Haftalik Dusunce Ozgurlugu Bulteni_13.09.20_38

491 views

Published on

Bu hafta gündemde Gezi Parkı olayları, Hrant Dink davasının başlaması ve görevini yaparken dövülerek gözaltına alınan ve tutuklanan gazeteciler vardı.

Öne çıkan başlıklardan bazıları şunlar:

• Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Gezi eylemleri hakkında görüşen sekiz kişiden altısının ifadelerinin alınması için emniyete talimat verdiği ortaya çıktı.
• Fazıl Say’a Hayyam Twit’i nedeniyle 10 ay hapis cezası verildi.
• Adana'da Gezi eylemine katılan 13 öğretmene soruşturma açıldı.
• Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ile Türk Tabipleri Birliği (TTB) ortak açıklama yaparak Gezi Parkı olaylarında 13 göz/görme kaybı olduğunu açıkladı.
• 'Gezi' konulu video klibe, müzik kanallarından veto geldi.
• Yurt Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ tutuklandı.
• Terörle Mücadeleden Sorumlu İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Sedat Selim Ay'ın Evrensel, T24 ve Marksist.org’a dava açtı.
• Lazca seçmeli ders oldu.
• Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili dava 17 Eylül’de yeniden başladı. Dink’in arkadaşları dava öncesi, Dink öldürüldüğü zaman kamu görevlisi olan 24 kişinin hala yargılanmadığına dikkat çekerek “müsamereyi sonlandırın” dedi.

Published in: News & Politics
0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
491
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
84
Actions
Shares
0
Downloads
2
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Haftalik Dusunce Ozgurlugu Bulteni_13.09.20_38

