Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
„Apis Vitruvianus” - wizerunek 
pszczoły gatunku Apis Mellifera 
wpisanej w koło i sześciokąt. 
Obraz inspirowany jest sły...
Introdukcja 
Nazwa projektu: APISapiens 
Członkowie: Aneta Bałdyga 
Robert Bałdyga 
Cel: Zrewolucjonizować stosunki na lin...
Członkowie zespołu 
Aneta Bałdyga – pasjonatka 
pszczelarstwa, lider zespołu. 
Absolwentka Wydziału Mechanicznego 
Politec...
Członkowie zespołu 
Robert Bałdyga – elektronik, 
programista, konstruktor. 
Absolwent Wydziału Mechanicznego 
Politechnik...
Misja: Zmienić świat 
Obecnie jednym z większych problemów ludzkości 
jest masowe wymieranie pszczół. 
Co więcej, jest to ...
Misja: Zmienić świat 
Pszczoły odpowiadają za zapylanie kwiatów 
roślin entomogamicznych. Wraz ze zniknięciem 
pszczół wyg...
Dlaczego giną pszczoły? 
Powody masowego wymierania pszczół nie są do 
końca znane. Oto niektóre z potencjalnych 
powodów ...
Co proponują ekolodzy? 
Oto niektóre z rozwiązań proponowanych przez 
organizacje proekologiczne ukierunkowane na 
ochronę...
Dlaczego to nie działa? 
Każde z wymienionych rozwiązań pociąga za 
sobą dodatkowe koszty: 
- Rezygnacja z pestycydów, GMO...
Co my robimy? 
Tworzymy projekt, który spowoduje przełom we 
współpracy między ludźmi i pszczołami. 
Tworzymy system, któr...
Dla pszczelarzy 
Funkcje systemu najważniejsze 
dla pszczelarzy: 
- Stały dostęp do 
najważniejszych parametrów 
wewnątrz ...
Dla pszczelarzy 
Najważniejsze korzyści wynikające z zastosowania systemu: 
- Zmniejszenie kosztów obsługi 
poprzez zautom...
Dla naukowców 
Cechy systemu sprawiające, że 
jest on ciekawy dla naukowców: 
- Pomiary najważniejszych 
parametrów w ulac...
Dla naukowców 
Bardzo istotna jest dla nas 
współpraca z ośrodkami 
naukowymi. 
Potrzebujemy przeprowadzić 
wiele badań, a...
Jak to działa? 
Tworzony przez nas system 
składa się z kilku elementów: 
- W każdym ulu znajduje się 
układ pomiarowy z z...
Status projektu 
- Projekt rozpoczął się w 2012 
roku i miał charakter czysto 
badawczy. 
- W ciągu ostatnich dwóch lat 
p...
Co jest do zrobienia? 
W najbliższym czasie mamy w planach: 
- Opracowanie finalnej wersji układu pomiarowego. 
- Stworzen...
Dziękujemy za uwagę 
fot. polinizadoresdelsur.cl
Kontakt 
Aneta Bałdyga 
Mail: anetakorolczuk@gmail.com 
Telefon: 798 601 029 
Robert Bałdyga 
Mail: baldyga.r@gmail.com 
T...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

APISapiens - prezentacja projektu

1,643 views

Published on

Prezentacja projektu APISapiens przygotowana na konkurs Technotalent 2014.

Projekt zajął pierwsze miejsce w kategorii "Wyzwanie społeczne".

