Successfully reported this slideshow.

Gold air Training Center EASA PART 66

7,781 views

Published on

Published in: Education
 • Be the first to comment

Gold air Training Center EASA PART 66

 1. 1. İSTANBUL / TÜRKİYE AERO - Bildung Luftfahrtbildungszentrum AERO
 2. 2. onaylı kurumdur. AERO - Bildung Luftfahrtbildungszentrum AERO
 3. 3. GOLD AIR TRAINING CENTER HAKKINDA Gold Air Training Center(Altın Havacılık Eğitim Hizmetleri A.Ş); Alman Sivil Havacılık Otoritesi LBA tarafından DE.147.0002 sicil numarasıyla EASA Part 147 onaylı AeroBildungs GmbH şirketinin ve Havacılık İngilizcesi okulu MayFlower College USA okulunun Türkiye resmi temsilcisidir.
 4. 4. Altın Havacılık Eğitim Hizmetleri Anonim Şirketi Gold Air Training Center Anayasası ve İlkeleri 1. Gold Air Training Center : a. T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB ) , b. T.C.U.B. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ( SHGM ) , c. International Air Transport Association ( IATA ) , Resmi Yetkilerine ve d. EASA European Aviation Safety Agency ve LBA onaylı Aero Bildung GmbH DE.147.0002 Türkiye Resmi Temsilciliğine sahiptir. 2. Gold Air Training Center yasaların emrettikleri dışında gayri resmi ve etik dışı herhangi bir bel- gelendirme asla yapmaz teklif edilmesine tahammül göstermez. 3. Gold Air Training Center herhangi bir sınav için geçme garantisi vermez veremez.
 5. 5. 4. Bunun yanında yukarıda isimlerini saydığımız Otoritelerimiz tarafından GATC ye duyulan güven neticesinde verilen yetkilerin getirdiği sorumluluğumuzun bilinciyle ; Siz Değerli Kursiyerlerimizin Başarısını Yükseltmek ve Desteklemek için Gold Air Training Center olarak : a) Alanında yetkin eğitmenlerle sınıf ortamında modül seminerleri , soru-cevap oturumları ve etütler düzenleriz. b) EASA LBA Aero Bildung GmbH DE.147.0002 orijinal modül kitaplarını ve bunların Türkçe ter- cümelerini veririz. Çünkü sınavlarımızda çıkan sorular Aero Bildung GmbH tarafından bu kitaplar- daki konular kapsamında hazırlanır ve sorulur. Ve kursiyerlerimiz olarak sizler sadece bu kitaplardan sorumlu olursunuz. Dolayısıyla verilen kitaplara çalışmanız sınav başarınızı doğrudan etkileyen ve hedefinize ulaşıp EASA Part 66 lisans sınavlarınızı başarıyla tamamlamanız için uyulması gereken en hızlı en kesin ve en doğru yoldur. c) Eğitmenlerimizi Münih’e gönderip Alman partnerimiz Aero Bildungs GmbH çatısı altında ilgili modüllerinden sertifikalandırarak kendilerini hem yetkilendirdik hem de sizler için yerinde eğitim ve sınavları görme , tecrübe etme fırsatını buldular ve uluslararası arenada kendilerini ispat etmiş oldular.Böylelikle sağ olsunlar güvenlerini ve güvenlerimizi tazelemiş oldular çünkü hepsi ilk sınav- larında , yüksek puanlarla ve Aero Bildung GmbH dan övgüler alarak GATC ye döndüler.
 6. 6. d) Her eğitmenimiz kendi modülü için ve sadece Aero Bildung GmbH ın kitaplarını inceleyip tarayarak soru bukleti hazırladı. Hazırlanan bu bukletler sizlerin kolayca erişmesi için GATC tarafından 3.000 soruluk tahmini , teşvik edici , konuları ve soru tiplerini anlamanızı kolaylaştıran bir EASA soru bankası haline dönüştürüldü. e) Ülkemizde yabancı dil eğitiminin eksikliği göz önünde bulundurularak GATC tarafından daha önce TSK Hv. K. K. da uygulanana benzer 100saatlik seminer düzenliyoruz. Bu seminer ; modül kitaplarımızın tamamı taranarak elde edilen sürekli tekrarlanan kelime ve cümleler bir araya getirilmesinden ibarettir. Böylece her nerede görürseniz hatırlanması istenilen ve önemli konuları içeren teknik İngilizce şeklinde sınava hazırlık yabancı dil dokümanı faydalı olması ve çabasıyla hizmetinize sunulmuştur. f. Ücretsiz geri besleme ve etütlerle sınav öncesi bilgilerinizin tazelenmesi ve canlı tutulmasını sağlamaktayız. Etütlerimiz için sizlerden para değil sadece sınıf ortamında bulunarak derslerinize ve sorumluluklarınıza sahip çıkmanızı ve sınav başarılarınızı bu yolla arttırmanızı talep ediyoruz. Kursiyerlerimizin başarısı için üzerimize düşen görev ve sorumlulukları elimizden geldiğince yapmaya çalışıyoruz.
