Successfully reported this slideshow.

Optika digitálních přístrojů

625 views

Published on

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Optika digitálních přístrojů

 1. 1. Optika digitálních přístrojů Martin Hnátek EPO3A
 2. 2. ObecněDigitální fotoaparát se skládá z několika základníchsoučástek, které na následujících stránkách popíšu.Pro účely této prezentace se budu věnovat jenomsoučástkám, které mají co dočinění s tvorbou fotografie.Pro tuto prezentaci se také budu zabývat fotoaparátem zhlediska fotografie nejpokročilejším a to digitálnízrcadlovkou na které můžu ukázat všechny důležitévlastnosti fotoaparátu.Jsou to: -Objektiv -Digitální čip -Hledáček
 3. 3. ObjektivSlouží k usměrňování paprsků světla do digitálního čipu.Ačkoli jako primitivní objektiv poslouží jakákoli spojná čočka, či dokonce pouhý otvor v neprůsvitnémmateriálu (viz camera obscura), v praxi se používají optické soustavy několika různých druhů čoček kvůlipotlačení různých optických vad. Taková optická soustava pak může být schopna i měnit svoji ohniskovouvzdálenost – takzvaně „zoomovat“. V objektivech fotoaparátů také bývá zabudována clona, která dovolujeregulovat množství světla, které objektivem prochází. Součástí objektivu může být i závěrka (v případěvelkoformátových nebo některých kompaktních fotoaparátů), ve většině případů však bývá v tělefotoaparátu.Mimo „zoomu“ dává objektiv fotografovi možnost manipulovat s fotografii ještě před tím, než ji vyfotí.Zkušený umělecký fotograf dokáže vytvořit nezapomenutelnou momentku i bez postprodukce.Světlo se k čipu dostává přes různě barevné filtry.
 4. 4. Schéma objektivuV obrázku je jasně vidět, že objektiv se skládá zesoustavy čoček(jak jsem již popsal dříve).
 5. 5. Digitální čipSlouží převodu optických informací na informacedigitální. Činí tak díky jevu zvanému fotovoltaika,který umožní čipu vnímat jednotlivé paprsky světlajako hodnoty elektrické energie. Čip poté pošle data kzpracování a fotoaparát je uloží jako nějakýpředdefinovaný formát(jpeg, png…).Pro pochopení toho, jak fotoaparát zapisuje dosouboru si vytvoříme pseudoformát.
 6. 6. Pseudo-formátŘekněme, že si chceme vytvořit další formát dokterého budeme ukládat obrazová data.Nejdříve musíme vědět jak vlastně počítače zapisujíobrazová data.Možností je několik (RGB, hexadecimálně atd…).Zvolíme si RGB, protože je nejjednodušší.RGB funguje tak že za pomocí tří 8 bitových číselzapíšeme hodnotu každé barvy. Tedy červená bude(255,0,0)
 7. 7. Pseudo-formát pokračováníTeď když máme zvolený formát můžeme pokročit dále. Prvně budetřeba definovat rozlišení obrázku to bude tvořit 2 čísla o datovémtypu int.Poté si určíme oddělovač navrhuji středník.Náš formát tedy bude vypadat nějak takto: struct rgb { short int R,G,B; }; struct our { int width, height; vector<rgb> colors; }; Ps: uznávám, že jsem tvrdil, že rgb bude 8 bitové a short int má 2 bajty ale pro účely této demonstrace to stačí.
 8. 8. Pseudo-formát dodatekNěkolik poznámek na závěr: „Formát“ můžeme potépřečíst klasickým for loopem. A nebo ranged basedfor loopem (novinka v c++ 11 (0x)). Ale to už zabíhámdo implementačních detailů.Zobrazení je také součástí implementace a tím pádemse jim nebudu zabývat. Tento příklad slouží jenom propředstavu.
 9. 9. HledáčekSlouží k ověření správné pozice fotoaparátu. Připohledu do něj může fotograf okamžitě zjistit, kamfotoaparát míří.
 10. 10. Konec

×