Travel magazine 3 "Albania Tourism Magazine"

8,417 views

Published on

Getting around Albania and discovering the most attractive coast places, it is the goal of the third issue of this magazine, also the best places in Albanian regions of Kosovo, Macedonia and Montenegro, offering wonderful postcards as a summer souvenir. Even if in sumer 2011, you may enjoy this topics any time!
More information;
http://www.albaniantravel.info
Take by : http://issuu.com/albanian-travelalbania/docs/travel_magazine_3_per__issuu/13#download

Published in: Travel
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
8,417
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2,202
Actions
Shares
0
Downloads
54
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Travel magazine 3 "Albania Tourism Magazine"

 1. 1. albanian Nr. 3 / Gusht 2011Mujore turistike / Botim i Blue Agency / ÇMIMI/PRICE Shqipëri 300 lekë / Kosovë, Mali i Zi 3 € / Maqedoni 160 Den. Greqi, Itali 5.5 € I Dhërmi NJË revistË pËr turizmin Alket islami City guide - DurrËsi Miss Bjeshka Bylisi i bylinËve Oskari shqiptar Albania is open Porta e lindjes Zana e Maleve dhe i ilirisË sjell copolen
 2. 2. Ju bëjmë të ëndërroni pushime.... Revista Travel ju ofron në çdo numër të saj më shumë se 40 destinacione turistike, në të gjitha bukuritë shqiptare në Ballkan dhe në botë, në det, në mal, në qytete turistike, vende sekrete për t’u zbuluar, oferta konkrete hotelesh e resortesh ku mund të kaloni pushimet tuaja, destinacione që nuk i keni shkeluar asnjëherë. Vetem me 300 lekë në muaj, shijoni jo vetëm kënaqësinë e të lexuarit për turizmin por edhe informoheni mbi ofertat më të fundit n albania Nr. 3 / Gusht 2011 Vetëm me 3000 lekë Ii 5.5 € në vit, mund të keni qi, Ital Den. Gre edoni 160 i € / Maq hërm i i Zi 3 ovë, Mal D çdo numër të revistës Kos lekë / i 300 Shqipër PRICE / ÇMIMI/ e Agency im i Blu Travel në shtëpinë, e / Bot turistik tar Mujore ri shqip Oska copolen Ëve sjell NJË i i bylin Bylis ilirisË tË revis rizmin Bjeshk a Miss Maleve dhe i pËr tu - Durr Ësi ide Zana e City gu e lindjes zyrën, hotelin apo i Porta t islam Alke a is open ni Alba agjencinë tuaj
 3. 3. HOTELIl Conte di MonteCristo SARANDA ALBANIARr. Lefter Talo Nr. 15; Tel: +355 85 22 64 41; Mob: +355 69 26 70 523; +355 69 20 56 565 Your_monte_cristo@yahoo.com; www.ilcontedimontecristo.net
 4. 4. Këtë numër: Durrësi/Dhërmiu/Tomri/Velipoja/Shëngjini/Thellëza/Sari Salltiku/Përmbajtja/Contents 31 Nga dt. 1 deri më 7 shtator organizohet turi i fluturimeve përgjatë bregdetit shqiptar, nga Velipoja e Shkodrës, deri në Kepin e Stillos në Sarandë Photo: Aeronautika Shqiptare©
 5. 5. Kallmi/Bjeshkët e Namuna Rubrika Nr. 3 / Gusht 2011 Botues: Blue Agency © 7 Editorial Administrator: Florian Baba Turizmi para vetvetes Kryeredaktor: Irhan Jubica 8 Forum Koordinatore: Turizmi në pikun e sezonit Flora Xhemani Flasin drejtuesit e 40 strukturave hoteliere në të gjithë Shqipërinë Gazetarë: Irena Kanani Loreta Dule 26 Intervista Rudina Malaj Alket Islami: 26 Konsulentë: Kush fluturon, dashuron Enver Mehmeti Mali Pleshti Salvatore Messina 32 Tradita Xhemal Mato Zekë Çeku Dasma shqiptare në kohë Bashkëpunëtorë: Brunilda Liçaj 59 Kronika Gent Mati Panairi i Librit në Ulqin Gëzim Uruçi Ilirjan Gjika 87 Traveler Lavdosh Ferruni Të festosh ditëlindjen në Shqipëri Sazan Guri Ndihmuan: Adriatik Baba, Albano Volaj, Ali Rexha, Amarildo Topi, Bjorka Duka Destinacione Falenderojmë: Bashkitë e qyteteve Durrës, Fier, 39 5 plazhe shqiptare 72 Korçë, Lezhë, Pogradec, Velipoja, Shëngjini, Kallmi, Sarandë, Ulqin Himara, Gjiri i Manastirit Fotografia: Alket Islami Gent Mati 42 Bjeshkët e Namuna Kastriot Faci “Pilot Production” dokumentar Kozeta Bruçi për National Geographic Grafika: Blue Agency dhe Discovery Channel Marketing: Albjona Lleshi Genti Stefanllari 46 No(w) more secrets Desareta Nako Thellëza, mes Shirokës e Zogajt Print: Mali Pleshti Printing House 54 Gjurmë Distribucioni: Bylisi i Ilirisë Shqipëri, Posta Shqiptare, Adrion L.t.d Greqi: Adrion L.t.d. Kosovë: Rilindja, Buzuku 72 Dhërmiu Maqedoni: TDS Kiosqe Sh.p.k. 42 Perla e plazheve të Jugut, Partners: në syrine një turisti 76 City guide Durrësi, porta e Lindjes Kalendar 60 Bajrami i Madh Festa e ripërtëritjes shpirtërore 61 Durrësi Film Festival Francis Coppola vjen në Shqipëri 50 61 Blv. Bajram Curri, P. Agimi, Nr. 14/260 Tel: +355 4 222 45 70 Email: revista@albaniantravel.info Web: www.albaniantravel.info
 6. 6. Adresa: Qendër, Vorë, Tiranë, Albania; Tel: 00355 47 600 220; Fax: 00355 4 600 238; Mob: 00355 69 20 84 339 / 68 20 55 897 info@continentalvora.com; www.continentalvora.com Pak kilometra larg Tiranës, jplotëson maksimalisht standartet e një hoteli me katër yje, që nga shërbimi e deri tek ambientet që plotësojnë çdo kërkesë dhe shije tuajën për një qëndrim mbresëlënës. Kapaciteti: 44 dhoma; 38 dopio dhe teke, 4 apartamente ekzekutive, 1 suitë rezidenciale dhe 1 suitë presidenciale me tv kabllor, tel, kondicioner, minibar, internet, tharëse flokësh, kozmetikë personale, dush, shërbim dhome. Restoranti ofron kuzhinën tradicionale dhe italiane, si dhe picat me furrë druri. Verërat: shqiptare, italiane, franceze, spanjolle etj, shoqërojnë menunë e pasur të restorantit e sidomos të sallës VIP. Shërbime të tjera: Sallë konferencash, pishinë verore dhe dimërore, sauna, sallë force, palestër, fitness, kompleks sportiv, kënd lojrasht, parking me personel sigurie. Organizon aktivitete festash të mëdha, koktejle, evenimente të ndryshme. A few Km away from Tirana, completed with the standard of four stars hotel, with a perfect staff, fulfills every your request.Capacity: 44 rooms, 38 double and single, 4 executive apartments, 1 residential suite, and 1 presidential suite with TV cable, Phone, aircondition, mini bar, internet, Hair dryer, personal cosmetics, shower, service rooms. The restaurant offers the traditional cuisine, Italian cuisine and the pizza with wood oven. Wines: the best of Italian, Albanian, French, Spanish. Other services: conference room, swimming pool, sauna, fitness sportive complex, shop, playground, parking with security staff. Organizes guides for the citizen tourism, also activities, party, cocktails, different events.