Published in: Technology
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

APISapiens - prezentacja projektu

 1. 1. „Apis Vitruvianus” - wizerunek pszczoły gatunku Apis Mellifera wpisanej w koło i sześciokąt. Obraz inspirowany jest słynnym wizerunkiem człowieka wpisanego w koło i kwadrat – szkicem „Homo Vitruvianus” autorstwa Leonardo da Vinci.
 2. 2. Introdukcja Nazwa projektu: APISapiens Członkowie: Aneta Bałdyga Robert Bałdyga Cel: Zrewolucjonizować stosunki na linii Homo Sapiens - Apis Mellifera
 3. 3. Członkowie zespołu Aneta Bałdyga – pasjonatka pszczelarstwa, lider zespołu. Absolwentka Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej na kierunku Technika Rolnicza i Leśna. Autorka pracy inżynierskiej pt. „Badanie kinetyki procesu zagęszczania nektaru i syropu w ulu przez pszczoły”. Prowadzi badania związane z wpływem otoczenia na kondycję pszczół oraz parametry produktów pszczelich. Aktualnie studiuje Technologię Żywności na SGGW w Warszawie.
 4. 4. Członkowie zespołu Robert Bałdyga – elektronik, programista, konstruktor. Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej na kierunku Automatyka i Robotyka. Członek Koła Naukowego Robotyków. Współtwórca łazików Hyperion i Hyperion 2. Projektant zautomatyzowanego systemu pomiarowego do prowadzenia badań na rodzinach pszczelich. Aktualnie pracuje jako inżynier międzynarodowej korporacji.
 5. 5. Misja: Zmienić świat Obecnie jednym z większych problemów ludzkości jest masowe wymieranie pszczół. Co więcej, jest to problem powszechnie ignorowany, ponieważ rozwiązania proponowane przez ekologów są często zbyt radykalne. fot. wikipedia/user:skinkie
 6. 6. Misja: Zmienić świat Pszczoły odpowiadają za zapylanie kwiatów roślin entomogamicznych. Wraz ze zniknięciem pszczół wyginęłoby około 75% istniejących gatunków roślin, w tym niemal wszystkie uprawiane przez człowieka gatunki owoców i warzyw. „Jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi zostaną cztery lata istnienia.” Albert Einstein
 7. 7. Dlaczego giną pszczoły? Powody masowego wymierania pszczół nie są do końca znane. Oto niektóre z potencjalnych powodów wymienianych przez naukowców: - pestycydy, - choroby i szkodniki, - niedożywienie, - czynniki stresogenne, - czynniki środowiskowe (temperatura, wilgotność), - pszczelarstwo migracyjne, - inne (w tym nieznane). fot. Fabrice Tavares
 8. 8. Co proponują ekolodzy? Oto niektóre z rozwiązań proponowanych przez organizacje proekologiczne ukierunkowane na ochronę pszczół: - zakaz stosowania pestycydów, - zakaz uprawy GMO, - rezygnacja z upraw monokulturowych, - stosowanie proekologicznych metod uprawy, - zwiększenie naturalnych i półnaturalnych siedlisk wokół obszarów rolniczych, - zwiększenie nakładów na badania i opracowanie nowych leków, - popularyzacja pszczelarstwa.
 9. 9. Dlaczego to nie działa? Każde z wymienionych rozwiązań pociąga za sobą dodatkowe koszty: - Rezygnacja z pestycydów, GMO, sztucznych nawozów oraz nowoczesnych metod uprawy naraża rolników na straty. - Finansowanie badań oraz popularyzacja pszczelarstwa to dodatkowe wydatki dla budżetu państwa, ośrodków naukowych i prywatnych przedsiębiorstw.
 10. 10. Co my robimy? Tworzymy projekt, który spowoduje przełom we współpracy między ludźmi i pszczołami. Tworzymy system, który będzie rozwiązaniem użytecznym dla pszczelarzy i naukowców. Tworzymy produkt, który sprawi, że działania proekologiczne mające na celu ochronę pszczół staną się opłacalne. fot. Sky Goodwin
