Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
IFMSA – Poland Oddział Olsztyn
Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny
IFMSA—Poland działa od 1956. Początkowo pod nazwą Komitet
Koordynacyjny Studentów Akademii Medycznych (KKSAM). Od
1957 nal...
108 krajów..
114 organizacji członkowskich..
1,2 mln członków..
największa na świecie organizacja studencka!
Poprzez swoje akcje w całej Polsce docieramy do ponad 1 mln
osób w szkołach, instytucjach i centrach handlowych.
Działalno...
Jak sama nazwa wskazuje, zajmujemy się tematami
szeroko pojętych Praw Człowieka i Pokoju na świecie.
Główną misją programu...
CZYTAMY POMAGAMY
Cyklicznie odwiedzamy dzieci na oddziałach dziecięcych w szpitalach, gdzie przeprowadzamy
akcję podczas k...
CZYTAMY POMAGAMY
Cyklicznie odwiedzamy dzieci na oddziałach dziecięcych w szpitalach, gdzie przeprowadzamy
akcję podczas k...
Program Stały ds. Zdrowia Publicznego zajmuje się
zwiększaniem świadomości ludzi z zakresu promocji
zdrowego stylu życia.
...
SZPITAL PLUSZOWEGO MISIA
Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych
przedsięwzięć IFMSA w Polsce.
Ma on na celu oswoić małyc...
MIŚ POD SZPITALNĄ CHOINKĘ
Śnieg, mróz i przedświąteczne kolejki w sklepach - zaskoczyć zimie tradycyjnie dali się
drogowcy...
Choroby przenoszone drogą płciową, do niedawna
nazywane jeszcze chorobami wenerycznymi, to temat
tabu w wielu krajach nasz...
WORLD AIDS DAY
Światowy Dzień AIDS obchodzony jest, co roku 1 grudnia. Uroczyste obchody niosą przesłanie
współczucia, nad...
TYDZIEŃ PREWENCJI RAKA SZYJKI MACICY
„Dzięki prostemu badaniu, zapobiegaj rakowi szyjki macicy! Spytaj o badanie cytologic...
Od 60 lat SCOME koncentruje swe działania na szeroko
pojętej edukacji medycznej. Naszym celem jest jak
najlepsze przygotow...
Co roku ponad 400 studentów wyjeżdża na praktyki
kliniczne do jednego z krajów należących do IFMSA.
Celem programu jest ni...
Program międzynarodowej wymiany naukowej SCORE
umożliwia studentom medycyny pracę przy projekcie
naukowym za granicą.
Głów...
Marcin Mierzwa
Prezydent Oddziału
prezydent@olsztyn.ifmsa.pl
Sonia Konsek
Wiceprezydent Oddziału ds. marketingu
vpe@olszty...
Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny
IFMSA—Poland Oddział Olsztyn
olsztyn@ifmsa.pl
www.olsztyn.ifmsa.pl
www.if...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

IFMSA - Poland Oddział Olsztyn

329 views

Published on

Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland jest organizacją zrzeszającą studentów medycyny i młodych lekarzy. Jest zrzeszeniem apolitycznym, samorządnym i trwałym, o celach niezarobkowych. W ramach swej działalności należy do Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Studentów Medycyny — IFMSA (International Federation of Medical Students’ Associations).

IFMSA jest największą na świecie organizacją studencką. Poprzez 116 organizacji krajowych należą do niej studenci z 107 państw. W ramach IFMSA działa ponad 1 200 000 młodych ludzi na świecie.

Published in: Health & Medicine
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

