Hamilelikte Sağlıklı Beslenme

4,550 views

Published on

hamileokulu.com'dan Hamilelikte Sağlıklı Beslenme sunumu.

Published in: Health & Medicine
0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
4,550
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1,902
Actions
Shares
0
Downloads
25
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Hamilelikte Sağlıklı Beslenme

 1. 1. HAMİLELİKTE SAĞLIKLI BESLENME
 2. 2. Hamilelik,doğurganlık çağındaki her kadın için doğal bir olaydır!bu dönemde anne ve bebek sağlığını etkileyen faktörler; kronik hastalıklar,ilaç kullanımı,genetik faktörler ve en önemlisi yeterli ve dengeli beslenme olarak kabul edilir.
 3. 3. karnındaki bebeğin bedensel zihinsel olarak büyümesi,gelişmesi ve gebeliği süresince ileriye yönelik risk almaması için yeterli enerji, yani protein,vitamin,yağ ,karbonhidrat ve mineral içeren besinleri dengeli tüketmelidir. Anne
 4. 4. İlk 3 ay Sağlıklı bebek gelişiminde ilk 3 ay çok önemlidir.Annede dışarıdan görülen bir değişiklik olmamasına rağmen bebeğin tüm büyük sistemleri bu dönemde şekillenir.Günde 150 kcal. İhtiyacı vardır.
 5. 5. İlk ayın sonunda (4 hafta sonra) bebeğin kalbi atmaya başlar İkinci ayın sonunda tüm sistemler işlemeye ve bebek hareket etmeye başlar. Göz kapakları ve tırnaklar belirginleşmeye başlar.
 6. 6. İkinci 3 ay İlk 3 aydan sonra sağlıklı bir bebeğin gelişimi için günlük 300 kalaori ek enerji alınmalıdır. 8.haftada “embrio”adlı hücre yumağı olan bebek ilk 3 ayın sonunda yaklaşık 10cm boyunda ve tüm sistemleri belirmiş bir fetüs halindedir. Sonraki 6 ay içinde bebek büyüme ve gelişimini tamamlar.Bebek burada 35-40 cm boyunda,1-1,5 kilo ağırlığındadır.Bu dönemde bebeğin sinir sistemi gelişmekte annesinin sesini tanımakta ve uyuyup uyanmaya başlamaktadır.
 7. 7. Üçüncü 3 ay üç ayda bebeğin organları doğduğunda yaşamını sürdürebilecek olgunluğa erişir.Soluk alabilecek hale gelmiştir.Parmağını emer ve ağlayabilir.Bebek burada 50cm boyunda ve 3,5 kilo ağırlığındadır. Son
 8. 8. Anne beslenmesi Bu haftalarda anne yetişkin ihtiyacı olan günlük ortalama 2500 kaloriyi almalıdır. Boyu,kilosu ve hareket potansiyeli bu ihtiyacını azaltabilir veya çoğaltabilir.
 9. 9. Yetersiz beslenme doğum Düşük bebek ağırlığı sebebleri olabilir. Erken
 10. 10. Uzak durun! Yemeklerle birlikte çay ve kahve almayın.Demir emilimini azaltarak kansızlığa neden olur. Çok yağlı ve soslu besinlerden kaçının! Kafeinli içeceklerle gazlı içecekler mide bulantısı ve ekşimesi yapabilir. Çok baharatlı yiyecekler ve farklı kokular mide bulantısı yapabilirler.. Kızartma ve yağ içeriği yüksek besinleri dikkatli tüketin. GDO lu besinlerden uzak durun.
 11. 11. Büyük miktarda alınan Küçük miktarlarda alınan  Karbonhidrat,yağ  Küçük proteinler ve miktarlarda alınan vitamin ve mineraller Temel besinler
 12. 12. Taze sebze ve meyveler Beta-karoten,C vitamini,folik asit,demir,magnezyum,calcium,posa içerir. Günde 4-6 porsiyon(bir porsiyon yeşil sebze,bir porsiyon turunçgil veya domates olmalı)
 13. 13. Tahıllar Karbonhidrat,B1vit. niasin,demir,protein,magnezyum, folikasit,posa içerir. Günde 3-4 dilim ekmek veya 2 porsiyon pirinç,bulgur ,makarna,börek,vb.tüketilir.
