Download free for 30 days
Sign in
Upload
Language (EN)
Support
Business
Mobile
Social Media
Marketing
Technology
Art & Photos
Career
Design
Education
Presentations & Public Speaking
Government & Nonprofit
Healthcare
Internet
Law
Leadership & Management
Automotive
Engineering
Software
Recruiting & HR
Retail
Sales
Services
Science
Small Business & Entrepreneurship
Food
Environment
Economy & Finance
Data & Analytics
Investor Relations
Sports
Spiritual
News & Politics
Travel
Self Improvement
Real Estate
Entertainment & Humor
Health & Medicine
Devices & Hardware
Lifestyle
Change Language
Language
English
Español
Português
Français
Deutsche
Cancel
Save
Submit search
EN
MI
Uploaded by
mario iglesias
155,108 views
04 taules de formes verbals
catalan
Education
◦
Read more
5
Save
Share
Embed
Embed presentation
Download
Downloaded 111 times
1
/ 21
2
/ 21
Most read
3
/ 21
Most read
4
/ 21
5
/ 21
Most read
6
/ 21
7
/ 21
8
/ 21
9
/ 21
10
/ 21
11
/ 21
12
/ 21
13
/ 21
14
/ 21
15
/ 21
16
/ 21
17
/ 21
18
/ 21
19
/ 21
20
/ 21
21
/ 21
More Related Content
PPT
Substitució pronominal
by
torrascat
PPTX
Els complements
by
finnyjake
PPT
Fonètica de batxillerat. Fenòmens de contacte vocàlic
by
lurdessaavedra
PDF
Tema 2. Morfologia verbal
by
Sílvia Montals
PPT
Oracions compostes
by
Manelic
PDF
L'oració simple
by
Sílvia Montals
PPTX
Modernisme vs noucentisme.definitiu
by
Ferranet74
PDF
Sintaxi catalana (molt extens)
by
raulmori
Substitució pronominal
by
torrascat
Els complements
by
finnyjake
Fonètica de batxillerat. Fenòmens de contacte vocàlic
by
lurdessaavedra
Tema 2. Morfologia verbal
by
Sílvia Montals
Oracions compostes
by
Manelic
L'oració simple
by
Sílvia Montals
Modernisme vs noucentisme.definitiu
by
Ferranet74
Sintaxi catalana (molt extens)
by
raulmori
What's hot
PPT
Les Categories Gramaticals
by
guest24e58c
PDF
Les fonts històriques i la seva classificació
by
Gemma Ajenjo Rodriguez
PDF
Sintaxi: Solucions als exercicis
by
lurdessaavedra
PDF
Quadre coordinades
by
Sílvia Montals
PDF
Tipus d'oracions 3r
by
Sílvia Montals
DOC
LITERATURA CATALANA. Moviments literaris XIX i XX
by
joanpol
PPT
Estructura treball recerca
by
Anabel Ponce
PPT
Power Point Treball De Recerca
by
ANEDJO
PPT
Substitució pronominal cd ci
by
selegna curso
PDF
Tipologia textual i gèneres
by
Mar López
PPT
Tipus de textos
by
vilasafont
PPS
7 Els Rius: Vessant Atlàntic I Cantàbric
by
malbert1
PPT
Metodes separacio mescles
by
gsirvent
PPTX
Terra baixa
by
Carme Bravo Fortuny
PDF
Tdr-Conclusions
by
choriol
PDF
Registres lingüístics
by
Sílvia Montals
PDF
Graus adjectiu
by
cpsonferriol
PPT
Flexió del nom i l'adjectiu
by
annaasiscar
PPT
La pàtria
by
Dolors Matilló
PDF
LES CATEGORIES GRAMATICALS
by
ieslt
Les Categories Gramaticals
by
guest24e58c
Les fonts històriques i la seva classificació
by
Gemma Ajenjo Rodriguez
Sintaxi: Solucions als exercicis
by
lurdessaavedra
Quadre coordinades
by
Sílvia Montals
Tipus d'oracions 3r
by
Sílvia Montals
LITERATURA CATALANA. Moviments literaris XIX i XX
by
joanpol
Estructura treball recerca
by
Anabel Ponce
Power Point Treball De Recerca
by
ANEDJO
Substitució pronominal cd ci
by
selegna curso
Tipologia textual i gèneres
by
Mar López
Tipus de textos
by
vilasafont
7 Els Rius: Vessant Atlàntic I Cantàbric
by
malbert1
Metodes separacio mescles
by
gsirvent
Terra baixa
by
Carme Bravo Fortuny
Tdr-Conclusions
by
choriol
Registres lingüístics
by
Sílvia Montals
Graus adjectiu
by
cpsonferriol
Flexió del nom i l'adjectiu
by
annaasiscar
La pàtria
by
Dolors Matilló
LES CATEGORIES GRAMATICALS
by
ieslt
Viewers also liked
PPTX
SUBSTITUCIÓ PRONOMINAL (CD, CI, CC, ATR.)
