יערות הגשם מצגת מפעילה

7,088 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
7,088
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
54
Actions
Shares
0
Downloads
13
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide
 • הערכה
 • יישום
 • רפלקציה
 • יערות הגשם מצגת מפעילה

  1. 1. יערות הגשם סוניה פלר ביה " ס גולן נצרת עילית
  2. 2. מה הם " יערות גשם " ? 1. כתוב במחברת כל הידוע לך על " יערות הגשם ". 2. שתף את חברך לשולחן מה כתבת והקשב מה תשובתו . הוסף בצבע אחר את הדברים שהוא כתב שאינם כתובים אצלך . 3. עשו את אותו התרגיל ברביעיה .
  3. 3. מילים ופירושן צפיפות שפע כריתה לגרום נזק לגרום עוול ראינו בתמונה שביערות הגשם יש _____________ של עצים , שיחים ופרחים . בחג החנוכה הגיעו אורחים רבים למסיבה והיתה ______________ באולם הספורט . החברים לא רצו ____________________ לדלית , על כן באו לעזור לה כשנזקקה . שתיית אלכוהול בכמויות גדולות עלולה ___________________ לבריאות . ביער האמזונס שבברזיל מנסים למנוע _____________ של עצים בכמויות גדולות .
  4. 4. עוד מילים ופירושן : צמחיה עבותה חמצן פולטים הכחדה חפשו את המילים במילון וכתבו את פירושן במחברת עברית
  5. 5. http://slides.co.il/zoom.php?id=3935 צפה במצגת על יערות הגשם בברזיל כתוב אלו צבעים אתה רואה ציין שמות בע " ח המופיעים במצגת מה הרשים אותך במיוחד
  6. 6. עֲצֵי החיים / בר חיוּן כשטיילתי לִפנֵי כמה שנים ביערות הגשם בניְוּ - זילַנדְ , הרגשתי שהתיאור של גן העֵדֶן בסֶפר ברֵאשית בוודאי מתאים גם ליערות האֵלה . יערות הגשם הם שִטחֵי אדמה גדולים , שעֵצים גדֵלים בהם בצפיפות ולְגובה של כשמונים מטרים . שְמָם ניתַן להם בגלל כמויות הגשם האדירות שיורדות בהֶם . בזכות הגשם הרב אדְמת היער מכוסָה שכבות של צִמחייה עֲבותָה . טיילתי ביער הגשם וראיתי את הצמחים והעֵצים הנפלאים והֶאזנתי לקולות של הציפורים הנהדרות סביבי . יכולתי להרגיש את הטבע ממש כפי שֶהָיה בימֵי ברֵאשית , כי יערות הגשם עתיקים מאוד , ויש כאֵלֶה שקיימים יותר ממֵאה מיליון שנה . יערות הגשם הם " גן עדן " לבעלי חיים רבים : הטֶמְפֶּרָטוּרָה ביערות האֵלֶה אֵינה חמה מדַי ואֵינה קרה מדַי , יש בהם שֶפע של מים ומזון , והדאגה היחידה של בעל חיים שחיים ביער היא איך לא לשַמֵש מזון לְחיה אחרת . יערות הגשם חשובים לא רק מפני שהֵם יפים כל כך . מכַנים אותם " הרֵיאות הירוקות " של כדור הארץ , כי הם עוזרים לנו לִנשום . העצים והצמחים הרבים הגדֵלים ביערות הגשם פולטים כמויות גדולות של חמצן . בני האדם ושְאַר בעלי החיים זקוקים לחמצן כדי לִנשום . בלי חמצן אי אפשר לִחְיות , ובלי עצים וצמחים אין חמצן .
  7. 7. ואוּלָם , היערות העתיקים האלה הולכים ונֶעלמים בקצב מסַחְרֵר , וכיום הם בסכנת הַכְחָדָה ממש . בכל שנה אובֵד שֶטח עצוּם של יערות גשם ) השֶטח שהולך לאיבוד בכל שנה גדול בהַרְבֵּה משֶטח כל מדינת ישראל !(. בַּקצב הזה יערות הגשם עלולים להֵיעלם לגמרֵי בתוך כמה עַשְׂרות שנים . האשֵמים בכך הם בניֵ האדם . רוב יערות הגשם נמצאים במדינות עניות בדְרום אמריקה , באפריקה ובאסיה . אנשים עשירים ממקומות שונים בעולם משַלמים למדינות אֵלֶה , כדי שיאפשרו להם לכְרות את העצים שביערות . בעצים הכרותים משתמשים בעיקר לייצור רהיטים וניָיר . יחד עם היערות נִכְחָדים בכל שנה גם עַשרות אלפֵי מינים של בעלֵי חיים ושל צמחים שגדֵלים בהם . זאת פגיעה חמורה בטבע . בני האדם גורמים עָוֶול לבעלֵי החיים ולצמחים , ובכך הם גורמים נזֶֶק לעולם כולו ולעַצמָם . על פי כתבה בכתב העת " עיניים " גיליון © .2005 ,59 כל הזכויות שמורות ל " עיניים ".
  8. 8. תמונות מיערות הגשם
  9. 9. 1) רשום הגדרה מדויקת : מה הם יערות הגשם על פי הכתוב בפסקה ראשונה . 2) לפנייך רשימת מילים : גן עדן , נפלאים , נהדרות , שפע , יפים . מה משותף לכל המילים ? 3) חפש את המילים בטקסט וציין למי או למה הן מתייחסות . למשל : גן עדן מתייחסת ל ______?
  10. 10. 4) למה הכותב כתב " גן עדן " במרכאות ? למה הוא קורא ליערות הגשם בשם זה ? 5) מה הקשר בין שם הטקסט " עצי החיים " לצירוף " גן עדן "? 6) מה הם " ריאות ירוקות "? חפש במילון את המילה " ריאות ". 7) איך מתקשר ההסבר המילוני למשפט בטקסט ? השלם : יערות הגשם הם כמו ריאות כי ... למה נוספה המילה ירוקות לצירוף הלשוני הזה ?
  11. 11. מה תפקידה של המילה " ואולם ..." בחלק השני של הטקסט ? מלא את הטבלה הבאה , על פי הטקסט : מילים בעלות משמעות חיובית מילים בעלות משמעות שלילית
  12. 12. מה לדעתכם הייתה כוונת המחבר כשכתב את הכתבה ? בחר את התשובה הנכונה : א . לעודד אנשים לטייל ביערות הגשם ולהתפעל מהנוף ? ב . לגרום לאנשים להבין שכיתת יערות הגשם מסוכנת לעולם . ג . ללמד את הקוראים ממה מייצרים רהיטים ונייר . ד . להסביר לקוראים איך נראה גן עדן שבספר בראשית .
  13. 13. בחר באחת המשימות : 1) כתוב משפט לכל מילה : צפיפות שפע צמחיה עבותה הכחדה לגרום עוול 2) כתוב סיפור בנושא שמירת היערות בעולם ושלב בסיפורך את הביטויים : צפיפות , שפע , צמחיה עבותה , הכחדה , לגרום עוול .
  14. 14. מה למדת מקריאת הטקסט ? האם הקריאה בטקסט " עצי החיים " , תרמה לך משהו ? מהו ?

  ×