Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Office 365 Development - Office Add-ins & Microsoft Graph

529 views

Published on

Sorularınız için www.twitter.com/ikivanc
Office ve Office 365 gündelik hayatımızda oldukça fazla kullanılan, masaüstü bilgisayar, web ve mobil platform kullanımıyla hayatımızın değişilmez bir parçası. Dünya geneli 1.2 milyardan fazla Office kullanıcısı ile pek çok insan zamanının büyük bölümlerini bu uygulamalar üzerinde geçiriyorlar, peki yazılım geliştiriciler olarak buradaki fırsatlardan haberiniz var mı?

Artık Office ürünlerinin içerisinde Office Store adını verdiğimiz bir uygulama mağazası bulunuyor. Burada geliştireceğiniz uygulamaları yayınlayarak milyonlarca kullanıcının uygulamanıza erişmesini sağlayabilirisiniz.

Yazılım geliştiricileri heycanlandıran Office Store ile birlikte Office 365 Uygulamaları 3 farklı şekilde kullanıcıları ile buluşuyor,
• Word, Excel, PowerPoint, Outlook gibi Office uygulamalarının içerisine geliştirilebilen "Office Add-ins" adıyla duyurduğumuz Office uygulamaları. HTML5, Javascript ile geliştirilen bu uygulamalar masaüstü ve web'de çalışabildiği gibi önümüzdeki günlerde de iOS, Android, Windows'ta mobil olarak cross platform olarak çalışabilecek.
• SharePoint içerisinde tam ekran, ekranın bir bölümünde veya yeni bir Ribbon menüsünde çalışacak olan "SharePoint Add-ins" adını verdiğimiz SharePoint uygulamaları
• Kendi geliştirmiş olduğunuz mobil, web ve masaüstü uygulamalarında OAuht ve Odata standartları aracılığı ile tüm platformlardan Office API'ları kullanarak Office 365 üzerindeki e-maillere erişim, dosyalar, takvim, kişi bilgilerine, OneNote ve Skype 'a erişebilirsiniz.

Bu sayede sıkça kullandığınız Office ürünleri ile aşağıdaki senaryoları gerçekleştirebileceksiniz.
- Outlook için geliştirilmiş Linkedin uygulması ile organizasyonunuz dışından bir kullancıdan mail alırsanız, rol ve şirket bilgilerini otomatik olarak Linkedin'den çekerek outlook içerisinde görüntüleyebilirsiniz.
- Excel'de bulunan hücreler içerisindeki bilgileri otomatik olarak kendi veritabanınızdan çekerek doldurarak, hücreler içerisinde yaptığınız değişiklikleri Excel harici bir platform kullanmadan kendi veritabanını güncelleyebileceksiniz.
- PowerPoint içerisine Khan Academy'den eklemek istediğiniz bir eğitim videosunu uygulama aracılığı ile otomatik olarak ekleyebilirsiniz.
- Kendi geliştirmiş olduğunuz bir uygulamaya Office 365 kullanıcılarınıza ait özel Active Directory ve Group özelliklerini kullanarak giriş ve güvenliğini sağlayabilirsiniz.
- SharePoint içerisinde oluşturduğunuz bir app ile formlarınızı/süreçlerinizi istediğiniz gibi özelleştirebileceksiniz.

Hemen uygulama geliştirmeye Visual Studio 2015 ile başlayabileceğiniz gibi, NAPA projesi adı altında online olarak tarayıcınız içerisinde başka bir geliştirme aracı indirmeden uygulamanızı geliştirebilirsiniz.

Detaylar ve daha fazla bilgi için http://dev.office.com Office geliştirici merkezini ziyaret edebilir, hemen uygulama geliştirmek için de ücretsiz Office App Development Eğitimini alabilirsiniz. 

Published in: Technology
 • Be the first to comment

Office 365 Development - Office Add-ins & Microsoft Graph

 1. 1. Office 365 Development
 2. 2. Browser Control or iFrame With HTML5, JavaScript, CSS <?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <OfficeApp xsi:type="MailApp"> <Version>1.0.0.0</Version> <ProviderName>Salesforce.com</ProviderName> <DefaultLocale>en-US</DefaultLocale> <DisplayName DefaultValue=“Salesforce" /> <Capabilities> <Capability Name="Mailbox" /> </Capabilities> <DesktopSettings> <SourceLocation DefaultValue=“https://salesforce.com/office" /> <RequestedHeight>300</RequestedHeight> </DesktopSettings> <Permissions>ReadItem</Permissions> <Rule xsi:type="RuleCollection" Mode="Or"> <Rule xsi:type="ItemIs" ItemType="Message"/> <Rule xsi:type="ItemIs" ItemType="Appointment"/> </Rule> </OfficeApp> 1
 3. 3. 1
 4. 4. Sample Task Pane Apps 10
 5. 5. Sample Content Apps 11 1 Extend with add-ins
 6. 6. Sample Mail Apps 12
 7. 7. Customer scenario Customer Story
 8. 8. Customer scenario Customer Story 1 Extend with add-ins
 9. 9. Customer scenario Customer Story DocuSign Outlook/OWA Contextual Add-in 1 Extend with add-ins
 10. 10. with add-ins
 11. 11. 1
 12. 12. 1
 13. 13. Sample SharePoint App-Part Apps 19 1 Extend with add-ins
 14. 14. Sample SharePoint UI Command Apps 20 1 Extend with add-ins
 15. 15. Sample SharePoint Full-page Apps 21 1 Extend with add-ins
 16. 16. with add-ins
 17. 17. Calendar Office Graph https://graph.microsoft.com Search Social Mail PeopleDocuments Designed for openness and flexibility Enabling a consistent development platform Powering a world of devices iOS dev.office.com Groups Notebooks Videos 2
 18. 18. Connect
 19. 19. Customer scenario Customer Story 2
 20. 20. 2
 21. 21. 3
 22. 22. 3
 23. 23. 4
 24. 24. 4
 25. 25. 4
 26. 26. http://dev.office.com/devprogram 4
 27. 27. https://www.yammer.com/itpronetwork @OfficeDev St ar tSt ar t http://dev.office.com/podcasts http://officespdev.userv oice.com/ http://aka.ms/O365DevShow https://www.yammer.com/itpronetwork @OfficeDev St ar tSt ar t http://dev.office.com/podcasts http://officespdev.userv oice.com/ http://aka.ms/O365DevShow 4
 28. 28. Ibrahim KIVANÇ Sr. Technical Evangelist @DX Turkey ikivanc@microsoftcom @ikivanc

×