 14. 14. Protein bir bebeğin vücut hücreleri,annenin kendi gereksinimleri ve özellikle plesenta için protein çok önemlidir.Anne karnındaki bebeğin büyümesi için ortalama 950 gr.kadar protein birikmesi gereklidir.Bunun için günlük 15-20 gr.protein ek besin olarak verilmelidir. Örn.90 gr.et,bir su bardağı süt,veya yoğurt,1 yumurta,30 gr. Peynir. Gelişen
 15. 15. Süt ve süt ürünleri Protein,calcium,B2,B12,vit. Günde 3 porsiyon tüketilmeli.(bir porsiyon:bir su bardağı süt veya yogurt,2 kibrit kutusu büyüklüğünde peynir)
 16. 16. .Folic asit ve B Vit. Hamilelikte folic asit gereksinimi günde 800mcgdır. Gebelikten önce ve gebeliğin ilk dönemlerinde alınan folic asit bebeği nöral tüp defekti ve diğer konjenital anomalilere karşı korur. Folic asit eksikliği anemiye yol açabilir ve düşük doğum ağırlığı riski artabilir.
 17. 17. B vit Folic asit B vitaminleriyle (B6-B12) alındığında yararlılığı artmaktadır.
 18. 18. D vitamin vitamini eksikliği annede kemik kaybına,calciumun yeterli kullanılamamasına,annenin osteomalzi,bebeğin raşitizm,bıngıldak kapanmaması gibi sorunlarla karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. D
 19. 19. A vitamin A vitamini eksikliği annede düşük tehlikesinin artmasına,bebekte üriner sistemde anomalilerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. 
 20. 20. C vitamin bağışıklık sistemini güçlendirip,demir emilimini artırırken,bebeğin sağlıklı kemik ve diş gelişiminde etkili rol oynar. Annede
 21. 21. E vitamin vit.bebeğin doku gelişiminde rol oynamaktadır. E
 22. 22. Hamilelikte vitamin-mineral ihtiyacını arttıran etkenler öncesinde doğum kontrol hapı kullanılması Yakın zamanda geçirilmiş gebelik Sigara,alkol vb kullanımı Bulantı ve kusma nedeniyle yeterli beslenememe Bebeğin büyüme ihtiyacı Gebelik
 23. 23. Hamilelikte vitamin-mineral desteği kilo aldırmaz! Vitaminler yağlanmaya neden olmaz! Vitaminler iştahı arttırmaz! vitaminler metebolizmada gıda maddelerinin enerjiye dönüştürülmesinde rol oynarlar!
 24. 24. Mineraller Demir Multivitaminlerle birlikte alınmalıdır.Demirden zengin besinler kırmızı et,kuru baklagiller,kümes hayvanları,kuru meyveler,pekmez dir.  C vit. İçeren taze meyve sularının,salataların bulunması,demirin vücutta kullanımını kolaylaştıracaktır.
 25. 25. Calcium kemik kitlesinin ve diş sağlığının korunması,bebeğin iskelet sisteminin gelişmesi gebelik süresince kemik yapısını oluşturan calciumun yeterli alımı ile olanaklıdır. Süt ve süt ürünleri, koyu yeşil yapraklı sebzeler,kuru baklagiller iyi calcium kaynaklarıdır. Annenin
 26. 26. Çinko Hayvansal kaynaklı besinlerde bulunmaktadır.çinko eksikliğinde bebekte düşük doğum ağırlığı ve annede beslenme sorunları oluşabilir.
 27. 27. İyot İyot yetersizliği, gebe kadınlarda düşük ve ölü doğumlara ,guatra,bebek ve çocuklarda büyüme ve zeka geriliği,anlama ve öğrenmede güçlüklere neden olmaktadır.İyot yetersizliğinde iyotlu tuz kullanımı önerilmektedir.