  1. 1.   Düşün, düşün…   Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 38/13, 20 Eylül 2013)   Geçtiğimiz hafta neler oldu? (13-20 Eylül 2013)     Bu hafta gündemde Gezi Parkı olayları, Hrant Dink davasının başlaması ve görevini yaparken dövülerek gözaltına alınan ve tutuklanan gazeteciler vardı. Öne çıkan başlıklardan bazıları şunlar: • Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Gezi eylemleri hakkında görüşen sekiz kişiden altısının ifadelerinin alınması için emniyete talimat verdiği ortaya çıktı.   • Fazıl Say’a Hayyam Twit’i nedeniyle 10 ay hapis cezası verildi. • Adana'da Gezi eylemine katılan 13 öğretmene soruşturma açıldı. • Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ile Türk Tabipleri Birliği (TTB) ortak açıklama yaparak Gezi Parkı olaylarında 13 göz/görme kaybı olduğunu açıkladı. • 'Gezi' konulu video klibe, müzik kanallarından veto geldi. • Yurt Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ tutuklandı. • Terörle Mücadeleden Sorumlu İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Sedat Selim Ay'ın Evrensel, T24 ve Marksist.org’a dava açtı. • Lazca seçmeli ders oldu. • Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili dava 17 Eylül’de yeniden başladı. Dink’in arkadaşları dava öncesi, Dink öldürüldüğü zaman kamu görevlisi olan 24 kişinin hala yargılanmadığına dikkat çekerek “müsamereyi sonlandırın” dedi. Detaylar, haberlerimizde...      
  2. 2.   "Büyük Gezi davası başlıyor" Taraf gazetesinin haberine göre savcı Nazmi Okumuş, Başbakan Erdoğan ile Gezi eylemleri hakkında görüşen sekiz kişiden altısının ifadelerinin alınması için emniyete talimat vermiş. Dayanışma üyelerinin avukatı Efkan Bolaç, olaylarla ilgili üç soruşturma açıldığını, dosyaların ‘Taksim Dayanışması’, ‘Gezi olayları’ ve ‘aşırı güç kullanan polisler’ hakkında olduğunu, ayrıca Gezi olaylarıyla ilgili dosyanın 1 Mayıs dosyasıyla birleştirildiğini ve bu dosyada bine yakın şüpheli olduğunu söyledi. İfadeleri alınacak Taksim Dayanışması üyeleri: DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu, Mimar Derya Karadağ, Şehir Plancıları Odası İstanbul Başkanı Tayfun Kahraman, Beyoğlu Semt Dernekleri Sözcüsü Cem Tüzün, KESK Sekreteri Canan Çalağan ve Mimarlar Odası Üyesi Mimar Derya Karadağ. Avukat Bolaç, ifadelerin savcılıkça alınması isteminin savcı Okumuş tarafından reddedildiğini ve ifadelerin polis tarafından alınacağını sözlerine ekledi.   Anayasa’nın 34. maddesi hükmünce, herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.       Fazıl  Say'a  hapis  cezası   Twitter’dan   Ömer   Hayyam’a   ait   bir   rubaiyi   paylaşınca,   "halkın   bir   kesiminin   benimsediği   dini   değerleri   alenen   aşağıladığı"   gerekçesiyle   10   ay   hapis   cezası  
  3. 3. alan   ve   hükmün   açıklanması   geri   bırakılan   Fazıl   Say,   dün   yeniden   hâkim   karşısına  çıktı.  Say,  yeniden  yargılandığı  davada  10  ay  hapis  cezasına  çarptırıldı.   Ancak  hakim,  Say’ın  avukatının  talebi  üzerine  daha  önce  verdiği  hükmün   açıklanmasının  geri  bırakılması  kararını  uygulamadı.  Bunun  yerine  Say’ın   sabıkasız  oluşunu  dikkate  alarak  hapis  cezasının  ertelenmesine  ve  2  yıl  denetim   süresi  kararı  verdi.           Gezi  eylemine  katılan  13  öğretmene  soruşturma   Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü, kentte değişik tarihlerde yapılan Gezi Parkı eylemlerine katılan 13 öğretmen hakkında idari soruşturma başlattı. Eylemlere katılıp kitleleri yönlendirmekle suçlanan öğretmenler, 'gözdağı amacı taşıdığını' söyledikleri soruşturmaya tepki gösterdi. Adana Milli Eğitim Müdürlüğü’nün görevlendirdiği müfettişler, kentte 4-19 Haziran 2013 tarihleri arasında yapılan Gezi Parkı eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim- Sen) üyeleri olan 13 öğretmenden savunmalarını istedi. Müfettişler soruşturma başlatılan öğretmenlere, eylemlerde çekilen fotoğraflarını göstererek, “Adana’da düzenlenen eylemlere katıldınız mı?” ve “Kitleyi yönlendirdiniz mi?” sorularını yöneltti. Savunmasını yapan öğretmenler demokratik haklarını kullanıp Gezi Parkı eylemlerine katıldıklarını ve soruşturmanın gözdağı vermek amacıyla açıldığını belirttiler.
  4. 4.   “Şiddetin  en  yakın  tanığı  hekimler” Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ile Türk Tabipleri Birliği (TTB) ortak açıklama yaparak Gezi Parkı olaylarında 13 göz/görme kaybı olduğunu açıkladı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Gezi Parkı eylemlerinde gaz fişeklerinden gözünü kaybedenlerin sayısı konusunda işbirliği önerdiği ve bazı medya guruplarının TTB’nin rakamlarıyla ilgili başlattığı tartışma sürüyor. Türkiye, Yeni Şafak, Star ve Bugün gazetelerinde çıkan haberlerde Emniyet’in gözünü kaybeden üç kişinin varlığını tespit ettiği, TTB’nin de “Bilgi yok. Olsaydı da vermezdik” cevabını gönderdiğini iddia etti. TTB ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı ( TİHV) bugün ortak bir basın açıklaması yaparak “Yaşananların en yakın tanıkları hekimlerdir” dedi. Açıklamanın tamamını TİHV’in sitesinden okuyabilirsiniz: http://www.tihv.org.tr/index.php?yaananlarn-en-yakn-tanklar-hekimlerdir     'Gezi'  konulu  video  klibe,  müzik  kanallarından  veto   Baran  Bayraktar  ve  Kaan  Metin’in  kurduğu  Dev  adlı  müzik  grubunun  "Dans  Et"   isimli   şarkılarına   çektikleri   ve   Gezi   Parkı   olaylarını   konu   alan   klibi,   müzik   kanallarında  yayınlanmadı.  Demir  Demirkan,  prodüktörlüğünü  üstlendiği  maxi-­‐ single  şarkılarının  radyolarda  ve  internette  ilgi  görmesine  rağmen,  televizyonda   yayımlanmamasına  şu  tepkiyi  verdi:  