 7. 7. Logu i Bjeshkëve në Predelec të Kelmenditnë Malësinë në shifra e Madhe, është vendi ku çdo vit, në muajin gusht organizohet “Miss Bjeshka” Photo: Albano Volaj ©1.629.831shtetas, nga të cilët716.386 shqiptarë dhe913.445 të huaj kanëhyrë në Shqipëri nga1 janari i këtij viti derimë 31 korrik. Shifratjanë publikuar ngaPolicia e Shtetit.111.069shtetas shqiptarë dhe135 024 shtetas të huajmë shumë së vitin ekaluar e kanë kaluarkufirin shqiptar gjatëperiudhës janar-korrik. edit15.000është mesatarja e num- Turizmi para vetvetesrit të vizitorëve nga Kos-ova që hyjnë në Shqipëri Irhan Jubicabrenda 24-orëve, gjatëkësaj periudhe. Burimet Në një vend, institucionet e të cilit marrin zheve, kampionet e të cilave nuk e kalojnëzyrtare thonë se 90% e veset e shefit të radhës, njerëzit janë të prirur 0.03 përqindshin e numrit të përgjithshëm të të mos i besojnë deklaratave zyrtare, me target grupit të caktuar.tyre shkojnë drejt idenë fikse se as vetë shteti nuk i beson ato Nëpërmjet këtij forumi revista nuk merr për-Velipojës, Shëngjinit çka thotë. Kështu ka ndodhur me shifrat për sipër të nxjerrë përfundime mbi gjendjen realedhe Durrësit. rritjen ekonomike të vendit, kështu ka ndodhur të turizmit në Shqipëri, tani që sezoni është me raportet për përmirësimin e klimës për në finalen e vet, duke ia lënë këtë ekskluzivitet2.700 biznesin, e kësisoj, nuk ka pse të mos ndodhë lexuesit mendjehapur, i cili e ka mundësinë të kështu edhe me turizmin, sikurse kështu krahasojë brenda së njëjtës revistë statistikat mund të ndodhë edhe me regjistrimin e mi- zyrtare mbi numrin e hyrje-daljeve të njerëzveështë numri i turistëve noritetit grek në Fushë-Arrëz. Megjithatë, duke e mjeteve në Shqipëri, me zërin e operatorëveqë kanë vizituar parkun qenë medium, një revistë nuk mund t’i përkasë turistikë që i janë përgjigjur në mënyrë tëarkeologjik të njërës palë. Pra shtetit që shkarkon bateritë në drejtpërdrejtë pyetjeve mbi ecurinë e biznesitApolonisë në rrethin fushata propagandistike trushpëlarëse. E as të tyre në këtë sezon turistik. Me një shpërn- turmës së madhe të nihilistëve, mosbesueve darje gjeografike që e rrok krejt Shqipërinëe Fierit, gjatë kor- e indiferentëve që shtohen ora-orës. Në një turistike nga Valbona në Ksamil, nga Dur-rikut. Sipas burimeve moment të tillë krize, një medium ka mundës- rësi në Pogradec, nganga drejtoria e parkut, inë e madhe të pozicionohet mes palëve, Thethi në Voskopojë ekjo është një rritje e në përpjekje për t’u kthyer atyre besimin te Leskovik, nga Kavaja Në një vend,ndjeshme prej 15%. njëri-tjetri, duke u bërë në vetvete një faktor i në Vlorë e nga Lura institucionet e të cilit rëndësishëm i zhvillimit, si dhe një shembull i në Sarandë, duke ka- marrin veset e she- respektueshëm i transparencës profesionale luar edhe mespërmes40% fit të radhës, njerëzit që do të duhej të ishte kudo. Beratit e Gjirokastrës, Një detyrë të tillë ka marrë përsipër të kryejë biznesi hotelier është janë të prirur të mos këtë numër revista Travel, nëpërmjet anga- i pranishëm në këtë i besojnë deklarataveështë rritur numri i tur- zhimit voluminoz e të mundimshëm për me numër të revistës zyrtare, me idenë fikseistëve që kanë vizituar thirrë në forum zërin e vërtetë të turizmit në Travel me përvojat se as vetë shteti nuk ideri tani Shqipërinë në Shqipëri: biznesin akomodues, i cili është ai e këndvështrimet e beson ato çka thotëkrahasim me të njëjtën që përballet drejtpërdrejt me turistët, ai që larmishme për bukënperiudhë të vitit të nuk pret t’ia thotë kush numrin e personave e vet të përditshme.kaluar. Sipas MTKRS, që kanë hyrë në këtë apo atë pikë të kalimit E meqë erdhëm në këtë pikë, është koha qëkjo shifër do të rritet kufitar, numrin e pushueve ditorë apo të tur- institucionet ta shkëmbejnë në lekë rritjen e istëve të huaj. Kanë marrë pjesë në këtë forum madhe të numrit të turistëve që deklarojnë seedhe më deri në fund të jo pak, por rreth 1.5 përqind e biznesit hote- kanë hyrë në Shqipëri gjatë këtij sezoni, sepsesezonit. lier në Shqipëri, shifër kjo shumë herë më e ata që hanë bukë me këtë punë, nuk men- madhe se ajo që njihet nga praktikat e sonda- dojnë aspak kështu. gusht 2011 travel 7
 8. 8. forum dhe njëra nga godinat e hotelit është krejtësisht bosh. 2. Personalisht nuk kemi bërë investime për këtë sezon, por jemi të kënaqur me kushtet e ambientit, menaxhimin e ujrave të zeza dhe pastërtinë e detit, të cilat automatikisht përmirësojnë edhe shërbimin tonë, se klienti ngelet edhe më i kënaqur. 2000 Hotel 3. Klientët tanë kanë shkuar në edhe Mal të Zi, por nuk kanë gjetur çmime kaq të lira. Ka nga ata që kanë provuar edhe Turqinë e Greqinë, Dhërmi, Himarë e i janë kthyer Benilvës, sepse atje e kanë gjetur 14 eruo një shezllon, Vasilika Brokaj, administratore: ndërsa këtu e marrin me 2 euro. Flasim për rastet kur shfrytëzojnë 1. Jemi aq shumë të kënaqur, sa vetëm shërbimet plazhit dhe jo ato të hotelit. jemi 40 përqind më pak xhiro se 4. Vetëm kosovarë. Ose nga Kosova, ose kosovarë që vijnë nga Europa – të vitin e kaluar. 40 përqind më pak do cilët janë edhe pushuesit më afatgjatë. të thotë se 40 përqind e njerëzve të vjetshëm nuk janë fare në bregdet sivjet. Kjo përfshin si hotelin, ashtu edhe restorantin. Nuk është e vërtetë se Dhërmiu i ka çmimet e larta, sepse sivjet çmimet kanë rënë shumë, por këtu nuk ka konsumatorë. Pavarësisht benefitit të rrugës, kjo nuk ka ndikuar në punën tonë.2. Kemi bërë investime në hoteleri. Kishim bërë investime edhe në Butrinti Hotel burimet njerëzore, duke punësuar në fillim të sezonit më shumë staf, Sarandë por që u detyruam ta lirojmë nga puna për shkak të mosfrekuentimit të Meri Lepuri, resident manager: mjaftueshëm nga ana e pushuesve. 