Virusi

2,150 views

Published on

0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
2,150
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1,038
Actions
Shares
0
Downloads
36
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Virusi

  1. 1. Што е компјутерски вирус ? <ul><li>Компјутерскиот вирус е дел од софтвер или програмски код. </li></ul>
  2. 2. Што прави вирусот ? <ul><li>Исто како и биолошкиот, компјутерскиот вирус прави копии од себе. </li></ul><ul><li>Не го оштетува компјутерот, но ги оштетуваат вашите податоци и фајлови. </li></ul>
  3. 3. How are viruses spread? <ul><li>They can be downloaded from some web pages. </li></ul><ul><li>If a webpage is offering free games or ringtones to download and it seems too good to be true – it probably is. </li></ul><ul><li>If you download the file, there might be a virus hidden inside it. </li></ul>
  4. 4. Како вирусите се шират ? <ul><li>Можеш да ги добиеш преку прикачувања или линкови на електорнската пошта. </li></ul><ul><li>Ако добиеш пошта од некој кој што не го знаеш, не кликај на линкот и не ги отварај прикачените документи. </li></ul>
  5. 5. Како се шират вирусите ? <ul><li>Ако некој има вирус на компјутерот и снимат документи на УСБ или ЦД тогаш и вирусот исто така може да се сними. </li></ul><ul><li>Ако го позајмиш УСБ –то од пријателот, а на него има вирус, истиот може да го пренесиш на својот компјутер. </li></ul>
  6. 6. Како можеш да го отстраниш вирусот ? <ul><li>Секогаш имај антивирусна програма на својот компјутер. </li></ul><ul><li>Нека програмата го скенира твојот хард диск за вируси. </li></ul><ul><li>Ако е пронајден вирус, програмата или ќе го отстрани или ќе го премести во карантин. </li></ul>
  7. 7. Зошто треба да се прави update на антивирусната програма ? <ul><li>Бидејќи нови вируси се пишуваат секој ден, твојата антивирусна програма ќе стане застарена. </li></ul><ul><li>Може да не ги препознава новите вируси или да знае што да направи со нив. </li></ul>

×