Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Copycamp2019: Richard Dobiáš - 7 fíglů, jak napsat famózní otvírák

169 views

Published on

Skvělý titulek už napíšete i poslepu. Teď je čas na skvělý otvírák. Pár vět, které donutí číst dál, a přitom řeknou to nejdůležitější. Být, či nebýt kreativní? A jak moc? Stačí pár fíglů ze storytellingu, reklamních formulí a out of the box technik. Ukážeme si je na příkladech.

Published in: Marketing
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Copycamp2019: Richard Dobiáš - 7 fíglů, jak napsat famózní otvírák

 1. 1. 7 fíglů, jak napsat famózní otvírák Richard Dobiáš www.dobry-copywriter.cz
 2. 2. PROČ HAMLET
 3. 3. CO JE OTVÍRÁK A JAK NA NĚJ
 4. 4. (1) SLOVNÍ ASOCIACE
 5. 5. Hamlet → Dánsko → Elsinor → Hrad → Prohlídka → Průvodce → Turista
 6. 6. „ Polovina turistů v Londýně zajde i do divadla Globe. Na Hamleta. Přijďte se na vlastní oči přesvědčit, proč – rok co rok – každý druhý turista neodolá Shakespearovu dílu. V hlavní roli Benedict Cumberbatch.
 7. 7. Hamlet → Shakespeare → Hilský → Profesor → Škola → Učení
 8. 8. „ Stovky tisíc dětí se rok co rok musí učit o Shakespearovi. Ani za 400 let na něj divadelní svět nezapomněl. A také nikdy nezapomene. Přijďte zažít atmosféru, která z Hamleta dělá nejtemnější, a přitom nejslavnější hru všech dob.
 9. 9. Hamlet → Divadlo → Diváci → Bordel → Pořádek
 10. 10. „ Je cosi shnilého v království dánském. Leč mladý Hamlet, který oplakává smrt královského otce, v něm již brzy sjedná pořádek. I kdyby to mělo stát 7 životů.
 11. 11. (2) OBRAZOVÉ ASOCIACE
 12. 12. „ Dozraje plán nového krále Dánska? Nebo nakonec jen sklidí plevel, který zasel? Královraždou zasadil do srdce mladému Hamletovi strašáka, který mu od teď nedá spát. Místo bohaté úrody se tak hrad Elsinor dočká jen vražedného sucha.
 13. 13. „ Rodinu si nevybíráme. Dánský král by se dožil snad stovky let. Nebýt bratra, který zatoužil po jeho koruně i ženě. Na mladém Hamletovi teď bude, jestli zachrání zbytek své rodiny, nebo přijde o všechno.
 14. 14. (3) PENTAGRAM PŘÍBĚHU
 15. 15. Hlavní hrdina → Něco chce → Něco/někdo mu brání → Něco/někdo mu pomůže → Nějak to dopadne →
 16. 16. Hlavní hrdina → Něco chce → Něco/někdo mu brání → Něco/někdo mu pomůže → Nějak to dopadne →
 17. 17. „ Zabít vlastního bratra. Claudiův dokonalý plán, jak se zmocnit královského trůnu. Kdyby se ovšem duch mrtvého panovníka nezjevil na hradbách a nežádal pomstu. Kdo ho vyslyší a překoná trýznivá muka svědomí, aby vraždu pomstil další vraždou?
 18. 18. Hlavní hrdina → Něco chce → Něco/někdo mu brání → Něco/někdo mu pomůže → Nějak to dopadne →
 19. 19. „ Král je mrtev, ať žije král. Je však cosi shnilého v království dánském a jen mladý Hamlet zná to strašlivé tajemství. Přestože mu svědomí brání a svůj čin neustále odkládá, strašlivou vraždu nakonec spáchá. Zabije vlastního strýce.
 20. 20. Hlavní hrdina → Něco chce → Něco/někdo mu brání → Něco/někdo mu pomůže → Nějak to dopadne →
 21. 21. „ Kdyby mladý Hamlet bez otálení pomstil vraždu svého otce, mohl v království dánském svým životem zaplatit jen královrah. Proč Hamlet váhal tak dlouho, že tím dopustil smrt své milované, její rodiny a nakonec i vlastní matky?
 22. 22. Hlavní hrdina → Něco chce → Něco/někdo mu brání → Něco/někdo mu pomůže → Nějak to dopadne →
 23. 23. „ Být, či nebýt. To je, oč tu běží. Hamleta trýzní svědomí, když má pomstít smrt svého otce. Nejdříve se musí o strýcově vině přesvědčit. Shakespeare tak při psaní této hry povýšil žánr tragédie na jednu z historicky prvních detektivek.