by
gemmaencamp
PPT
Construint el món actual
by
Armand Figuera
PDF
Ortografia de les consonants nasals
by
lurdessaavedra
PPTX
Las categorías gramaticales ok
by
Paqui Ruiz
PPT
Tema 8
by
Diego M
PPTX
Ortografía, gramática y acentuación
by
Patricia Gabriela Camacho Garcia
PDF
2. El verbo: flexión de las formas no personales.
by
Estado
PPTX
tipos de textos
by
arlettcbta90
PPTX
Subjuntivo en Español
by
Irene Fernandez Rojo
PPTX
2º Civilización U1º VA: Caída de roma y surgimiento de los reinos germanos
by
ebiolibros
PDF
Presente del subjuntivo de los verbos regulares
by
Jose Miguel Garcia Ramirez
PDF
CUADERNO REPASO
by
xavispanish
PPT
Projecte 2n eso 2012 m4t3s percentatges
by
isabel_rm
PPTX
Europa fisico 1º eso
by
Maria Lasuen
DOCX
Mapa politico europa
by
maisaguevara
PPTX
El Imperio Romano, auge y caída de Roma
by
Carlos Daniel Chaves Avellaneda
PDF
Unidad 1 Estadistica Basica
by
brian paz
PPT
Perímetro Y áreas
by
Enrique Hernández
PPSX
Complementos verbales
by
pilarlahoz
PDF
Verbs2
by
DEDIEU JULI
SUBSTITUCIÓ PRONOMINAL (CD, CI, CC, ATR.)
by
gemmaencamp
Construint el món actual
by
Armand Figuera
Ortografia de les consonants nasals
by
lurdessaavedra
Las categorías gramaticales ok
by
Paqui Ruiz
Tema 8
by
Diego M
Ortografía, gramática y acentuación
by
Patricia Gabriela Camacho Garcia
2. El verbo: flexión de las formas no personales.
by
Estado
tipos de textos
by
arlettcbta90
Subjuntivo en Español
by
Irene Fernandez Rojo
2º Civilización U1º VA: Caída de roma y surgimiento de los reinos germanos
by
ebiolibros
Presente del subjuntivo de los verbos regulares
by
Jose Miguel Garcia Ramirez
CUADERNO REPASO
by
xavispanish
Projecte 2n eso 2012 m4t3s percentatges
by
isabel_rm
Europa fisico 1º eso
by
Maria Lasuen
Mapa politico europa
by
maisaguevara
El Imperio Romano, auge y caída de Roma
by
Carlos Daniel Chaves Avellaneda
Unidad 1 Estadistica Basica
by
brian paz
Perímetro Y áreas
by
Enrique Hernández
Complementos verbales
by
pilarlahoz
Verbs2
by
DEDIEU JULI
Similar to 04 taules de formes verbals
PDF
04 taules de formes verbals
by
Sandra Sitellamoamor
PDF
siham
by
siham15
PPT
El verb: classificació
by
annaasiscar
PPT
Morfologia verbal
by
marclia
PDF
Verb tots els temps
by
annaasiscar
PPTX
Pronoms febles
by
MIGUEL ANGEL BENLLOCH NAVARRO
PPT
Morfologia verbal
by
marclia
PDF
0 les conjugacions
by
lurdessaavedra
PDF
El verb: aspectes generals i formes no personals
by
annaasiscar
PDF
Enric Valor La Flexio Verbal Catala Valencia
by
Antonia Mulet
PDF
MS08 Verb irregulars
by
Fred Sentandreu
PDF
Ortografia catalana
by
escola santa teresa de lisieux
PDF
MS09 Verb. Formes no personals
by
Fred Sentandreu
PDF
b-models-conjugacio-verba......l (1).pdf
by
Rihab324249
DOC
Verbs Irregulars
by
Educació
PDF
Ortografia catalana
by
tabolafi
PDF
Morfologia nominal, accentuació i pronoms relatius
by
Diverses
PDF
respuestas diftong.pdf
by
AlenkaPlaOlah
PDF
verbs.docx.pdf
by
PuriHermosoLendinez
PPS
Concurs 2010
by
blogsbetaniacs
04 taules de formes verbals
by
Sandra Sitellamoamor
siham
by
siham15
El verb: classificació
by
annaasiscar
Morfologia verbal
by
marclia
Verb tots els temps
by
annaasiscar
Pronoms febles
by
MIGUEL ANGEL BENLLOCH NAVARRO
Morfologia verbal
by
marclia
0 les conjugacions
by
lurdessaavedra
El verb: aspectes generals i formes no personals
by
annaasiscar
Enric Valor La Flexio Verbal Catala Valencia
by
Antonia Mulet
MS08 Verb irregulars
by
Fred Sentandreu
Ortografia catalana
by
escola santa teresa de lisieux
MS09 Verb. Formes no personals
by
Fred Sentandreu
b-models-conjugacio-verba......l (1).pdf
by
Rihab324249
Verbs Irregulars
by
Educació
Ortografia catalana
by
tabolafi
Morfologia nominal, accentuació i pronoms relatius
by
Diverses
respuestas diftong.pdf
by
AlenkaPlaOlah
verbs.docx.pdf
by
PuriHermosoLendinez
Concurs 2010
by
blogsbetaniacs
Recently uploaded
PDF
Xarxes Informàtiques de la asignpdf.pdf
by
plaboet
PDF
xarxes informatiques treball de digitalització
by
plaboet
PDF
Xarxes informàtiques.pdf Treball Informa
by
plaboet
PDF
CATEGORIES GRAMATICALS. Llengua catalana.pdf
by
lauraten3
PPTX
L'Electricitat: Conceptes bàsics, circuits i aplicacions
by
AndrsMoreno76
PPTX
Màquina de Rube Goldberg, maquina de efectos encadenados
by
AndrsMoreno76
Xarxes Informàtiques de la asignpdf.pdf
by
plaboet
xarxes informatiques treball de digitalització
by
plaboet
Xarxes informàtiques.pdf Treball Informa
by
plaboet
CATEGORIES GRAMATICALS. Llengua catalana.pdf
by
lauraten3
L'Electricitat: Conceptes bàsics, circuits i aplicacions
by
AndrsMoreno76
Màquina de Rube Goldberg, maquina de efectos encadenados
by
AndrsMoreno76
04 taules de formes verbals
1.
