C Sharp Egitimi13

846 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
846
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
5
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

C Sharp Egitimi13

 1. 1. MS SQL 2005 Giriş ÖN İZLENİM: MS SQL 2005 e Bağlanma Password Authentication ile Bağlanma Veritabanında Kullanıcı Oluşturma Veritabanı Oluşturma Veritabanında Yedek Alma Veritabanında Yedeği Geri Alma Tablo Oluşturma DERS SÜRESİ : 90 dakika DERS 13 Bilgi Çağı Bilişim Akademisi
 2. 2. MS SQL 2005 Server Bağlanma Bilgi Çağı Bilişim Akademisi DERS 13  Bağlantı kurmak istediğniz veritabanının sunucusunu seçmek için “Connect/Database Engine” seçeneğini seçmelisiniz.  SQL server’a bağlanmak için 2 yötem bulunmaktadır. Birincisi Windows Authentication, ikincisi Password Authentication. Yazılım uygulamalarında veritabanına bağlantı için Password Authentication kullanımı tercih edilmelidir.
 3. 3. Password Authentication ile Bağlanma Bilgi Çağı Bilişim Akademisi DERS 13  Şayet Password Authentication ile Bağlanmada hala sorun yaşanıyorsa “Client Protocols” daki “VIA” seçeneğini aktif hale getirilmesi gerekmektedir.  Bunun için Windows ‘u “Start>All Programs” Menusundeki “SQL Server Configuration Manager” açılmalı ve “Client Protocolsé daki “VIA” Protokulun değeri “true” yapılamadır.
 4. 4. Veritabanında Kullanıcı Oluşturma Bilgi Çağı Bilişim Akademisi DERS 13  Veritabanında Kullanıcı Oluşturmak için “Security>Logins>New Login” seçeneği kullanılmalıdır.  Çıkan ekranda “General” sekmesinde Kullanıcı Adı ve Şifre girilmeli, şifrenin şifreleme kuralları içinde olması istenmiyorsa “Enforce password policy” seçeneği kaldırılmaldır. Kullanıcının yetkili olacağı veritabanı “Default Database” olarak girilmeli.
 5. 5. Veritabanında Kullanıcı Oluşturma Bilgi Çağı Bilişim Akademisi DERS 13  Kullanıcının yetki verilmek istenilen veritabanıda gerekli yetkilere sahip olması için “User Mapping” seçeneği seçilir. Yetki verilecek veritabanı(ları) seçildikten sonra “db_owner” seçeneği seçilir.
 6. 6. Veritabanı Oluşturma Bilgi Çağı Bilişim Akademisi DERS 13  Veritabanı oluşturmak için Database sekmesine sağ tıklanır ve “New Database” seçeneği seçilir. Çıkan form’da oluşturulacak, veritabanının adı girilir.
 7. 7. Veritabanında Yedek Alma(BackUp) Bilgi Çağı Bilişim Akademisi DERS 13  Yapmış olduğunuz veritabanını yedekleyebilir ve dilediğiniz server’a taşıyabilirsiniz. Bunun için “Object Browser” sekmesindeki dilediğiniz veritabanının üzerine sağ tıklayın ve “Task>BackUp” seçeneğini seçiniz. Çıkan ekranda backup edilecek dizini seçtikten sonra “Ok” tuşuna basınız.
 8. 8. Veritabanında Yedeği Geri Alma(Restore) Bilgi Çağı Bilişim Akademisi DERS 13  Taşıcağınız server’da veya makinada ilgili veritabanının ismini taşıyan veritabanı yoksa veritabanı ismini oluşturun.  Veritabanı ismini oluşturduktan sonra veritabanı ismine sağ tıklayın ve “Task>Restore>Database ” seçeneğini seçin. Çıkan form restore edilecek veritabanın backup dosyasını seçin “OK” seçin.
 9. 9. Tablo Oluşturma Bilgi Çağı Bilişim Akademisi DERS 13  Veritabanı verilerinizi saklayabileceğiniz tablo oluşturmak için Tables New Table seçeneğini seçilmelidir.  Çıkan erkanda tablonun alanları ve bu alanların taşıyacağı değerlerin türleri ifade edilmektedir.
 10. 10. Tablo Oluşturma Bilgi Çağı Bilişim Akademisi DERS 13  Veritabanı verilerinizi saklayabileceğiniz tablo oluşturmak için Tables New Table seçeneğini seçilmelidir.  Çıkan erkanda tablonun alanları ve bu alanların taşıyacağı değerlerin türleri ifade edilmektedir.

×