IFMSA - Poland Oddział Olsztyn

 1. 1. IFMSA – Poland Oddział Olsztyn Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny
 2. 2. IFMSA—Poland działa od 1956. Początkowo pod nazwą Komitet Koordynacyjny Studentów Akademii Medycznych (KKSAM). Od 1957 należy do Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Studentów Medycyny—IFMSA. Siedzibą IFMSA jest Ferney—Voltaire we Francji. Siedziba ta jest wspólna z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Lekarzy.
 3. 3. 108 krajów.. 114 organizacji członkowskich.. 1,2 mln członków.. największa na świecie organizacja studencka!
 4. 4. Poprzez swoje akcje w całej Polsce docieramy do ponad 1 mln osób w szkołach, instytucjach i centrach handlowych. Działalność Stowarzyszenia polega na przeprowadzaniu projektów i akcji na rzecz środowiska studenckiego, dzieci, młodzieży i społeczności olsztyńskiej. Słyniemy z takich akcji jak „Szpital Pluszowego Misia” czy „Miś pod Szpitalną Choinkę”. Organizujemy różnorodne konferencje naukowe, prowadzimy międzynarodowe wymiany studenckie, praktyki, szkolenia i warsztaty.
 5. 5. Jak sama nazwa wskazuje, zajmujemy się tematami szeroko pojętych Praw Człowieka i Pokoju na świecie. Główną misją programu jest zaszczepianie w studentach, młodych lekarzach, a poprzez nich we wszystkich ludziach idei równości, międzyludzkiej akceptacji i zrozumienia dla odmienności, a także szerzenie pokojowego stylu życia. W naszych akcjach skupiamy się na wszelakich mniejszościach, ludziach stygmatyzowanych przez społeczeństwo, niezauważalnych lub spychanych na margines. Uczymy tolerancji, poszanowania dla innych ludzi i dostrzegania piękna ukrytego w odmienności. Jak wiadomo, współczesny świat ciągle boryka się z problemem nierówności, ucisku, wojen i konfliktów – dlatego też ekipa SCORPionów jest bardzo prężną, stale rozwijającą się grupą, w której drzemie ogromny potencjał. W ramach Programu walczymy o pacjentów, kobiet, uchodźców, mniejszości, imigrantów, bezdomnych, więźniów, dzieci, osób niepełnosprawnych, osób starszych i innych grup, które mogą spotkać się z ostracyzmem społecznym. Zajmujemy się nie tylko bezpośrednią pomocą takim osobom, ale także modelowaniem spojrzenia na odmienność świata, bogactwo kulturowe, kształtowaniem postaw pokojowych i łamaniem wszelakich stereotypów. ProgramStałyds.Praw CzłowiekaiPokoju
 6. 6. CZYTAMY POMAGAMY Cyklicznie odwiedzamy dzieci na oddziałach dziecięcych w szpitalach, gdzie przeprowadzamy akcję podczas której czytamy bajki, które rozwijają wyobraźnię i słownictwo dziecka, zwracają uwagę na pozytywne postawy i wartości w społeczeństwie. Dzieci doskonale się z nami bawią. Spotkania te pozwalają im choć na chwilę zapomnieć o codzienności szpitalnej i bólu związanym z chorobą.
 7. 7. CZYTAMY POMAGAMY Cyklicznie odwiedzamy dzieci na oddziałach dziecięcych w szpitalach, gdzie przeprowadzamy akcję podczas której czytamy bajki, które rozwijają wyobraźnię i słownictwo dziecka, zwracają uwagę na pozytywne postawy i wartości w społeczeństwie. Dzieci doskonale się z nami bawią. Spotkania te pozwalają im choć na chwilę zapomnieć o codzienności szpitalnej i bólu związanym z chorobą.
 8. 8. Program Stały ds. Zdrowia Publicznego zajmuje się zwiększaniem świadomości ludzi z zakresu promocji zdrowego stylu życia. Stąd nasza współpraca z różnorodnymi jednostkami, od organizacji pozarządowych (WHO, UNICEF, Fundacja „Promocja Zdrowia”, Polska Unia Onkologii, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci) po centra handlowe, przedszkola czy szkoły. W obrębie SCOPH-u realizujemy liczne projekty lokalne, nasze własne pomysły, a także projekty międzynarodowe dostosowane do potrzeb naszego społeczeństwa. Naszym nadrzędnym celem jest uświadomienie jak najszerszej grupy osób, w jaki sposób zapobiegawczo dbać o swoje zdrowie, by cieszyć się z pełni życia jak najdłużej i jak najpełniej. Chcemy zwiększyć świadomość na temat Zdrowia Publicznego wśród społeczeństwa a także edukować i wpływać na rozwój zainteresowań tematem Zdrowia Publicznego wśród studentów medycyny i kierunków medycznych. Staramy się praktycznie wykorzystać zdobyte umiejętności w promocji zdrowia i zdrowotnej poprzez współpracę z organizacjami międzynarodowymi, narodowymi i. ProgramStałyds. ZdrowiaPublicznego
