Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Protokol kurallarä±

3,414 views

Published on

 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Protokol kurallarä±

 1. 1. PROTOKOL VE TÖREN YÖNETİMİ Dilaver NEB İ O Ğ LU İ lkö ğ retim (Beden E ğ itimi Bran ş ) Müfetti ş i
 2. 2. YAŞAM ALANIMIZ ÖZEL ALAN KAMUSAL (RESMİ) SOSYAL ALAN ALAN PROTOKOL KURALLARI GÖRGÜ VE NEZAKET KURALLARI
 3. 3. PROTOKOL; KAMUSAL YAŞAMDA TÖRENSEL VE BİÇİMSEL DAVRANIŞ KURALLARI BÜTÜNÜDÜR.
 4. 4. RESMİ TÖRENLERDE MEVKİ SIRALAMASI, SELAMLAŞMA, ÖNCELİK HAKKI GİBİ KONULARDA UYULMASI GEREKEN KURALLARIN TÜMÜNE “PROTOKOL KURALLARI ” DENİR .
 5. 5. İNSANLAR, ÖZEL HAYATLARINDA NE KADAR SAMİMİ OLURLARSA OLSUNLAR, İŞ HAYATINDA PROTOKOL VE DAVRANIŞ KURALLARINA UYMAK ZORUNDADIRLAR.
 6. 6. BİR KURUMUN ÇALIŞANLARI KARŞILIKLI SAYGI VE GÜVENİ ESAS ALMAK ZORUNDADIRLAR. AMİR; MEMURUNA, MEMUR DA AMİRİNE BELİRLİ MESAFEDE DURMAK VE SAYGILI DAVRANMAK DURUMUNDADIR.
 7. 7. PROTOKOL KURALLARININ AMACI; BİREYSEL, KURUMSAL VE ULUSAL ONURU VE SAYGINLIĞI KORUMAKTIR. PROTOKOL KURALLARINA UYMAMAK; ONURU VE İTİBARI YİTİRMEKTİR.
 8. 8. PROTOKOL KURALLARININ TAM OLARAK UYGULANDIĞI YERLER  MAKAM ODALARI  MAKAM ARABASI VE RESMİ ARABALAR  TOPLANTILAR  TÖRENLER  RESMİ DAVET VE ZİYAFETLER (RESMİ YEMEK, RESEPSİYON VE KOKTEYL)
 9. 9. KAMUSAL VE SOSYAL YAŞAMDA ÖNEMLİ KİŞİLER  KONUKLAR (Özel, Sosyal Kamusal Alanda)  YÖNETİCİLER (Kamusal Alanda)  HANIMLAR (Sosyal Alanda )
 10. 10. İNSAN; İMAJI; KIYAFETLE NEZAKETİ; DAVRANIŞLA NEZAKETİ; DAVRANIŞLA GÖRGÜYÜ; YEME İÇMEYLE GÖSTERİR.
 11. 11. SOSYAL KURALLARIN KAYNAKLARI  DİN  ÖRF VE AHLAK KURALLARI VE ÂDETLER  GÖRGÜ VE NEZAKET KURALLARI
 12. 12. PROTOKOL KURALLARININ KAYNAKLARI      ULUSLARARASI DİPLOMATİK KURALLARI HUKUKSAL KURALLAR ULUSAL NORMLAR KURUMSAL NORMLAR SOSYAL DAVRANIŞ KURALLARI
 13. 13. TEMSİL  PROTOKOLDE KİŞİ KENDİNİ TEMSİL ETMEZ. UNVANINI VE KURUMUNU TEMSİL EDER.  BİR KİŞİNİN TEMSİL NİTELİĞİ;  DIŞ GÖRÜNÜMÜ, UYGUN TUTUM VE DAVRANIŞI, İLETİŞİM BECERİLERİNİN İYİ OLMASI DİLİ DOĞRU VE AKICI KULLANMASI PROTOKOL, GÖRGÜ VE NEZAKET KURALLARINA UYMASI İLE ORTAYA ÇIKAR.    
 14. 14. TEMSİL HAK VE YETKİSİNE SAHİP OLANLAR a. Kurum Amiri b. Vekil Yönetici c. Yönetici Temsilcisi (Yöneticinin görevlendirdiği kişi) d. Taşrada/yurtdışında birim amiri e. Yöneticinin Eşi (Kamusal alanda eşiyle birlikte; sosyal alanda kendisi )
 15. 15. DÜZEY EŞİTLİĞİ VE DENKLİK         Kamusal yaşamda ulusal bayrak ve üst, Kamusal ve sosyal yaşamda konuk, Sosyal yaşamda bayanlar daima önce gelir ve sağda yer alır. Karşılamada üstler başta, uğurlamada sondadır. Törenlerde konuşma sırası asttan üst’edir . Açılış konuşmasını ev sahibi , Son konuşmayı onur konuğu yapar . Protokolde ulusal bayrağı, konuğu, üst’ü ve bayanları korumak, kollamak ve saymak esastır.
 16. 16. PROTOKOLÜN TEMEL ÖĞELERİ  Organizasyon (düzen)  Kılık-kıyafetler  Davranışlar  Konuşmalar  Mekan, eşya ve malzemeler  İkramlar  Hediyeler
 17. 17. PROTOKOL TÜRLERİ               Saray Protokolü Devlet Protokolü Siyasi protokol Diplomatik Protokol Askeri Protokol Mülki Protokol Kurumsal Protokol Adli Protokol Akademik Protokol VİP protokol Mali Protokol Dini Protokol Spor Protokolü Sosyal Protokol
