Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Google Türkiye 2012 Arama Trendleri

669 views

Published on

2012 boyunca Google'da en çok ne aradık merak ediyor musunuz?

Published in: Technology
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Google Türkiye 2012 Arama Trendleri

 1. 1. GOOGLE.COM.TR 2012 ARAMA TRENDLERİ TÜRKİYE 12 Aralık 2012Copyright © 2012, iProspect, Inc. All rights reserved.
 2. 2. GOOGLE ZEITGEIST 2012 Videoyu izlemek için buraya tıklayınız. 2012, küresel güçlerin oyunlarından tarihi seçimlere ve tüm diğer olaylara kadar önemli anların yılıydı. Dünyanın neleri aradığını bize göstermek adına Google bir trilyondan fazla sorguyu analiz etti. Bu yıl Google Aramaya girilen bir trilyondan fazla arama (veya sorguyu) Google tarafından incelendi. Google Arama Trendleri ve dahili veri araçları gibi birden çok kaynaktan gelen veriler kullanıldı. 2012nin ruhunu en iyi şekilde yansıtacak listeler oluşturmak için spam ve tekrarlanan aramalar filtrelendi. Digital Performance on a Global Scale.Copyright © 2012, iProspect, Inc. All rights reserved.
 3. 3. TREND OLAN ARAMALAR Türkiye’de 2012 Google arama sonuçlarında en yüksek trafiğe sahip olan, Google tarafından açıklanmış “Trend Olanlar” listesine giren ilk 10 arama sorgusu grafikteki gibidir. Bu listede yer alan kelimeler 2012 yılında en çok trafik alan arama sorguları değildir. 2011 ile kıyas edildiğinde en yüksek ivmeye sahip arama sorgularıdır. Örneğin; “e-Okul” sorgusu 2011’e göre 2012 yılında en çok aratılan arama sorgularından biri olmuş. Buda 2012 yılı içerisinde e-Okul’un aktif bir şekilde kullanıldığını gösteriyor. Digital Performance on a Global Scale.Copyright © 2012, iProspect, Inc. All rights reserved.
 4. 4. EN ÇOK ARANAN TV DİZİLERİ Türkiye’de 2012 Google arama sonuçlarında en yüksek aranma hacmine sahip oldukları için, Google tarafından açıklanan “En Çok Arananlar” listesine giren, ilk 10 TV dizisi grafikteki gibidir. Bu listede bulunan yerli TV dizileri arasında Türkiye’de 2012 içerisinde izlenen ve Google üzerinde en çok aratılan dizilerdir. Türkiye ve dünyada TV’de izlenilen dizi, film, klip veya reklamın Google aramalarına etkisi halen oldukça yüksektir. Bu bağlanma TV’de yayınlanan dizinin internet sitesi arama sonuçlarında ilk sırada bulunmuyorsa yapılan reklamdan en çok ilk sırada çıkan site faydalanacaktır. Örneğin; “Kuzey Güney” gibi bir aramada ilk sırada Kanal D veya resmi sitenin çıkmaması ilk sıradaki sitenin yüksek bir trafik aldığının göstergesidir. Günümüzde TV’de yayınlanan dizi, reklam veya yarışmanın internet sitesinin SEO performansınında yüksek olması gerekiyor. Digital Performance on a Global Scale.Copyright © 2012, iProspect, Inc. All rights reserved.
 5. 5. EN ÇOK ARANAN ÜNLÜLER Türkiye’de 2012 Google arama sonuçlarında en yüksek aranma hacmine sahip oldukları için, Google tarafından açıklanan “En Çok Arananlar” listesine giren, ilk 10 ünlü grafikteki gibidir. Bu liste yardımıyla sene içerisinde en çok göz önünde bulunan, albümü veya klibi en fazla görüntülenen ve bunun sonucu olarak en çok arananlar listesine girmeyi başaran ünlüleri görebiliriz. Müzik içeriği bulunan sitelerin organicten yüksek trafik alabilecekleri aşikar. Digital Performance on a Global Scale.Copyright © 2012, iProspect, Inc. All rights reserved.
 6. 6. EN ÇOK ARANAN SPOR TAKIMLARI Türkiye’de 2012 Google arama sonuçlarında en yüksek aranma hacmine sahip oldukları için, Google tarafından açıklanan “En Çok Arananlar” listesine giren, ilk 10 spor takımı açıklandı. Futbol, Türkiye’de her zaman ilgi çeken sporların başında geliyor. 2012’de en çok Galatasaray’ı aramışız. Digital Performance on a Global Scale.Copyright © 2012, iProspect, Inc. All rights reserved.
 7. 7. TREND OLAN SEYAHAT NOKTALARI Türkiye’de 2012 Google arama sonuçlarında en yüksek trafiğe sahip olan, Google tarafından açıklanmış “Trend Olanlar” listesine giren ilk 10 seyahat noktası açıklandı. Bu listede yer alan kelimeler 2012 yılında en çok trafik alan seyahat noktaları değildir. 2011 ile kıyas edildiğinde en yüksek ivmeye sahip seyahat noktalarıdır. Örneğin; Google.com.tr üzerinde “Antalya” sorgusu 2011’e göre 2012 yılında daha fazla aratılmıştır. Buda 2012 yılı içerisinde tatil amacıyla en çok Antalya’nın tercih edildiğini işaret ediyor. Özellikle tatil siteleri bu listedeki seyahat noktalarına yönelik çalışmalara öncelik verebilir ve geri dönüşleri arttırabilirler. Digital Performance on a Global Scale.Copyright © 2012, iProspect, Inc. All rights reserved.
 8. 8. DÜNYA 2012 ARAMA TRENDLERİ Dünya genelinde 2012 Google trend olan ve Google tarafından açıklanmış arama sorguları grafikteki gibidir. Şarkısıyla Dünya’yı kasıp kavuran Gangnam Style, popüler grup One Direction, ünlü sporcu Jeremy Lin, 2012 olimpiyatları, Whitney Houston ölümü, çok izlenen The Hunger Games globalde en çok aranan kelimeler olmuş. Digital Performance on a Global Scale.Copyright © 2012, iProspect, Inc. All rights reserved.
 9. 9. DÜNYA 2012 ARAMA TRENDLERİ Dünya genelinde 2012 Google trend olan ve Google tarafından açıklanmış arama sorguları grafikteki gibidir. Amerikadaki seçimler, Euro 2012, How to love, SOPA yasasıyla ilgili gelişmeler, Justin Bieber en çok aranan kelimeler arasında yer almış. Digital Performance on a Global Scale.Copyright © 2012, iProspect, Inc. All rights reserved.
 10. 10. TEŞEKKÜRLER Digital Performance on a Global Scale.Copyright © 2012, iProspect, Inc. All rights reserved. 10

×