14/12/13

Mrekullia e Natyres dhe Kuzhines Shqiptare - Turet Shqip

Mrekullia e Natyres dhe Kuzhines Shqiptare
Dita e pare...
14/12/13

Mrekullia e Natyres dhe Kuzhines Shqiptare - Turet Shqip

Pas mengjesit, nisim udhetimin tone drejt fshatit Dher...
14/12/13

Mrekullia e Natyres dhe Kuzhines Shqiptare - Turet Shqip

Mbas mengjesit, nisemi drejt qytetit Gjirokastres i qu...
14/12/13

Mrekullia e Natyres dhe Kuzhines Shqiptare - Turet Shqip

Pas mengjesit ne do te nisemi drejt Durrësit, ku ne do...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Mrekullia e natyres dhe kuzhines shqiptare turet shqip

390 views

Published on

Published in: Travel
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
390
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
3
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Mrekullia e natyres dhe kuzhines shqiptare turet shqip

  1. 1. 14/12/13 Mrekullia e Natyres dhe Kuzhines Shqiptare - Turet Shqip Mrekullia e Natyres dhe Kuzhines Shqiptare Dita e pare : "Nene Tereza" Aeroport ­ Tirane Takohemi  në  aeroportin  e  Tiranës  dhe  nisemi  per  në  Tiranë,  ku  do  kemi  fatin  te  visitojme  shume  prej  atraksioneve  kryesore  të  kryeqytetit  duke  përfshirë  ndërtesat shumëngjyrëshe.Mbas  visites,nje  darkë  mireseardhje  ne  një  nga  restorantet  tradicionale  te  qytetit,  restorant  Bujtina  e  Gjelit,  me  një  mjedis  tradicional  dhe  një  shije  të mrekullueshme të kuzhinës shqiptare. Kuzhina e Shqipërisë se mesme ka ndikime të forta Osmane dhe prandaj mishi në zgarë, si dhe perime te pjekura në zgarë dhe salcat do të mbizotërojë tavolinen tone. Kalojme naten ne Tirane. Dita 2: Apolloni ­ Ardenice ­ Vlore Sot ne do udhetojme në jug të shqiperise, drejt qytetit të Vlorës. Pas dy orësh udhetim, ndalesa jonë e parë do të jetë visita ne manastirin ortodoks te Ardenices qe daton prej shekullit të 13. Ne kete manastirs heroi yne kombetar Gjergj Kastrioti "Skenderbeu"ka kryer ritet e marteses se tij. Më pas ne do të vizitojnë rrënojat e lashta romake të Apollonisë si dhe manastirin bizantin te Shën Marisë."E themeluar në vitin 588 p.e.s nga grekët nga Korinti, qyteti u rrit shpejt në 50.000 banorë,deri ne shekullin e dytë. Apollonia më vonë u bë një qytet romak, pasi ajo u rrethua nga Julius Caesar i cili u largua nga Roma gjatë luftës kundër Pompeit. Qyteti u zhvillua mjaft duke u kthyer në një qendër kulturore dhe arti deri në shekullin e 3 p.e.s kur një tërmet shkaterroi qytetin i cili çoi në rënien e tij.Ne do kemi kenaqesine te drekojme nën hijen e pemëve në një restorant në Apolloni. Mbas drekes se kendshme nisemi drejt Vlores ku do vizitojme qendren e ketij qyteti, shtepine e flamurit, muzeun historik, muzeun etnografik etj. Darke ne nje nga restorantet e qytetit te Vlore. Kalojme naten ne Vlore. Dita 3: Parku Kombetar i Llogorase ­ Dhermi www.albaniaexpresstravel.com/index2.php?option=com_content&task=view&id=87&Itemid=46&pop=1&page=0 1/4
