Ese

13,001 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
3 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
13,001
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
4
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
3
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Ese

  1. 1. A mund te jesh hero universal si Hamleti pa qene njeherasi imistershem ?Hero universal perfshin ne vetvete dhe misterin.Nuk mund te jesh nje herouniversal pa qene njeherazi i mistershem.Hamleti eshte heroi qe sakrifikoi gjithckaper te permbushur misionin e tij si “shpetimtar i botes”.Arriti te futet ne boten eeger te mbytur mes skllaverimit, krimeve te perbindshme , vuajtjes dhe e luftes perpushtet.Tek heroi universal eshte skalitur shumefytyresia jone ne fytyren e njenjeriu te vetem.Ai maskohet per tu bere pjese e botes se jashtme dhe lufton medeshperim ndaj padrejtesive qe po i marrin frymen,ndaj vrasjeve , krimit ,imoralitetit.Shpirti i tij brehet nga pyetjet e mundimshme per te ndrequr boten dheai vazhdon me misionin e tij.Po ku shihet universaliteti i ketij heroi?Ai zoteron te gjitha ndjenjat e kesaj bote :Eshte i matur e gjakftohte po aq sa eshte impulsive dhe gjaknxehte.Eshte vetvetjajone e kundert.Ai eshte hipokrit e shtinjak po aq praktik e i eger.Eshte dyshues derine kufijte e mizantropise.Shtiret si i marre per ta perdorur si maske per tu berepjese e te “marreve”.Pikerisht ketu shihet edhe misteri si domosdoshmeri e teqenurit hero universal.Misteri i siguron atij mbijetesen ne boten e shthurur e terremujshme.Ai e mbron heroin dhe i jep mundesi atij te mbledhe te gjitha forcat ,te veproje mbi bazen e arsyes dhe te luftoje deri sa ti shterojne fuqite e tij.Cdoqelize e tij punon dhe vepron per kete mission. Nuk ekziston asgje tjeter pervecsynimit per te ndrequr boten dhe per te shpetuar njerezimin.
  2. 2. ESE : TE RROSH A TE MOS RROSH , KJO ESHTE CESHTJA ……Te rrosh a te mos rrosh eshte nje nga monologjet me te famshme te letersise boterore dhe njenga alternativat me dramatike ne jeten njerezore. Njeriu i gjendur perballe fatit te vet, qe nuk iofron asnje rrugedalje. Ne kete moment tragjik hidhen ide per dukurine e vdekjes. . Ajo per tecilen njeriu nuk dyshon eshte paqja pa fund pas vdekjes. . Ne raport me kete te vertete qemerret si absolute eshte shume komode qe njeriu ne momentet me te veshtira te jetes se tij tekryeje vetevrasje per te shpetuar nga vuajtjet dhe ndeshkimet e fatit. Dikush ngec tek endrrat,qe te shohesh endrra duhet qe truri te punoje edhe pas vdekjes, por a mund te funksionoje kytru ne nje trup te vdekur? Vetvetiu mendimi shkon te e panjohura e cila lind friken ndaj vdekjes.Eshte kjo frike me shume se deshira per te jetuar qe e mban njeriun te lidhur fort pas jetesmadje dhe kur i bien mbi koke fatkeqesite me te medha.Te jetosh me pergjegjesine e realizimit te synimeve , e te mos humbesh ne oqeanin emeditimeve per te panjohuren.Te jetosh, duke i dhene qellimeve te tua jete e nese jane ende tepaformuara t’i krijosh.Kjo eshte te jetosh , nuk eshte thjesht te hash te pish e teflesh.Gjithkush tanime vlen aq sa ai krijon.Duhet te rrosh se jeta eshte me e shkurter se vdekja.Te rrosh sepse jemi krijuar qe te jetojme, te punojme dhe veprojme per te miren e vetvetes dhe tetjereve, te krijojme familje, miq dhe farefis, te perballemi me cdo gje qe na del perpara, te sfidojmevetveten ne gjithcka qe na sjell jeta. Jetojme per te qene te gezuar, pikelluar, lumtur, nganjehere per tendjere dhimbje. Jeta eshte nje imponim, nuk na ka pyetur askush nese duam te vime ne kete jete,e sdote na pyes as nese duam te shkojme. Pra nuk e dime nga vijme as nga do te shkojme,por ja vlen tajetojme jeten, meqe vec jemi pjese e saj, dhe te nxjerrim me te miren nga ajo.POR , gjithnje ka nje por …Ne qofte se une nuk jam gjalle, si mund te luftoj une per nje jete me te mire?Gjalle mund te jesh edhe i instaluar me gypa oksigjeni rreth e rrotull, me memorie te humbur, dhe perme keq ne koma per gjithmone. Gjalle mund te jesh dhe pa gjymtyre, gjalle mund te jesh dhe pa aftesimendore etj...por mendoj se rendesi ka te jetosh ne menyre normale.Mangesite e theksuara fizike evene seriozisht ne pikepyetje kuptimin e jetes .Sa e sa njerez jetojne jetoje ne varferi e ne kushte shumeshume te keqija, le te mendojme sa njerez ka te semure me semundje qe e dine qe shume shpejt do tusjellin vdekjen, le te mendojme per gjithe ata njerez qe jetojne ne skllavizem… E pra te gjithe keta njerezbejne çmos te jene gjalle edhe pse vuajne.Ndaj them rendesi ka te jesh gjalle ne menyre qe te mesoshper te jetuar. Ka me mijera arsye per te thene te rrosh dhe kjo eshte zgjidhja, por ndonjiher keto mijeraarsye shumezohen me zero ne caste te erresimit te syve. Andaj pyetja lind vec atehere kur dhimbjagermon thelle ne shpirtin njerezor ,por kur ndodh kjo ka hapesire me shume per te ndjere gezimin,lumturin ,rendesin e jetes .Prandaj them qe eshte me mire te rrosh , se duke jetuar do arrijme edhevdekjen ,me vullnetin e celikte ,me deshiren e zjarrte,me pasionin e forte do te rrojme.

×