Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
Hasan Çilek
20071362
Twitter ın tarihi
 Yaklaşık üç yılda geldiği noktaya baktığımızda Twitter'ın
başarısı takdiri hakediyor.
 Twitter'ın üç ...
Twitter ın tarihi
 Gelelim Twitter'ın ne işe yaradığına. Şu sıralar ABD'de
çılgınlık derecesinde ilgi gören Twitter için ...
 İşin mantığı oldukça basit aslında. O an başınıza gelen
bir olay, duyurmak istediğiniz bir haber, düzenlenen
bir kampany...
Twitter'a mesaj gönderme
 Yazı yazmayı biliyorsanız Twitter'ı kullanamamanız
için bir sebep yok. Tek yapmanız gereken say...
Twitter'a mesaj gönderme
 Twitter'a mesaj göndermenin farklı etkileri de
oluyor. Geçtiğimiz yıl Hudson nehrine iniş
yapan...
Twitter'ı Facebook Hesabınıza
Ekleyin
 Twitter, kullanıcılarına kendi hesaplarını
bloglarına ya da sitelerine ekleme olan...
Twitter'ı Facebook Hesabınıza
Ekleyin
 Kodları almak için öncelikle Twitter sayfanızın en
altındaki Resources linkine tık...
Twitter Görünümünü Değiştirin
 Twitter, değişik tema önerileriyle kullanıcıların
arka planı kişiselleştirebilmesine olana...
Yardımcı Uygulamalar
 Twitter için hazırlanan destekleyici çok sayıda uygulama
bulunuyor. Adeta bir ekosistem haline gele...
Yardımcı Uygulamalar
 Bahsedeceğimiz, dünya genelinde yoğun
kullanılan iki uygulama ise Twhirl ile TweetDeck.
Her iki uyg...
Hangi Ülkeler Daha Aktif?
 Twitter kullananları ülkelere göre listelediğimizde
ABD'nin yüzde 40'lık payı dikkat çekiyor. ...
Twitter Yeni Özellikleri
 Twitter.com sunacağı yeni görsel özellikleri
yanında resim, video gibi içerikleri de
destekleye...
 Twitter video multimedia yayınları için,
Vimeo, YouTube, TwitPic, Flickr, Etsy,
UStream, DeviantArt gibi siteler ile
işb...
Başarılı Twitter Örnekleri
 Twitter'dan en fazla faydalanan isimlerden
birinin birkaç gün önce ülkemizde olduğunu
söylese...
Başarılı Twitter Örnekleri
 Obama dışında başka canlı örnekler de var
elbette. Hemen her basketbolseverin yakından
tanıdı...
Teşekkürler
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Twitter

624 views

Published on

Twitter

Published in: Education, Technology
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Twitter

