Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

iProspect Performans Pazarlaması Haberleri 09.09.2013

342 views

Published on

iProspect Türkiye'nin haftalık olarak hazırladığı dijital ve performans pazarlama dünyasında gerçekleşen gelişmeler ve haberleri içeren haftalık bülteni inceleyebilirsiz.

Published in: Marketing
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

iProspect Performans Pazarlaması Haberleri 09.09.2013

  1. 1. iProspect’s Performans Pazarlaması Haberler Bülteni 09.09.2013 iProspect Türkiye tarafından hazırlanmıştır. +90.212.377.44.11 » infotr@iprospect.com » www.iprospect.com.tr Copyright © 2013 iProspect, Inc. All Rights Reserved.
  2. 2. I Sektördeki Yenilikler Isobar, Türkiye Ofisini Açtı 2012’de 9 kez Cannes Lions ve 13 kez Yılın Ajansı seçilen, toplamda 180 ödül kucaklayan Isobar, global alandaki uzmanlığını Türk dijital medya pazarına getirmek için Türkiye ofisini açtı. Akıllı telefonların pazar payının %24’lere ulaştığı ve toplam internet kulanıcısının 35 milyonun üzerine çıktığı ülkemizde gelişen pazarı fark eden Isobar 13 kişilik çekirdek kadrosuyla şimdiden büyük markalara hizmet veriyor. Aralarında Turkcell, MediaMarkt, Marks & Spencer, Adidas, Chevrolet, Disney, Panasonic, Pınar, Soyak ve YKM gibi büyük şirketlerinde şimdiden çalıştığı Isobar’ın dünyada 37 ülkede 53 ofisi bulunuyor. Sektöre yeni soluk getirecek Carat Medya bünyesinde ki Isobar ekibine şimdiden çalışmalarında başarılar diliyoruz. http://www.isobar.com/en/contact/ Facebook İçerikleri Artık TV Kanallarında! Facebook, yaptığı açıklamayla anlaşmalı olduğu TV kanallarıyla birlikte içerik paylaşmaya başlayacağını belirtti. Yayına sunduğu 2 yeni programlama arayüzünü(API) ilk olarak sadece Buzzfeed, CNN, NBC’s Today Show, BSkyB, ve Slate ile paylaştı. Bu sayede kanallar demografik kırılımlar üzerinden Facebook’ta neler konuşulduğunu takip edip, bunları y Daha fazla bilgi için https://newsroom.fb.com/News/706/NewTools-for-Surfacing-Conversations-on-Facebook Reklam Gelirleri Mobile Yönelmeye Devam Ediyor E marketer’ın Amerika’da büyük ajans ve şirketlerle yaptığı araştırmaya göre Google özelinde mobil reklam gelir payları artışa devam ediyor. 2013 yılında %22.9 paya sahip olacak. Mobilin sadece son 2 yıldaki büyüme oranına bakarak ne kadar hızlı bir büyüme ivmesi içerisinde olduğunu görebilirsiniz. Display reklamlardaki artışın baş etkenleri arasında YouTube reklamlarının olduğu da araştırmada belirtilmiş. Ayrıca Display reklamlarda mobil payının %48’e çıkacağı beklentisi de dikkat çekici. Daha fazla bilgi için http://www.emarketer.com/Article/Google-Facebook-Solidify-Hold-of-US-Mobile-Ad-Market/1010172 & http://www.emarketer.com/Article/Major-US-Digital-Players-Shift-Revenues-Mobile/1010173 +90.212.377.44.11 » infotr@iprospect.com » www.iprospect.com.tr Copyright © 2013 iProspect, Inc. All Rights Reserved.
  3. 3. I Sektördeki Yenilikler Instagram, 150 Milyon Aktif Kullanıcıyı Geçti Instagram, aylık 150 Milyon aktif kullanıcıya ulaştığını ve kullanıcıların 50 Milyonunun son 6 ayda artış gösterdiğini, bununla birlikte kullanıcıların %60’ının ABD dışında olduğunu duyurdu. Geçen sene Facebook tarafından satın alınan uygulama video özelliğininde eklenmesiyle popülerliğini artırmıştı. Nisan ayında kullanıcılarının yarısının Android kaynaklı olduğu uygulamanın Facebook için ne zaman gelir getireceği hakkında ise beklenen