  2. 2. 14/12/13 Mrekullia e Natyres dhe Kuzhines Shqiptare - Turet Shqip Pas mengjesit, nisim udhetimin tone drejt fshatit Dhermi dhe mbas një orë e gjysem udhetim ndalojme per te vizituar Parkut Kombëtar te Llogarase dhe rrethinat Llogorase e cila kohe me pare ka qenë përshkruar ne kembe nga udhëtarët e ndryshem ne drejtim te detit Mesdhe. Ne do ecim ne kembe, ne një shëtitje të shkurtër në një rrugë të vjetër ushtarake, ku dhe do te shijome bukurite mahnitese mahnitëse të rivierës shqiptare.Në një ditë me kohe të mire dhe te qarte, ju mund të shihni me sy te lire, ishullin grek të Korfuzit dhe disa ishuj të shkrete greke në horizont. Pas shëtitjes, ne do të drekojme në një nga restorantet e shumte me pamje panoramike dhe fantastike në Llogora. Kuzhina e specializuar në qengj pjekur në hell si edhe ushqime te tjera te kesaj zone do ta bejme me te bukur kete udhetim. Mbas Drekes udhetojme drejt fshatit Dhermi, nje nga plazhet me te preferuara shqiptare dhe me nje pamje ne sfond te malit te Cekes. Mbasdite, ne do të vizitojë fshatin e vjetër dhe kishen e Shën Mërisë me disa afreske interesante. Ndërsa të paturit te një darkë mbi det, shpresojme tju heqe lodhjen e dites. Kalojme naten ne Dhermi. Dita 4: Përgjatë Rivieres ­ Butrint Udhetimi  i  sotëm  do  të  kete  nje  shtrirje  pergjate  bregdetit  ne  veri  të  qytetit  te  Sarandës  e  njohur  si  Riviera  shqiptare.  Ajo  është  konsideruar  si  një  nga  pamjet  më  të  bukura  të Mesdheut. Gjate rrugës, ne do të ndalemi për të vizituar Kalane e Ali Pashë Tepelenes, një Kala e shekullit të 19 në gjirin e Porto Palermos. Gjiri i shkëlqyer i Porto Palermos, dikur ka shërbyer si një bazë ushtarake nëndetësesh, nje nga bazat me te rendesishme dhe sekrete gjatë regjimit komunist. Baza e gjysmë të braktisur, tuneli dhe strukturat përreth janë ende të dukshme. Mbas kesaj vizite do udhetojme drejt Sarandës dhe më tej, duke ndjekur një rrugë panoramike përgjatë lagunës per ne Butrint. Gjate rrugës, ne do të ndalojë per drekë  në  një  restorant  e  peshkut  perballe  ishujve  te  Ksamilit.  Butrinti  është  padyshim  një  vend  i  bukur.  Qytetërimi  modern  me  monumentet  e  saj  në  të  lashta  që  datojnë  nga periudha shumë të hershme prej nje periudhe rreth 2 mijë vjet,qyteti i Butrintit eshte nje nga qytete me te bukura dhe historike jo vetem per Shqiperine por edhe per ballkanin. Vendosur në një peizazh kënetor prgjate ngushtices qe ndan Korfuzin nga Shqipëria, ajo është gjithashtu një parajsë mjedisore. Me pas kthehemi ne Sarande.Kohe e lire per te vizituar qytetin e Sarandes. Kohe e lirë per te vizituar qytetin e Sarandës. Darkojme ne Kalane e Lekursit me nje pamje fantastike te qytetit te Sarandes. Kalojme naten ne Sarande. Dita 5: Sarande ­ Gjirokastër www.albaniaexpresstravel.com/index2.php?option=com_content&task=view&id=87&Itemid=46&pop=1&page=0 2/4
  3. 3. 14/12/13 Mrekullia e Natyres dhe Kuzhines Shqiptare - Turet Shqip Mbas mengjesit, nisemi drejt qytetit Gjirokastres i quajtur ndryshe, qyteti i ngurte por para se te shkojme ne Gjirokaster ne do të vizitojë burimin e Syrit te Kalter ­ i njohur si "Syri i Kaltër" nje perle e bukurise Shqiptare. Gjirokastra është një nga qytetet më të bukura Shqiptare me nje histori te mbishkruar në listën e Trashëgimisë Botërore të UNESKO. Gjirokastra, "qyteti i gurit," shtrihet ne nje pllaje ku ne qender te saj ndodhet Kështjella e Gjirokastres e ndertuar ne shekullit të 