1. Situata e hotel Butrintit është3. Klientët në përgjithësi janë të kënaqur, derisa edhe kanë ardhur këtu e qëndrueshme, por gjithësesi në janë të impenjuar ta kënaqin veten, po kështu edhe ne jemi të anga- krahasim me sezonin e vjetshëm të zhuar t’i kënaqim ata sa më shumë përderisa të ardhurat tona varen verës, ka një rënie të lehtë, me rreth prej tyre. Mejgithatë, ankesat e tyre janë në adresë të transportit publik, 10 % të fluksit. i cili lë shumë për të dëshiruar, si dhe për ndotjen akustike, pasi dihet 2. Hoteli i ka bërë investimet e tij të mëdha e rrënjësore, qëkur ndërroi se të gjitha plazhet tek ne kanë disko dhe lokale me muzikë të lartë, që pamjen e përgjithshme para disa vitesh. Por ne vazhdimisht bëjmë nuk i lejon klientët të shijojnë qetësinë e plazhit e të pushimeve. investime dhe rinovime të të gjithë infrastrukturës, që të jemi sa më4. Më shumë turistë të huaj, duke përfshirë tek “të huaj” shqiptarët e pranë klientëve, me shërbime të shumta. Kosovës apo edhe të Europës. 3. Klientët janë të kënaqur nga hoteli dhe nga shërbimet tona, por pasqy- rojnë një pakënaqësi të përgjithshme nga shërbimet sociale që ofron Saranda, duke filluar nga restorantet, kafet, e deri tek marketet e ndryshëm. 4. Kohët e fundit është shtuar numri i kosovarëve dhe maqedonasve, të cilët në ndryshim nga turistët e huaj, qëndrojnë më gjatë, duke kapur një hark kohor prej 5 apo edhe deri në 10 ditë Bahamas Hotel Sarandë Klement Nuredini, administrator 1. Korriku njëherë, ka qenë i dobët fare, skandaloz. Thuajse nuk kishte këmbë njeriu në hotel. Tani sikur Brilant Hotel po e marrim pak veten, por jo Sarandë Armand Hysi, administrator: plotësisht gjithsesi.. 1. Shumë mirë, në çdo muaj, 2. Investimet ne i kemi filluar në shkëlqyer edhe më mirë se vjet. Çdo shakalë shumë të mëdha për shkak se edhe vetë hoteli është ir vit ka gjithnjë e më shumë ngritje. i, pak vite ka që është ndërtuar. Tani jemi në fazën e plotësimit të 2. Këtë vit kemi shtuar barin në aksesorëve, si psh. tharëse flokësh nëpër dhoma, produkte person- taracën e hotelit, 7 dhoma, si dhe një ale etj. ashensor më shumë.3. Ata që vijnë janë të kënaqur besoj,espe s kthehen prapë, puna është 3. Mendimi i tyre është për mrekulli. Sidomos për mëngjesin. Opinioni sa të vijnë ata që nuk kanë ardhur se pastaj nuk i lëshojmë më. vjen e përmirësohet. Tjetër gjë kanë menduar se do të shohin e do të4. Edhe të huaj ka shumë, por sigurisht më shumë kemi patur klientë provojnë në Shqipëri, e tjetër gjejnë. shqiptarë. 4. Më shumë kemi patur të huaj, të cilët kanë prenotuar sidomos nëpërmjet internetit, por edhe agjensive. Benilva Kompleks Castle Hotel Durrës Ksamil, Sarandë Beniamin Kapllani, administrator: Albert Sula, administrator: 1. Po ta konsiderosh nga rezultati, 1. Sezoni është më i mirë se vjet, për mund të thuhet se është një verë- shkak se hoteli ynë është i ri, kushtet dimër. Puna është shumë e dobët, janë në ngritje. Duke parë tendencën klientët vijnë 1 ditë, 2 ditë dhe ikin. Mungojnë prenotimet e gjata. Edhe fluksi i vizitorëve në hotelin tonë ato lekë që mund të mbledhë hoteli, vijnë tatimet e i marrin me vrap. është gjithashtu në rritje. Besoj se duhet të jemi të kënaqur. Hoteli ynë Në rast se vjet një dhomë kushtonte 50 euro dhe kompleksi ishte plot, ka një plazh të cekët, krahasuar me plazhet e tjerë të Ksamilit dhe kjo sivjet një dhomë është bërë 35 euro me mëngjes dhe shezllone falas, mund të jetë një arsye e frekuentimit.8
 9. 9. Flasin operatorët turistikë, pronarë, administratorë emenaxherë të strukturave akomoduese në mbarë Shqipërinë pyetjet sezonit turistik? j, tashmë që jemi në pikun e 1. A jeni të kënaqur nga intensiteti i punës sua rmirësur standardet e rë në biznesin tuaj për të pë parë, çfarë investimi keni bë 2. Në krahasim me një vit më shërbimit për klientët? përgjithësi? si juaj, por edhe Shqipëria në 3. A janë të kënaqur klien tët nga ajo çfarë ofron bizne ? turistë të huaj, apo shqiptarë 4. Sipas konstatim it tuaj, më shumë keni pritur 2. Investimet në një hotel të ri, kuptohet janë të vazh- dueshme pasi duam të plotësojmë çdo ditë e më shumë edhe kushtet Çajupi Kompleks edhe shërbimet për klientët tanë, që të justifikojmë edhe falënderimet Gjirokastër e tyre. Psh. nga vjet në sivjet, kemi rregulluar barin mbi det, me një Maksim Hoxha, administrator: verandë shumë të bukur, që besoj se i kënaq shumë pushuesit. 1. Disi. Ka njerëz më shumë se vjet,3. Nuk e dimë nëse janë të gjithë të kënaqur sepse koha e matjes së por që qëndrojnë më pak se vjet, e kësaj situate është e shkurtër. Ndoshta edhe nuk janë shumë të natyrisht shpenzojnë më pak. kënaqur, dhe ndoshta mund edhe të kenë të drejtë në pretendimet e 2. Hoteli ynë ka marrë çmimin tyre sepse ne jemi në fillim të kësaj përvoje në fushën e shërbimeve “Authentic Albania” nga USAID dhe turistike, jemi të rinj dhe kemi shumë për të mësuar rrugës. ATA. Kemi përmirësuar cilësinë e4. Për sa kohë është hapur hoteli, ka patur më shumë shqiptarë diku tek shërbimit dhe kemi rritur kapacitetin. raporti 30/70 ose 60/40. Por me kalimin e kohës, ne do ta masim më 3. Kjo është relative, varet nga klienti, por ne kemi lënë një libër përsh- mirë këtë fluks, për të kuptuar se kush na pëlqen neve, se pse zgjedh typjesh në recepsion, ku secili mund të lerë përshtypjet e tij. Mund t’ju hotelin tonë. them se 90 përqind e vlerësimeve në librin tonë të përshtypjeve janë pozitive dhe shumë pozitive. 4. Ne jemi një hotel biznesi, që gjatë pikut të sezonit turistik punojmë kryesisht me të huaj, por gjatë periudhave jashtë sezonit, punojmë me institucione. Hoteli ynë ka të vetmen sallë konferencash në Gjirokastër të pajisur me instrumentet e duhura profesionale për një aktivitet, kon- Colosseo Hotel ferencë etj. Kështu që raporti është i barabartë, sepse e kompenson Shkodër klientela shqiptare gjatë vitit. Robert Vata, menaxher: 1. Jemi shumë të kënaqur, madje fluksi i klientelës e ka kaluar prit- shmërinë tonë, për shkak të ndry- shimeve rrënjësore që kemi bërë në hotel. 