açıklama Emily White (Director of Business Operations)’dan geldi. White’a gore önümüzdeki yıl Instagram üzerinde reklam yapılabilecek ve halihazırda Coca-Cola gibi markalarla birlikte proje çalışmasına şimdiden başlanılmış. Daha fazla bilgi için: http://techcrunch.com/2013/09/08/topping-150m-users-instagram-promises-ads-within-the-next-year/ Sosyal Medya kaynaklı e-Ticaret Satışları Arasında Pinterest Öne Çıkıyor Üyelerin ürünleri pinleyerek kendi boardlarına ekliyebildiği Pinterest, 2011 yılında hayata geçmiş yaklaşık 70 Milyon kullanıcısı bulunan bir sosyal ağ olduğunu biliyoruz. İlginç olan ise Addshopers’ın verilerinden hazırlanan rapor sosyal ağ kaynaklı eticaret satışlarının 2012 Q4’de, %28 ile Facebook’tan %23 ile Pinterest’ten ve %22 ile Twitter’dan gelmiş olması oldu. Özellikle Facebook kullanıcılarının sayısının 1 milyar ve Twitter kullanıcılarının sayısının 200 Milyon olduğunu göz önünde bulundurursak, Pinterest’in aslında Sosyal e-ticaret için en iyi satış performansı gösteren ağ olduğunu kolaylıkla söylüyebiliriz. Daha fazla bilgi http://www.businessinsider.com/twitter-and-pinterest-in-social-commerce-2013-9 Vine’da Markalar Neler Yapıyor Sorusunu Görselleştirirsek? Her geçen gün daha yaratıcı videolar görmeye çok alıştığımız Vine üzerinde markaların öne çıkan projelerini görmeyen kalmamıştır sanıyoruz ama derleme olarak güzel bir interaktif çalışma tekrardan gözümüze çarptı. Her iletişim kanalının ayrı dili olduğu kavramı, her video kanalı için de geçerli. İnfografik için: http://www.thinglink.com/scene/431464727437115394 +90.212.377.44.11 » infotr@iprospect.com » www.iprospect.com.tr Copyright © 2013 iProspect, Inc. All Rights Reserved.
  4. 4. I Sektördeki Yenilikler 2013 İlk Yarısında eTicaret Dünyasında Performanslar Nasıldı? eTicaret alt yapısı hizmetiyle bir çok markaya hizmet veren MarketLive firmasının kendi çalıştığı firmalar üzerinden yaptığı araştırma dikkat çekici. Her bir ziyaretçiye verilmesi gereken öneme vurgu yapan araştırma; akıllı cihazlardan, gelir ve dönüşüm trendlerine kadar bir çok dikkat çekici noktada sonuçlar çıkarmış. Raporu buradan indirebilirsiniz: http://www.marketlive.com/_includes/lightbox.html?id=59 Daha fazla bilgi için: http://www.marketingprofs.com/charts/2013/11551/paid-search-drives-moreconversions-than-organic-search Facebook, Yeni Çıkacak Video Reklam Ürününü Yine Erteledi Ekim ayında kullanıma açacağı söylenen Facebook’un yeni video reklam ürünü tekrardan bilinmeyen bir tarihe ertelendi. 15 saniyelik spot şeklinde Facebook’un demografik hedefleme özelliğiyle reklamcılara günlük kullanımla sunulacak olan bu ürün mecra üzerinde izlenen Facebook videoları’nın tümünde gösterimde olacağı söyleniyor. Detaylı bilgi için: http://adage.com/article/digital/facebook-pushes-backback-october-launch-video-ads/244009/ Facebook, Profesyönel Özelliklerinizi Ekleme Seçeneğini Deniyor Facebook’un testleri olumlu sonuç verirse, Linkedin’de olduğu gibi profesyönel özelliklerimizi Facebook’ta da profilimizde gösterebileceğiz. Bu özellik kullanıcılar tarafından da beğenilirse profesyönel reklam hedeflemeleri daha başarılı olabilecek ve facebook ilgi hedefleme ekosistemi daha güvenilir bir yapıya girebilecek. Detaylı bilgi için: http://thenextweb.com/facebook/2013/09/08/facebook-has-quietly-added-alinkedin-like-professional-skills-section-to-user-profiles/ +90.212.377.44.11 » infotr@iprospect.com » www.iprospect.com.tr Copyright © 2013 iProspect, Inc. All Rights Reserved.