  5. 5. “Bu   tür   yasaklar   Türkiye’ye   asla   yakışmıyor.   Şarkıyı,   klibi,   filmi,   diziyi   ya   da   oyunu  yasaklamak  son  derece  üzücü  bir  tavırdır.”     Klibi  buradan  izleyebilirsiniz:  http://www.youtube.com/watch?v=Cf3Sk8iv-­‐Sg           Gazeteci  Merdan  Yanardağ  tutuklandı Bodrum’da 15 Eylül pazar akşamı gözaltına alınan Yurt Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Yanardağ Ergenekon davası kapsamında 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Yanardağ’ın, çıkarıldığı mahkemece “Ergenekon silahlı terör örgütüne üye olmak ve hükümeti yıkmaya teşebbüs” suçlamasıyla tutuklandığı öğrenildi. Yanardağ, adliyeden çıkartılırken yaptığı açıklamada, “Hukuken, ahlaken, vicdanen kararı doğru bulmuyorum. Toplumu, basını susturmaya ve sindirmeye yönelik bir karar bu. Kararı kınıyor ve protesto ediyorum” dedi.         Emniyet   Müdür   Yardımcısı   Sedat   Selim   Ay   gazetelere   dava  açtı   Terörle Mücadeleden Sorumlu İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Sedat Selim Ay'ın Evrensel, T24 ve Marksist.org hakkında "kamu görevlisine karşı görevinden dolayı
  6. 6. hakaret ettiği" iddiasıyla açtığı davanın ilk duruşması görüldü. Gazeteciler suçlamaları reddederek beraatlerini istedi. Duruşmada gazeteciler T24’ün Yazı İşleri Müdürü Metin Kıvanç Yener, T24’ün Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Doğan Akın, Marksist.org’un yayın yönetmeni olan Ozan Tekin suçlamaları reddetti. Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ise duruşmaya katılamadı. Gazeteciler verdikleri savunmalarda, haberlerin özel haber olmadığını, haberin başka basın organlarında da yer aldığını, haberlerde hiçbir yorumun yer almadığını ve kendilerine haberlerin kaldırılması yönünde bir talebin gelmediğini söyledi. Mahkeme iddianamede bahsi geçen haberlerle ilgili Taraf Gazetesi hakkında S. S. Ay’a ait savcılık soruşturması olup olmadığının sorulmasına karar verdi. Davaya 30 Ocak 2014’de devam edilecek.   Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun 2004 tarihli kararı gereğince, basın, haber verme fonksiyonunu yerine getirirken; gerçeklik, kamu yararı, toplumsal ilgi, güncellik ve konu ile ifade arasında düşünsel bağlılık kriterlerine özen gösterdiği müddetçe, yapılan haber sebebiyle sorumlu tutulamaz. Hrant’ın   arkadaşları:   Müsamereyi   bırakın,   asıl   sorumluları  yargılayın   Hrant’ın Arkadaşları, Dink’in öldürülmesiyle ilgili 17 Eylül’de yeniden başlayan dava öncesi, Dink öldürüldüğü zaman kamu görevlisi olan 24 kişinin hala yargılanmadığına dikkat çekerek “müsamereyi sonlandırın” dedi. Bir tetikçinin hapse konduğunu, eline silah tutuşturan, onu yüreklendiren birkaç kişinin yargı önüne çıktığını, bir kişinin azmettirici olarak hapse girdiğini ama mahkemenin bu yapılanmada bile bir örgüt bulamadığına vurgu yapan Hrant’ın arkadaşları, açıklamalarına şu sözlerle devam etti: “Yanyana gelen iki kişinin devlete, Hükümet’e muhalefet ettiği en basit vakada örgüt bulan yargı bu vakada, bir örgüt saptayamadı. Sonuçta sanıklar örgüt kurmaktan hüküm giymediler. Karar Yargıtay’a gitti. Yargıtay bu hükmü tekrar görüşülmesi için mahkemeye geri gönderdi.” Dink ailesi, Çağlayan’da bugün yeniden görülmeye başlanacak olan cinayet davasının duruşmalarına katılmayacağını açıkladı. Ailenin açıklamasının devamını buradan okuyabilirsiniz: http://is.gd/3xaDXN
  7. 7. Polis   şiddetini   görüntülediler,   dövülerek   gözaltına   alındılar   İMC TV Editörü Gökhan Biçici ile Kızılbayrak Muhabiri Mehmet Ali Karabulut, Kadıköy’deki polis şiddetini görüntülemeye çalışırken engellendi. Önce çekim yapmaları engellenen iki gazeteci, basın kartlarını göstermelerine rağmen, polis tarafından darp edilerek gözaltına alındı. Biçici, Rıhtım Karakolu’ndaki ifadesinin ardından serbest bırakıldı, Karabulut da çıkarıldığı savcılıkta ifade verdikten sonra serbest kaldı. İki gazetecinin de dövüldüğü hastane raporuyla tespit edildi, gazeteciler polisler hakkında şikayetçi olacak. Gökhan Biçici, olayın ardından yaptığı açıklamada, “Polisin bu davranışları, gazetecilerde ürkeklik yaratıyor, otosansür uygulamaya itiyor, eylemler sürecinde bunu gözlemledik. Oysa biz işimizi yaparken polisi bizi böyle engelleme hakkı yok” dedi.   Basın Kanunu madde 3 uyarınca, basın özgürdür. Bu özgürlük; bilgi edinme, yayma, eleştirme, yorumlama ve eser yaratma haklarını içerir.         Lazca  seçmeli  ders  oldu  
  8. 8. Ortaokullardaki Yaşayan Diller ve Lehçeler dersine Kurmançi, Zazaki ve Adığece’den sonra Lazca da eklendi. Önümüzdeki hafta başlayacak eğitim yılında 5. sınıftan itibaren Lazca seçilebilecek. Laz Enstitüsü girişimiyle kurulan komisyon Lazca seçmeli ders için müfredatı hazırlamış ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim Terbiye Kurulu 28 Ağustos’taki toplantısında bu müfredatı kabul etmişti. MEB Talim Terbiye Kurulu (TTK), ortaokul ve imam hatip okullarında 2013-2014 öğretim yılından itibaren 5. sınıftan başlamak üzere Lazca’nın seçmeli derslerin arasında olmasına karar verdi. bianet’in konuştuğu Bucaklişi, ulaştıkları kişilerden aldıkları bilgilere göre Artvin’in Arhavi ve Rize’nin Fındıklı ilçelerinde iki-üç sınıfın açılabileceğini belirtti. Dersin açılması için dersi 10 kişinin seçmesi gerekiyor. ********************************************************************* Web sitemizden ifade özgürlüğü ile ilgili haberlerin detaylarına ve haftalık bültenlere ulaşabilirsiniz: http://www.antenna-tr.org/sites.aspx?SiteID=21

×