Successfully reported this slideshow.
Your SlideShare is downloading. ×

Ceramika dawniej i dziś

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Upcoming SlideShare
Projekty z Czechami
Projekty z Czechami
Loading in …3
×

Check these out next

1 of 16 Ad

Ceramika dawniej i dziś

Download to read offline

Projekt realizowany przez Koło Rekodzielnicze z Dobrcza. Finansowany przez Fundację Wspomagania Wsi w ramach II edycji konkursu "Kultura Bliska".

Projekt realizowany przez Koło Rekodzielnicze z Dobrcza. Finansowany przez Fundację Wspomagania Wsi w ramach II edycji konkursu "Kultura Bliska".

Advertisement
Advertisement

More Related Content

Similar to Ceramika dawniej i dziś (20)

Advertisement

Ceramika dawniej i dziś

 1. 1. Projekt finansowany przez Fundację Wspomagania Wsi. Ceramika dawniej i dziś
 2. 2.  Projekt „Ceramika dawniej i dziś” realizowany był przez Koło Rękodzielnicze działające przy GOK w Dobrczu.  Fundusze na realizację pozyskano z grantu otrzymanego za wyróżnienie w II edycji konkursu „Kultura Bliska”, organizowanego przez Fundację Wspomagania Wsi.  Był to jeden z 27 projektów, które zostały wybrane z pośród ponad 250 nadesłanych na konkurs.  Dotacja wyniosła 10.120 zł.
 3. 3. Pieniądze przeznaczone zostały na:  zakup pieca komorowego do wypału gliny, zakup narzędzi i materiałów do wykonywania prac artystycznych, przeprowadzenie cyklu warsztatów ceramicznych.
 4. 4. Projekt zakładał:  powrót do korzeni, zintegrowanie mieszkańców, zwrócenie uwagi na walory i zasoby kultury ludowej oraz ochrona przed ich zapomnieniem, przeprowadzenie zajęć ceramicznych dla wszystkich zainteresowanych.
 5. 5.  Zajęcia ceramiczne odbywały się od lutego do czerwca 2002 roku.  Prowadziła je Barbara Hipnarowicz dyrektor GOK w Dobrczu.  Warsztaty odbywały się dwa razy w tygodniu, w świetlicy Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrczu, oraz internacie Zespołu Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie. Adresatami byli:  dzieci, młodzież i osoby dorosłe,  instruktorzy świetlicowi i pedagodzy prowadzący zajęcia z dziećmi i młodzieżą
 6. 6.  Z oferty szkoleniowej skorzystała młodzież szkolna, członkinie Koła Rękodzielniczego z Dobrcza, członkinie KGW z Wudzyna, Dobrcza, Gądecza i Kozielca, osoby dorosłe pozostające bez pracy i inne. Łącznie 43 osoby.  Uczestnicy zajęć poznali technikę lepienia naczyń glinianych jaką kiedyś stosowano na Kujawach. Wyroby te kształtowano w rękach, były to m.in. dzwonki, miseczki, kropielnice, kafle, figurki i dwojaki.
 7. 7. Kilka zdjęć z realizacji Warsztaty ceramiczne w pracowni GOK oraz w internacie ZS A-E w Karolewie.
 8. 8. Kilka zdjęć z realizacji Warsztaty w pracowni GOK.
 9. 9. Pierwsze prace wypalone w piecu zakupionym z grantu.
 10. 10.  Podsumowanie projektu połączone z wystawą odbyło się 11 czerwca 2002 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrczu, w obecności władz gminy i zaproszonych gości m.in. pracowników WOK w Bydgoszczy.  Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali pamiątkowe zaświadczenia.  Następnie wystawa został przeniesiona do oficyny dworskiej mieszczącej się przy Zespole Szkół Agro- Ekonomicznych w Karolewie, gdzie przez okres wakacji udostępniona była zwiedzającym.
 11. 11. Podsumowanie projektu
 12. 12. Wystawa prac towarzysząca podsumowaniu projektu
 13. 13.  Wiele sprawozdań z realizacji projektu można było znaleźć w prasie. O „Ceramice z Dobrcza” pisano m.in. W „Gazecie Regionalnej Powiat Bydgoski, Gazecie Wyborczej, Gazecie Pomorskiej, Ilustrowanym Kurierze Polskim, Gazecie Sołeckiej i Biuletynie Informacji Kulturalne.  Członkinie koła rękodzielniczego z Dobrcza wzięły także udział w programie telewizyjnym TV Bydgoszcz prowadzonym przez Katarzynę Marcysiak, podczas którego opowiadały o projekcie, a uczennice ZS A-E w Karolewie dały pokaz lepienia z gliny.  Obecnie również kontynuowane są zajęcia lepienia z gliny w świetlicach wiejskich. Młodzież chętnie się w nie angażuje.
 14. 14. Wybrane projekty zrealizowane przez GOK w Dobrczu  „Akcja lato” – rok 2002,  „Akcja lato” – rok 2003  „Moja mała ojczyzna w obiektywie” – rok 2003  „Tęczowe pory roku” – rok 2004  „Białe marzenia” – rok 2006 Obecnie (2011 r.) trwa realizacja projektu „Z folklorem na ty”, który jest finansowany ze środków Starostwa Powiatowego w Bydgoszczy. W ramach projektu odbędą się warsztaty, na których dzieci i młodzież poznają sposoby wykonywania dekoracji kujawskich, kwiatów z krepy, pająków kujawskich itp. Przeprowadzony zostanie także konkurs plastyczny „Zdobnictwo Kujaw”.
 15. 15. Dziękuję za uwagę.

×