  5. 5. I Sektördeki Yenilikler Programatik Video Advertising 10 Kat Büyüyecek IHS’in araştırmasına göre Fransa, İtalya, Almanya İngiltere ve İspanya’da inanılmaz derecede büyüyor. Programatik Video Reklamcılığı, spesifik kullanıcıları otomatik olarak hedefleyen Real Time Bidding teknolojisinin kullanımıyla çalışıyor Getirdiği performansdan memnun kalan reklamverenler arasında artarak yaygınlaşan programatik video, 2012 ve 2015 yılları arasında 10 defa büyümesi bekleniyor. En büyük 5 ülkenin 2012’de Pazar payı 35.9 Milyon € iken, 2 yıl içinde bu payın 369 milyon €’a ve 2017 yılı itibariyle 627 Milyon €’a ulaşması bekleniyor. Türkiye’de ise RTB platformların sektöre girmesi ile en hızlı büyüyen satın almaların bu alanda yaşanacağı beklentilerimiz arasında. Detaylar için; http://performancein.com/news/2013/09/05/surge-online-video-advertising-across-europe/ Hashtag’ler Facebook Sayfaları İçin Ne Kadar Efektif? Edgerank Checker firmasının 500 sayfa üzerinde detaylı şekilde incelediği Facebook ve Hashtag performansları ilk dönemde işletme sayfalar için beklenen etkiyi yaratmamışa benziyor. Araştırma, kullanıcıların yeni içerik aramak adına Twitter’da olduğu gibi Facebook’ta hashtag’leri kullanmadıkları yönünde. Benzer şekilde Twitter için karşılaştırma yapıldığında hashtag’lerin Twitter üzerinde oldukça etkili olduğu tekrardan kanıtlanmış. Daha fazla bilgi için: http://edgerankchecker.com/blog/2013/09/hashtags-on-facebook-donothing-to-help-additional-exposure/ Sosyal Medya’da Müşteriler de Sizin Reklamınızı Yapabilir British Airways müşterisi, uçuş sonrası kaybedilen bagajına çözüm üretmeyen yetkilileri Twitter üzerinde 1,000$’lık reklam vererek şikayet etti. Dikkatlerini çekmeyi de çok iyi şekilde başardı. 2 günde 76.800 gösterim ve 14.600 etkileşim alan tweet %18.7 etkileşim oranıyla hayli etkili ve başarılı oldu. Daha fazla bilgi için: http://adage.com/article/digital/angrycustomers-buy-twitter-ads-air-grievances/243960/ +90.212.377.44.11 » infotr@iprospect.com » www.iprospect.com.tr Copyright © 2013 iProspect, Inc. All Rights Reserved.
  6. 6. I Sektördeki Yenilikler Türkiye’de İlk 6 Ayda 3 Milyon 292 Bin Akıllı Telefon Satıldı QPR Araştırma Hizmelerinin araştırmasına göre Türkiye’de 2013 yılının ilk 6 ayında 4.5 Milyona yakın cep telefonu satıldı ve bu telefonların %74’ü smartphone. Telefonların %69’unun android işletim sistemi ile çalıştığı ve %97’sinin ise dokunmatik ekran özelliğine sahip olmasıda bir diğer ilginç rakam. Yapılan araştırmada en çok rağbetin düşük ve orta segment sayılabilecek 400-600TL aralığındaki telefonlarla 25% oranla gerçekleştiği görülmüş. Ayrıca satışlarında %44’ü Türkiye’de ki 3 GSM operatörü tarafından sağlanıyor. Daha fazla bilgi için: http://sosyalmedya.co/turkiye-akilli-cihaz-arastirmasi/ İnteraktif Pazarlama Zirvesi 2013 12 Eylül Perşembe günü Swiss Otel Bosphorus’da gerçekleşecek olan zirve, “Online İtibar Yönetimi”, “Bilişim Hukuku”, “Medyada Gelenekselden Dijitale Dönüşüm” konulu panelleri ve ‘Dönüşüm ve Uyum’ teması ile kapılarını açacak. Yerli ve yabancı online pazarlama profesyonellerini biraraya getirecek zirvenin program detaylarına buradan ulaşılabilir. http://www.ipz2013.com/Program +90.212.377.44.11 » infotr@iprospect.com » www.iprospect.com.tr Copyright © 2013 iProspect, Inc. All Rights Reserved.

×