 18. 18. BAŞKENT PROTOKOL LİSTESİ (ilk 15) 1. TBMM Başkanı 2. Başbakan 3. Genel Kurmay Başkanı 4. Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı 5. Eski Cumhurbaşkanları 6. Anayasa Mahkemesi Başkanı 7. Yargıtay Birinci Başkanı 8. Danıştay Başkanı 9. Bakanlar Kurulu Üyeleri 10. Kuvvet Komutanları 11. Orgeneraller, Oramiraller 12. YÖK Başkanı 13. TBMM Başkan Vekilleri 14. TBMM’de Grubu Bulunan Siyasi Partilerin Gene Başkanları 15. TBMM Katip Üyeleri ve İdare Amirleri
 19. 19. İL PROTOKOL LİSTESİ ( ilk altı ) 1. 2. 3. 4. 5. 6. Vali TBMM Üyeleri ( varsa general ve amiraller önce gelir ) Mahallin en büyük komutanı ( Garnizon Komutanı ) Belediye Başkanı Üniversite Rektörleri Cumhuriyet Savcısı (adalet komisyonu başk., bölge idare mahkemesi başkanı )
 20. 20. İLÇE PROTOKOL LİSTESİ 1. 2. 3. 4. Kaymakam Garnizon Komutanı Belediye Başkanı Cumhuriyet Savcısı
 21. 21. MEB PROTOKOL LİSTESİ 1. Bakan 2. Müsteşar 3. TTK Başkanı 4. Teftiş Kurulu Başkanı 5-11. Müsteşar Yardımcıları 12. Strateji Geliştirme Başkanı 13. Hukuk Müşaviri 14. Bakanlık Koordinatör Müşaviri 15. Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri 16-30. Genel Müdürler 31. Personel Genel Müdürü
 22. 22. BAYRAK PROTOKOLÜ       Makam odasında yöneticinin sağında Kongre, konferans, toplantı ve törenlerde sahnede, Kürsüde konuşmacının sağında, Kurum binası önünde çıkana göre sağda , Bina önünde üç direk varsa ortada , Dört ve daha fazla bayrak varsa sağ başta yer alır.
 23. 23. ARAÇ PROTOKOLÜ  Görevli şoförün kullandığı taşıtlarda oturma düzeni rütbeye göre yapılır  Aracı üstümüz ya da eş düzey meslektaşımız kullanıyorsa ön koltuğa oturmalıyız.  Üst araçtan inerken ast da araçtan iner.  Resmi araçlara amirler önce biner ve iner.
 24. 24. TÖREN YÖNETİCİSİ Tören alanında sunucu Bayram Kutlaması için “A Protokolü” alana davet ettiğinde; Tören Yöneticisi,  Aracın beş adım önünde A Protokolü karşılar.  A protokol araca binene kadar eşlik eder.  Daha sonra aracın ön koltuğuna oturur.  Bayram Kutlaması bitince önce araçtan iner ve A protokolün inmesini bekler ve giriş bölümüne kadar eşlik eder.
 25. 25. TÖRENLERDE TAKDİM VE HİTAP      Birini takdim ederken önce kurumu ve unvanı , varsa akademik titri ya da rütbesi en son olarak da sayın sözcüğü eklenip adı - soyadı söylenerek takdim edilir. (TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali ŞAHİN gibi…) Törende en uygun hitap yöntemi Onur konuğu, diğer konuklar varsa basın mensuplarının zikredilmesidir. Tören konuşmasında hitap sıralaması üsten asta doğru sıralanır ve en sonda sayın konuklar denilir. Ancak onur konuğu “sayın konuklar” diye hitap
 26. 26. KAPALI VE AÇIK ALANLARDA PROTOKOL MENSUPLARINA VE KONUKLARA SAYGI DURUŞU VE İSTİKLAL MARŞI İÇİN HİTAP ŞEKLİ Protokol ve konukların bulunduğu kapalı ve açık mekanlarda ya da gruplara saygı duruşu ve İstiklal Marşı için;  Sunucu açıklamayı yaparak saygı duruşu ve İstiklal Marşı için davetini yapar ve “DİKKAT” komutu verilir.  İstiklal Marşı bittiğinde “ Teşekkür ” edilir.  Kesinlikle “Rahat-Hazırol” komutu verilmez.