 7. 7. Amacımız ; ortak başarımızı yükselmek ve başta ülkemiz sivil havacılığı olmak üzere hepinize hepimize ve tüm insanlığa katkı sağlamaktır. Sizlerde ömrünüzün sonuna kadar yapabileceğiniz iyi bir mesleğe sahip olmak buna bağlı olarak hayat standartınızı yükselterek devam ettirmek istiyor ve çalıştım başardım EASA Part66 lisansımı aldım demek istiyorsanız , yukarıdaki ilkelerimiz çerçevesinde sizleri destelemek ve yardımcı olmak Otoritelerimizin bizlere verdiği yetki ve sorumluluğun doğal ve zaruri bir sonucu olduğu kadar memnuniyetimizin de ayrı bir ifadesi olacaktır. Son söz olarak ; yapıcı ileriye götürücü her türlü değerli görüş ve önerilerinizi info@goldairtraining.com adresimizi kullanarak bizlerle paylaşmanızdan memnuniyet duyacağımızı bilmenizi isteriz. Saygılarımızla.
 8. 8. EASA (Avrupa Hava Güvenliği Ajansı)  Ajans ,Avrupa ve dünyada sivil havacılık güvenliği ve çevre korumada en yüksek ortak standartları teşvik etmektedir.  Ajansın sorumlulukları şunlardır: • Yeni mevzuat hazırlanması için AB’ye uzman tavsiyesi; • Uygulanması ve Üye Devletlerde denetimler de dahil olmak üzere güvenlik kurallarının, izlenmesi; • Uçak ve bileşenlerin tip sertifika, hem de havacılık ürünlerinin tasarım, imalat ve bakım ile ilgili kuruluşların onayı; • Üçüncü ülke (AB dışı) operatörlerin yetki; • Güvenlik analiz ve araştırma.
 9. 9. IATA (International Air Transport Association, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği), sadece havayolu şirketlerinin üye olabildiği, uluslararası bir ticaret kuruluşudur. Kurumun merkezi Kanada’nın Montreal şehrindedir.
 10. 10. İÇİNDEKİLER EASA Part66 Lisansı Nedir? EASA part 66 lisansını kim verebilir? EASA part 66 lisansını alabilmek için gerekli şartlar nelerdir? EASA part 66 hava aracı bakım lisans kategorileri nelerdir? EASA part 66 lisansı için tecrübe gereklilikleri nelerdir? Part 66 Uçak Bakım Lisansının Genişletilmesi(Extension) İçin Tecrübe Ge- reklilikleri nelerdir? Geçiş İçin Alınacak Ek Modüller nelerdir? EASA part 66 modülleri nelerdir? EASA Part 66 modül sınavları nasıl yapılır?
 11. 11. EASA part 66 lisansı nedir? Havaaraçlarının bakımı da, en az uçuş operasyonu kadar hatta belki de ondan da önemlidir. Havaaraçlarının bakımı ise ancak yetkili bakım merkezleri tarafından (EASA Part145) yetkilendirilmiş bakım personeli tarafından (EASA Part66) gerçekleştirilebilir.    Dolayısı ile EASA Part66 lisansı, kişiye yetkilendirildiği konularda, havaaracı üzerinde bakım yapma ve onaylama yetkisi verir. 
 12. 12. 2. EASA part 66 lisansını kim verebilir? EASA Part66 Lisansı ancak EASA Onaylı eğitim kuruluşları tarafından (EASA Part147), gerçekleştirilen eğitim ve sınavlardan sonra ilgili otorite tarafından verilebilir.
