Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Moodle

577 views

Published on

 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Moodle

 1. 1. • Moodle açık kaynak kodlu ve geliştirilmeye açık, eğitimcilerin çevrim içi kurslar oluşturmalarına yardım etmek üzere tasarlanmış bir öğrenme yönetim sistemidir. • Moodle, bir Uzaktan Eğitim sitesinde ihtiyaç duyulabilecek etkinliklerin çoğunu fazlasıyla yerine getirebilecek özelliklere sahiptir. .
 2. 2.  Moodle, herkesçe kullanılabilecek bir çevrimiçi ders yönetim sistemidir.  En önemli özelliği, öğretmen ve öğrenciler tarafından kolay bir şekilde kullanılabilmesidir.
 3. 3.  “Moodle” kelimesi açılımı 'Modular Object Oriented Dynamic Learning Environment olup Esnek (Modüler) Nesne Yönelimli Dinamik Öğrenme Ortamı olarak çevrilebilir.
 4. 4.  Herkes tarafından (öğretmen, öğrenci) çok kolay şekilde kullabilir.  209 ülkede 81 dilde desteği mevcuttur.  Çok büyük bir tematik topluluğa yani geliştirici ve son kullanıcı eğitmenlerden oluşan (yanlızca kendi sitesinde 839,119 kayıtlı üye) kitleye sahiptir.
 5. 5.  Geniş geliştirici kitlesi nedeniyle ürün yaşam çevrimi çok hızlıdır. Yani çok kısa sürede yeni sürümler geliştirilmektedir.  Sistem hem Windows hem de Linux sistemleri altında çalışmaktadır.  Sistem, sadece tek bir kurs veren kullanıcılar tarafından kullanılabildiği gibi 1,000,000 öğrencili ve binlerce kursu barındıran kurumlara hizmet verebilmektedir.
 6. 6. MOODLE İLE NE YAPILABİLİR?  Dosya/kaynak paylaşımı  Tartışma alanları (forum)  Ödev teslimi, notlandırma  Çevrimiçi takvim  Anlık mesajlaşma  Çevrimiçi sınav  Haber/duyuru alanı
 7. 7.  Belgelendirme (wiki)  Kullanıcı rolleri atama  Anket oluşturma  Ders ve alt dersler oluşturma  Duyuru paylaşma  gibi faaliyetler sürdürülebilir.
 8. 8. GENEL ÖZELLİKLERİ  Tamamen ücretsizdir.  Windows ve Linux sistemleri altında kolayca çalışabilmektedir.  Ölçeklenebilirlik olarak ele aldığımızda sistem, 50.000 öğrencili ve binlerce kurslu örneklere sahiptir.
 9. 9.  Moodle, PHP tabanlıdır ve SQL veritabanlarında kullanılabilmektedir.  Modüler bir yapıya sahip olduğundan pek çok işlevi kaldırma ve ekleme esnekliğine sahiptir.  Kendi içindeki sürüm tanıma mekanizması sayesinde kolaylıkla güncellenebilmektedir.
 10. 10.  Geliştirici kitlesi çok fazla olmakla birlikte aynı zamanda çok büyük bir son kullanıcı eğitmen kitlesine sahiptir.  209 ülkede 81 dilde dil desteği mevcuttur. İstediğiniz dilleri seçebilirsiniz. İsterseniz tüm dilleri aynı anda, isterseniz tek dili seçebilirsiniz.  Geliştirici kitlesi çok fazla olduğundan dolayı sürekli yeni sürümleri çıkmaktadır.
 11. 11.  Hiçbir programlama ve veri tabanı deneyimine sahip olmayan kişiler tarafından rahatlıkla kullanılabilmekte olup. Herhangi bir sorunun giderilmesi çok hızlı bir şekilde sağlanmaktadır.  Güvenlik sıkıntıları kolayca halledilebilmektedir.
 12. 12.  Ücretsiz olduğundan test edici kitlesi çok geniştir.  Sürekli olarak çok miktarda yeni özellik (blok veya modül) geliştirilmektedir ve ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.
 13. 13.  Öğrenci kullanım araçları olarak öğrencinin kendini değerlendirmesi için öğrenci kişisel sayfaları bulunmaktadır.  Eğitmenler, öğrencilerin kursta kullanılmak üzere sınırlandırılmış metin dosyalarını kaydedebilir veya öğrenciler kendi kayıtlarını yapabilir.
 14. 14.  Eğitmenler özel tarihlere tartışmalar veya kurs etkinlikleri koyabilirler. Sistem eş zamanlı olarak kurs tarihlerini kurumsal takvime göre ayarlar.  Eğitmenler soruları çoktan seçmeli soru, çoktan yanıtlı soru, hesaplama, kısa cevaplı ve karşılaştırmalı soruları otomatik olarak oluşturabilirler. Soruların her bir cevabı ayrıntılı geri bildirim ve izlenimi içerir.
 15. 15.  Eğitmenler kurs içeriğine erişen her öğrencinin IP adresi, tartışma forumları, kurs değerlendirmeleri ve ödevleri raporlandırabilir ve bunu ne sıklıkta olacağı ayarlanabilir.  Yazılımda üç çeşit kurs kalıbı bulunmaktadır. Bunlar haftalık düzenlenen etkinlikler, konularla düzenlenen etkinlikler ve sosyal içerikli tartışmaların yapıldığı kurs tipidir.
 16. 16. NEDEN MOODLE ?  Açık kaynaktır : Hiç bir lisans ücreti ödemeniz söz konusu değildir. Kendiniz yada kurumunuzda php ve mysql yazılım uzmanı var ise projeyi geliştirebilir knedinize göre uyarlayabilirsiniz.  Sürekli geliştiriştilmektedir. Dünyada en yayagın kullanılan açık kaynak Uzaktan Eğitim Yönetim Sistemidir.
 17. 17.  Yaygın kullanımı nedeni ile Türkçe ve yabancı dillerde çok sayıda destek sitesi mevcuttur.  Sınav, bülten vb yüzlerce ücretli ya da ücretsiz eklenti desteği mevcuttur. Hiç bir yazılım ile uğraşmadan moodle sistemine entegre edebilirsiniz.  Yaygın kullanımı ve sürekli geliştirilmesi nedeni ile ihtiyaç duyduğunuz hemen hemen tüm özellikleri içermektedir.
 18. 18. DÜNYADA MOODLE KULLANAN ÜNIVERSITELERDEN BAZILARI  —Alaska Pacific Üniversitesi  —California Üniversitesi  —Dublin City Universitesi  —Newman Üniversitesi  —Texas Üniversitesi
 19. 19. TÜRKIYE’DE MOODLE KULLANAN ÜNIVERSITELERDEN BAZILARI  —Anadolu Üniversitesi  —Bilkent Üniversitesi  —Ortadoğu Teknik Üniversitesi  —Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi  —Cumhuriyet Üniversitesi  —Selçuk Üniversitesi  —Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi
 20. 20. KAYNAKÇA  Moodle.org  http://tr.wikipedia.org/wiki/Moodle  https://moodle.org/course/view.php?id=17  http://moodleturkiye.blogspot.com.tr/2013/03/ moodle-kurulumu.html  http://moodletr.blogspot.com.tr/2010/01/moo dle-nedir.html  http://moodleogren.blogspot.com/
 21. 21. HAZIRLAYANLAR  Mehmet Salih Kuzhan  Özay Solmaz  Adem Gül  Muhammed Asmakaya

×