 27. 27. TÖRENLERDE TELGRAF OKUNMASI Törenlerde  Onur konuğundan üstün olanların mesajları açılış konuşmasından sonra sunucu tarafından okunur.  Onur konuğu ile eş düzey olanların sadece ad, soy ad ve unvanları söylenir.  Diğerlerinin hepsine sadece teşekkür edilir.
 28. 28. ÖDÜLLERİN VERİLMESİ SIRASINDA MİLLETVEKİLLERİNİN PROTOKOL SIRASI İLLERDE;  Vali’den hemen sonra milletvekili davet edilir.  Birden fazla milletvekilinin bulunması halinde; davetler öncelikli olarak kabineye ait milletvekilleri daha sonra muhalefet milletvekilleri olacak şekilde alfabetik sıraya göre davet edilir(T.C İçişleri Bakanlığı –İller İdaresi Genel Müd. 20.05.2009 gün ve 010.07 /4308 sayılı yazıları). İLÇELERDE ;  Kaymakamdan hemen sonra milletvekilleri davet edilecektir.  İl valisi de beraberinde ise; kaymakam, vali ve milletvekillerinden sonra davet edilir.  Her türlü ödül,bayram kutlama vb. durumlarda A protokolün önceliği vardır(T.C İçişleri Bakanlığı –İller İdaresi Genel Müd.20.05.2009 gün ve 010.07 /4308 sayılı yazıları).  Ancak; Bakanın konuk olarak bulunması durumunda mülki amirin görüşü alınarak beraberinde saygı gereği davet edilebilir.
 29. 29. TÖREN ALANINDA GÖREVLİ OLANLAR İLE TÖREN YÖNETİCİLERİ ARASINDAKİ KOORDİNASYON Tören yöneticisi tören alanında görevli olan tüm elemanlarla ilgilenir. Onların görevleri ile kendi görevleri arasında bütünlük sağlar. Tören yöneticisinin sorumlulukları;  Sunucu ile koordinasyon sağlama,  Grup sorumluları (askeri okulların komutanları,polis okullarının görevlileri) ile komutta ve uygulamalarda bütünlük sağlama,  Etkinliklerde görev alan diğer grup sorumluları ile ilgili organizasyonlar (kılık-kıyafetleri ve alandaki duruşlarının bayramın özüne uygunluğu),  Bando ekibi ile komutlarda bütünlük sağlama,  Tören geçişinde sonra Bayrak ve Flamaların tören alanındaki pozisyonlarını belirleme şeklinde belirlenmiştir.
 30. 30. TÖREN GEÇİŞİNDE GÖREVLİ BİRİMLER İLE TÖREN YÖNETİCİSİ ARASINDAKİ İŞBİRLİĞİ     Tören geçişinde birlik ve beraberliğin sağlanması ve uygulama zorunluluğu vardır. Tören başlarken program arz edilir.Tören yöneticisi, protokol ve halka takdim edilir. Gösteri gruplarının faaliyetleri başlamadan önce Teknik Komite (görevli tüm öğretmenler) protokol ve halka tanıtılır. Tören sonunda Teknik Komite, tören alanının uygun bir yerinde tören yöneticisinin daveti ile A protokolün tebriklerini kabul etmek üzere bekler.
 31. 31. TÖREN YÖNETİCİLERİNİN SEMİNERDEN SONRA İLLERİNDEKİ GÖREVLERİ  İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ilgili birimi ile toplantı yaparak bakanlığımız Okuliçi Beden Eğitimi Spor ve İzcilik Dairesi Başkanlığı tarafından verilen seminer hakkında bilgi vermek  En kısa zamanda ilçelerde görev alan tören yöneticileri ve sunuculara seminer sunularının “seminer şeklinde” verilmesi ve tüm il ve ilçelerde uygulamalarda birlik ve bütünlüğün sağlanması  Bir hafta önceden Kutlama komitesi’ne tören uygulamaları ile ilgili bilgi vermek
 32. 32. Çalı ş malarınızda ba ş arılar dilerim …

×