2. Nëse deri dje punuam me një hotel me tre yje dhe me kushte Çeliku Kompleks jashtëzakonisht të mira, sivjet ne Muriqan, Shkodër rritëm kapacitetin; nga 14 dhoma kemi bërë 44 dhoma. Mendojmë se Ali Çeliku, administrator: për nga standardi i akomodimit dhe i shërbimit i takon klasifikimit me 1. Shumë më pozitiv, ka më shumë pesë yje, të cilat në fakt nuk mund të merren për shkak të hapësirës, lëvizje se sa vjet. Mendoj se mund të numrit të dhomave, pishinës që nuk është bërë akoma etj, si dhe disa ketë rreth 40 përqind më shumë se kritereve të tjera që janë thjesht teknikisht të pamundura të realizohen. vjet, lëvizje tranzite, meqenëse bi- Megjithatë, ky është një problem që e vuajnë shumë hotele të famshme znesi im është në një pikë të kalimit në botë. kufitar me Malin e Zi, e për rrjedhojë do të ketë më shumë fluks. Kjo3. Kjo është një gjë që sekush mund ta vërtetojë duke shfletuar librin tonë rritje me siguri i dedikohet infrastrukturës së përmirësuar. të përshtypjeve. Megjithatë, mund të shtoj se klientët kanë arritur deri 2. Kemi shtuar kapacitetin, si dhe po bëhemi gati të hapim edhe shër- aty sa kanë thenë se jemi hoteli më i mirë në Shqipëri, përsa i përket bimin e hotelerisë. mikpritjes dhe cilësisë së shërbimit. 3. Turistët janë të mahnitur me çfarë gjejnë në Shqipëri, që në fakt është4. Me përjashtim të gushtit, që ka edhe klientë shqiptarë, në përgjithësi e kundërta e asaj çka janë përgatitur të gjejnë. Mahniten sidomos hoteli ynë është i frekuentuar dhe i pëlqyer nga turistët e huaj. Pra me natyrën. Të huajt nga Mali i Zi vijnë të udhëhequr nga guidatorët mund të thuhet se kemi më shumë turistë të huaj. Shumica e tyre shqiptarë, e ajo që kam vërejtur është se e njëjta agjenci herën tjetër janë në vizitë për biznes, por kohët e fundit kanë nisur të gërshetojnë prenoton dy autobusë për të sjellë turistë të tjerë – natyrisht të shtuar udhëtimin për biznes me turizmin. Natyrisht kemi edhe klientë që vijnë në numër. Ama ndodh që herën tjetër, kjo asgjensi të pajtojë një guida- vetëm për turizëm, që vijnë nga agjensitë turistike. tor malazez, i cili ndoshta nuk ka dijenitë e një shqiptari për historinë gusht 2011 travel 9
 10. 10. dhe kulturën tonë. Kjo ka bërë që herë pas here, turistët e huaj të 3. Për Shqipërinë, nuk e di nëse janë apo jo të kënaqur, por në drejtimin mbeten të pakënaqur pra, nga ky shërbim i ciceronëve të huaj. tonë, mendojmë se janë të kënaqur, përderisa fluksi ka qenë kaq i4. Besoj se raporti është 80 me 20 në favor të të huajve. madh sivjet, dhe përveç kësaj, nuk kemi pasur ankesa në lidhje me shërbimet që ofrojmë. 4. Ne jemi një hotel që punon gjithë vitin dhe sigurisht që kemi vizitorë të huaj, por përgjatë sezonit turistik, shumica janë shqiptarë. Dea Hotel Mali i Robit, Kavajë Rajmonda Duka, administratore: 1. Ky sezon pritej shumë i dobët Ermiri Palace H OAT EE LO RDNE A B R R ST A T për shkak të krizës, dhe në fakt, Shëngjin, Lezhë kështu erdhi. Por të paktën jemi Erion Nimani, administrator: të ndërgjegjshëm që problemi nuk 1. Jo shumë. Sezoni është në rënie qëndron tek ne, por tek infrastruk- sivjet, në raport me një vit më parë. tura e përgjithshme. Dhe kur them infrastrukturë, kam parasysh jo 2. Kemi shtuar kapacitetin dhe ambi- vetëm rrugët, por edhe kanalizimet, ujrat e zeza, mungesën e ambi- entin e argëtimit. Gjithashtu kemi rritur cilësinë e shërbimit. Kjo shihet enteve publike, qendrave të mëdha të argëtimit etj. Plus kësaj, hotelet me sy të lirë, pasi hoteli e ka rritur kapacitetin duke shtuar një godinë nuk i kanë të unifikuara çmimet. Nuk mund të ketë turizëm kur një të tërë të re, e cila përveç dhomave të hotelit, ofron edhe apartamente hotel e bën dhomën 50 euro dhe tjetri 35 euro. Për të mos folur pastaj të bollshme për turistët familjarë. Plus kësaj, edhe club-i që kemi për apartamentet, që i mbajnë çmimet fare të ulëta, pasi nuk paguajnë ristrukturuar mbi det, i kënaq pushuesit me muzikën e bukur. asnjë taksë. 3. Mendoj se përderisa të njëjtët klientë vijnë edhe vitin tjetër e gjithashtu2. Çdo vit bëhen rregullime, që kanë një kosto të caktuar (lyerje, çadra, nuk kanë ankesa, janë të kënaqur. Sa i takon Shqipërisë, sipas bisedave shezllone të reja, rinovim ambient, karrigesh, tavolinash etj). Edhe vetë me turistët, konstatojmë se ankesa e tyre e vetme është infrastruktura, futja në efiçencë e një hoteli veror kur përgatitet për sezon, kap një e cila vazhdon të ketë probleme. kosto disamilionëshe. Gjithçka bëhet në të mirën e përgjithshme të pu- 4. Rreth 60-70 përqind e klientëve tanë janë nga Kosova. nës. Edhe të mbash një hotel në gjendje normale pune, quhet investim, pasi kërkon mirëmbajtje konstante.3. Përgjithësisht prej shërbimit tonë janë shprehur të kënaqur. Përsa i përket situatës së përgjithshme në Shqipëri, kanë nxjerrë problem kryesor trafikun e rënduar dhe kaosin e madh në qarkullim, që nuk e kanë në vendin e tyre. Përsa i përket shërbimit tonë, kemi konstatuar se turistët shqiptarë që tashmë jetojnë jashtë Shqipërisë, problemin më të madh e kanë me veten, sepse nuk arrijnë të ambientohen me Fantazia Hotel ushqimin, kërkojnë të konsumojnë të njëjtat ushqime që kanë në vendet ku jetojnë. Kjo nuk mund të konsiderohet përgjegjësi e jona, por Velipojë, Shkodër Kujtim Ferracaku, pronar: ne përpiqemi gjithmonë që të gjejmë një të mesme, që ata të mbeten 1. Besoj se jemi të kënaqur edhe për sa më të kënaqur. sivjet.4. Shumica e klientëve janë të huaj, të cilët e vlerësojnë shumë shërbimin, 3. Kemi shtuar kapacitetin dhe rritur e sidomos gatimet tona, në kundërshtim të plotë me shqiptarët. Ata cilësinë e shërbimit, si dhe vetë shër- thonë se mezi presim të vijë vera që t’i provojmë sërish këto ushqime. bimet. Ndërtesa e hotelit është shtuar me dy kate, duke dyfishuar në Kombësia e tyre është kryesisht nordike, suedezë, danezë, austriakë, këtë mënyrë numrin e dhomave. Gjithashtu kemi investuar në cilësinë holandezë, por edhe rusë, të cilët kanë filluar të vijnë së fundmi. Do të e muzikës live, duke ftuar këngëtarë dhe grupe muzikore nga më të thosha se suedezët dhe rusët, e pëlqejnë shumë bregdetin shqiptar. njohurit në vend e jashtë. Ata nuk i hapin asnjëherë çadrat në plazh, e adhurojnë