 13. 13. 3. EASA part 66 lisansını alabilmek için gerekli şartlar nelerdir? • Bir uçak bakım lisansına başvuran kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. • İlgili hava aracı tipinde yayımlanmış olan teknik dokümanların ve Part- 145 veya Part-M onaylı bakım kuruluşunun bakım çıkış sertifikası düzenlenmesi ile ilgili prosedürlerin yazıldığı dili veya dilleri anlayabilecek seviyede okuyabilmesi, yazabilmesi ve konuşabilmesi, • Talebiyle ilgili modüllerin sınavlarını başarıyla tamamlamış olması, • Talebiyle ilgili kategoride aktif hava aracı bakım deneyimini tamamlamış olması, gerekmektedir.  
 14. 14. 4. EASA part 66 hava aracı bakım lisans kategorileri nelerdir? Uçak bakım lisansları aşağıdaki kategorileri içerir: • Kategori A, B1, B2, B3, C • Kategori A : Hat bakım mekanik teknisyeni. • Kategori B1: Hava aracı bakım teknisyeni (Mekanik). • Kategori B2: Hava aracı bakım teknisyeni (Avionik). • Kategori C : Hava aracı üs bakım mühendisi/teknisyeni. A ve B1 kategorileri uçakların, helikopterlerin, türbinli ve pistonlu motorların kom- binasyonuyla ilgili alt kategorilere ayrılır. Bu alt kategoriler: • A1 ve B1.1  Türbinli Uçaklar • A2 ve B1.2  Pistonlu Uçaklar • A3 ve B1.3  Türbinli Helikopterler • A4 ve B1.4  Pistonlu Helikopterler  B3 kategorisi 2000 kg MTOM ve altındaki piston motorlu basınçsız hava araçlarına uygulanabilir.
 15. 15. EASA part 66 lisansı için tecrübe gereklilikleri nelerdir? (a) Bir lisans adayının aşağıda gereklilikleri karşılaması gerekir:   1. Kategori A ve alt kategoriler B1.2 ve B1.4 için: (i) Eğer başvuran kişinin herhangi bir teknik eğitim geçmişi yok ise faal uçak üzerinde üç yıllık pratik bakım deneyimi, veya (ii) Yetkili otorite tarafından teknik manada kişinin eğitimli çalışan olarak ele alınabilmesini sağlayacak eğitimin tamamlanmış olması ve faal uçak üzerinde iki yıllık pratik bakım deneyimi, veya (iii) Part 147 onaylı temel eğitim kursunun tamamlanmış olması ve faal uçak üzerinde bir yıllık pratik bakım deneyimi.
 16. 16. 2. Kategori B2 ve alt kategoriler B1.1 ve B1.3 için: (i) Eğer başvuru sahibi ilgili bir teknik eğitime sahip değilse faal uçak üzerinde beş yıllık pratik bakım deneyimi, veya (ii) Yetkili otorite tarafından, teknik manada, kişinin eğitimli çalışan olarak ele alınabilmesini sağlayacak eğitimin tamamlanmış olması ve faal uçak üzerinde üç yıllık pratik bakım deneyimi, veya (iii) Part 147 onaylı temel eğitim kursunun tamamlanmış olması ve faal uçak üzerinde iki yıllık pratik bakım deneyimi 2400  Hour-­‐ EASA  Part   66  Trainings 2  Year   Experience Examina=on EASA  Part   66  Licence   Exam Licence EASA  Part   66  Licence   Applica=on   to  German   Civil   Avia=on   Authority
 17. 17. 3. Büyük uçaklara dair kategori C lisansı: (i) Part 145 B1.1, B1.3 veya B2 destek personeli olarak veya büyük uçak- lar üzerinde B1.1, B1.3 veya B3 kategorilerinde çalışarak veya her ikisinin kombinasyonu olacak şekilde üç yıllık deneyim, veya (ii) Part 145 B1.2 veya B1.4 destek personeli olarak veya büyük uçak üzerinde B1.2 veya B1.4 kategorilerinde çalışarak veya her ikisinin kombi- nasyonu olacak şekilde beş yıllık deneyim, veya 4. Büyük olmayan uçaklara dair kategori C lisansı: Part 145 B1 veya B2 destek personeli olarak veya büyük olmayan uçak- larda B1 veya B2 kategorilerinde çalışarak veya her ikisinin kombinasyonu olacak şekilde üç yıllık deneyim, veya
 18. 18. 5. Akademik elde edilen kategori C lisansı: Bir üniversiteden, veya yetkili otorite tarafından tanınmış diğer bir yüksek eğitim enstitüsünden teknik çerçevede bir akademik dereceye sahip bir başvuru sahibi için; altı ay hangar bakım görevlerinin gözetimini içinde bulunduracak şekilde uçak bakımıyla doğrudan ilişkilendirilmiş görevlerin emsal bir seçiminde, bir sivil uçak bakımı alanında, 3 yıllık deneyim.