13­të. Nga muret e kalasë mund të shijome nje pamje fantastike te qytetit te Gjirokastres dhe luginën përreth lumit Drinos. Bejme nje shëtitje përgjatë rrugëve të shtruara me gur ku do te shihni dhe do zbuloni arkitekturën simpatike dhe tradicionale që rrjedh qe nga kohërat Osmane. Ne keto rruge te ngurta u linden dhe u rriten Diktatori Enver Hoxha po ashtu dhe shkrimtari yne i madh, Ismail Kadare. Gjithashtu ne do të vizitojnë kështjellën e me pas drekojme në një nga restorantet e qytetit. Mbasdite, ne do të vizitojë Muzeun Etnografik, i cili, ndertesa ku ndodhet Muzeu Etnografik ka qene shtepia e Diktatorit Enver Hoxha. Mbas vizites ne muze ,darkojme dhe me pas akomodohemi ne hotel ku dhe kalojme naten. Dita 6: Gjirokaster ­ Berat, Qyteti i njëmijë dritareve Mbas  mengjesit  nisemi  drejt  Beratit.  Udhetimi  drejt  Beratit  do  te  kaloje  nepermjet  kodrave  te  Mallkastres  dhe  mbas  3  ore  udhetim  ,mberrijme  ne  Berat,  "Qyteti  i  njëmijë  e  nje dritareve". Berati është qytet më i mirë­ruajtur sepse ne te eshte shkruar nje pjese kryesore e historise se Shqipërisë. E vecanta e ketij qyteti eshte se ne kalane e saj e ndertuar qe nga koha Ilire dhe romake shtepite te rrethuara nga muret e kalase vazhdojne edhe sot e kesaj dite te jene te banuara si 2400 vjet me pare. Ne Berat dhe ne rrethinat e saj do vizitojme shume kisha dhe xhami, kisha  bizantine dhe shtëpitë osmane, te cilat e bejne unik kete qytet dhe gjithashtu ky qytet eshte pjese e Trashegimise Boterore UNESKO.Ne do të bejme check­in në hotel dhe pastaj drekojmw në një restorantet tradicionale. Më pas, ne do të ecim permes shtepive karakteristike te lagjes "Mangalemi".Gjithashtu po ne kete lagje  do  vizitojme  Muzeun  Etnografik.  Pastaj  ne  do  të  shkojnë  në  Kalanë  e  Beratit,  me  kishat  e  saj  të  shkëlqyera  ,Muzeun  Onufri,  Ikonat  e  famshme  murale.  Darkojme  ne  nje restorant brenda mureve te kalase dhe me pas shkojme ne hotel ku dhe kalojme naten. Dita 7: Berat ­ Kruje, në gjurmët e Skënderbeut www.albaniaexpresstravel.com/index2.php?option=com_content&task=view&id=87&Itemid=46&pop=1&page=0 3/4
  4. 4. 14/12/13 Mrekullia e Natyres dhe Kuzhines Shqiptare - Turet Shqip Pas mengjesit ne do te nisemi drejt Durrësit, ku ne do të bëjë një vizitë në Amfiteatrin Romak dhe ne Muzeun Arkeologjik. Më vonë ne do të drekojme në një restorant peshku pranë plazhit. Pas drekës ne do të nisemi drejt qytetit te vogël të Krujës, e cila ishte epiqendra e rezistencës legjendare shqiptare me osmanët, e udhëhequr nga heroit yne kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu në shekullin e 14­të. Vendndodhjen e kalase ndodhet në shkëmbinjtë e malit Krujës i cili bëri atë një bastion te pamposhtur në luftrat shqiptaro­osmane për gati një gjysmë shekulli. Tani, ky vend ofron vizitorëve nje pamje te mrekullueshëme. Pasdite do të vizitojme pazarin në Rrugën Çarshinë. Darkojme ne nje nga restorantet e qytetit te kruje ku me pas do kalojme naten. Dita 8: Kruje ­ "Nene Tereza" Aeroport Koha e lirë në Krujë ne pritje te transferimit per ne Aeroport Mbyll Dritaren www.albaniaexpresstravel.com/index2.php?option=com_content&task=view&id=87&Itemid=46&pop=1&page=0 4/4

×