Aquest apèndix s’ha
realitzat amb la col·laboració d’Albert Duran. Taules de formes verbals GRAMÀTICA PRÀCTICA DEL CATALÀ
2.
2 GRAMÀTICA PRÀCTICA
DEL CATALÀ Taules de formes verbals Primera conjugació (-ar) SOPAR Present Perfet jo sopo he sopat tu sopes has sopat ell / ella / vostè sopa ha sopat nosaltres sopem hem sopat vosaltres sopeu heu sopat ells / elles / vostès sopen han sopat Imperfet Plusquamperfet jo sopava havia sopat tu sopaves havies sopat ell / ella / vostè sopava havia sopat nosaltres sopàvem havíem sopat vosaltres sopàveu havíeu sopat ells / elles / vostès sopaven havien sopat Passat perifràstic jo vaig sopar tu vas sopar ell / ella / vostè va sopar nosaltres vam sopar vosaltres vau sopar ells / elles / vostès van sopar Futur simple Futur perfet jo soparé hauré sopat tu soparàs hauràs sopat ell / ella / vostè soparà haurà sopat nosaltres soparem haurem sopat vosaltres sopareu haureu sopat ells / elles / vostès soparan hauran sopat Condicional simple Condicional perfet jo soparia hauria sopat tu soparies hauries sopat ell / ella / vostè soparia hauria sopat nosaltres soparíem hauríem sopat vosaltres soparíeu hauríeu sopat ells / elles / vostès soparien haurien sopat Verbs regulars Indicatiu Subjuntiu Present Perfet jo sopi hagi sopat tu sopis hagis sopat ell / ella / vostè sopi hagi sopat nosaltres sopem hàgim sopat vosaltres sopeu hàgiu sopat ells / elles / vostès sopin hagin sopat Imperfet Plusquamperfet jo sopés hagués sopat tu sopessis haguessis sopat ell / ella / vostè sopés hagués sopat nosaltres sopéssim haguéssim sopat vosaltres sopéssiu haguéssiu sopat ells / elles / vostès sopessin haguessin sopat sopa tu sopi vostè sopem nosaltres sopeu vosaltres sopin vostès Infinitiu Gerundi Participi sopar sopant sopat haver sopat havent sopat Imperatiu Formes no personals
3.
3 GRAMÀTICA PRÀCTICA
DEL CATALÀ Taules de formes verbals Verbs irregulars ANAR Present d’indicatiu Imperfet d’indicatiu Futur simple Condicional simple Present de subjuntiu Imperfet de subjuntiu jo vaig anava aniré aniria vagi anés tu vas anaves aniràs aniries vagis anessis ell / ella / vostè va anava anirà aniria vagi anés nosaltres anem anàvem anirem aniríem anem anéssim vosaltres aneu anàveu anireu aniríeu aneu anéssiu ells / elles / vostès van anaven aniran anirien vagin anessin Imperatiu Formes no personals vés (tu) vagi (vostè) anem (nosaltres) aneu (vosaltres) vagin (vostès) Infinitiu anar Gerundi anant Participi anat ESTAR Present d’indicatiu Imperfet d’indicatiu Futur simple Condicional simple Present de subjuntiu Imperfet de subjuntiu jo estic estava estaré estaria estigui estigués tu estàs estaves estaràs estaries estiguis estiguessis ell / ella / vostè està estava estarà estaria estigui estigués nosaltres estem estàvem estarem estaríem estiguem estiguéssim vosaltres esteu estàveu estareu estaríeu estigueu estiguéssiu ells / elles / vostès estan estaven estaran estarien estiguin estiguessin Imperatiu Formes no personals estigues (tu) estigui (vostè) estiguem (nosaltres) estigueu (vosaltres) estiguin (vostès) Infinitiu estar Gerundi estant Participi estat
4.
4 GRAMÀTICA PRÀCTICA
DEL CATALÀ Taules de formes verbals Segona conjugació (-er, -re) TÉMER Present Perfet jo temo he temut tu tems has temut ell / ella / vostè tem ha temut nosaltres temem hem temut vosaltres temeu heu temut ells / elles / vostès temen han temut Imperfet Plusquamperfet jo temia havia temut tu temies havies temut ell / ella / vostè temia havia temut nosaltres temíem havíem temut vosaltres temíeu havíeu temut ells / elles / vostès temien havien temut Passat perifràstic jo vaig témer tu vas témer ell / ella / vostè va témer nosaltres vam témer vosaltres vau témer ells / elles / vostès van témer Futur simple Futur perfet jo temeré hauré temut tu temeràs hauràs temut ell / ella / vostè temerà haurà temut nosaltres temerem haurem temut vosaltres temereu haureu temut ells / elles / vostès temeran hauran temut Condicional simple Condicional perfet jo temeria hauria temut tu temeries hauries temut ell / ella / vostè temeria hauria temut nosaltres temeríem hauríem temut vosaltres temeríeu hauríeu temut ells / elles / vostès temerien haurien temut Indicatiu Subjuntiu Present Perfet jo temi hagi temut tu temis hagis temut ell / ella / vostè temi hagi temut nosaltres temem hàgim temut vosaltres temeu hàgiu temut ells / elles / vostès temin hagin temut Imperfet Plusquamperfet jo temés hagués temut tu temessis haguessis temut ell / ella / vostè temés hagués temut nosaltres teméssim haguéssim temut vosaltres teméssiu haguéssiu temut ells / elles / vostès temessin haguessin temut tem tu temi vostè temem nosaltres temeu vosaltres temin vostès Infinitiu Gerundi Participi témer tement temut haver temut havent temut Imperatiu Formes no personals Verbs regulars
5.