 9. 9. SZPITAL PLUSZOWEGO MISIA Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych przedsięwzięć IFMSA w Polsce. Ma on na celu oswoić małych pacjentów z różnymi formami badania i pokazać, że nie taki biały fartuch straszny, jak by się mogło wydawać! A wszystko to za sprawą naszych pluszowych przyjaciół i uśmiechniętych studentów. Przedszkolaki przynoszą nam swoje ukochane maskotki, które niestety „zachorowały” i potrzebują pomocy lekarskiej.
 10. 10. MIŚ POD SZPITALNĄ CHOINKĘ Śnieg, mróz i przedświąteczne kolejki w sklepach - zaskoczyć zimie tradycyjnie dali się drogowcy, ale nie studenci medycyny z Olsztyna, którzy z ogromnym zaangażowaniem organizują akcję Miś pod Szpitalną Choinkę. Dzięki ich staraniom studencki Święty Mikołaj wyruszył z workiem do szpitali dziecięcych, przynosząc małym pacjentom nie tylko prezenty, ale przede wszystkim radosną atmosferę świąt, które są zmuszeni spędzić w łóżku.
 11. 11. Choroby przenoszone drogą płciową, do niedawna nazywane jeszcze chorobami wenerycznymi, to temat tabu w wielu krajach naszego globu, w tym także w Polsce. Niska świadomość społeczna, brak kampanii promujących zdrowe zachowania seksualne i niezrozumienie skali problemu skutkują szerzeniem się wielu schorzeń, których leczenie jest kosztowne – jeśli w ogóle jest możliwe. Niestety należy wiedzieć, iż w niejednym przypadku współczesna medycyna może zaproponować tylko terapie podejmującą walkę z objawami, a nie przyczynami. Dziś staramy się mówić coraz częściej o szeroko rozumianym zdrowiu reprodukcyjnym, uczymy konieczności wizyt u ginekologa, walczymy z przemocą wobec kobiet i stygmatyzacją osób chorych na STI’s. Gdyby słowo profilaktyka pojawiało się na ustach ludzi częściej, walka z nimi stałaby się niepotrzebna. „Najlepszym sposobem walki z AIDS jest prewencja, asposobem prewencji jest edukacja” i zdanie to jest mottem SCORA. Wprogramu działają 4projekty międzynarodowe, czyli takie, których inicjatorem była Polska, a inne kraje IFMSA przyłączyły się do ich realizacji. Należą do nich: SCORA X-Change, Daphne, Pierwsza Wizyta u ginekologa oraz Polska-Liban Transnational Peer Education Project. ProgramStałyds.Zdrowia ReprodukcyjnegoiAIDS
 12. 12. WORLD AIDS DAY Światowy Dzień AIDS obchodzony jest, co roku 1 grudnia. Uroczyste obchody niosą przesłanie współczucia, nadziei, solidarności z ludźmi żyjącymi z HIV i AIDS i ich bliskich, a także zrozumienia problemów związanych z HIV/AIDS w każdym kraju na świecie. W czasie obchodów WAD-u staramy się zwiększać świadomość społeczną odnośnie HIV i AIDS oraz podnieść poziom tolerancji wobec osób zarażonych.
 13. 13. TYDZIEŃ PREWENCJI RAKA SZYJKI MACICY „Dzięki prostemu badaniu, zapobiegaj rakowi szyjki macicy! Spytaj o badanie cytologiczne swojego ginekologia”. To jedno z głównych przesłań Tygodnia Prewencji Raka Szyjki Macicy Partnerem projektu jest European Cervical Cancer Association, a także lokalnie patronat nad akcją objęła Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie.