 1. 1. Hasan Çilek 20071362
 2. 2. Twitter ın tarihi  Yaklaşık üç yılda geldiği noktaya baktığımızda Twitter'ın başarısı takdiri hakediyor.  Twitter'ın üç yılı bile bulmayan bir geçmişe sahip olduğunu düşünürsek en uygun başlık kuşkusuz "Kısa Twitter Tarihi" olmalı. Mart 2006'da, San Fransisco'da prototip olarak iki haftalığına ortaya çıkan Twitter'ın resmi başlangıcı Ağustos 2006'ya denk geliyor. Bu başlangıcın şirket haline gelmesinin Mayıs 2007'de gerçekleştiğini belirtirsek geldiği noktayla başarı kelimelerinin ne kadar örtüştüğü ortaya çıkıyor.
 3. 3. Twitter ın tarihi  Gelelim Twitter'ın ne işe yaradığına. Şu sıralar ABD'de çılgınlık derecesinde ilgi gören Twitter için ne işe yarardan ziyade neler yapılır demek daha doğru olabilir aslında. Son bir yılda yüzde 1000'in üzerinde büyüyen Twitter'ı köşebaşındaki sosisçi hariç herkes kullanıyor bile diyebiliriz belki de. Kişiler, haber kanalları, büyük kurumsal şirketler, kampanya düzenleyenler, politikacılar; yani aklınıza gelebilecek hemen her kişi ve kurum açtığı Twitter hesabıyla kendisi hakkındaki gelişmeleri paylaşıyor.
 4. 4.  İşin mantığı oldukça basit aslında. O an başınıza gelen bir olay, duyurmak istediğiniz bir haber, düzenlenen bir kampanya, firmanız hakkındaki bir gelişme, seçim kampanyanızdaysanız katıldığınız miting ya da çıkacağınız televizyon kanalını duyurmak gibi aklınıza gelebilecek hemen her şeyi Twitter üzerinden takipçilerinize duyurabilirsiniz. Tek bir şartla, mesaj başına 140 karakter sınırınız var. 160 karakterlik kısa mesaj sınırlamasına alışkın bir toplum olan bizler için 140 karaktere uygun mesajlar yazmak zor olmasa gerek.
 5. 5. Twitter'a mesaj gönderme  Yazı yazmayı biliyorsanız Twitter'ı kullanamamanız için bir sebep yok. Tek yapmanız gereken sayfanın üst tarafındaki boş alana 140 karakteri geçmeyen mesajı yazmak ve alttaki tweet butonuna tıklamak, hepsi bu. Dilerseniz cep telefonunuzdan da m.twitter.com'u ziyaret edip güncelleme yapabiliyorsunuz. Böylece örneğin trafikte ilerlerken karşılaştığınız bir kazayı bildirip diğer Twitter kullanıcılarının bölgeden geçerken dikkatli olmasını sağlayarak sosyal hizmet kategorisinde bir iş bile yapabilirsiniz.
 6. 6. Twitter'a mesaj gönderme  Twitter'a mesaj göndermenin farklı etkileri de oluyor. Geçtiğimiz yıl Hudson nehrine iniş yapan pilot olayı ve uçak kazasının televizyonlar dahil tüm haber kanallarından önce ilk Twitter'da yankılandığını, kullanıcıların iniş sonrasında; "uçağımız nehre indi, herkes iyi" açıklamaları ile olayı görenlerin; "az önce binanın önünden bir uçak geçti" mesajlarını anımsayanlar, Twitter'ın önemli olayları dünyaya ne kadar hızlı duyurduğunu daha iyi kavrayacaktır.
 7. 7. Twitter'ı Facebook Hesabınıza Ekleyin  Twitter, kullanıcılarına kendi hesaplarını bloglarına ya da sitelerine ekleme olanağı da sunuyor. Açacağınız ufak bir bölümle yazdığınız mesajları ve gelen yanıtları otomatik olarak yayınlamanız mümkün. Eğer blog hizmetini Blogger üzerinden alıyorsanız hazır şablonu kullanabilir veya sadece kodları alıp yerleştirerek mevcut tasarımınızı bozmadan yayını gerçekleştirebilirsiniz.
 8. 8. Twitter'ı Facebook Hesabınıza Ekleyin  Kodları almak için öncelikle Twitter sayfanızın en altındaki Resources linkine tıklayın. Burada birazdan bazılarına değineceğimiz yardımcı uygulamalarla kodları alabileceğiniz Widgets seçeneklerini göreceksiniz. Blogumuza ekleyeceğimiz için biz Widgets'ı tercih edelim. Açılan sayfada My Website ve Facebook seçeneklerini göreceksiniz.  Facebook seçeneğini seçerek Facebook uygulamasını yükleyebilirsiniz. Artık Twitter'a yazdığınız iletiler Facebook profilinizde de yayınlanacak.