5 GRAMÀTICA PRÀCTICA
DEL CATALÀ Taules de formes verbals PERDRE Present Perfet jo perdo he perdut tu perds has perdut ell / ella / vostè perd ha perdut nosaltres perdem hem perdut vosaltres perdeu heu perdut ells / elles / vostès perden han perdut Imperfet Plusquamperfet jo perdia havia perdut tu perdies havies perdut ell / ella / vostè perdia havia perdut nosaltres perdíem havíem perdut vosaltres perdíeu havíeu perdut ells / elles / vostès perdien havien perdut Passat perifràstic jo vaig perdre tu vas perdre ell / ella / vostè va perdre nosaltres vam perdre vosaltres vau perdre ells / elles / vostès van perdre Futur simple Futur perfet jo perdré hauré perdut tu perdràs hauràs perdut ell / ella / vostè perdrà haurà perdut nosaltres perdrem haurem perdut vosaltres perdreu haureu perdut ells / elles / vostès perdran hauran perdut Condicional simple Condicional perfet jo perdria hauria perdut tu perdries hauries perdut ell / ella / vostè perdria hauria perdut nosaltres perdríem hauríem perdut vosaltres perdríeu hauríeu perdut ells / elles / vostès perdrien haurien perdut Indicatiu Subjuntiu Present Perfet jo perdi hagi perdut tu perdis hagis perdut ell / ella / vostè perdi hagi perdut nosaltres perdem hàgim perdut vosaltres perdeu hàgiu perdut ells / elles / vostès perdin hagin perdut Imperfet Plusquamperfet jo perdés hagués perdut tu perdessis haguessis perdut ell / ella / vostè perdés hagués perdut nosaltres perdéssim haguéssim perdut vosaltres perdéssiu haguéssiu perdut ells / elles / vostès perdessin haguessin perdut perd tu perdi vostè perdem nosaltres perdeu vosaltres perdin vostès Infinitiu Gerundi Participi perdre perdent perdut haver perdut havent perdut Imperatiu Formes no personals
6.
6 GRAMÀTICA PRÀCTICA
DEL CATALÀ Taules de formes verbals Verbs irregulars BEURE Present d’indicatiu Imperfet d’indicatiu Futur simple Condicional simple Present de subjuntiu Imperfet de subjuntiu jo bec bevia beuré beuria begui begués tu beus bevies beuràs beuries beguis beguessis ell / ella / vostè beu bevia beurà beuria begui begués nosaltres bevem bevíem beurem beuríem beguem beguéssim vosaltres beveu bevíeu beureu beuríeu begueu beguéssiu ells / elles / vostès beuen bevien beuran beurien beguin beguessin Imperatiu Formes no personals beu (tu) begui (vostè) beguem (nosaltres) beveu (vosaltres) beguin (vostès) Infinitiu beure Gerundi bevent Participi begut Altres verbs amb les mateixes irregularitats: deure, moure. CABRE / CABER Present d’indicatiu Imperfet d’indicatiu Futur simple Condicional simple Present de subjuntiu Imperfet de subjuntiu jo cabo cabia cabré cabria càpiga cabés tu caps cabies cabràs cabries càpigues cabessis ell / ella / vostè cap cabia cabrà cabria càpiga cabés nosaltres cabem cabíem cabrem cabríem capiguem cabéssim vosaltres cabeu cabíeu cabreu cabríeu capigueu cabéssiu ells / elles / vostès caben cabien cabran cabrien càpiguen cabessin Imperatiu Formes no personals cap (tu) càpiga (vostè) capiguem (nosaltres) cabeu (vosaltres) càpiguen (vostès) Infinitiu cabre / caber Gerundi cabent Participi cabut
7.
7 GRAMÀTICA PRÀCTICA
DEL CATALÀ Taules de formes verbals CALDRE / CALER Present d’indicatiu Imperfet d’indicatiu Futur simple Condicional simple Present de subjuntiu Imperfet de subjuntiu cal calia caldrà caldria calgui calgués calen calien caldran caldrien calguin calguessin Formes no personals Infinitiu caldre / caler Gerundi calent Participi calgut CAURE Present d’indicatiu Imperfet d’indicatiu Futur simple Condicional simple Present de subjuntiu Imperfet de subjuntiu jo caic queia cauré cauria caigui caigués tu caus queies cauràs cauries caiguis caiguessis ell / ella / vostè cau queia caurà cauria caigui caigués nosaltres caiem quèiem caurem cauríem caiguem caiguéssim vosaltres caieu quèieu caureu cauríeu caigueu caiguéssiu ells / elles / vostès cauen queien cauran caurien caiguin caiguessin Imperatiu Formes no personals cau (tu) caigui (vostè) caiguem (nosaltres) caieu (vosaltres) caiguin (vostès) Infinitiu caure Gerundi caient Participi caigut
8.