 28. 28. Örnek yemek listesi Sabah su bardağı süt(az şekerli),1 yumurta,1 kibrit kutusu peynir.2 dilim tam bu ğday yada kepek ekmek(50 gr),1 yemek kaşığı pekmez,1 adet meyve,Ihlamur çay Ara öğün: 1 adet meyve 1
 29. 29. Öğle 60-90 gr.etli yemek veya kuru baklagil yemek,1 porsiyon pilav yada makarna(4 yemek kaşığı),1 kase yoğurt (125 gr) 1 dilim ekmek(25 gr),1 porsiyon meyve Ara öğün: 1 bardak süt veya sütlü kek veya muhallebi
 30. 30. Akşam Çorba(tarhana,mercimek, sebze veya yoğurtlu çorba) 60 gr.et veya etli sebze yemeği,Mevsim Salata,1 dilim ekmek,1 porsiyon meyve Yatarken:1 bardak süt veya yo ğurt
 31. 31.  Haftada Dengeli ve yeterli beslenme kuralları 2 gün balık,2 gün tavuk,2 gün kırmızı et,ve bir gün kuru baklagil şeklinde protein kayna ğı ve et gurubu besin alabilirsiniz.  Her öğünde besin guruplarından katarak çeşitlilik sağlayın.  İçecek olarak ayran,süt ve taze meyve sularını tercih edin.  Yemeklerinizi tuz kısıtlaması yoksa iyotlu tuzla pişirin.  Konserve salamura,turşu gibi besinleri az ve seyrek tüketin.  Yemeklerinizi zeytinyağı veya ayçiçek ya ğlarla pişirmeye dikkat edin.
 32. 32. Sigara ve alkol kullanmayın ve sigara içilen yerlerde durmayın. Çay ve kahve alımını azaltın. Hazır yiyecekleri tüketmeyin. (hazır çorba vb) Sebze ve meyveleri çok iyi yıkayın. Besin çeşitliliğine önem verin Günde en az 8-10 bardak su için.
 33. 33. Alınan kiloların dağılımı Hamile kalmadan önce kendi bedeninize göre ideal kilo sınırları içinde kalırsanız bir çok önemli sorunu ortadan kaldırmış olursunuz. Hamilelik sürecinde ortalama 12,5 kilo alımı ideal olarak kabul edilir.
 34. 34. Hamilelikte ağırlık kazanımı İlk üç ay 1-4 kilo İkinci üç ay 4-6 kilo Üçüncü üç ay 5-7 kilo
 35. 35. Toplam 3,5 Kg. 600 gr. 800gr. 1,2 kg 3,3 Kg. 1.3 Kg 1.8 Kg Bebek Plesenta Amnion sıvı Hücre dışındaki sıvılar Yağ doku Rahim ve gögüsler Kan
 36. 36. Emzirme Dönemi Anne Beslenmesi Bebek ilk aylarda sadece anne sütü ile besleneceğinden gerek duyduğu tüm besinleri anne sütünden alınacaktır. Anne sütünün besleyici özelliklerinin yanı sıra içerdiği koruyucu maddeler bebeğin sağlığı için çok önemlidir.
 37. 37. Sütteki enerjinin önemli bir kısmı annenin yediklerinden sağlanır.Sütün salgısı için gerekli besinler annenin beslenmesine eklenmelidir.
 38. 38. Beslenmeyle alınan enerjinin %80 i süt enerjisine dönüşür.Anne günde ortalama 800ml süt salgılar. Bunun için anneye günde 750 kcal gereklidir. 500 kcal besinlerle alınırken,250 kcal si gebelikte kazanılan depolardan karşılanır.
 39. 39. Nasıl beslenelim? Günlük diyetinize ek olarak 1yumurta veya 1-2 bardak süt ilave edin. Normal beslenmenize ek olarak 10-12 bardak sıvı yiyecek alın.(komposto,çorba) Emzirme döneminde bazı vitaminlerle,demir ve calcium eksiklikleri sık görülmektedir. Bu nedenlerle B vitaminleri,A,C,E ve D vitaminleri ile Demir ve calcium desteği yapılması gerekmektedir.
 40. 40. Sucuk,salam,sosis gibi katkı maddesi içeren hazır besinleri tüketmeyin. Yemeklerle birlikte çay içilmesi kansızlı ğa neden olabilir; açık ve limonlu çay sadece ara öğünlerde tüketilmelidir.Ihlamur, nana kuşburnu çayı tercih edilmelidir. Beyaz şeker yerine pekmez tüketilmesi önerilir.