 9. 9. Twitter Görünümünü Değiştirin  Twitter, değişik tema önerileriyle kullanıcıların arka planı kişiselleştirebilmesine olanak tanıyor. Bunun için üst taraftan Settings bölümüne gelmeniz ve karşınıza çıkan ekrandan Design'ı seçmeniz gerekiyor. Hazır temalardan birini seçebilir veya büyüklüğü 800k'yı geçmeyecek GIF, JPG ya da PNG formatındaki resmi yükleyip sadece size özel olmasını sağlayabilirsiniz. Sizi takip edenler, hesabınıza girdiklerinde bu özel temayla karşılaşacaktır.
 10. 10. Yardımcı Uygulamalar  Twitter için hazırlanan destekleyici çok sayıda uygulama bulunuyor. Adeta bir ekosistem haline gelen Twitter'la ilgili bu uygulamaları tek tek tanıtmaya kalksak bu yazıyı asla bitiremeyiz. Çünkü neredeyse hemen her gün yeni bir uygulamayla karşılaşmak mümkün. Bunların içerisinde twshot'a ayrı bir yer ayırmamız gerekiyor. Türkiye merkezli Angelabs tarafından hazırlanan twshot, o an gezdiğiniz sayfanın linkiyle uzun uzadıya uğraşmadan tek tıkla Twitter takipçilerinizle paylaşmanızı sağlıyor.
 11. 11. Yardımcı Uygulamalar  Bahsedeceğimiz, dünya genelinde yoğun kullanılan iki uygulama ise Twhirl ile TweetDeck. Her iki uygulama da takip ettiğiniz hesapları Twitter sayfasına girmeden izleyebilmenizi sağlıyor. Twhirl, FriendFeed ve Seesmic hesaplarını da kontrol etmenizi sağlarken, TweetDeck ise renk değişimi, hesapları gruplandırabilme, arama vb. özellikleriyle dikkat çekiyor
 12. 12. Hangi Ülkeler Daha Aktif?  Twitter kullananları ülkelere göre listelediğimizde ABD'nin yüzde 40'lık payı dikkat çekiyor. ABD dışındaki ülkelerde ise Japonya yüzde 39'la başı çekiyor. Bunda Twitter'ın dil seçenekleri arasında İngilizce dışında sadece Japonca olmasının etkili olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Japonya'yı sırasıyla İspanya, İngiltere, Brezilya, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda ve Tayvan takip ediyor.
 13. 13. Twitter Yeni Özellikleri  Twitter.com sunacağı yeni görsel özellikleri yanında resim, video gibi içerikleri de destekleyecek. Twitter iPad uygulamasını kullananların iyi bildiği uygulama ile, site iki kolon haline dönüşüyor. Sol kolonda tweet'ler yer alırken, sağ kolonda video ve resimler yer alacak.
 14. 14.  Twitter video multimedia yayınları için, Vimeo, YouTube, TwitPic, Flickr, Etsy, UStream, DeviantArt gibi siteler ile işbirliğine gitmiş durumda.
 15. 15. Başarılı Twitter Örnekleri  Twitter'dan en fazla faydalanan isimlerden birinin birkaç gün önce ülkemizde olduğunu söyleseydik ne derdiniz? Aklınızda soru işareti mi var? Hemen giderelim. Twitter'ı seçim kampanyası sırasında oldukça aktif kullanan isim Barack Obama idi. Obama'nın, bu satırların yazıldığı an itibariyle 739.470 takipçisi olduğunu belirtirsek (Güncelleme: Nisan 2010 itibariyle bu sayı 5.831.103'e ulaştı) ne demek istediğimizi anlayabilirsiniz sanırız.
 16. 16. Başarılı Twitter Örnekleri  Obama dışında başka canlı örnekler de var elbette. Hemen her basketbolseverin yakından tanıdığı isimlerden Boston Celtics oyuncusu Shaq, yani Shaquille O'neal da oldukça aktif bir Twitter kullanıcısı. Aklına estiği bir an Twitter'dan "şu an buradayım, yanıma ilk gelene maç bileti hediye edeceğim" diye kampanya yapan Shaq'ı 596.302 kişi (Güncelleme: Nisan 2010 itibariyle bu sayı 3.323.082) takip ediyor.
 17. 17. Teşekkürler

×