 14. 14. Od 60 lat SCOME koncentruje swe działania na szeroko pojętej edukacji medycznej. Naszym celem jest jak najlepsze przygotowanie studentów do przyszłej pracy zawodowej oraz badania i na uczelniach wyższych najlepszych rozwiązań w nauczaniu medycyny. Jednym z priorytetowych założeń jest rozwój nauczania medycyny na świecie i wprowadzenie optymalnego systemu nauczania przyszłych lekarzy na wszystkich uczelniach medycznych. Edukacja Medyczna przyszłych lekarzy powinna się koncentrować nie tylko na jak najlepszym ich wykształceniu ale przede wszystkim na związanej z tym jakości, kształtowanej przez nich w przyszłości służby zdrowia. Poprzez dyskusję i wymianę doświadczeń studenci z całego świata starają się dostrzec zarówno pozytywne, jak i negatywne strony każdego modelu edukacji młodych medyków (tradycyjnego, Problem Based Learning, Evidence Based Learning oraz tzw. mieszanego) i znaleźć jak najlepsze rozwiązania. Dzięki tym doświadczeniom studenci są cennymi i partnerami w rozmowach na temat programów nauczania zarówno dla władz swoich uczelni, jak i dla przedstawicieli władz decydujących o edukacji medycznej w poszczególnych państwach. ProgramStałyds. EdukacjiMedycznej
 15. 15. Co roku ponad 400 studentów wyjeżdża na praktyki kliniczne do jednego z krajów należących do IFMSA. Celem programu jest nie tylko umożliwienie studentom poszerzanie wiedzy medycznej poprzez organizację praktyki w szpitalach na całym świecie, ale przede wszystkim poznania różnych systemów ochrony zdrowia oraz zagadnień z zakresu problematyki globalnego zdrowia publicznego. Poza niewątpliwą wartością akademicką, przyszli lekarze mają niepowtarzalną okazję nauczyć się pracować w zespole wielokulturowym. SCOPE jest jednym z największych programów wymiany studenckiej na świecie organizowanej w całości przez i dla studentów. Przyszli lekarze nawiązują w ten sposób sieć znajomości otwierającą możliwość międzynarodowej współpracy. Na miejsce polskich studentów, wyjeżdżających w ramach kontraktów bilateralnych przyjeżdżają studenci zagraniczni. Mają oni w ten sposób okazję poznać Polskę i sposób funkcjonowania naszej służby zdrowia. Stanowi to promocję nie tylko naszego Stowarzyszenia, ale przede wszystkim uczelni medycznych, regionów i całego kraju. Program SCOPE daje ogromne możliwości nabrania doświadczenia na polu medycznym, życiowym a także towarzyskim. ProgramStałyds. PraktykWakacyjnych
 16. 16. Program międzynarodowej wymiany naukowej SCORE umożliwia studentom medycyny pracę przy projekcie naukowym za granicą. Głównym założeniem programu jest pogłębianie wiedzy teoretycznej podczas nabywania praktycznych umiejętności prowadzenia badań naukowych. Praca badawcza odbywa się pod okiem tutora, który sprawuje opiekę nad studentem. Daje to szansę poznania oraz skorzystania z doświadczeń, rozwiązań i technologii stosowanych przez najlepsze ośrodki akademickie na świecie oraz uzyskania dodatkowych punktów na macierzystej uczelni. Umożliwia także indywidualne podejście do każdego z uczestników wymiany i poszerzanie jego zainteresowań. Wymiana Naukowa służy pogłębianiu swojej wiedzy medycznej poprzez udział w projektach naukowych prowadzonych na całym świecie. Praca nierzadko odbywa się pod okiem profesorów oraz uznanych naukowców. Projekty naukowe obejmują zakres praktycznie wszystkich dziedzin medycyny, podzielone są przy tym na trzy główne grupy: projekty kliniczne, przedkliniczne z pracą laboratoryjną lub bez pracy laboratoryjnej. Standardowo wymiana trwa 4 tygodnie, jednak często istnieje możliwość przedłużenia wymiany do 8, a12 tygodni. ProgramStałyds. WymianyNaukowej
 17. 17. Marcin Mierzwa Prezydent Oddziału prezydent@olsztyn.ifmsa.pl Sonia Konsek Wiceprezydent Oddziału ds. marketingu vpe@olsztyn.ifmsa.pl Artur Nowakowski Asystent Wiceprezydenta Oddziału ds. marketingu arturnw@gmail.com IFMSA—Poland Oddział Olsztyn olsztyn@ifmsa.pl www.olsztyn.ifmsa.pl
 18. 18. Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA—Poland Oddział Olsztyn olsztyn@ifmsa.pl www.olsztyn.ifmsa.pl www.ifmsa.pl

×