cila ka nje trup perfetk dhe nje fytyreshume te bukur.Ndodhet ne breg te detit dhe duket shume lozonjare sic do natyre femerore.Ajondodhet ne permendimin e diellit dhe duket e lumtur qe po e shijon kete pjese.Ka nje ngjyre telekures te njetrajtshme te cilen e merr gjate ekspozimit dhe perdorimit te produkteve te duhura.Me poshte ndodhen produktet te cilat po reklamohen.Ato ndodhen poshte imazhit te produktit duke i lene hapesiren me te madhe femrave dhe grave teciles do moshe .Pra mesazhi publicitar i drejtohet femrave.Nderthurja e llojeve:- Kemi paraqitje realiste pra kemi imazhin qe perfaqeson produktet dhe kemi produktet tecilat jane duke u reklamuar per tu mbrojtur nga Dielli dhe njekohesisht per te pasur njengjyre trupi natyrale dhe me jetegjate.- Poshte ketyre te dhenave kemi edhe pershkrimin e produktit, menyra se si produkti teperdoret,dhe jep permbajtjen se si eshte pergatitur ky produkt.Premtimi : me perdorimin e ketij produkte do te keni nje nxirje natyrale ,te njetrajtshme dherezistente.Slogani: Ndjeni …nxirjen e bukur te Diellit dhe kohezgjatjen e saj
  3. 3. Mbi drejtpeshiminKombi shqiptar ne kete fund shekulli vazhdon te perjetoje oren e lige te tij. Ai eshte i goditurrende ne trupin e vet pasi eshte i ndare e i shperndare ne tre shtete. Por ai ka mare goditje psiqikepo aq te renda, ne mos me teper: ai eshte thyer moralisht.Ringritja morale e popullit shqiptar eshte aksioni me i ngutshem ne kete kohe te rende. Ai eshtecelesi, pa te cilin nuk mund te ndermeret asnje veprim tjeter shpetues. Ne qofte se popullishqiptar do te vazhdoje te percmoje e ta perballe vetveten, ne qofte se ai ne menyre irracionaledo te synoje drejt shpernguljes, qofte nga trojet e tij ne Kosove, qofte nga trojet e shtetit shqiptar,ne qofte se ai do te vazhdoje te ngreje doren kunder strukturave shteterore te tij, te cfaredo llojngjyre politike te jene ato, ai do te eci drejt gremines.Krahu i mbare i nje kombi nis nga ai vete. Ashtu sic nis sezona e tij. Mendimi qe kombi shqiptardo te kete per vetveten, ne nje menyre ose tjeter do te rrezatoje e do te kthehet ne nje realitet.Imazhin e mire ose te keq per nje popull, nuk mund ta krijojne per nje kohe te gjate as zyrtaret etij, por as renegatet e tij; ate nuk mund ta krijojne as nacionalistet e ekzaltuar, por as vulgu i egerdhe i verber. Aq me pak mund ta krijojne ate diplomatet mendjelehte, gazetaret e pabese,denoncuesit, psikopatet dhe paranojaket e dehur per lavdi.Njeriu shqiptar, i lodhur nga kalimet e befta pre vetpermbajtjes, dhe e kunderta, ka nevoje meteper se kurre per rifitimin e drejtpeshimit shpirteror. Drejtpeshimi nuk rigjendet duke perdorurperndezjen nacionaliste si kunderhelm ndaj vetepercmimit, e aq me pak duke perdorur kete tefundit si balsam kunder kapardisjes. Per te shmangur kalimin nga nje dush i nxehte ne nje dush teftohte, njeriu shqiptar ka nevoje sot per orientim te sakte. Disa pyetje te thjeshta por themelore ebazike cohen sot perpara tij: Cpopull jemi? Domethene a jemi si te tjeret, a meritojme nje fatnormal e nje jete normale si te tjeret? A kemi mekate per te lare, a kemi borxhe per ta paguar? Ajemi vertet fatkeqij, apo ashtu na duket, apo ashtu na pelqen te shfaqemi perpara vetes dhe botes?Te gjitha keto pyetje mund te formulohen ne nje moterzim edhe me te thjeshte: ne shqiptaret pas2 mije vjetesh egzistence, tani ne prag te mijevjecarit te trete a i kemi ende aftesite trupore eshpirterore per te vazhduar te jetojme si komb, apo koha jone ka kaluar?Pa rene ne kurrfare optimizmi te kote, mund te thuhet pa droje se, pikerisht sot, shqiptaret,pavaresisht nga lengata qe u ka rene e perpiqet ti veje poshte, kane shanset me te medha per tezene perfundimisht vendin qe prej kohesh e kane merituar ne familjen e poujve. Madje kjolengate e kjo krusme e tmerrshme eshte ndoshta shenja me e sigurt per nje te ardhme plotshprese. Ne jeten e shume popujve jane te njohura keto gremina, pas te cilave kane ardhurngritjet, disa here marramendese.

×