Yeni Bibliyografik Evren ve RDA

829 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
829
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3
Actions
Shares
0
Downloads
7
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide
 • Varlık – ilişki (Entity-Relationship) modeli Film, versiyonu farklı bir çalışma olduğu için farklı bir eser olarak tanımlanır fakat “roman” olarak düşünülen eser ile ilişkili bir eser olarak düşünülerek ilişkilendirilir.
 • Kütüphane verilerini webde URI ve RDF kullanarak paylaşın.
 • RDA terminolojisi . Türkçe çeviri ??!!! Çok dilli bibliyografik evren..
 • Amaç : Web üzerinde tek bir sanal otorite dosyası oluşturup, değişik ülkelerden gelen milli düzeydeki otorite dosyalarını, toplayıp, aynı olan, ama farklı kullanım ve karakter setleriyle yazılmış kayıtları birbirine bağlamaktır.
 • Kütüphane verisini Ülke ve yayınevi bazında istatistiksel kümelere dönüştürebiliyorsunuz.
 • Marc’ ın yerini alabilecek yeni önerilerin geliştirilmesi tartışılmaya başlamıştır. MARC’a alternatif bir ilerleme olan yeni bir bibliyografik çerçeve üzerinde çalışmalar başlatılmıştır. Bu girişimin amacı MARC formatının sağlam ve yararlı yönlerini mümkün olduğunca koruyarak “ Bağlantılı Veri “ (Linked Data ) modeline kütüphane datalarını çevirmektir.
 • Mayıs 2012 – Zepheira girişimi ve veri modellemeyi incelemekle görevlendirildi . Zepheria şirketi, teknoloji ile bilgi yönetimi alanında etkin çözümler sunmaktadır. Eric Miller’in hem Semantic web ve hemde kütüphanecilik alanında zengin ve geniş deneyimleri bulunmaktadır. MARC’dan yeni bibliyografik çerçeveye geçiş için gerekli esnek bir model sunması beklenmektedir.
 • Kasım 2012 – LC üst düzey model (high-level model)dokümanını yayınladı. Web tabanlı bibliyografik tanımlama için hazırlanmış bir Taslak veri modelidir. ve değişmesi beklenmektedir. Yeni modelin kısaca adı : BIBFRAME
 • Bu modelin test edilmesi için 6 kurumla ile işbirliği konusunda anlaşılmıştır.
 • BIBFRAME RDF pratiğini güçlendirir. FRBR kavramsal modeline dayanmaktadır. Kütüphane verilerini webde URI ve RDF kullanarak paylaşın.
 • BIBFRAME Bağlantılı veri modeli grafik gösterimidir. BIBFRAME Linked Data Model, work-instance arasındaki ilişkiyi tanımlamakta ve webde adreslenebilen otorite bilgilerine bağlantıyı sağlamaktadır.
 • Yeni bibliyoğrafik çerçeve girişimi desteklemek ve bir bakış açısı kazandırmak için web sayfası oluşturulmuştur. Bu sitede demo test kayıtlarına erişmek ve incelemek mümkündür.
 • BIBFRAME modelini yansıtan Linked data arayüzü . Visual cues-Görsel ipuçları (Yıldız ve onay işaretleri ) Bağlantıları yansıtıyor. Bu bağlantılar Library of Congress Linked Data Service (ID) http://id.loc.gov/ VIAF Virtual International Autority File http ://viaf.org/
 • Master kayıtları üzerinde düzenleme yapmak mümkün. Ama master kaydın kendisine RDA kodu eklenemiyor . Varolan kayıt seçilip değiştirilebilir. Duplicate önlemek için aynı gösterim için farklı kodlarda giriş yapılamayacak. PCC Task Group on Hybrid Integrating Resource RecordsFinal raporuna göre OCLC mevcut kayıtlarını 3 yıllık süreyle koruyacak. Melez kayıt dönemi bir geçiş dönemi olarak adlandırılıyor. 2016dan sonra ne yapacak ? 336, 337, 338 alanlarını ekleyecek . GMD 245 #h alanlarını kaldıracak.
 • Ekim 2012 de güncelleme yapılmıştır .