ngrohtësinë e 3. Në përgjithësi po, sepse nuk kemi pasur ndonjë ankesë nga klientët. diellit tonë, gjë që u mungon plotësisht në vendin e tyre. 4. Më shumë të huaj, por të huaj që vijnë kryesisht nga Kosova. Dolce Vita Hotel Durrës Zamira Lushakaj, Farma Sotira menaxhere e përgjithshme: 1. Jemi shumë të kënaqur, sivjet më Leskovik, Ersekë Jonida Hëna, administratore: shumë se çdo vit tjetër ka qenë një 1. Është e njëjta situatë, korriku i pakët, sezon shumë i mirë dhe me një fluks ndërsa gushti me shumë punë. të jashtëzakonshëm. Kjo na ka bërë që ta shijojmë punën që bëjmë dhe 2. Kemi shtuar kampingun që frytet e saj gjithashtu. është shumë i domosdoshëm, sepse ka shumë vizitorë të huaj që e2. Ne kemi shtuar shumë cilësinë e shërbimit në restorant, pasi është dëshironin prej kohësh këtë shërbim. Ne e ofrojmë falas akomodimin shumë e rëndësishme që klientët që akomodohen, të mbeten të e mjeteve në kampingun tonë, ndërsa ata konsumojnë ushqimin në kënaqur edhe nga ushqimi, por gjithashtu kemi vënë në punë përveç Fermë, si dhe paguajnë për energjinë dhe dushet, nëse i kërkojnë. diskos, që ka qenë edhe vitet e tjera, muzikën live, me këngëtarë 3. Po flasim në fillim për turistët e huaj, të cilët kanë vërejtje për rrugët; cilësorë, që edhe argëtimi të jetë i garantuar. Përveç këtyre, sivjet kemi nuk u pëlqejnë. Por u pëlqejnë shumë njerëzit, sepse janë të qeshur, të vënë në funksion rezidencat, sepse kërkesa për akomodim ka qenë më ngrohtë e mikpritës. Pëlqejnë shumë edhe ushqimin shqiptar. Klientë e madhe se kapaciteti i hotelit. shqiptarë janë të kënaqur me ushqimin e akomodimin, por do të donin10
 11. 11. Klientë shqiptarë janë të kënaqur me ushqimin e akomodimin, por do të donin edhe shërbime të tjera, si psh. pishinë e kënd lojërash. Ndryshe nga shqiptarët, klientët e huaj janë të kënaqur me kushtet që ofrojmë, por duan vetëm harta me koordinata për shtigjet e pyllit ënaqësi për shërbimet e tjera që nuk varen prej nesh, por prej komu- nës, si psh energjinë elektrike, që ndërpritet herë pas here. Ja, tani që edhe shërbime të tjera, si psh. pishinë e kënd lojërash. Ndryshe nga po bisedojmë bashkë, nuk kemi drita. shqiptarët, klientët e huaj janë të kënaqur me kushtet që ofrojmë, por 4. Ne si hotel historikisht kemi pasur më shumë turistë të huaj, që vijnë duan vetëm harta me koordinata për shtigjet e pyllit. nëpërmjet internetit ose guidave, apo nëpërmjet njëri-tjetrit. Ata që 4.Më shumë kemi pritur klientë shqiptarë këtë vit. mbeten të kënaqur, sjellin me vete edhe shokët. Helia Hotelka... Vlorë Kalemi Hotel Eridion Zahari: Gjirokastër 1. Çka. Dmth, jo fort mirë. Krahasuar Dragua Kalemi, pronar: blue agency 068 40 17 309; bluealbania.com hELIA me vjet ka rënie të punës. Neve na mban me turizëm Tirana, ndërsa 1.Jemi të kënaqur me fluksin e tur- istëve sivjet. Këtë vit ka më shumë pru- V l o r Ë a l b a n i a sivjet mund t’ia kenë mbathur jashtë rje, por më pak cilësorë, në kuptiminin e shtetit, sepse ndihet mungesa e shpenzimit. Vjet kishte më pak vizitorë turistëve nga Tirana. në numër, por ata ishin më turistë në 2. Kemi bërë investime në hoteleri, në plazh, në ambientet e jashtme kuptimin e plotë të fjalës. kemi shtuar gjelbërimin. 2. Jemi detyruar të shtojmë kondicionerë edhe në dhomat tradicionale 3. Shumë fare. Përshtypje nga më të mirat. Nuk kanë asnjë lloj vërejtjeje. që nuk duhen prekur nga teknologjia, por kjo ka qenë një kërkesë Kur ikin na falenderojnë dhe premtojnë se do të sjellin klientë të rinj. e pushuesve, për shkak të vapës, dhe ne aty ku është e nevojshme, hotelhelia.co m Dh fakti është që i kanë sjellë klientët e rinj. Për Shqipërinë kanë vëre- detyrohemi ta përfshijmë edhe teknologjinë. jtje punën e trafikut, të lëvizjes. 3. Mendoj se janë të kënaqur sidomos me pastërtinë, pasi kështu shpre- 4. Ne preferojmë më së shumti tiranasit se sa malazezët, maqedonasit, grekët. hen, mirëpo nuk ndodh kështu kur dalin nëpër Shqipëri dhe shohin Ata shpenzojnë më shumë ndaj janë edhe më të kënaqur. Klientët e Kosovës betonizimet, sidomos të Ksamilit, psh, që thonë se duhet ta kishim rua- marrin një pjatë kos, ndërsa të Tiranës mbushin tavolinën plot. jtuar të pabetonuar. Gjithashtu ata thonë se ne shqiptarët nuk ua dimë vlerën pasurive që kemi, qoftë për nga natyra, arkitektura, kultura, tradita, historia etj. 4. Më shumë të huaj, në një raport të theksuar, pasi ata janë kryesisht viz- itorë të qytetit, nuk ndodh që shqiptarët të vijnë të flenë në Gjirokastër. w w w.55 39 440 80055 67 21 86 906@gmail.com Jakaj Hotel Velipojë, Shkodër Pjerin Jakaj, pronar: 1. Sezoni ka qenë shumë më i dobët se vjet. Edhe hoteli, por edhe Klajdi Hotel restoranti e ka ndjerë mungesën e Mali I Robit, Kavajë klientelës, ose kursimet e klientelës, Osman Kokoshi, pronar: e cila edhe kur vjen, ul shpenzimet. 1. Sezoni është më i dobët se i 2. Kemi shtuar kapacitetin e restorantit, si dhe të hotelit, por ky ishte një vjetshmi, si nga ana financiare, ashtu shpenzim që për këtë vit nuk ia vlejti. edhe nga fluksi. Nëse vjet, kishte 3. Po, janë shprehur të kënaqur, si prej kushteve tona, ashtu edhe prej më shumë fluks, i cili mbushte disi ndreqjeve që ka bërë komuna në Velipojë, për plazhin, qendrën etj. Ka boshllëqet e konsumit të lartë, sivjet më shumë pastërti se vitet e tjera. ka munguar edhe ai. 4. Nëse do t’i quajmë të huaj shqiptarët që vijnë nga Kosova, atëherë le 2. Kemi rritur kapacitetin me një godinë të re, 14 dhoma më shumë (9 të themi se më shumë kemi pritur turistë të huaj, sepse më së shumti suita dhe 5 dhoma), kemi zgjeruar shumë ambientet e jashtme, kemi kemi pritur shqiptarë të Kosovës. shtuar gjelbërimin për kënaqësinë e pushuesit. Është një investim që nuk siguron të ardhura të drejtpërdrejta, por që bëhet për për përmisësimin e përgjithshëm të shërbimit. Për shëmbull vetëm sivjet kemi mbjellë 25 palma të mëdha, të cilat kapin një shifër disa miliona Joni Hotel lekë dhe që është një investim vetëm estetik, që shton kënaqësinë e Sarandë