 19. 19. Part 66 Uçak Bakım Lisansının Genişletilmesi(Extension) İçin Tecrübe Gereklilikleri nelerdir? Aşağıdaki tablo var olan bir Part 66 lisansına yeni bir kategori veya alt kategori eklemek için te- crübe gerekliliklerini göstermektedir. Tecrübe, başvuruyla ilgili alt kategoride , faal uçak üzerindeki pratik bakım deneyimi olmalıdır. Eğer başvuru sahibi alt kategoriyle ilgili onaylı bir Part 147 eğitimi almışsa deneyim gerekliliği 50% düşürülecektir.
 20. 20. Geçiş İçin Alınacak Ek Modüller nelerdir? Kategori B1’den kategori B2’ye geçiş için: Modül 4: Electronic Fundamentals Modül 5: Digital Tecniques Modül 7.4: Avionic General Test Equipment Modül 13: Aircraft Aerodinamics, Structures and Systems Kategori B2’den alt kategori B1.1’e geçiş: Modül 2: Physics Modül 6: Materials and Hardware Modül 7: Maintenance Practices Modül 11: Turbine Aeroplane Aerodynamics, Structures and Systems Modül 15: Gas Turbine Engine Modül 17: Propeller
 21. 21.   Kategori B2’den B1.2’ye geçiş: Modül 2: Physics Modül 6: Materials and Hardware Modül 7: Maintenance Practices Modül 11: Turbine Aeroplane Aerodynamics, Structures and Systems Modül 16: Piston Engine Modül 17: Propeller Kategori B2’den B1.3’e geçiş: Modül 2: Physics Modül 6: Materials and Hardware Modül 7: Maintenance Practices Modül 12: Helicopter Aerodynamics, Structures and Systems Modül 15: Gas Turbine Engine   Kategori B2’den B1.4’e geçiş Modül 2: Physics Modül 6: Materials and Hardware Modül 7: Maintenance Practices Modül 12: Helicopter Aerodynamics, Structures and Systems Modül 16: Piston Engine
 22. 22.  9. EASA part 66 modülleri nelerdir?
 23. 23.  9. EASA Part 66 modül sınavları nasıl yapılır? • Başvuru yapan kişi, alacağı lisans kategorisine veya kategorilerine uygun olarak yeterli bilgi seviyesine sahip olduğunu modül sınavlarında başarılı olarak kanıtlamak zorundadır. • Adayların çoktan seçmeli veya yazılı sınavda başarılı olabilmeleri için, 100 tam puan üzerinden 75 veya daha yukarı puan almaları şarttır. • Başvuru sahibi modül sınavlarını on yıl içerisinde tamamlamalıdır. • Adaylara, çoktan seçmeli sınavlarda her bir soru için ortalama yetmişbeş saniye; yazılı sınavlar- da soru başına yirmi dakika sınav süresi verilir. • Herhangi bir modül sınavından başarısız olan kişi bu sınava başarısız olduğu sınavın yapıldığı tarihten itibaren doksan günden önce giremez.Ancak, EASA Part 147 onaylı bakım eğitimi kuruluşunda ilgili modülden kursa katılmış olması halinde bu süre otuz güne indirilir. • Sınavlar iki farklı formatta yapılmaktadır. Üç şıklı  test ve klasik yazılı şeklindedir. Yazılı sınavlar sa- dece modül 7, modül 9 ve modül 10 sınavlarında uygulanmaktadır.
 24. 24. Gold Air Training Center EASA Part 66 lisansını almamda bana nasıl bir katkı sağlar?   Gold Air Training Center ile Easa Part 66 lisansına sınıflarımızda gerçekleştirilen modül sınavlarına yönelik seminer ve etüt seçenekleri ile sınavlarda başarı elde etmeniz mümkündür. Size uygun ders ve sınav planlaması ile zaman sorunu yaşamadan esnek bir çalışma ortamında sınav ve derslere katılımınız sağlanır. Modül sınavlarınız başarı ile tamamladığında evraklarınızı dilerseniz firmamız dilerseniz de kişisel olarak ulaştırabilirsiniz. Bu süreci sizinle izleyeceğimizden hiç kuşkunuz olmasın. Gold Air Training Center ailesi olarak sizleri aramızda görmekten memnuniyet duyarız.  
