Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Урочище Монастирок

127 views

Published on

Стежина до
Жизномирського Монастирка

Published in: Social Media
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Урочище Монастирок

 1. 1. ЕКОЛОГО- КРАЄЗНАВЧИЙ ПРОЕКТ “Твій рідний край” Стежина до Жизномирського Монастирка
 2. 2. Об'єкт дослідження: дослідження екологічного стану водних, лісових та антропогенних об'єктів які знаходяться на території села Жизномир, дослідити природне джерело яке зустрічається на шляху до Урочища Монастирок та природне джерело на території Монастирка села Жизномир, Бучацького р-ну, Тернопільської області. Мета проекту: дослідити природні об’єкти рідного краю, залучити учнівську молодь до дослідницької роботи, навчити дітей правильної поведінки в природі, формувати національну свідомість, любові до рідної Землі Завдання проекту: залучення учнівської молоді до пошукової і дослідницької еколого – краєзнавчої роботи в межах населеного пункту; обстеження та вивчення території природних джерел, лісових та антропогенних об'єктів на предмет їх екологічного стану та виявлення перспективних для заповідання об'єктів; пропозиції щодо поліпшення використання річки та заходи щодо охорони водойм. , Учасники проекту: учні 6-10 класів Жизномирської ЗОШ І-ІІІ ст. Бучацького району. Керівник проекту: Керівник проекту :вчитель географії Демків Галина Степанівна (мій сайт про село http://zyznomyr.buchachchyna.com/)
 3. 3. …Село моє в пахучім цвіті Мені всміхається здалля Для мене ти одне на світі Бо тут мій край, моя земля…
 4. 4. Село Жизномир знаходиться у центральній частині Бучацького району Звідки походить назва? За легендою, в часи нападів турків, татар люди часто ховалися в ліс поблизу поселень біля річки Стрипи, звідкіля і почало розростатися наше село. Вони були вражені тамтешнім спокоєм і мирним життям куди в той час, ще не доходив ворог казали – «там є життя і мир» від цих слів пішла назва -Жизномир. ,
 5. 5. Географічне положення Село Жизномир розташоване у центральній частині Бучацького району Тернопільської області. Воно межує з м. Бучач на пн., на пд. зх. село Зубрець, на зх. село Бариш і на пд. сх. село Сороки. Із пн. сх частини протікає річка Стрипа.
 6. 6. Рельєф Село Жизномир знаходиться на правому березі річки Стрипи. Складається з неогенових порід: піщаних глин, вапняків, пісків і пісковиків. Жизномир знаходиться на рельєфній структурі Малого Полісся. Абсолютні висоти якого в межах села коливаються від 307м до 324м. Найвища точка знаходиться на північно -східній частині, найнижча - на південному сході селі, у долині річки Стрипи. Поверхня села й околиць слабохвиляста. Центральна частина лежить у низині, її з усіх сторін оточують невеликі підняття – горби. В результаті діяльності поверхневих вод утворилися річкові долини, яри, які ми можемо простежувати на схилах.
 7. 7. На території села Жизномир є безліч обєктів які є привабливі для туристів, які не вивчені екологами і потребують охорони.
 8. 8. Стежкою до Монастирка на лівому березі річки Вікннина знаходиться Йорданська капличка, збудована у 2009 році неподалік Хреста де більше як пів століття освячували воду. Вода б'є ключем із підземних водоносних горизонтів. Цілий рік до джерела прямують люди тому що вода має велику силу, обнадіює і оздоровлює душі і тіла. Очищення від бур'янів
 9. 9. Рослини цієї місцевості милують наше око своїм розмаїттям. Це квітучі луки та пахучі квіти. Тут на схилі горба збереглася природна степова рослинність: тонконіг, пирій, чебрець, цикорій,подорожник, чистотіл,кропива, ромашка,материнка, дикоросла суниця. На болотах - очерет.
 10. 10. На вершині горба(найвищій точці) відкривається панорама села Жизномир
 11. 11. З лівої сторони на пологій вершині спостерігаємо ковилово-типчакову рослинність, з правої сторони - розоране поле(грунт сірий-лісовий), а перед нами, мішаний ліс з дуба, граба та осики. У підліску – шипшина та чорниця.
 12. 12. Збігаючи стрімкою стежкою вниз наближаємось до Монастирка
 13. 13. У цьому лісі наділеному дарами природи збудований Монастирок. Заснований він у середині ХVІ століття, а може і раніше. Складався Монастирок з 4-5 келій і невеликої церковці. Все це було обнесено муром з трьох сторін, а від річки доступ до подвір'я перекривала кілометрова прірва. Товщина стін сягає двох метрів, а вузько прорізані вікна-бійниці надають вигляду церкві мініатюрної фортеці.
 14. 14. Щорічно в Жизномирському монастирі відбувалися два відпусти, на котрі приїжджали Отці Василіани з Бучача. Але через мізерний дохід монастиря з 1781р. богослужіння в ньому перестали відправляти. Згодом в ньому замешкав пустельник і через його необережність в 1798 році монастир з церквою згоріли.
 15. 15. За час свого існування Монастирок зазнавав і набігів татар. Існує легенда, що під час татарської навали в монастирі переховувалось населення із околиць і одна циганка, підкуплена татарами, видала місце розташування монастирка. Вони вдерлися до нього, пограбували, одних вбили на місці, інших погнали в свої краї.
 16. 16. Легендою оповите і джерельце,що протікає струмком через монастирське подвір'я, утворюючи невеличкий, шумний водоспад. Під- час нападу татар поранений монах рятуючи Чашу із Святими Дарами намагався заховати її під кам'яною плитою в джерельці. Кров що спливала з його ран потекла у воду. Мешканці села вважають джерельце цілющим . Розповідають, що вмиваючись його водою можна покращити зір Джерельце до 2012 року Упорядковане джерельце
 17. 17. Дослідження монастирського джерельця -Довжина протікання до водоспаду - 35 метрів. -Ширина струмочка від джерельця коливається від 20 до 40 см. -Вода - прозора, чиста.
 18. 18. Дослідження монастирського водоспаду
 19. 19. -висота водоспаду- 175см - ширина витоку- 5-75см
 20. 20. Вода-цілюща, чиста , прозора. Дамо назву водоспаду – Божа Роса
 21. 21. Досліждення рослинного світу примонастирського подвір'я Папороть, барвінок Різні види мохів
 22. 22. Весняні квіти Фіалки Проліски
 23. 23. А на пагорбі біля монастирка стоїть дерево, форма якого нагадує український герб- тризуб І ніби тихо промовляє… «Прокиньмося брати, ми Українці ! І банду геть у пекло проженім, Очистімо всю землю українську, По-християнськи, люди, заживім !»
 24. 24. Невелике монастирське подвір'я… струмить джерело, шумить водоспад. Щоб оглянути старезні мури, помилуватися звабливими чарами природи, відпочити в лісових шатах, мандрують сюди жителі з навколишніх сіл.
 25. 25. • Оберігати чисті джерела від забруднення • Поставити урни для збору сміття • Присвоїти монастирському водоспаду назву- Божі роси • Учнями школи здійснювати моніторинг за джерелами
 26. 26. Чисте джерело, чисте джерело Б’є з грудей Землі в холод і в тепло. Чути з джерела серденька биття, На Землі воно всім дає життя. А від нього в світ дзюркотить струмок, А обабіч цвіт і трава, як шовк. Серця чистоту і любов палку Увіллє струмок у дзвінку ріку. От і я біжу за струмком услід У ріку життя, у широкий світ. Як би у житті важко не було, Та душа — немов чисте джерело Н. Красоткіна

×