 41. 41. beden ağırlığınıza dönmek için acele etmeyin. 6-12 ay içinde eski kilonuza döneceksiniz. Ayda 2 kilodan fazla kilo kaybı do ğru değildir. Eski
 42. 42. Örnek yemek listesi kahvaltısı:1 su bardağı süt,1 yumurta veya 1 kibrit kutusu beyaz peynir,5 adet zeytin,1-2 dilim ekmek,1 yemek kaşığı pekmez,1 adet meyve,1 havuç veya domates. Ara öğün:1 porsiyon meyve Sabah
 43. 43. Öğle:1 porsiyon kıymalı sebze yemeği,1 porsiyon (4 yemek kaşığı) pilav veya makarna,1 kase yoğurt veya ayran,1 dilim ekmek,mevsim salatası Ara öğün:bir kibrit kutusu beyaz peynir,1 dilim ekmek,domates veya meyve.
 44. 44. Akşam: Çorba ,60 gr et veya kıymalı sebze yemeği,1 porsiyon zeytinyağlı sebze,1 dilim ekmek,1 kase yoğurt veya sütlü tatlı veya 1 bardak süt.
 45. 45. Sütü arttıran yiyecekler! Havuç veya havuç suyu, Rezene kökünü yemeklere koyabilirsiniz. Arpa suyunu kimyon ve balla karıştırarak içebilirsiniz. Tere,çörekotu,anason,dereotu, çi ğ beyaz lahana ısırganotunu yiyebilir veya yemeklere katabilirsiniz. Kuru beyaz dut,kuru hurma, taze beyaz üzüm yiyebilirsiniz.
 46. 46. Kaynak Prof.Dr.Gülden Köksal Hacettepe Üniv.Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm
 47. 47. GDO ??? Bir canlının genetik materyalini oluşturan gen diziliminin değiştirilmesi veya başka bir canlı türünden gen aktarılması yoluyla,canlıya daha önce kendi türünde bulunmayan tamamen yeni genetik özellikler kazandırması tekniğine “gen rekombinant DNA teknolojisi” denmektedir.
 48. 48. Gen teknolojisi kullanılarak yeni özellikler kazandırılmış organizmalarada “genetiği değiştirilmiş organizmalar” GDO veya “transgenik organizmalar”adı verilmektedir. Bu canlılardan elde edilen ürünler ise genetiği değiştirilmiş veya transgenik gıdalar olarak adlandırılırlar.
 49. 49. Genler, kalıtımı kontrol eden ve canlının fiziksel, karekteristik özelliklerinin kodlandığı şifreli bilgilerdir. Transfer edilen genler,mikrop geni,virüs geni,bitki geni,hayvan geni,insan geni hatta sentetik gen olabilir.
 50. 50. Yeni ürün! Bir organizmanın belirli genlerinin başka bir organizmaya nakledilmesiyle ”genetik taşıyıcı ”tamamen yeni bir şekil alabilir. İstenilen renk,tad,koku,şekil,sertlik, yumuşaklık,dayanıklılık yaratılabilir.
 51. 51. Günümüzde? Bütün hazır yiyecek ve içeceklerde GD katkılarının bir yada bir kaçı mutlaka kullanılmaktadır. Soya lesitini,aroma,glikoz,fruktoz,nişasta, maltodekstrin,karamel,riboflavin,aspartam, aspasvit, aspamiks ve E endeksi adı altında transgen katkı maddeleridir.
 52. 52. Tarımda! Pamuk,buğday,pirinç,soya,mısır,ayçiçe ği,ş eker pancarı,patates,ıspanak ,soğan vb bitkilerde doğal tohum yerini GD li tohumlar almış durumdadır. Örneğin,Domatese soğuğa dayanıklı olsun diye köpekbalığıgeni,patatese böceklerden korumak için akrep geni aşılanabilmektedir.
 53. 53. GDO’lu ürünler sağlığa zararlımıdır? Özellikle antibiyotiklere karşı dayanıklılık oluşturması,toksik/allerjik reaksiyonlara sebeb olması ve mikroorganizmalarla birleşerek mutasyona sebeb olması insan sağlığı üzerinde risk oluşturmaktadır. Aynı zamanda çevreye ve ekosisteme verebileceği zararlarda tartışılmazdır.
 54. 54. Sonuçta GDO lu yiyecekler,onkolojik hastalıklara,kısırlığa,allerjiye,fiziksel sakatlıklara yol açabilir. Yeni yasa çalışmalarıyla kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır.!

×