Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
FRIED CARROTS  ENGLISH
Ingredients:500g carrotsolive oil for fryingknob of butterblack peppersea saltwine sauce
Preparation:Caroetae frictae (Fried Carrots) is a traditional Ancient Roman recipe for a dish ofjulienned carrots fried in...
H  HAVUÇ KIZARTMASI     TURKISH
Malzemeler:500g havuçzeytin yağıkarabiberdeniz tuzubir top tereyağıŞarap sosudoğranmış maydanoz
HAZIRLANIŞIzeytinyağında kızartılan ve tereyağı ile sırlı ince uzunkesilmiş havuçlardan oluşan geleneksel bir Antik Romaye...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Recipe for fried carrots in english and turkish

496 views

Published on

Published in: Self Improvement
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Recipe for fried carrots in english and turkish

 1. 1. FRIED CARROTS ENGLISH
 2. 2. Ingredients:500g carrotsolive oil for fryingknob of butterblack peppersea saltwine sauce
 3. 3. Preparation:Caroetae frictae (Fried Carrots) is a traditional Ancient Roman recipe for a dish ofjulienned carrots fried in olive oil and glazed with butter. The full recipe is presentedhere and I hope you enjoy this classic Ancient Roman version of: Method: Wash and peel the carrots then Julienne them (cut intomatchstick-sized pieces). Meanwhile heat oil in a frying pan and addthe carrots. Stir-fry them until they just begin to turn brown. Spooninto a dish and top with a knob of butter. Season with sea salt and atwist of black pepper. Serve hot. (Though the original recipe callsfor a wine sauce the carrots are equally as good served plainly.)
 4. 4. H HAVUÇ KIZARTMASI TURKISH
 5. 5. Malzemeler:500g havuçzeytin yağıkarabiberdeniz tuzubir top tereyağıŞarap sosudoğranmış maydanoz
 6. 6. HAZIRLANIŞIzeytinyağında kızartılan ve tereyağı ile sırlı ince uzunkesilmiş havuçlardan oluşan geleneksel bir Antik RomayemeğidirHavuçları yıkayın ve soyun. Sonra onları ince uzun (jülyenbiçiminde kibrit çöpü büyüklüğünde doğrayın) Bu aradayağı tavada kızartın ve doğradığınız havuçları yağın içineatın. Kahverengileşmeye başlayıncaya kadar karıştırın. Birtabağa alın ve üzerine bir miktar tereyağı koyun. Deniz tuzuve bir tutam karabiberi ekleyin. Sıcak servis yapın. (Orijinaltarifi bir şarap sosu ile servis edilir o yüzden havuçlarıtabağa düzgün yayın).

×