8 GRAMÀTICA PRÀCTICA
DEL CATALÀ Taules de formes verbals CONÈIXER Present d’indicatiu Imperfet d’indicatiu Futur simple Condicional simple Present de subjuntiu Imperfet de subjuntiu jo conec coneixia coneixeré coneixeria conegui conegués tu coneixes coneixies coneixeràs coneixeries coneguis coneguessis ell / ella / vostè coneix coneixia coneixerà coneixeria conegui conegués nosaltres coneixem coneixíem coneixerem coneixeríem coneguem coneguéssim vosaltres coneixeu coneixíeu coneixereu coneixeríeu conegueu coneguéssiu ells / elles / vostès coneixen coneixien coneixeran coneixerien coneguin coneguessin Imperatiu Formes no personals coneix (tu) conegui (vostè) coneguem (nosaltres) coneixeu (vosaltres) coneguin (vostès) Infinitiu conèixer Gerundi coneixent Participi conegut Altres verbs amb les mateixes irregularitats: aparèixer, desaparèixer. CÓRRER Present d’indicatiu Imperfet d’indicatiu Futur simple Condicional simple Present de subjuntiu Imperfet de subjuntiu jo corro corria correré correria corri corregués tu corres corries correràs correries corris correguessis ell / ella / vostè corre corria correrà correria corri corregués nosaltres correm corríem correrem correríem correm / correguem correguéssim vosaltres correu corríeu correreu correríeu correu / corregueu correguéssiu ells / elles / vostès corren corrien correran correrien corrin correguessin Imperatiu Formes no personals corre (tu) corri (vostè) correm / correguem (nosaltres) correu (vosaltres) corrin (vostès) Infinitiu córrer Gerundi corrent Participi corregut
9.
9 GRAMÀTICA PRÀCTICA
DEL CATALÀ Taules de formes verbals CREURE Present d’indicatiu Imperfet d’indicatiu Futur simple Condicional simple Present de subjuntiu Imperfet de subjuntiu jo crec creia creuré creuria cregui cregués tu creus creies creuràs creuries creguis creguessis ell / ella / vostè creu creia creurà creuria cregui cregués nosaltres creiem crèiem creurem creuríem creguem creguéssim vosaltres creieu crèieu creureu creuríeu cregueu creguéssiu ells / elles / vostès creuen creien creuran creurien creguin creguessin Imperatiu Formes no personals creu (tu) cregui (vostè) creguem (nosaltres) creieu (vosaltres) creguin (vostès) Infinitiu creure Gerundi creient Participi cregut DIR Present d’indicatiu Imperfet d’indicatiu Futur simple Condicional simple Present de subjuntiu Imperfet de subjuntiu jo dic deia diré diria digui digués tu dius deies diràs diries diguis diguessis ell / ella / vostè diu deia dirà diria digui digués nosaltres diem dèiem direm diríem diguem diguéssim vosaltres dieu dèieu direu diríeu digueu diguéssiu ells / elles / vostès diuen deien diran dirien diguin diguessin Imperatiu Formes no personals digues (tu) digui (vostè) diguem (nosaltres) digueu (vosaltres) diguin (vostès) Infinitiu dir Gerundi dient Participi dit
10.
10 GRAMÀTICA PRÀCTICA
DEL CATALÀ Taules de formes verbals DUR Present d’indicatiu Imperfet d’indicatiu Futur simple Condicional simple Present de subjuntiu Imperfet de subjuntiu jo duc duia duré duria dugui dugués tu duus / dus duies duràs duries duguis duguessis ell / ella / vostè duu / du duia durà duria dugui dugués nosaltres duem dúiem durem duríem duguem duguéssim vosaltres dueu dúieu dureu duríeu dugueu duguéssiu ells / elles / vostès duen duien duran durien duguin duguessin Imperatiu Formes no personals duu / du (tu) dugui (vostè) duguem (nosaltres) dueu (vosaltres) duguin (vostès) Infinitiu dur Gerundi duent Participi dut ENTENDRE Present d’indicatiu Imperfet d’indicatiu Futur simple Condicional simple Present de subjuntiu Imperfet de subjuntiu jo entenc entenia entendré entendria entengui entengués tu entens entenies entendràs entendries entenguis entenguessis ell / ella / vostè entén entenia entendrà entendria entengui entengués nosaltres entenem enteníem entendrem entendríem entenguem entenguéssim vosaltres enteneu enteníeu entendreu entendríeu entengueu entenguéssiu ells / elles / vostès entenen entenien entendran entendrien entenguin entenguessin Imperatiu Formes no personals entén (tu) entengui (vostè) entenguem (nosaltres) enteneu (vosaltres) entenguin (vostès) Infinitiu entendre Gerundi entenent Participi entès Altres verbs amb les mateixes irregularitats: aprendre, atendre, compondre, comprendre, correspondre, confondre, difondre, encendre, estendre, dependre, ofendre, prendre, pretendre, respondre, sorprendre, suspendre, vendre.
11.
11 GRAMÀTICA PRÀCTICA
DEL CATALÀ Taules de formes verbals ESCRIURE Present d’indicatiu Imperfet d’indicatiu Futur simple Condicional simple Present de subjuntiu Imperfet de subjuntiu jo escric escrivia escriuré escriuria escrigui escrivís / escrigués tu escrius escrivies escriuràs escriuries escriguis escrivissis / escriguessis ell / ella / vostè escriu escrivia escriurà escriuria escrigui escrivís / escrigués nosaltres escrivim escrivíem escriurem escriuríem escriguem escrivíssim / escriguéssim vosaltres escriviu escrivíeu escriureu escriuríeu escrigueu escrivíssiu / escriguéssiu ells / elles / vostès escriuen escrivien escriuran escriurien escriguin escrivissin / escriguessin Imperatiu Formes no personals escriu (tu) escrigui (vostè) escriguem (nosaltres) escriviu (vosaltres) escriguin (vostès) Infinitiu escriure Gerundi escrivint Participi escrit Altres verbs amb les mateixes irregularitats: descriure. FER Present d’indicatiu Imperfet d’indicatiu Futur simple Condicional simple Present de subjuntiu Imperfet de subjuntiu jo faig feia faré faria faci fes tu fas feies faràs faries facis fessis ell / ella / vostè fa feia farà faria faci fes nosaltres fem fèiem farem faríem fem féssim vosaltres feu fèieu fareu faríeu feu féssiu ells / elles / vostès fan feien faran farien facin fessin Imperatiu Formes no personals fes (tu) faci (vostè) fem (nosaltres) feu (vosaltres) facin (vostès) Infinitiu fer Gerundi fent Participi fet
12.