qëndrimit të klientit. Perparim Ahmeti, administrator: 3. Mendimi i përgjithsëm është pozitiv, ata vlerësojnë pastërtinë e am- 1. Situata e fluksit të turistëve ka bientit, krahasuar kjo me ambientet publike. Fakti që kthehen çdo vit, qenë shumë e mirë edhe në Ksamil, tregon se janë të kënaqur. Ankesat më të mëdha në lidhje me Shqipëri- edhe në hotelin tonë. Këtë vit pritej në, janë për infrastrukturën dhe ndriçimin e ambienteve publike. pak krizë, por për në Ksamil ka 4. Edhe shqiptarë, edhe të huaj, kryesisht nga komshinjtë që kemi afër, gjithmonë vizitorë. Kosova, Maqedonia (edhe maqedonas, jo vetëm shqiptarë), por edhe 2. Investime sigurisht që bëjmë nga Anglia, Suedia, Franca…Të huajt vijnë edhe nëpërmjet njëri-tjetrit, çdo vit, sidomos brenda, në mobili- duke marrë për bazë sugjerimet. Sivjet kemi pasur telefonata nga met e dhomave, shtimin e akse- Zvicra për pushime të gjata. Ne prandaj e shtuam kapacitetin, por nuk sorëve, dhe jashtë në ambientin para erdhi ajo që prisnim. Ndoshta ka ndikuar edhe situata politike, ose hotelit me gjelbërmin etj. mediat që e kanë zakon të bëjnë politikë të keqe në mes të sezonit, 3. Klientët janë shumë të kënaqur me mikpritjen tonë, por kanë pak- sidomos për zonën e Golemit. gusht 2011 travel 11
 12. 12. 2. Hoteli është hapur vitin e kaluar, por sivjet ne kemi bërë disa inves- time shtesë, duke pajisur dhomat me tv, ose duke shtuar krevatet në dhoma, pasi ka klientë që vijnë bashkë me familjet. Kosmira Hotel 3. Mysafirët janë të kënaqur, sepse ne u kemi krijuar kushte akomodimi, kemi menduar dhe investuar për klientët që marrin mundimin të vijnë Golem, Kavajë nga Tirana ose diku tjetër për të pushuar tek ne, e jo për ata që i zë Emrush Ferizaj, pronar: nata, e kanë nevojë vetëm për një krevat. 1. Jo, nuk jemi të kënaqur. Ka shumë 4. Klientët më të qëndrueshëm e që vijnë rregullisht janë shqiptarët, por arsye për këtë, por arsyeja kryesore gjithashtu klientela jonë përfshin edhe të huajt që shtegtojnë maleve është rruga që po ndërtohet, e cila ka dhe vijnë këtu me bujtë për një natë. krijuar probleme, si dhe mossinjalizimi me anë të tabelave, që sjell kaos në orientimin e pushuesve. Qysh në hyrje të plazhit mungojnë tabelat, e klientët shpesh marrin në telefon, e pastaj duhet të dal t’i drejtoj për nga hoteli. Tjetër është amplifikimi i problemit të vjetër të ujërave të zeza nga ana e mediave. Ai është një problem i vjetër, e unë nuk e di ku e kanë hallin ato, por di që ky amplifikim e ka dëmtuar sezonin këtu. I gjithë bregdeti shqiptar ka problem me kanalizimet, por nuk kuptojmë përse mediat iu vunë Golemit sivjet. Lyhnidas Kompleks2. uk besoj se ka hotel në bregdetin shqiptar që nuk bën investim për të N Pogradec rritur cilësinë e shërbimit, por sivjet ne kemi investuar me shumë frikë Taulant Bregu, administrator: se mos nuk na kthehet investimi me anë të të ardhurave. As tani që 1. Nuk është aq i mirë se vjet, por është piku, nuk ka ndonjë fluks. sezoni prapë është në nivele të3. Në përgjithësi janë të kënaqur, por ka raste kur nxjerrin pretendimet që kënaqshme. Hoteli është shumë përmenda më lart – të cilat nuk kanë lidhje me kushtet e hotelit. Njerëzit mirë, restoranti disi. gjithashtu ankohen edhe prej një këndi të thjeshtë lodrash, i cili muzikën 2. Kemi kompletuar një plazh të kon- e ka më të lartë se një diskotekë. Në përgjithësi jemi të kënaqur nga siderueshëm për pushuesit e kompleksit, që është buzë liqenit. Nëse puna e policisë, e cila i jep fund zhurmave në orët e vona të natës, por nuk duan të përdorin pishinën, mund të vijën të rrinë në plazh, ka bar, deri në atë orar, decibeli i zhurmës është problem. Aq sa hoteli im nuk ambiente të gjelbëruara, pista për t’u hedhur në liqen etj. arrin ta zhfrytëzojë mbrëmjen vetëm për shkak të zhurmave të mëdha. 3. Për ne si hotel, nuk kam dëgjuar ndonjë ankesë, përkundrazi. Por Disa prej klientëve të hotelit tonë edhe darkën e hanë diku tjetër vetëm ankesa e përgjithshme e turistëve tek ne, është infrastruktura, vazhdon për shkak të zhurmave. I kam telefonuar kryetarit të komunës, por të ketë probleme, sidomos në pikat turistike. përgjigjja e tij ka qenë se kjo është kompetencë e Ministisë së Mjedisit. 4. Më shumë shqiptarë. Ata e dominojnë edhe numrin edhe nivelin e4. Kemi pasur turistë shqiptarë, por edhe shumë të huaj, sidomos finlan- shpenzimeve. dezë, çekë, norvegjezë dhe maqedonas (jo shqiptarë). Mangalemi Hotel Leonardo Hotel Berat Durrës Toma Mio, administrator: Leonardo Fani, administrator: 1. Berati sivjet ka qenë i frekuentuar 1. Hoteli është i mbushur aktualisht dhe ne jemi të kënaqur. Në krahasim vetëm me 10 përqind të kapacitetit. me një vit më parë ka një diferencë Më thoni ju, kush mund të ishte i të lehtë, por megjithatë jemi shumë kënaqur me këtë rezultat? të kënaqur. 2. Hoteli sivjet është me 107 dhoma, nga 2. Kemi bërë rikonstruksion të plotë të dhomave, rimobilim si dhe pajisje 42 që ka pasur më parë. Se sa ia ka vlejtë ky investim, s’ka nevojë të flitet. sipas të gjitha parametrave që kërkon një hotel turistik.3. Klientët janë shumë të kënaqur, sepse na ikin dritat 7 herë në ditë… 3. Nëse janë apo jo të kënaqur, mund të verifikoni duke kërkuar për faqen Dje gjithë ditën pa drita, sot po ashtu, ndërsa njerëzit vinin vërdallë dhe e hotelit tonë në internet, për të lexuar direkt përshtypjet e tyre, në lanin sytë te lokali ynë, për shkak se meqë kemi gjenerator punon edhe mënyrë që ne të mos i bëjmë qejfin vetes. Me përjashtim të pastrëstisë pompa e ujit, pasi krejt zona ishte pa ujë e pa drita. dhe infrastrukturës së Beratit, për të tjerat, turistët e huaj janë shumë4. Më shumë shqiptarë. të kënaqur me gjithçka gjejnë në Shqipëri. 4. Ka edhe shqiptarë, por shumica e turistëve që vizitojnë qoftë Beratin, e sidomos ata që pushojnë te hoteli ynë, janë të huaj. Lura Hotel Dibër Hasan Hoti, administrator: 1. Për gjendjen që paraqet Lura, me vështirësitë që ka, ne jemi më Majestic Hotel të kënaqur sivjet në raport me vjet. Durrës Vetëm fakti që njerëzit marrin mun- Arben Drazhi – admininistrator: dimin me atë rrugë tepër të shkatër- 1. Po, besoj 80 % mund të them se ruar të vijnë këtu, na gëzon jashtëzakonisht shumë. Në krahasim me jemi të kënaqur, sepse është edhe vjet, rruga është më e prishur, sepse e dëmtojnë trajlerat që shkojnë për periudhë krize sivjet. Kjo mund të ketë sjellë edhe problem, se njerëzit tek hidrocentrali, e megjithatë njerëzit kanë ardhur më shumë këtë vit. duan të shpenzojnë, por nuk kanë lekë.12