 • Bibliographic new fields:264: Production, Publication, Distribution, Manufacture, & Copyright Notice344: Sound Characteristics345: Projection Characteristics of Moving Image346: Video Characteristics347: Digital File Characteristics377: Associated LanguageAuthority new fields:368: Other Corporate Body Attributes378: Fuller Form of Personal NameNew subfields, bib:Language codes in Bibliographic Format041 ‡k Intermediate translations041 ‡m Accompanying materials other than librettos041 ‡n Original Libretto Assigning Agency in Bibliographic Format084 ‡q Other classification number fieldField 340: Physical Medium340 ‡j Generation340 ‡k Layout340 ‡m Book Format340 ‡n Font Size340 ‡o Polarity340 ‡0 Authority Record Control Number or Standard Number340 ‡2 SourceAuthority Record Control Number/Standard Number034 ‡0 Coded Cartographic Mathematical Data Field043 ‡0 Geographic Area Code FieldField 382: Medium of Performance‡b Soloist‡d Doubling Instrument‡n Number of Performers of the Same Medium‡p Alternative Medium of Performance‡s Total Number of Performers‡v NoteField 383: Numeric Designation of Musical Work 383 ‡ d Thematic Index Code383 ‡ e Publisher Associated with Serial or Opus Number383 ‡ 2 Source CodeAuthority Record Control Number/Standard Number034 ‡0 Coded Cartographic Mathematical Data Field043 ‡0 Geographic Area Code FieldField 382: Medium of Performance‡b Soloist‡d Doubling Instrument‡n Number of Performers of the Same Medium‡p Alternative Medium of Performance‡s Total Number of Performers‡v NoteField 383: Numeric Designation of Musical Work 383 ‡ d Thematic Index Code383 ‡ e Publisher Associated with Serial or Opus Number383 ‡ 2 Source CodeNew subfield, authorities: Field 377: Associated Language‡ l Language term
 • 040 $erda260 yerine 264 alanı 336, 337, 338 yeni eklenen alanlar
 • Yurtdışındaki ulusal kütüphanelerin RDA uygulaması konusunda politikaları incelenmeli ve kararları takip edilmelidir. Türkiye’de Milli Kütüphanenin bir derleme kütüphanesi olduğu düşünelecek olursa bu konuda hiç geri kalmayıp kendisine bir stratejik plan hazırlamalıdır. Hatta bu plan diğer kütüphaneler içinde yol haritası niteliğini taşımalıdır. RDA Türkiye Çalışma Grubuna mesleki dernek ve kurumlardan destek artırılmalıdır. Ulusal çapta hazır olmak için paydaşlar belirlenmiştir. Paydaş kurumlardan konusunda uzmanlar ve özellikle sistem yöneticileri ekibe katılmalıdır. RDA Türkiye Çalışma grubu eğitim amaçlı toplantılarına devam edecektir. Fakat kurumlar da kendi eğitim planlarını oluşturmalıdırlar. ULAKBİM toplu katalog projesini bu gelişmeler ışığında yeniden ele almalı, Örnek projeleri inceleyip ( Örnek OCLC fiction finder ) kayıtları FRBRize etmelidir. VIAF ‘a birçok Ulusal kütüphane üye durumdadır. RDA çalışma grubunun hedefleri arasında Yazar otorite girişlerinde Türk bayrağını görmek bulunmaktadır. Türkçe konu başlıkları ve yazar otoritesi konusunda çalışmalar başlatılmıştır.
 • Yeni Bibliyografik Evren ve RDA

  1. 1. YENİ BİBLİYOGRAFİK EVREN, RDA VE ULUSAL GİRİŞİM Aysel Gümüş İYTE Kütüphanesi RDA TÜRKİYE ÇALIŞMA GRUBU 27 Mart 2013, Yaşar Üniversitesi
  2. 2. İÇERİK RDA-FRBR Linked (Open) data BIBFRAME OCLC RDA politikası Ulusal Girişim
  3. 3. RDA NEDİR? Kaynak Tanımlama ve Erişim AACR2 yerini alan yeni kataloglama standartı “İçerik” (content) standartı Dijital ortamlar için tasarlanmıştır.