12 GRAMÀTICA PRÀCTICA
DEL CATALÀ Taules de formes verbals HAVER-HI Present d’indicatiu Imperfet d’indicatiu Futur simple Condicional simple Present de subjuntiu Imperfet de subjuntiu hi ha hi havia hi haurà hi hauria hi hagi hi hagués Formes no personals Infinitiu haver-hi Gerundi havent-hi Participi hagut NÉIXER / NÀIXER Present d’indicatiu Imperfet d’indicatiu Futur simple Condicional simple Present de subjuntiu Imperfet de subjuntiu jo neixo / naixo naixia naixeré naixeria neixi / naixi naixés / nasqués tu neixes / naixes naixies naixeràs naixeries neixis / naixis naixessis / nasquessis ell / ella / vostè neix / naix naixia naixerà naixeria neixi / naixi naixés / nasqués nosaltres naixem naixíem naixerem naixeríem naixem / nasquem naixéssim / nasquéssim vosaltres naixeu naixíeu naixereu naixeríeu naixeu / nasqueu naixéssiu / nasquéssiu ells / elles / vostès neixen / naixen naixien naixeran naixerien neixin / nasquin naixessin / nasquessin Imperatiu Formes no personals neix / naix (tu) neixi / naixi (vostè) naixem / nasquem (nosaltres) naixeu (vosaltres) neixin / naixin (vostès) Infinitiu néixer / nàixer Gerundi naixent Participi nascut Altres verbs amb les mateixes irregularitats: merèixer.
13.
13 GRAMÀTICA PRÀCTICA
DEL CATALÀ Taules de formes verbals PODER Present d’indicatiu Imperfet d’indicatiu Futur simple Condicional simple Present de subjuntiu Imperfet de subjuntiu jo puc podia podré podria pugui pogués tu pots podies podràs podries puguis poguessis ell / ella / vostè pot podia podrà podria pugui pogués nosaltres podem podíem podrem podríem puguem poguéssim vosaltres podeu podíeu podreu podríeu pugueu poguéssiu ells / elles / vostès poden podien podran podrien puguin poguessin Imperatiu Formes no personals pugues (tu) pugui (vostè) puguem (nosaltres) pugueu (vosaltres) puguin (vostès) Infinitiu poder Gerundi podent Participi pogut RESOLDRE Present d’indicatiu Imperfet d’indicatiu Futur simple Condicional simple Present de subjuntiu Imperfet de subjuntiu jo resolc resolia resoldré resoldria resolgui resolgués tu resols resolies resoldràs resoldries resolguis resolguessis ell / ella / vostè resol resolia resoldrà resoldria resolgui resolgués nosaltres resolem resolíem resoldrem resoldríem resolguem resolguéssim vosaltres resoleu resolíeu resoldreu resoldríeu resolgueu resolguéssiu ells / elles / vostès resolen resolien resoldran resoldrien resolguin resolguessin Imperatiu Formes no personals resol (tu) resolgui (vostè) resolguem (nosaltres) resoleu (vosaltres) resolguin (vostès) Infinitiu resoldre Gerundi resolent Participi resolt Altres verbs amb les mateixes irregularitats: valer (valdre), dissoldre.
14.
14 GRAMÀTICA PRÀCTICA
DEL CATALÀ Taules de formes verbals RIURE Present d’indicatiu Imperfet d’indicatiu Futur simple Condicional simple Present de subjuntiu Imperfet de subjuntiu jo ric reia riuré riuria rigui rigués tu rius reies riuràs riuries riguis riguessis ell / ella / vostè riu reia riurà riuria rigui rigués nosaltres riem rèiem riurem riuríem riguem riguéssim vosaltres rieu rèieu riureu riuríeu rigueu riguéssiu ells / elles / vostès riuen reien riuran riurien riguin riguessin Imperatiu Formes no personals riu (tu) rigui (vostè) riguem (nosaltres) rieu (vosaltres) riguin (vostès) Infinitiu riure Gerundi rient Participi rigut Altres verbs amb les mateixes irregularitats: seure, asseure. SABER Present d’indicatiu Imperfet d’indicatiu Futur simple Condicional simple Present de subjuntiu Imperfet de subjuntiu jo sé sabia sabré sabria sàpiga sabés tu saps sabies sabràs sabries sàpigues sabessis ell / ella / vostè sap sabia sabrà sabria sàpiga sabés nosaltres sabem sabíem sabrem sabríem sapiguem sabéssim vosaltres sabeu sabíeu sabreu sabríeu sapigueu sabéssiu ells / elles / vostès saben sabien sabran sabrien sàpiguen sabessin Imperatiu Formes no personals sàpigues (tu) sàpiga (vostè) sapiguem (nosaltres) sapigueu (vosaltres) sàpiguen (vostès) Infinitiu saber Gerundi sabent Participi sabut
15.