 13. 13. 2. Ne e kemi bërë hotelin të ri nga fillimi, shikojeni vetë godinën e re, e cila nuk ka asgjë të përbashkët me të vjetrën, është një investim rrënjësor, që përfshin Neli Resort akomodimin luksoz me suita dhe apartamente të kategorisë së lartë, me tre ashensorë, me shërbime sportive dhe estetike, sallë konferencash, përveç Pogradec restorantit, plazhit, picerisë dhe shërbimeve të tjera që kanë qenë. Enver Çollaku, pronar:3. Besojmë se janë të kënaqur. Ne kemi krijuar sivjet një atmosferë të 1. Nuk jemi të kënaqur nga koha, mrekullueshme ku përveç shërbimeve të përvitshme, kemi përfshirë por jo nga njerëzit. Kanë ardhur aq edhe muzikën live, të përzgjedhur me kujdes, pa thyer qetësinë pub- shumë njerëz sa s’ka se si të mos like por duke ofruar performance të shkëlqyera që i bën të mundura jemi të kënaqur, por edhe ka rënë i mirënjohuri Gjergj Leka. Klientët përveç gjërave të zakonshme të shumë shi në Pogradec. argëtimit, plazhit etj, mund të bëjnë shëtitje me skaf, kuptohet brenda 2. Hoteli është i ri, ka vetëm një vit e gjysëm që është investuar rreth 1 territorit të lejueshëm, të përdorin pajisjet sportive etj. milion euro, kështuqë s’mund të bëhen të tjera për momentin.4. Në raport, i bie më shumë të huaj, dhe shqiptarë që jetojnë jashtë 3. Nuk di nëse janë të kënaqur, por derisa vijnë, kthehen prapë, e madje Shqipërisë. edhe shtohen, mendoj se janë të kënaqur. 4.Shqiptarë, por edhe të huaj. Të huajt janë kryesisht nga Gjermania Çekia etj. Mediterrane Hotel Sarandë Astrit Zejno, adminsitrator: Paradise Beach Hotel 1. Situata e sivjetme nuk ka qenë aq e mirë sa vjet, por gjithsesi tani që Vlorë Azem Selmanaj, administrator: është gusht, jemi pak më mirë se 1. Hoteli është në parametrat e vjet- në korrik. Ndihet shumë mungesa e shëm e të kënaqshëm, ndërsa puna fluksit. në restorant ka rënë, në krahasim 2. Ne kemi investuar shumë vjet duke me një vit më parë. Fjala është për dyfishuar numrin e dhomave, duke i ndryshuar krejtësisht mobilimin klientët nga jashtë hotelit. edhe atyre ekzistuese, kemi vënë ashensorin panoramik, recepsion e 2. Kemi bërë rregullime në ambientin e jashtëm, përmirësime, sistemime ri me holl të madh që klientët e pëlqejnë shumë, se ka frymëmarrje të imazhit të përgjithshëm, rinovim të pajisjve të ambientit të jashtëm, (thonë ata), etj. thjesht për kënaqësinë e klientëve.3. Është pak e vështirë të gjesh hotele që do të thoshin se klientët e tyre nuk 3.Ne punojmë që prej 12 vjetësh me një klientelë fikse – përveç atyre që janë të kënaqur. Megjithatë edhe po të themi që janë të pakënaqur, nuk e shkojnë e vijnë – dhe në një fare mase e kaluam me sukses provën. Veç themi dot. Përveç falënderimeve, nuk kemi marrë ndonjë ankesë, po të kësaj, liberalzimi ka qenë një tjetër test prove, të cilën gjithshtu hoteli e mos kemi parasysh kërkesat për shërbime ose aksesorë të ndryshëm. kaloi me sukses. Kemi pasur shumë telefonata për prenotime nga Kosova,4. Ka shumë edhe të huaj edhe shqiptarë. Sivjet është rritur shumë numri Maqedonia, Italia dhe Zvicra. Kryesisht shqiptarë që jetojnë në këto vende. i të huajve që na kanë ardhur në hotel por gjithsesi, vazhdojnë të domi- 4. Kjo klientelë fikse që vjen thuajse çdo vit, krijon edhe një raport të nojnë shqiptarët. ekuilibruar mes shqiptarëve dhe të huajve, dhe e ruan raportin përgjatë të gjithë vitit. Kështu që mund të themi se kemi shumë shqiptarë, por edhe shumë të huaj. Nais Hotel Durrës Perla Hotel Hysen Myshketa, pronar: 1. Mund të themi se në të gjithë Pogradec Mimoza Shuli, administratore: verën, vetëm muaji gusht është situ- 1. Mirë është, por jo aq mirë sa ate që kemi pritur ne për sivjet. Muajt vjet. Ndihet kriza. e tjerë kanë qendë të dobët. Por 2. Nuk kemi bërë ende, por presim të vetëm gushti nuk mjafton për justifi- bëjmë investime rrënjësore. kuar situatën financiare. Megjithatë, duhet të themi mirë. 3.Janë të kënaqur, e pikërisht për2. Ne kemi shtuar një hotel të ri komplet, në zonën më të frekuentuar të t’i bërë qejfin pushuesve do të Durrësit, që është fundi I shëtitores Taulantia, ku kthen për tek Brryli. investojmë, sepse ata po i kërkojnë këto investime. Ndërsa për Shq- Hotelin tjetër e kemi buzë rrugës tregtare. Tek hoteli i ri, çdo gjë është ipërinë, ka vende të shumta turistike ku duan të shkojnë, por mungon e re, moderne, bashkëkohore, ka ashensor, kushtet janë të shkëlqyera infrastruktura. Mungojnë rrugët për të shkuar deri tek Varret (tumat) e por edhe pamja që ofrojnë dhomat është e bukur. Selcës, Liqenet e Lukovës. Turistët janë gati t’i lënë paratë në Shqipëri,3. Besojmë se klientët janë të kënaqur, na falënderojnë aq shumë kur por nuk kanë rrugë për të shkuar deri aty ku ata duan. Ata thonë se largohen, saqë ne ndihemi në siklet. Në fund të fundit, shërbimi i mirë është mëkat që kemi një vend kaq të bukur me dete, liqene e male, plot është detyrim ndaj klientit se është ai që paguan. me atraksione turistike, të cilat nuk i viziton dot. Shteti duhet të bëjë4. Shumë të huaj kanë ardhur sivjet. Ndoshta edhe nga vetë emri i hotelit më shumë në drejtim të infrastrukturës. të vjetër, që është shumë i njohur si hotel biznesi, i shtyn të shkojnë 4. Më shumë kemi pushues shqiptarë, kryesisht nga Tirana dhe Elbasani, drejt të sigurtës. por në krahasim me vitin e kaluar është rritur shumë numri i të huajve që vijnë, pasi prenotojnë nëpërmjet internetit.Dje gjithë ditën pa drita, sot po ashtu, ndërsa njerëzit vinin vërdallë dhe lanin sytë telokali ynë, për shkak se meqë kemi gjenerator punon edhe pompa e ujit, pasi krejtzona ishte pa ujë e pa drita gusht 2011 travel 13