 25. 25. GOLD-AIR REFERENCES
 26. 26. www.goldairtraining.com TEHLİKELİMADDELERKURALLARI (IATADangerousGoodsRegulations)
 27. 27. www.goldairtraining.comwww.goldairtraining.com *Kategoriler KursSüresi TemelTazeleme 1NakliyecilerveNakliyecilereKarşıSorumluOlanPersonel,5gün3gün 2Paketleyiciler5gün3gün 3KargoGöndericilerininTehlikeliMaddelerleİlgiliİşlemlerindenSorumluOlanPersoneli5gün3gün 4 KargoGöndericilerinin(TehlikeliMaddelerleİlgiliİşlemlerininHaricindekiİşlerdenSorumluOlan) Personeli 1gün4saat 5 KargoGöndericilerininKargonunHandling,Depolama(Ambar–İstifleme),Yüklemeİşlerinden SorumluOlanPersoneli 5gün4saat 6HavayollarıveYerHandlingAcentelerininTehlikeliMaddelerinKabulündenSorumluOlanPersoneli5gün3gün 7 HavayollarınınveYerHandlingAcentelerinin(TehlikeliMaddelerKabulüDışındaki)SorumluOlan Personeli 1gün4saat 8 HavayollarınınveYerHandlingAcentelerininKargoveBagajYüklemesinden,Depolamave Handling’indenSorumluOlanPersoneli 1gün4saat 9YolcuHizmetleriPersoneli1gün4saat 10UçuşEkipleriveYükPlanlayıcıları1gün4saat 11KabinEkipleri(UçucuEkiplerHaricindeki)1gün4saat 12YolcuBagajıveKargoileYolcularınTaranmasındanSorumluOlanGüvenlikPersoneli1gün4saat FAYDALARI • Emniyet:TehlikeliMaddepaketlerinizietiket,işaret vehazırlığıöğrenin. • Uyum:UlusalveUluslararasıkurallarauyumu öğrenin. • Sertifika: BaşarılıolarakIATAonaylısertifikasahibi olun. • Sınırlama :Kazalarıönlemekiçinuygunpaketleme usulleriniöğrenin. • Havayolları: UluslararasıolarakTehlikeliMadde gönderileriniziIATAüyesihavayollarıilegönderin. • Maliyet kontrolü: Gönderimaliyetleriniazaltacak İstisnadurumlarıöğrenin. Gold Air Eğitim Merkezi: •IATAAkrediteliEğitimKurumudur -IATAonayısertifikanızınuluslararasıgeçerliolmasınısağlayantek onaydır. •SivilHavacılıkGenelMüdürlüğütarafındanOnaylıEğitimkurumudur. •MilliEğitimBakanlığıonaylıbirkurumdur IATATehlikeliMaddelerEğitimlerinitümkategorilerde*(1den12kadar) Türkçeveyaİngilizceolarakverebilmektedir. info@goldairtraining.com FİYAT Katılımcısayısı,yervediğerihtiyaclaragöreGoldairsizeözel birfiyatbelirleyecektir. EĞİTİM İHTİYACINIZ MI VAR? Detaylıbilgivekayıtiçinlütfen+902124656292arayın veya info@goldairtraining.commailattın veyabizi www.goldairtraining.comdaziyaretedin.
 28. 28. SAM PLE SAM PLE SAMPLE SAMPLE
 29. 29. IATAtarafındanyıllıkolarakyenilenir.
 30. 30. Gold Air Training Center Merkez Altın Havacılık Eğitim Hizmetleri A.Ş. E-5 Yan Yol Dumlupınar Cad. Uzun İş Merkezi No34 Kat7 34191 Şirinevler / ISTANBUL TURKEY Phone +90 212 465 62 92 Fax +90 212 465 62 59 URL www.goldairtraining.com Email info@goldairtraining.com Gold Air Training Center Ofisleri Atıfbey Mah. 681Sk. No:15 K:1 D:1 Gaziemir / İZMİR Tel : +90 232 220 88 99 Fax : +90 232 220 88 77 Tandoğan Mah. Kubilay Sok. 23 / 7 Tandoğan/ ANKARA Phone +90 312 231 05 22 Fax +90 312 231 05 22 İSTANBUL / TÜRKİYE

×