15 GRAMÀTICA PRÀCTICA
DEL CATALÀ Taules de formes verbals SER / ÉSSER Present d’indicatiu Imperfet d’indicatiu Futur simple Condicional simple Present de subjuntiu Imperfet de subjuntiu jo sóc era seré seria sigui fos tu ets eres seràs series siguis fossis ell / ella / vostè és era serà seria sigui fos nosaltres som érem serem seríem siguem fóssim vosaltres sou éreu sereu seríeu sigueu fóssiu ells / elles / vostès són eren seran serien siguin fossin Imperatiu Formes no personals sigues (tu) sigui (vostè) siguem (nosaltres) sigueu (vosaltres) siguin (vostès) Infinitiu ser / ésser Gerundi sent / essent Participi sigut / estat TREURE Present d’indicatiu Imperfet d’indicatiu Futur simple Condicional simple Present de subjuntiu Imperfet de subjuntiu jo trec / trac treia trauré trauria tregui / tragui tragués tu treus / traus treies trauràs trauries treguis / traguis traguessis ell / ella / vostè treu / trau treia traurà trauria tregui / tragui tragués nosaltres traiem trèiem traurem trauríem traguem traguéssim vosaltres traieu trèieu traureu trauríeu tragueu traguéssiu ells / elles / vostès treuen / trauen treien trauran traurien treguin / traguin traguessin Imperatiu Formes no personals treu / trau (tu) tregui / tragui (vostè) traguem (nosaltres) traieu (vosaltres) treguin / traguin (vostès) Infinitiu treure / traure Gerundi traient Participi tret Altres verbs amb les mateixes irregularitats: atreure.
16.
16 GRAMÀTICA PRÀCTICA
DEL CATALÀ Taules de formes verbals VEURE Present d’indicatiu Imperfet d’indicatiu Futur simple Condicional simple Present de subjuntiu Imperfet de subjuntiu jo veig veia veuré veuria vegi veiés tu veus veies veuràs veuries vegis veiessis ell / ella / vostè veu veia veurà veuria vegi veiés nosaltres veiem vèiem veurem veuríem vegem veiéssim vosaltres veieu vèieu veureu veuríeu vegeu veiéssiu ells / elles / vostès veuen veien veuran veurien vegin veiessin Imperatiu veges / ves (tu) vegi (vostè) vegem (nosaltres) vegeu / veieu (vosaltres) vegin (vostès) VIURE Present d’indicatiu Imperfet d’indicatiu Futur simple Condicional simple Present de subjuntiu Imperfet de subjuntiu jo visc vivia viuré viuria visqui visqués tu vius vivies viuràs viuries visquis visquessis ell / ella / vostè viu vivia viurà viuria visqui visqués nosaltres vivim vivíem viurem viuríem visquem visquéssim vosaltres viviu vivíeu viureu viuríeu visqueu visquéssiu ells / elles / vostès viuen vivien viuran viurien visquin visquessin Imperatiu Formes no personals viu (tu) visqui (vostè) visquem (nosaltres) viviu (vosaltres) visquin (vostès) Infinitiu viure Gerundi vivint Participi viscut
17.
17 GRAMÀTICA PRÀCTICA
DEL CATALÀ Taules de formes verbals VOLER Present d’indicatiu Imperfet d’indicatiu Futur simple Condicional simple Present de subjuntiu Imperfet de subjuntiu jo vull volia voldré voldria vulgui volgués tu vols volies voldràs voldries vulguis volguessis ell / ella / vostè vol volia voldrà voldria vulgui volgués nosaltres volem volíem voldrem voldríem vulguem volguéssim vosaltres voleu volíeu voldreu voldríeu vulgueu volguéssiu ells / elles / vostès volen volien voldran voldrien vulguin volguessin Imperatiu Formes no personals vulgues (tu) vulgui (vostè) vulguem (nosaltres) vulgueu (vosaltres) vulguin (vostès) Infinitiu voler Gerundi volent Participi volgut
18.
18 GRAMÀTICA PRÀCTICA
DEL CATALÀ Taules de formes verbals Tercera conjugació (-ir) SENTIR Present Perfet jo sento he sentit tu sents has sentit ell / ella / vostè sent ha sentit nosaltres sentim hem sentit vosaltres sentiu heu sentit ells / elles / vostès senten han sentit Imperfet Plusquamperfet jo sentia havia sentit tu senties havies sentit ell / ella / vostè sentia havia sentit nosaltres sentíem havíem sentit vosaltres sentíeu havíeu sentit ells / elles / vostès sentien havien sentit Passat perifràstic jo vaig sentir tu vas sentir ell / ella / vostè va sentir nosaltres vam sentir vosaltres vau sentir ells / elles / vostès van sentir Futur simple Futur perfet jo sentiré hauré sentit tu sentiràs hauràs sentit ell / ella / vostè sentirà haurà sentit nosaltres sentirem haurem sentit vosaltres sentireu haureu sentit ells / elles / vostès sentiran hauran sentit Condicional simple Condicional perfet jo sentiria hauria sentit tu sentiries hauries sentit ell / ella / vostè sentiria hauria sentit nosaltres sentiríem hauríem sentit vosaltres sentiríeu hauríeu sentit ells / elles / vostès sentirien haurien sentit Altres verbs que segueixen aquest model: adormir, ajupir, bullir, consentir, cosir, cruixir, dormir, escollir, escopir, esmunyir, fugir, morir, obrir, pressentir, ressentir-se, sentir, tenir, tossir, venir. Indicatiu Subjuntiu Present Perfet jo senti hagi sentit tu sentis hagis sentit ell / ella / vostè senti hagi sentit nosaltres sentim hàgim sentit vosaltres sentiu hàgiu sentit ells / elles / vostès sentin hagin sentit Imperfet Plusquamperfet jo sentís hagués sentit tu sentissis haguessis sentit ell / ella / vostè sentís hagués sentit nosaltres sentíssim haguéssim sentit vosaltres sentíssiu haguéssiu sentit ells / elles / vostès sentissin haguessin sentit sent tu senti vostè sentim nosaltres sentiu vosaltres sentin vostès Infinitiu Gerundi Participi sentir sentint sentit haver sentit havent sentit Imperatiu Formes no personals Verbs sense increment -eix-
19.