 11. 11. Dla pszczelarzy Funkcje systemu najważniejsze dla pszczelarzy: - Stały dostęp do najważniejszych parametrów wewnątrz każdego ula, w odniesieniu do czynników środowiskowych. - Codzienne raporty z najważniejszych zdarzeń. - System ostrzegania o niebezpiecznych zdarzeniach za pośrednictwem e-maila lub SMSa.
 12. 12. Dla pszczelarzy Najważniejsze korzyści wynikające z zastosowania systemu: - Zmniejszenie kosztów obsługi poprzez zautomatyzowanie podstawowych czynności diagnostycznych. - Inteligentny system decyzyjny wspomagający pracę pszczelarza (sugestie w zakresie podjęcia właściwych kroków w odpowiedzi na wykrytą sytuację). - Możliwość szybszego zdiagnozowania choroby lub obecności szkodników. - Możliwość szybkiej reakcji w przypadku wykrycia szkodliwych substancji. - Monitorowanie stanu rodzin pszczelich zimą (informacje o przechłodzeniu/przegrzaniu ula). - System przeciwkradzieżowy. - W przyszłości możliwość automatyzacji części prac pszczelarskich przy użyciu układów modelujących warunki wewnątrz ula.
 13. 13. Dla naukowców Cechy systemu sprawiające, że jest on ciekawy dla naukowców: - Pomiary najważniejszych parametrów w ulach oraz w otoczeniu pasieki wykonywane automatycznie, przez 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę. - Dane zbierane ze wszystkich rodzin pszczelich na całej pasiece. - Setki pasiek w różnych miejscach ma świecie monitorowane w tym samym czasie.
 14. 14. Dla naukowców Bardzo istotna jest dla nas współpraca z ośrodkami naukowymi. Potrzebujemy przeprowadzić wiele badań, aby lepiej zrozumieć funkcjonowanie społeczności pszczelich oraz ich wzajemne interakcje z otoczeniem. Pozwoli to na lepsze rozpoznawanie problemów i skuteczniejsze wyszukiwanie ich rozwiązań. Planujemy zbierać i przetwarzać ogromne ilości zróżnicowanych danych, które mogą się okazać pomocne w wielu dziedzinach. Będziemy mogli lepiej zbadać jaki wpływ na pszczoły mają różne środki chemiczne obecne w ich otoczeniu. Umożliwi to stworzenie mniej szkodliwych nawozów i oprysków. Być może przyczyni się też do opracowania nowych leków.
 15. 15. Jak to działa? Tworzony przez nas system składa się z kilku elementów: - W każdym ulu znajduje się układ pomiarowy z zestawem czujników. - Na pasiece znajduje się centralny komputer zbierający dane z każdego ula. - Kilka razy dziennie komputer centralny wysyła dane na zdalny serwer. - Oprogramowanie na serwerze analizuje zebrane dane i informuje o wykrytych zdarzeniach.
 16. 16. Status projektu - Projekt rozpoczął się w 2012 roku i miał charakter czysto badawczy. - W ciągu ostatnich dwóch lat powstał sprawny prototyp układu pomiarowego. - Zebraliśmy ponad 12 milionów rekordów pomiarowych z czujników umieszczonych wewnątrz ula oraz poza nim. - Obecnie jesteśmy na etapie opracowywania systemu, który będzie nadawał się do zastosowania na dużą skalę.
 17. 17. Co jest do zrobienia? W najbliższym czasie mamy w planach: - Opracowanie finalnej wersji układu pomiarowego. - Stworzenie oprogramowania komputera centralnego pasieki. - Zaprojektowanie niezawodnego modułu zasilającego, opartego na panelach słonecznych i akumulatorach. - Przeprowadzenie testów systemu w skali całej pasieki. - Opracowanie taniego czujnika substancji niebezpiecznych. - Stworzenie zautomatyzowanego systemu decyzyjnego, wyciągającego wnioski na podstawie analizy zebranych danych. - Badania nad opracowaniem lepszych metod oceny kondycji rodzin pszczelich oraz lepszym poznaniem mechanizmów ich funkcjonowania.
 18. 18. Dziękujemy za uwagę fot. polinizadoresdelsur.cl
 19. 19. Kontakt Aneta Bałdyga Mail: anetakorolczuk@gmail.com Telefon: 798 601 029 Robert Bałdyga Mail: baldyga.r@gmail.com Telefon: 512 587 980

×