Zdolność kredytowa

383 views

Published on

Published in: Economy & Finance
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

Zdolność kredytowa

  1. 1. Zdolność kredytowa: Jak poprawić swoją zdolność kredytową?Jeśli pragniesz poprawić swoją zdolność kredytową przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego lub wogóle ją zdobyć, to najpewniej powinieneś spłacić kredyty konsumpcyjne, oddać, poprawić sytuacjęw Biurze Informacji Kredytowej oraz jeśli nie jesteś zatrudniony na umowę o pracę –udokumentować stabilność dochodów.Rozpatrując wniosek o kredyt hipoteczny, instytucja finansowa sprawdza zdolność kredytowąewentualnego klienta. Na tej podstawie może oszacować, jak dużą miesięczną ratę spłaci klient.Najprościej mówiąc możemy założyć, że po to kredytodawca porównuje dochody klienta z jegoregularnymi co miesięcznymi wydatkami. Jako wydatki traktujemy raty innych kredytów i limity wrachunkach oraz kartach debetowych i kredytowych, ale także koszty życia (, domu czy posiadanegoauta. Praktyka kredytodawców jednak różni się od przedstawionej teorii i tutaj mamy pole do popisudla doświadczonego doradcy kredytowego, mogącego nam podpowiedzieć, który z kredytodawcówjest praktycznie najbardziej elastyczny, jeśli chodzi o kalkulację kosztów życia. Obok dochodów,istotny wpływ na zdolność kredytową klienta mają: jego historia kredytowa, wiek, forma zatrudnieniaczy wielkość miejscowości, w którym zamieszkuje. Na część z tych czynników nie mamy wpływu, alemodyfikując inne możemy samodzielnie poprawić własną zdolność kredytową.Poniżej parę podpowiedzi, które pomogą poprawić Twoją zdolność kredytową.Zdolność kredytowa: Zamknij kartę kredytową, zmniejsz limit w rachunku bieżącymRozpocznij od sprzątania w domowym budżecie. Jeśli karta debetowa nie jest ci niezbędna, oddaj jąbankowi. Nawet jeśli korzystasz z niej nieczęsto, przy ocenie zdolności kredytowej przysługującyTobie limit będzie brany pod uwagę. Kredytodawcabank zakłada, że w każdej chwili możesz używaćkarty i zaciągnąć następny kredyt. Ta sama kwestia dotyczy limitu w ROR. Jeśli czujesz się z nimpewniej, przemyśl czy nie dałoby się go nieco zmniejszyć.Zdolność kredytowa: Uporządkuj kredytyJeśli spłacasz kredyt konsumpcyjny wzięty na lodówkę czy pralkę, pamiętaj, że instytucja finansowauwzględni miesięczną spłatę jako permanentne obciążenie rodzinnego budżetu. Mniejszy problem,jeżeli są to końcowe raty kredytu spłacanego od kilku lat - na nie instytucja finansowa możeprzymknąć oko. Jeżeli jednak chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny, poczekaj z wymianą samochodu.Jeśli nie masz innej opcji, przemyśl małą pożyczkę od znajomych.
  2. 2. Zdolność kredytowa: Zatroszcz się o niezłą historię w Biurze Informacji Kredytowej.BIK zbiera m.in. informacje o kredytach spłacanych na czas. Z uwagi na to dobrze jest raz na jakiś czaszaciągnąć mały kredyt i rzetelnie go spłacać - to świetnie wpływa na zdolność kredytową. Brakjakiejkolwiek historii kredytowej niekoniecznie musi zostać odebrany dobrze. Można natomiast byćpewnym, że instytucja finansowa sprawdzi dane w Biurze Informacji Kredytowej, zanim udzielikredytu.Zanim rozpoczniesz rozglądać się za kredytem hipotecznym, sprawdź lepiej sam, co mówią o tobieraporty BIK. Możliwe bowiem, że w BIK są nieaktualne dane, które należy poprawić.Zdolność kredytowa: Wydłuż czas spłaty kredytuIm dłuższy okres kredytowania, tym więcej instytucja finansowa pobierze odsetek. Taka regułastosuje się do kredytów każdego rodzaju. Dłuższy okres kredytowania, pozwala wydatnie zmniejszyćwysokość miesięcznej raty, a to bardzo ma wpływ na zdolność kredytową. Wydłużając czas spłatykredytu, możemy ubiegać się o więcej pieniędzy. Możemy też spłacić kredyt hipoteczny wcześniej,jeśli otrzymamy dodatkowe środki.Zdolność kredytowa: Znajdź współkredytobiorcówAby polepszyć Twoją zdolność kredytową, możesz zaciągnąć kredyt hipoteczny w banku wspólnie zrodzicami. Nie będą wpisani do KW jako właściciele nieruchomości, pomimo tego będą stanowićdodatkowe zabezpieczenie dla banku. Trzeba brać jednakże pod rozwagę wiek rodziców – wniektórych wypadkach może on skrócić maksymalny okres kredytowania. Współkredytobiorcą możeto być dowolna osoba z rodziny np. rodzice, brat lub siostra.Zdolność kredytowa: Znajdź dodatkowe zabezpieczenie kredytuRodzina może pomóc jeszcze w jeden sposób – wyrazić zgodę, aby ich lokum stanowiło dodatkowezabezpieczenie kredytu hipotecznego. Pomoże to wziąć większy kredyt i wynegocjować lepszewarunki min.: stawkę oprocentowania, marżę, koszty okołokredytowe.
  3. 3. Zdolność kredytowa: Zrezygnuj z rat malejącychNa zdolność kredytową ma wpływ też rodzaj rat kredytu mieszkaniowego. Raty równe to wiekszekoszty kredytu, ale wypadają korzystniej przy obliczaniu zdolności kredytowej. Raty malejące wpierwszym okresie są dużo wyższe i będą źle wpływać na zdolność kredytową. To te pierwszemiesiące instytucja finansowa bierze pod uwagę przy obliczaniu.Zdolność kredytowa: Starannie wybierz walutę kredytuWpływ na zdolność kredytową ma też waluta kredytu. Jeśli pragniesz wziąć kredyt hipoteczny wwalucie obcej, będziesz musiał wykazać zdolność kredytową wyższą o 20 %/proc., niż dla takiegosamego kredytu w PLN. To przepis wprowadzony przez KNF, który ma zapobiec zadłużaniu się wwalutach obcych.Zdolność kredytowa: Wykaż stałośc dochodówBanki przychylnym okiem spoglądają na osoby zatrudnione na umowę o pracę . W grupiepodwyższonego ryzyka są kredytobiorcy pracujący w formieumów cywilnoprawnych. Ale nie znaczyto, że są z miejsca skazani na porażkę. Jeżeli pracują tak od dłuższego czasu i są w stanieudokumentować stałość dochodów, instytucja finansowa bierze to pod uwagę. Atutem dla osobyprowadzącej działalność gospodarczą w formie samozatrudnienia może być dla przykładu umowa owspółpracy z kontrahentem na czas nieokreślony.Mikroprzedsiębiorcy mogą mieć problem z kosztami działalności. O ile ze względów podatkowychlepiej będzie wykazywać straty, to jednakże uniemożliwia to później udokumentowanie zarobków.Szacując zdolność kredytową, instytucja finansowa bierze pod uwagę roczny PIT przedsiębiorcy.

×