19 GRAMÀTICA PRÀCTICA
DEL CATALÀ Taules de formes verbals LLEGIR Present Perfet jo llegeixo he llegit tu llegeixes has llegit ell / ella / vostè llegeix ha llegit nosaltres llegim hem llegit vosaltres llegiu heu llegit ells / elles / vostès llegeixen han llegit Imperfet Plusquamperfet jo llegia havia llegit tu llegies havies llegit ell / ella / vostè llegia havia llegit nosaltres llegíem havíem llegit vosaltres llegíeu havíeu llegit ells / elles / vostès llegien havien llegit Passat perifràstic jo vaig llegir tu vas llegir ell / ella / vostè va llegir nosaltres vam llegir vosaltres vau llegir ells / elles / vostès van llegir Futur simple Futur perfet jo llegiré hauré llegit tu llegiràs hauràs llegit ell / ella / vostè llegirà haurà llegit nosaltres llegirem haurem llegit vosaltres llegireu haureu llegit ells / elles / vostès llegiran hauran llegit Condicional simple Condicional perfet jo llegiria hauria llegit tu llegiries hauries llegit ell / ella / vostè llegiria hauria llegit nosaltres llegiríem hauríem llegit vosaltres llegiríeu hauríeu llegit ells / elles / vostès llegirien haurien llegit Indicatiu Subjuntiu Present Perfet jo llegeixi hagi llegit tu llegeixis hagis llegit ell / ella / vostè llegeixi hagi llegit nosaltres llegim hàgim llegit vosaltres llegiu hàgiu llegit ells / elles / vostès llegeixin hagin llegit Imperfet Plusquamperfet jo llegís hagués llegit tu llegissis haguessis llegit ell / ella / vostè llegís hagués llegit nosaltres llegíssim haguéssim llegit vosaltres llegíssiu haguéssiu llegit ells / elles / vostès llegissin haguessin llegit llegeix tu llegeixi vostè llegim nosaltres llegiu vosaltres llegeixin vostès Infinitiu Gerundi Participi llegir llegint llegit haver llegit havent llegit Imperatiu Formes no personals Verbs amb increment -eix-
20.
20 GRAMÀTICA PRÀCTICA
DEL CATALÀ Taules de formes verbals Verbs irregulars SORTIR Present d’indicatiu Imperfet d’indicatiu Futur simple Condicional simple Present de subjuntiu Imperfet de subjuntiu jo surto sortia sortiré sortiria surti sortís tu surts sorties sortiràs sortiries surtis sortissis ell / ella / vostè surt sortia sortirà sortiria surti sortís nosaltres sortim sortíem sortirem sortiríem sortim sortíssim vosaltres sortiu sortíeu sortireu sortiríeu sortiu sortíssiu ells / elles / vostès surten sortien sortiran sortirien surtin sortissin Imperatiu Formes no personals surt (tu) surti (vostè) sortim (nosaltres) sortiu (vosaltres) surtin (vostès) Infinitiu sortir Gerundi sortint Participi sortit Altres verbs que segueixen aquest model: collir, cosir, escollir, tossir. TENIR Present d’indicatiu Imperfet d’indicatiu Futur simple Condicional simple Present de subjuntiu Imperfet de subjuntiu jo tinc tenia tindré tindria tingui tingués tu tens tenies tindràs tindries tinguis tinguessis ell / ella / vostè té tenia tindrà tindria tingui tingués nosaltres tenim teníem tindrem tindríem tinguem tinguéssim vosaltres teniu teníeu tindreu tindríeu tingueu tinguéssiu ells / elles / vostès tenen tenien tindran tindrien tinguin tinguessin Imperatiu Formes no personals té / tingues (tu) tingui (vostè) tinguem (nosaltres) teniu / tingueu (vosaltres) tinguin (vostès) Infinitiu tenir Gerundi tenint Participi tingut Altres verbs amb les mateixes irregularitats: entretenir, venir.
21.
21 GRAMÀTICA PRÀCTICA
DEL CATALÀ Taules de formes verbals Gerundis i participis irregulars admetre admetent admès atendre atenent atès aparèixer apareixent aparegut aprendre aprenent après beure bevent begut caldre calent calgut caure caient caigut cobrir cobrint cobert complir complint complert conèixer coneixent conegut córrer corrent corregut coure coent cuit / cogut creure creient cregut dependre depenent depès dir dient dit dur duent dut empènyer empenyent empès encendre encenent encès entendre entenent entès escriure escrivint escrit establir establint establert estrènyer estrenyent estret fer fent fet fondre fonent fos haver havent hagut imprimir imprimint imprès merèixer mereixent merescut moldre molent mòlt morir morint mort obrir obrint obert ofendre ofenent ofès omplir omplint omplert plaure plaent plagut poder podent pogut prendre prenent pres pretendre pretenent pretès resoldre resolent resolt riure rient rigut sofrir sofrint sofert suspendre suspenent suspès tenir tenint tingut treure traient tret valer valent valgut venir venint vingut viure vivint viscut voler volent volgut Infinitiu Gerundi Participi
Download