 14. 14. pakënaqur. Pjesa individuale është e rëndësishme për mbarëvajtjen e turizmit. Individët që operojnë në biznesin e turizmit, duhet të jenë më të formuar profesionalisht që të prodhojnë turizëm të kënaqshëm. Plazhi i Gjeneralit 2. Ne kemi shtuar sivjet një sallë restoranti, që e kishim shumë të Bardhor, Kavajë nevojshme për shkak të fluksit, që të ishim sa më të disponueshëm Genci Çepeli, administrator: për të gjithë. Sa i përket shërbimit dhe produktit, risitë e kulinarisë tek 1. Frekuentimet janë në rritje sivjet. Rapsodia, nuk do të njohin asnjëherë ndalesa. Ne do të vazhdojmë të Edhe ata ditore, edhe ata në vilat prej eksplorojmë shije të reja, bashkë me klientët tanë. druri dhe apartamentet që kemi. 3. Parimi ynë bazë, është të respektojmë punën dhe profesionin. Kjo 2. Kemi shtuar nivelin e mirëmbajtjes paguhet ose shpërblehet edhe me kënaqësi personale shpirtërore, por së ambienteve të brendshme e të jashtme, gjelbërimin, hapësirat e barit edhe me prurje financiare, që i kemi të dyja në nivele të kënaqshme. ekzistues, bar në plazh, minimarket etj. Nëse ne marrim këtë lloj feedback-u, do të thotë që edhe klientët janë të3. Duke marrë për bazë realitetin që njerëzit kthehen tek ne nga viti në kënaqur. Fakti që puna jonë bie në sy, duke përfituar edhe vlerësimet e vit, do të thotë se janë të kënaqur. Nga kontaktet që kemi pasur me para në rrugë profesionale, tregon se jemi në rrugë të mbarë. Jo më larg vizitorë të huaj, duket se në mënyrë graduale kanë ndërruar mendim se në korrik, Shoqata Shqiptare e Turizmit, në bashkëpunim me USAID, për Shqipërinë, qoftë për ambientin, njerëzit, shërbimet etj.. Kjo është e organizoi nismën e vlerësimit të bizneseve tursitike me markën e cilësisë rendësishme, sepse pjesa më e madhe e tyre e kanë njohur Shqipërinë “Authentic Albania”. Rapsodia ishte ndër fatlumët e grupit të parë të vetëm prej medias ose vetëm prej internetit dhe këtu kanë gjetur një vlerësuar me këtë markë. Është shumë pozitive dhe inkurajuese fakti Shqipëri tjetër. Ata vetë thonë se do të kthehen në vitet e ardhshme që edhe në Shqipëri kanë filluar vlerësimet për punën dhe zhvillimin e madje me njerëz të tjerë, të cilëve kanë dëshirë t’ua tregojnë këtë turizmit. Kjo sigurisht të jep një kënaqësi të madhe shpirtërore. Shqipëri ndryshe. 4. Klientët e huaj, vijnë gjithmonë të shoqëruar nga një shqiptar. Respek-4. Në pikun e sezonit turistik dominon turizmi ditor i shqiptarëve, ndërsa timi dhe shërbimi i mirë ndaj një klienti shqiptar, bën që ai herën tjetër në çelje dhe në mbyllje të sezonit – në pranverë dhe në vjeshtë - më të kthehet me një mik të huaj me vete. shumë frekuentohemi nga të huaj. Ata zakonisht prenotojnë vilat për qetësinë, ajrin e pastër e natyrisht edhe për detin. Rapo’s Resort Rilindja Hotel & Guesthouse Himarë Valbonë, Tropojë Thanas Rapo, administrator: Alfred Selimaj, administrator: 1. Situata e sivjetme? Nuk ka 1. Sezoni është në rritje, më mirë se qenë fort e mirë. Po të merret si vjet. Frekuentimi i alpeve nga turistët, ecuri ne kemi qenë mirë, sepse ky po bëhet gjithnnjë e më i madh. hotel tashmë është konsoliduar dhe 2. Turistët e huaj janë shumë të sigurisht që do të ketë klientelën e tij. kënaqur nga kjo që gjejnë, ndërsa Por nëse marrim situatën e përgjith- turistët shqiptarë kanë pretendime për pajisje luksi. Kërkojnë që çdo shme, Himara sivjet ka qenë shumë dobët. Nuk ka ardhur as 20 % dhomë të ketë banjo, por kushtet e malësisë këto janë edhe pse në fluksit që pritej. fakt, ne jemi të ndërgjegjshëm se çdo dhomë duhet të ketë banjo.2. Investimet tona të sivjetme mund të shihen lehtësisht edhe prej jush, Ndoshta kjo i mbetet të ardhmes. sepse hoteli ka shtuar kapacitetin, ka shtuar maksimalisht cilësinë dhe 3. Turistët e huaj kanë shumë probleme me ndotjen e mjedisit, sepse standardin e akomodimit, duke i kthyer dhomat të gjitha në luks, që gjejnë mbeturina ngado që shkojnë. nga dhomat standarde, e deri tek suitat më luksoze. Është rritur cilësia 4. Më së shumti kemi pasur turistë të huaj, por ka edhe turistë shqiptarë. e shërbimit, sepse stafi ynë vjen i gjithi nga kryeqyteti ku nga kuptohet, Të huajt rrinë me nga tre-katër netë, ndërsa shqiptarët rrinë një natë edhe formimi për shërbimet turistike është më i kualifikuar. ose dy netë.3. Besojmë se janë të kënaqur. Ata që vijnë këtu, vijnë pikërisht për shërbimin, i cili justifikon plotësisht standardin. Të huajt, që mund të jenë një matës i mirë i standardit të shërbimit, nuk kanë asnjë vërejtje për shërbimin, por kanë pak rezerva për çmimet. Për opinionin e tyre, është pak shtrenjtë.4. Edhe të huaj plot, por kryesisht shqiptarë. Royal Hotel Voskopojë, Korçë Agim Bulka, administrator: 1. Sezoni ka qenë skandaloz. Vitin e kaluar ka qenë shumë mirë. Sivjet Rapsodia Hotel nuk është as 10 përqind e sezonit të Shëngjin, Lezhë vjetshëm. Alfred Marku, administrator: 2. Hoteli është bërë krejt i ri. Janë gati 30 milionë lekë investime. Nuk 1. Ky intensitet i punës së sivjetme në kemi pse flasim për detaje kur përmendim këtë shifër. Për ta bërë më fakt ka dy pikënisje: si jam unë si bi- internacional kemi vënë edhe 28 flamuj. znes në krahasim me vjet, dhe si është 3. S’di të them nëse janë të kënaqur, sepse kur s’ka klientë, s’ke kë pyet. Këtë niveli i turizmit shqiptar në përgjithësi. gjendje po e vuan e gjithë zona. Hoteli është thuajse bosh, ndërsa në fshat Si biznes individualisht jam i kënaqur, jemi akoma në pik, sezoni nuk kanë ardhur vetëm vizitorë të moshës së tretë, të cilët marrin dhoma me ka mbaruar dhe situata jonë është më e mirë se vjet. Kurse situata e 5000 lekë (të vjetra) dhe gatuajnë vetë. I janë kthyer kohës së vjetër. përgjithshme e turizmit ka shumë probleme, sepse mungojnë shumë 4. S’kemi hiç, kësisoj nuk di të them për raportin. parametra të turizmit të standardeve që njeh bota, gjë që i lë klientët të14

×