Windows Azure ile Cloud Computing Uygulamaları - 8

2,094 views

Published on

Windows Azure ile Cloud Computing Uygulamaları - 8
http://www.ibrahimatay.org/post/2013/08/windows-azure-ile-cloud-computing-uygulamalari-8-video/
http://www.ibrahimatay.org/post/2013/07/windows-azure-ile-cloud-computing-uygulamalari-8/

Windows Azure ile Cloud Computing Uygulamaları
http://www.ibrahimatay.org/category/windows-azure-ile-cloud-computing-uygulamalari/

İhtiyaçlar her gün değişiyor. 2000li yılların başında 1.44mb disketler ile dosya taşıdığımız günler den 64GB USB belleklere kadar uzanan hızlı teknoloji serüveni yaşadık. Günümüzde cebimizde çok küçük bir nesne ile dünyaları taşı hale geldik. İnsanoğlun ise her zaman olduğu gibi daha fazlasını istemeye devam ediyor.

Günümüzde iş ve özel hayatlarımızda kişisel ya da iş verileri sürekli artmaya devam ediyor. İş alanların ve sosyal ortamlara oluşturduğumuz veriler, Big Data düşüncesini oluşturmaktadır. Artan veri miktarlarına ekonomik, güvenli ve yüksek optimizasyon değerleri ile depolama yapabilmek amacı ile Cloud Computing altyapısı altında birçok teknoloji ve konseptler oluşturulmuştur.

Published in: Technology
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
2,094
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1,720
Actions
Shares
0
Downloads
4
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Windows Azure ile Cloud Computing Uygulamaları - 8

  1. 1. İbrahim ATAY | Software Consultant www.ibrahimatay.org | @ibrahim_atay
  2. 2. Özellik Snapshot Erişim Seviyesi Disaster Recovery Backup Geo-Replication Erişim Protokolleri Logging Açıklama Depolanan verinin belirlenen tarihe kadar sadece okunabilir halde dondurulması şeklinde hizmet verme durumudur. Depolanması istenen verinin özel(private), sadece genel(public) okuma ya da genel(public) erişim ile tüm yetkiler sağlanabilmesi şeklinde erişim yetkileri sınırlandırılabilmektedir. Geo-repolaction özelliği sayesinde depolanan veri bir den fazla lokasyon üzerine kopyalanmaktadır. Gerçekleşen kopyalama ile herhangi noktada yaşanan sistem problemlerin de farklı bir nokta üzerinde veri erişim süreçleri devam ettirilebilmektedir. Sağlanan olanaklar ile Disaster Recovery sürecine destek verilebilmektedir. Windows Azure Blob Storage içerisinde depolanan veriler, çeşitli Windows Azure hizmetleri ile yedekle olanakları sağlanabilmektedir. Depolanan verinin farklı coğrafik nokta da kopyaların oluşturulabilmektedir. Windows Azure Blob Storage, üzerinde taşıdığı verileri Http ya da Https olarak erişilebilmesinin olanak sağlayabilmektedir. Depolama sözümü 2616 RPC standart da bağlı olarak Http ya da Https üzerinde REST iletişimine de olanak sağlamaktadır. Windows Azure Blob Storage üzerinde yapılan işlemlerin geçmiş dönük incelebilmesi amacı ile yapılan veri hareketleri depolanabilmektedir. Windows Azure Blob Storage, Blob Blob olarak en fazla 200GB ve En Fazla Depolama Miktarı Page Blob olarak ise, 1TB veri depolayabilmektedir.
  3. 3. Özellik En fazla Veri Depolama En Az Veri Depolama Snapshot Erişim Seviyesi Erişim Protokolleri Logging Blob Blob 4MB 200GB Destekliyor Private,Public blob, Public container Http/Https/Rest Destekliyor Page Blob 512Byte 1TB Destekliyor Private,Public blob, Public container Http/Https/Rest Destekliyor

×