Successfully reported this slideshow.
Your SlideShare is downloading. ×

COEX eBrana workshop - Příprava větších projektů

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Loading in …3
×

Check these out next

1 of 16 Ad

More Related Content

Similar to COEX eBrana workshop - Příprava větších projektů (20)

Advertisement

COEX eBrana workshop - Příprava větších projektů

 1. 1. ANALÝZA A PŘÍPRAVA VĚTŠÍCH PROJEKTŮ Ivoš Gajdorus | coex.cz | @guid33
 2. 2. O ČEM TO BUDE? ● Prezentace přístupu - nikoli metodik a nástrojů ● Best practices a tipy z historie a úspěšných realizací ● O přípravě projektů, ne tvorbě odhadů ● O sdílení zkušeností ● O lidech (a o zvířatech:)
 3. 3. PŘEDSTAVENÍ FIRMY ● Oficiálně založeno 2006, aktuálně 20 lidí ● Konzultace a zakázkový vývoj, startupy ● Python (Django) tým - ERPs, CRM a portály na míru ● PHP tým - weby, vývoj MODX (CMF) ● Integrace, přizpůsobení a rozvoj open-source ● Více než 30% obratu do zahraničí (USA/CAN/EU) “Nedodávát klientům to co chtějí, ale to co potřebují.“
 4. 4. PROJEKTY NAD 1000h ● HRANIPEX (+5tis h) - napojení na IS, +12 EU poboček ● EXAPRO (+3tis h) - custom ERP/CRM, 20 operatorů ● ESF Fórum II (+2tis h) - OS, knowledgebase & more ● QUANDA (+5tis h) - SaaS platforma, dotazníky, mailing ● Katipult Equity (+2tis h) - private equity investing ● TopGolf.com (+3tis h), Antenne.de (+2tis h) ● Od roku 2002 více než 500 projektů Celkový výstup kolem 2200h měsíc (z toho 60% vývoj).
 5. 5. SPRÁVNÝ VÝBĚR PARTNERA
 6. 6. VALIDACE PŘÍLEŽITOSTI ● Je projekt smysluplný a v souladu s našimi hodnotami? ● Máme patřičné kapacity a expertízu? ● Lze být partnerem, nikoli jen dodavatelem? ● Lze dodržet svůj postup a přístup (způsob práce)? ● Lze hluboce porozumět potřebě klienta a jeho businessu? ● Lze měnit nesprávné (i obchodní) koncepty? ● Jsou konečné výstupy závislé pouze na nás? ● Jedná se o jednorázovou práci či trvalý rozvoj/servis? ● Jsou dobře definované cíle, metriky, KPI?
 7. 7. VALIDACE KVALITY ZADÁNÍ ● Jak dobře je specifkované zadání? ● Je dostupná dokumentace popisující business a vizi? ● Existuje podrobná technická zadávací dokumentace? ● Je dopředu definován cenový a časový rámec? ● Je na straně klienta jasně definovaný tým a styčný bod? ● Lze realizovat v “našich” technologiích? ● Je realisticky popsána představa o provozu a rozvoji? ● Je klient připraven zaplatit za Analýzu či Studii projektu?
 8. 8. ROZHODNUTÍ a) Jdeme do toho: ● Věříme partnerovi, rozumíme si v zadání i vizi ● Rozumíme si lidsky, sedí to finančně i termínem b) Nejdeme do toho: ● Nevěříme projektu nebo partnerovi ● Jsme tlačeni do nereálných rozpočtů/termínů ● Nelíbí se nám, čím se projekt zabývá
 9. 9. JDEME DO TOHO!
 10. 10. REŠERŠE chybějící data, licence, konkurence a validace záměru ÚVODNÍ STUDIE cíle, požadavky, tech. specifikace, prototyp, rizika PLÁN REALIZACE fáze vývoje, rozpočet, harmonogram, provoz PŘÍPRAVNÁ FÁZE - ANALÝZA
 11. 11. DOBRÁ ANALÝZA ● Je tvořena realizátorem společně s klientem ● Zahrnuje vizi, cíle, “businessovou” i “technickou” část ● Pomáhá oběma stranám nahlédnout velikost problému ● Účastní se jí expert, který rozumí segmentu ● Postupuje od obecného ke konkrétnímu ● Komentují a vyjadřují se k ní různé role ● Navrhuje plán (fáze) realizace a také provoz ● Navrhuje metodiku pozměňovacích požadavků (agile) ● Může se vyvíjet s projektem (iterace)
 12. 12. OBSAH ANALÝZY ● Sumarizace vize, dlouhodobého záměru a cílů ● Market research, srovnání s konkurencí ● Use cases, persony, scénáře ● Funkční požadavky, datové typy, atributy ● Procesní diagramy, architektura systému ● Wireframes, interaktivní prototyp ● Rozpočet a harmonogram, servis ● Volitelně také rizika, SWOT, lean canvas atd.
 13. 13. PROTOTYPOVÁNÍ ● Jedna z nejdůležitější částí přípravy projektu ● Skicy > Mockupy > Wireframes > Prototyp ● Upřednostnění interaktivního modelu před statikou ● Řešení UI/UX a copywritingu (ale bez grafiky) ● Vystavíme online a sbíráme komentáře a diskuze ● Děláme několik iterací a ladíme “Klient neví co chce, dokud to neuvidí…”
 14. 14. BEST PRACTICES ● Nebát se od začátku nahlas říct, co si myslíme ● Nevalidujeme jen vizi ale i klienta (partner na léta) ● Projekty nad 5tis h rozdělovat na subprojekty či fáze ● Vytvářet Minimum Viable Product (Django, MODX, SASS) ● Zapojit do projektu lidi, kteří mají k tématu nejblíže ● Brát vývojáře “on site”, ať si na to sáhnou ● Zapojit vývojáře od začátku do komunikace ● Visuálně komunikovat - více kreslit než psát ● Podíl managingu/komunikace roste s počtem lidí ● Nepodceňovat komplexnost multijazyčnosti ● Myslet na to, že nasazením projekt teprve začíná
 15. 15. DÍKY ZA POZORNOST!
 16. 16. Ivoš Gajdorus @guid33 www.coex.cz info@coex.cz @coexcz facebook.cz/coex.cz

Editor's Notes

 • Tuto obrazovku lze ve finále vynechat… trochu preformulovat 1. vetu
 • Taktéž lze vynechat
 • Sjednotit zadavatel klient
 • Prototypování - simulace, odezva, chování nejen obrázky.
  Persony - jak jsme pekli dort a slavili narozeniny...
 • mají k tomu vztah / baví je to / emoce… cykloweb dělá cyklista… on site - osobní vztahy mezi týmy

×