Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Windows Store Uygulama Geliştirmeye Giriş

938 views

Published on

 • Be the first to comment

Windows Store Uygulama Geliştirmeye Giriş

 1. 1. Windows StoreUygulamaGeliştirmeye GirişİBRAHIM ERSOY | BILGEADAM
 2. 2. Ajanda  Windows Store Uygulama  Windows 8’e Genel Bakış Geliştirmeye Giriş  Kavramlar?  Visual Studio 2012  Blend 5  WinJS  Örnek Uygulama  Sorular?
 3. 3. Windows 8’e Genel Bakış  Getirdiği Yenilikler  Metro UI  Geliştiriciler için yenilikler
 4. 4. Windows 8’in getirdiği Yenilikler Yepyeni bir Arayüz Metro UI Windows Store Outlook Hesabının tüm Microsoft ürünlerinde kullanılabilmesi Snap-in Ekranlar Yepyeni bir Task Manager ARM cihazlara da yüklenebilme özelliği USB 3.0 desteği Hyper-V(Windows 8 Pro) Windows To Go(USB lere Windows 8 kurulumu)
 5. 5. Metro UI
 6. 6. Geliştiriciler için Yenilikler HTML5,Javascript,CSS ve Jquery C++ ve XAML C++ ve Direct3D MonoGame(Önceki ismi XNA idi) C#/VB ve XAML Windows Store Etkileyici Arayüzler geliştirme imkanı Geliştirdiğiniz uygulamaları satabilir,deneme sürümünü yayınlayabilir ya da ücretsiz olarak kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Remote Debugging/Releasing System.Data yok! Yerine Servisleri(WCF,WebServisleri,REST) veya Local Data(SqlLite) kullanabilirsiniz.
 7. 7. Kavramlar WinRT : Windows Store Uygulamalarının çalışması için ihtiyaç duydukları kütüphane. Windows RT : ARM işlemcili makineye yüklenen Windows 8 cihazına verilen ad. Örneğin; “Surface Windows RT” gibi… WOA: Açılımı “Windows on ARM” olan,ARM cihazlarda çalışan Windows 8 işletim sistemi versiyonu. Metro : Windows Phone 7 ile birlikte dünyayı kasıp kavurmuş,yeni nesil kullanıcı arayüzü.Küçük-Büyük kutucuklardan meydana gelen tasarım fikri. Modern UI: Metro’nun İş Dünyasındaki ismi. WinMD: Açılımı “Windows Metadata” dır.Windows Runtime dosyalarını belirten uzantısı .winmd olan Windows Runtime kütüphaneleridir. “C:WindowsSystem32WinMetadata” adresinde ilgili windows runtime dosyalarına erişebilirsiniz. “.NET Reflector” vasıtasıyla dosyaları açıp kütüphaneye göz gezdirebilirsiniz. WinJS: Javascript ile Windows Store Uygulamalarında kullanılan Windows runtime dosyalardır.Windows kütüphanesini kullanır.
 8. 8. Visual Studio 2012 Windows Store Şablonları  Blank App  Grid App  Split App  Windows Runtime Component
 9. 9. Visual Studio 2012 Windows Store Şablonları Üç Sayfalı Mimaridir.  Blank App Gruplar,elemanları  Grid App(*) ve açıklamalarını içeren hazır şablondur.  Split App  Windows Runtime Component
 10. 10. Visual Studio 2012 Windows Store Şablonları İki Sayfalı Mimaridir.  Blank App Gruplar ve elemanları içeren  Grid App hazır şablondur.Elemanlara ait açıklamalar kendi  Split App (*) içerisinde belirtilmiştir.  Windows Runtime Component
 11. 11. Visual Studio 2012 Windows Store Şablonları Hangi programlama dili olursa olsun; Windows Store uygulamalarında kullanılabilecek  Blank App ortak bileşenler bu proje türüyle geliştirilmelidir.  Grid App Örneğin; Custom bir Kontrol Kütüphanesi  Split App yazılmak istenirse,bu proje şablonunun  Windows Runtime Component (*) kullanılması gerekir.
 12. 12. Blend 5  Visual Studio 2012’de yapılabilen herşeyi Blend 5 ile de yapabilirsiniz.Örneğin; Proje Şablonları  Projenize Animasyon ve Geçiş Efektleri katmak isterseniz,Blend 5 kullanabilirsiniz.  Visual Studio’da yapabileceğiniz ama sizi uğraştıracak işleri Blend 5 ile çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.
 13. 13. WinJS – Windows JavaScriptWindows Store uygulamalarını sankibir Web Projesi geliştiriyormuş gibiyapmanıza olanak sağlayan yapı WinJS Şablonları  Blank App  Grid App  Split App  Fixed Layout App(*)  Navigation App(*)
 14. 14. WinJS – Fixed Layout AppBu proje şablonunun genel kullanım amacı;Her türlü çözünürlükte çalışacak uygulamalara yönelik olmasıdır.Bir uygulama geliştirdiğinizde farklı çözünürlüklerde tasarım ekran boyutuna göre ayarlanmadıysa,Kullanıcı gözünde eksi puan almış demektir.Fixed Layout App size hali hazırda uygulama ekranınızı çözünürlüğe göre büyüterek veya küçülterekBoyutlandıracak bir yapı sağlar.Bunu sağlarken de “ViewBox” kontrolünü kullanır.
 15. 15. WinJS – Navigation AppBu proje şablonunun genel kullanım amacı;Hali hazırda Navigasyon öğelerinin implemente edilmesidir.
 16. 16. Örnek Uygulama – Berber(WinJS)
 17. 17. Sorular?
 18. 18. Katıldığınız için Teşekkürler!İBRAHIM ERSOY – BİLGEADAMASSISTANT CONSULTANT

×