  4. 4. NİÇİN RDA? Web standartları ve teknolojisindeki hızlı değişim ve getirdiği yeni olanaklar  Küreselleşme, Kişiselleştirme, sosyalleşme Kullanıcıların yükselen beklentileri Dijital yayınların artışı Kullanıcı ihtiyaçlarına duyarlı ve web standartlarıyla uyumlu = Evrensel dijital kütüphaneEvrensel Bibliyografik Veri ise ;  Paylaşılabilir, İzlenebilir, Ölçeklenebilir
  5. 5. FRBR VARLIK-İLİŞKİ MODELİ Eser Roman FilmAnlatım Özgün Eleştirel Özgün Çeviri metin basım sürümGösterim Kağıt PDF HTMLitem Kopya 1 Kopya 2 imzalı Kaynak: Tillett (2004, slayt no. 16)
  6. 6. LIBRARYTHING - ESER DETAY BİLGİSİ
  7. 7. OCLC IDENTITIESWorks, manifestations,expressions, items Variant access pointsWorks about …Works by … http://worldcat.org/identities/lccn-n80-40184
  8. 8. LINKED (OPEN ) DATA / BAĞLANTILI (AÇIK) VERİ “ Web ağı içerisinde her bir bilgiyi belli bir anlama sahip olacak şekilde modelleyerek, bu bilgilerin birbirleriyle ilişkilendirilmesi ve akıllı veri tabanlarının oluşumunu hedeflemektedir. “RDF (Resource Description Framework) : Bilgiyi modellemek için kullanılır. Üçlüler (triples) olarak adlandırılan, özne-yüklem-nesne şeklinde ifadeler üretme fikri üzerine kurulmuştur.URI (Uniform Resource Identifier) : Kaynağı tanımlamak için kullanılır.
  9. 9. TRIPLES (ÜÇLÜLER) •Subject - Predicate – Object •Thing – Relation - Thing is subject of uri is about painted by uri uri written by uri uri author of uri painter of slide:Koster (2011, slide 12)
  10. 10. YENİ BİBLİYOGRAFİK EVREN NASIL OLACAK? FRBR URIs Linking Shared data  Bibliographic  Authority Local data  Holdings  Circulation Outside links Slide : Koster (2012, slide 14)
  11. 11. LOD, FRBR AND CATALOGUING author of Dan BrownWork written by http://viaf.org/viaf/102403515 is about 14 The Da Vinci Code is subject of http://openlibrary.org/works/OL76837W The Last SupperExpression http://en.wikipedia.org/wiki/The_Last_Supper_(Leonardo_da_Vinci) Dutch translation painted by Da Vinci Code http://<expression-uri> painter ofManifestation http://<manifestation-uri> LibraryHolding Leonardo da Vinci http://viaf.org/viaf/24604287Item http://www.worldcat.org/libraries/57394 http://permalink.opc.uva.nl/item/001665446 slide:Koster (2011, slide 39)
  12. 12. VIAF : VIRTUAL INTERNATIONAL AUTHORITY FILE VIAF bir uluslararası otorite veritabanıdır Proje Alman Milli kütüphanesi ve LC tarafından başlatılmış, OCLC tarafından yürütülmektedir Her bir VIAF kaydı standart bir ID no alır Wikipedia biyografik yazıları da eklenmektedir
  13. 13. LCS BIBLIOGRAPHIC FRAMEWORK INITIATIVE? Mayıs 2011 – Girişimi duyurdu Ekim 2011 – LC genel planı yayınladı
  14. 14. BİBLIOGRAPHIC FRAMEWORK INITIATIVELC ve Zepheira (Eric Miller ve Şirketi) Ortaklığı , 22 Mayıs 2012 Zepheira, teknoloji ile bilgi yönetimi alanında etkin çözümler sunmakta olan bir şirkettir.