 24. 24. Hlavní hrdina → Něco chce → Něco/někdo mu brání → Něco/někdo mu pomůže → Nějak to dopadne →
 25. 25. „ Dánsko má nového krále. Co na tom, že aby získal korunu, zabil svého bratra a vzal si jeho ženu. Claudiovo tajemství přece nikdo neodhalí. Podaří se mladému Hamletovi usvědčit strýce z královraždy? Pomstí otcovu smrt? A co všechno bude muset obětovat?
 26. 26. (4) DETAIL
 27. 27. „ Svého druha zabila nožem na loupání kabelů. Odsedí si deset let (idnes.cz)
 28. 28. „ Na rukou mladého Hamleta ulpí krev šesti nevinných lidí. Bylo to proto, že se vůbec rozhodl zavraždit strýce a tím pomstít smrt otce? Nebo proto, že s pomstou naopak příliš otálel? Zpytování svědomí, tázání se a věčné pochyby dělají ze Shakespearovy hry mistrovské a stále aktuální dílo.
 29. 29. „ Hamletův příběh začíná i končí otravou jedem. Na začátku Claudius zavraždí svého bratra, dánského krále, nalitím jedu do ucha. Na konci Hamlet probodne Claudia mečem s otráveným ostřím a ještě ho donutí vypít zbytek vína, kterým se jen chvíli předtím otrávila Hamletova matka.
 30. 30. (5) METAFORA
 31. 31. „ Pomelo je největší citrusový plod. Kůra je velmi silná, ale měkká a lze ji snadno oloupat. Zralé ovoce má světle žlutou až korálově růžovou dužinu, jejíž chuť se pohybuje od šťavnatě sladké po lehce trpkou a od příjemně nahořklé až po svíravou a kyselou.
 32. 32. „ Pomelo je vlastně přerostlý grapefruit s velmi silnou a měkkou kůrou.
 33. 33. … je jako…
 34. 34. „ Moje holka je jako lednička. Dostat ji ke mně do bytu bylo fakt náročný. (Just! Impro)
 35. 35. „ Můj šéf je jako kniha. Je ve vazbě. (Just! Impro)
 36. 36. „ Hamlet je jako banán. Ať se na něj díváš z jakékoliv strany, pořád je to banán. Ale když odhodíš jeho slupku, uklouzne po ní nejedna oběť.
 37. 37. „ Hamlet je vlastně taková severská detektivka. Zemře během ní šest nevinných obětí, jeden záporák a nakonec i hlavní hrdina. Detektiv. Ale pozor, vrahem není zahradník.
 38. 38. „ Když jdete do divadla na Hamleta, prožíváte spolu s herci temnou, severskou detektivku. Než se mladému Hamletovi podaří usvědčit vraha a pomstít otcovu smrt, umírá dalších šest nevinných obětí a nakonec i sám hlavní hrdina.
 39. 39. (6) AIDA Attention / Interest / Desire / Action
 40. 40. „ „Benedict Cumberbatch je spalující pětihvězdičkový Hamlet,“ napsal Daily Telegraph o Shakespearovi v londýnském divadle Barbican. Nové zpracování nejslavnější Shakespearovy tragédie vidělo již 900 tisíc diváků, což dokazuje, že jeho hry jsou stále aktuální.
 41. 41. „ Sherlock Holmes i Alan Turing v Shakespearově hře? Představitel slavných filmových rolí, Benedict Cumberbatch, ztvárnil mladého Hamleta v novém zpracování Shakespearovy tragédie.
 42. 42. „ Vstupenky na nové zpracování Shakespearova Hamleta s Benedictem Cumberbatchem v hlavní roli se vyprodaly nejrychleji, co londýnská divadla pamatují.
 43. 43. (7) PAS Problem / Agitation / Solution
 44. 44. Hamlet má problém…
 45. 45. „ Hamlet musí pomstít smrt otce. Co když ale skrze ducha promlouval ďábel, který jen pokoušel Hamletovu duši? Dovolí mu svědomí zabít strýce? A neohrozí pomstou své blízké? Nakonec sám Claudius nastraží na Hamleta past, která mu nedává jinou možnost. Pomstí teď již oba své rodiče.
 46. 46. Čtenář má problém…
 47. 47. „ Odkládáte úkoly, dokud není pozdě? Hamlet otálel tak dlouho, než pomstil smrt otce, až na jeho rukou ulpěla krev šesti nevinných obětí. Připomeňte si Hamletův příběh a skoncujte s prokrastinací jednou provždy.
 48. 48. (1) slovní asociace (2) obrazové asociace (3) pentagram příběhu (4) detail (5) metafora (6) AIDA (7) PAS
 49. 49. Děkuji Richard Dobiáš www.dobry-copywriter.cz

×