Arvutiteooria

439 views

Published on

Published in: Education, Technology
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Arvutiteooria

 1. 1. Arvutiteooria Heidi Veinberg 9.b
 2. 2. Mis on arvuti töö põhimõte? o Arvuti töö põhimõte on info töötlemine.
 3. 3. Mis on transistor – tema olulisus? Transistor on kolme või enama väljaviiguga pooljuhtseadis, mida kasutatakse elektrisignaalide tekitamiseks, võimendamiseks, muundamiseks ja lülitamiseks.
 4. 4. Mis on protsessor? Milles seisneb tema olulisus?  Protserssor on keskseade. See sooritab enamuse arvuti tööks vajalikest arvustustest, seetõttu sõltub arvuti kiirus kõige rohkem protsessori kiirusest.
 5. 5. Mis on arvuti riistvara? Too näiteid!  Riistvara on arvuti nn. “käegakatsutav” osa – monitor, hiir, korpus jms.
 6. 6. Mis on sisendseadmed? Too näiteid!  Sisendseadmed on need, millega sisendatakse infot. Näiteks klaver, hiir, skänner, mikrofon.
 7. 7. Mis on väljundseadmed? Too näiteid!  Väljundseadmed on see, kust kohast tuleb info välja. Näiteks kõlarid, kuvar, printer.
 8. 8. Mis on arvuti tarkvara? Too näiteid! Kõik programmid arvutis. § Näiteks süsteemitarkvara ja rakendustarkvara.
 9. 9. Mis on süsteemitarkvara? Too näiteid!   Süsteemitarkvara ülesandeks on arvuti riistvara ja rakendusprogrammide vahelise koostöö organiseerimine. Süsteemitarkvara tähtsaim komponent on operatsioonisüsteem. Windows, Linux, Mac, Ubuntu, Redhat.
 10. 10. Mis on rakendustarkvara? Too näiteid!  Rakendustarkvaraks on programmid, mida tavakasutaja mingi konkreetse töö tegemisel kasutab.  Näiteks tekstikirjutamiseks (Word), esitluste tegemiseks mõeldud programmid (PowerPoint), tabelarvutusprogrammid(Excel), andmebaasisüsteemid (Access).
 11. 11. Mis on operatsioonisüsteem? Too näiteid!  Operatsioonisüsteem on tarkvara, mis määrab, kuidas arvutis programme täidetakse (käivitab, haldab, hooldab, tegeleb ressursijaotusega, juhib andmesisestust ja väljastust) ja tegeleb riistvaraga. Näiteks Ubuntu,Linux,Mac,Solaris,Unix.
 12. 12. Võrdle omavahe RAM ja ROM mälusid, mis on sarnast, mis  Sarnasused: mõlemad salvestavad mälu. ROM erinevat? on püsimälu ja RAM on ajutine mälu ning siseehk operatiivmälu.
 13. 13. Mis asi on BIOS? Milles seisneb tema tähtsus?  BIOS ehk baasvahetussüsteem hõlmab endas madala taseme tarkvara, mis kontrollib süsteemi riistvara, ja on ühtlasi operatsioonisüsteemi ja riistvara vaheliseks liideseks.
 14. 14. Mis on emaplaat – tema olulisus?  Emaplaat kujutab endast suurt plaati paljude väikeste elektroonikadetailidega. See ühendab elektriliselt omavahel erinevaid arvutikomponente ja millele enamasti kinnituvad pistikud täiendavate komponentide ja lisaseadmete ühendamiseks.
 15. 15. Mis on siin (inglise keeles BUS)?  Arvutisiin ehk ühissiin tähendab elektriliste ühenduste kogumit, mille kaudu andmeid kandvad elektrisignaalid liiguvad ühest arvutisüsteemi osast teise.
 16. 16. Mis on andmekandjad?  Andmekandja ehk teabekandja ehk infokandja on vahend andmete ehk informatsiooni salvestamiseks, säilitamiseks ja taaskasutamiseks.
 17. 17. Mis on bitt ja bait? Võrdle neid omavahel?  Bitt ja bait on informatsiooni põhiühikud. Bitt on väiksem kui bait. Bait on suurem kui bitt. Kaheksa bitti moodustavad baidi.
 18. 18. Mis on kahendsüsteem? Kuidas arvutitega seotud?  Kahendsüsteem ehk binaarsüsteem on positsiooniline arvusüsteem, mille alus on 2. Arvutiga on seotud, sest arvutid on põhiliseks kasutusalaks.
 19. 19. Liidesed - mis seadmed ühilduvad järgmiste  PCI , liidestega (lisa ka pilt)  AGP, PCI Express, IDE, SATA  COM, RS-232  LPT, DB-15  PS2  USB  SCSI  VGA  S-Video 

×