  15. 15. BIBFRAME TASLAK MODEL“Bibliographic Framework as a Web of Data : linked Data Model and SupportingServices” raporu yayınlanıyor, 21 Kasım 2012
  16. 16. EARLY EXPERIMENTERS GROUP•OCLCNational Library of MedicineBritish LibraryDeutsche NationalbibliothekGeorge Washington UniversityPrinceton University
  17. 17. BIBFRAME & LINKED OPEN DATA RDF Vocabulary/Data Model Webde sunduğumuz şeyler tanımlamak için URIs kullanın Kaynak hakkında yararlı bilgiler sağlayın Web’de bilgi bulmayı iyileştirmek için diğer ilgili URI’lere bağlantılar ekleyin Esneklik
  18. 18. IDENTIFYING MARC RESOURCES http://id.loc.gov/authorities/names/n92062246 http://id.loc.gov/authorities/names/n79007751 http://id.loc.gov/authorities/names/n80016154
  19. 19. BIBFRAME MODELİ TEMEL ALANLAR4 bölümden oluşmaktadırCreative work eser / çalışmaInstance materyal türüAuthority otorite kaynaklarıAnnotation notlar / ekler
  20. 20. Authority AuthorityAuthority Authority Authority
  21. 21. http://bibframe.org/
  22. 22. BIBFRAME RDF/XML
  23. 23. TAKİP ETMEK İÇİN…Bibliographic Framework Transition Initiativehttp://www.loc.gov/marc/transitionTartışma listesi : bibframe@listserv.loc.govWeb sayfası : http://bibframe.org/
  24. 24. OCLC & RDA RDA uygulama politikası Connexion Client değişiklikleri MARC güncelleme
  25. 25. RDA POLİTİKA BEYANI31 Mart 2013 tarihinden itibaren geçerli olan ; AACR2 kataloglamaya devam edilebilir. RDA’lı kayıtlar AACR2’ye dönüştürelemez. RDA pratiğine göre mevcut eski kayıtlarını güncelleyecek. Fakat 31 Mart 2016’ya kadar şu anki haliyle koruyacak.  GMD (245 #h ) kaldırılacak.  336, 337, 338 alanları eklenecek .  255, 300, 500, 504 alanlarındaki kısaltmalar kaldırılacak.  245, 260 alanındaki latince kısaltmalar İngilizce karşılıklarına dönüştürülecek .  RDA uyarınca heading değişiklikleri yapılacak. Kuran ve İncil başlıkları değiştirilecek.
  26. 26. CONNEXION CLIENT  RDA workforms  RDA Toolkit IP authentication
  27. 27. MARC GÜNCELLEME Bibliyografik kayıtlar için yeni alanlar : 264, 344, 345, 346, 347, 377  260 yerine 264 alanı  Second Indicator 0 - Production 1 - Publication 2 - Distribution 3 - Manufacture 4 - Copyright notice date Otorite kayıtları için yeni alanlar : 368, 378
  28. 28. RDA TOOLKIT ERİŞİM & RDA WORKFORMS
  29. 29. RDA BOOKS WORKFORM Marc 264 alanı 0 - Production 1 - Publication 2 - Distribution 3 - Manufacture
  30. 30. RDA TÜRKİYE ÇALIŞMA GRUBU / ULUSAL GİRİŞİM 2012 yılı Haziran ayında Nevşehir’de düzenlenen çalıştayda RDA Türkiye Çalışma Grubunun kurulmasına karar verildi. Haziran 2012 tarihinde Sonuç bildirgesi yayınlandı. Milli Kütüphane himayesinde oluşturulmasına karar verilen bu grup ilk toplantısını Eylül 2012 tarihinde Ankara’da yapmıştır.İlk toplantı sonucu ;• Dört alt grup kurulmuştur.• RDA Türkiye web sayfası yapılandırılmıştır. http://www.rdaturkiye.org/• RDA Broşürü Türkçe’ye çevrilmiştir.http://www.rda-jsc.org/docs/rdabrochure-turkish.pdf• RDA konusunda farkındalık yaratmak için kütüphane haftasında toplantılar düzenlenmiştir .http://www.rdaturkiye.org/toplantilar
  31. 31. NASIL HAZIRLANABİLİRİZ ? Tartışma listelerine , bloglara , gruplara üye olmak  RDA-L  Katalog kütüphanecileri grubu FRBR-RDA ile ilgili yayınları takip etmek RDA Toolkit üye olmak JSC, LC ve OCLC web sayfalarını takip etmek LC web sayfasındaki ve RDA toolkit içindeki örnek kayıtları incelemek 1.Uluslararası Semantik Ağ ve Üst Veri Sistemleri Konferansı 7-8 Mart 2013 İzmir, İYTE
  32. 32. BİZ NE YAPMALIYIZ? Milli Kütüphane “stratejik planı” belirlenmeli Kurumlar kendi politikalarını belirlemeli Eğitim şart  Kurumsal-Mesleki işbirliği sağlanmalı Toplu katalog kayıtları FRBRize edilmeli Milli Kütüphane kayıtları FRBRize edilmeli Yazar Otorite kayıt birliği için VIAF üye olunmalı Mesleki dernekler? Toplantılar
  33. 33. TEŞEKKÜRLER SORULAR?

  ×