Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
YOLDA OLANLAR-4
Başak ŞENGÜL
18 Ocak 2014
ÖNSÖZ
CNNTürk’ün başarılı spikeri Başak ŞENGÜL tasarladığım ‘’Yolda Olanlar’’
serisinde 4.konuğumdu. Gelecek ve bilgi düny...
SOHBET
Son 10 yılda hızla gelişen ve online olarak birbirine bağlanan dünyada bilgi kirliliği
hızla yayıldı. En popüler yanlış ye...
Müşteri-Satıcı ilişkisiyle bakarsak, sizin müşterileriniz Türk
halkı. Programlarını gündeme göre mi oluşturuyorsunuz? Yoks...
Başarılı bir spikersiniz, program sunuyor ve hazırlıyorsunuz.
Bilinenin dışında kendi işinizi nasıl tanımlarsınız?

24 saa...
Mesleğinizde gelecekte önünüze çıkacak engeller
nelerdir? Nasıl önlemler alıyorsunuz?

Hayatta her şey olabilir; ama önüme...
SERBEST KÖŞE
İstediğimiz olumlu gelecekte yaşamanın yolu onu tasarlamaktır.
Bir konuda gelecek haritası çıkarmanızı istesem aşağıdaki d...
Neden önemli?
İnsan ilişkileri değişiyor yani. Ve galiba pek de olumlu bir
yönde değil. Derinlik ve paylaşım kayboluyor gi...
KISA-KISA
 Hayatınızda en son, ilk defa yaptığınız şey neydi?
Yamaç paraşütü
 Bir slogan, özlü söz veya motto’nuz var mı?
İnanırsa...
 Bazı basit soruların cevapları çok zordur, sizin basit sorunuz
nedir?
Mutlu musun?
 İlk hayaliniz neydi? Gerçekleştirdi...
Başak ŞENGÜL Hakkında:
 http://www4.cnnturk.com/yuzler/Person.aspx?PersonID=107

https://twitter.com/ebasaksengul
https...
Yolda Olanlar 4-Basak SENGUL
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Yolda Olanlar 4-Basak SENGUL

1,049 views

Published on

CNNTürk’ün başarılı spikeri Başak ŞENGÜL tasarladığım ‘’Yolda Olanlar’’serisinde 4.konuğumdu. Gelecek ve bilgi dünyasına küçük bir ışık tuttuk. Biraz daha onu tanımak için de Kısa Kısa soruları sordum.
Başak hanım, başarının tanımı kendinde saklı olan kişi, empati yeteneği kuvvetli ve kendinizi yanında çok iyi hissediyorsunuz.
Başak hanım’ı anlatmak için Can Yücel’in ''Her Şey Sende Gizli'' şiirinden alıntı yapacağım:
Unutma yağmurun yağdığı kadar ıslaksın,
Güneşin seni ısıttığı kadar sıcak.
Ve güçlü hissettiğin kadar güçlü,
Kendini güzel hissettiğin kadar güzelsin.
İşte budur hayat!
İşte budur yaşamak..

Published in: Self Improvement
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Yolda Olanlar 4-Basak SENGUL

 1. 1. YOLDA OLANLAR-4 Başak ŞENGÜL 18 Ocak 2014
 2. 2. ÖNSÖZ CNNTürk’ün başarılı spikeri Başak ŞENGÜL tasarladığım ‘’Yolda Olanlar’’ serisinde 4.konuğumdu. Gelecek ve bilgi dünyasına küçük bir ışık tuttuk. Biraz daha onu tanımak için de Kısa Kısa soruları sordum. Başak hanım, başarının tanımı kendinde saklı olan kişi, empati yeteneği kuvvetli ve kendinizi yanında çok iyi hissediyorsunuz. Başak hanım’ı anlatmak için Can Yücel’in Her Şey Sende Gizli şiirinden alıntı yapacağım: Unutma yağmurun yağdığı kadar ıslaksın, Güneşin seni ısıttığı kadar sıcak. Ve güçlü hissettiğin kadar güçlü Kendini güzel hissettiğin kadar güzelsin. İşte budur hayat! İşte budur yaşamak, Fatih CETİZ
 3. 3. SOHBET
 4. 4. Son 10 yılda hızla gelişen ve online olarak birbirine bağlanan dünyada bilgi kirliliği hızla yayıldı. En popüler yanlış yeni haber merkezi de ‘’Twitter’’. Bu konu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Hepimiz iyi bir bilgi madencisi mi olmak zorunda kalacağız gelecekte? İlk yaygınlaştığı dönemde twitter ve benzeri platformlar bildiğimiz anlamda medyaya rakip olarak görüldü. Sadece bu mecraların değil internetin bütünüyle hızla gelişmesi yazılı basının sonunu getirecek deniyordu. Ama zaman bu teorilerin pek de gerçekçi olmadığını gösteriyor bize. Bir örneğini hemen aktarayım: 2012 yılının sonlarında matbu yayıncılıktan çekildiğini açıklayan Newsweek, bu kararını ancak bir yıl sürdürebildi. Ünlü haber dergisi, bu yıl tekrar baskıya geçme kararı aldı. Yeni haber merkezimizin Twitter olamayacağı da iyice anlaşıldı sanırım. Zira en kritik dönemlerde bu tür sanal platformların bazıları tarafından manipülasyon ve dezenformasyon aracı olarak kullanıldığı net bir biçimde görüldü. Türkiye için değerlendirecek olursak; Gezi protestoları ve 17 Aralık operasyonu sonrasında kutuplaşan toplumun bir yansıması var Twitter'da.. Propagandaların havuzuna dönüştü. Ve bu sebeple de gerçek haber merkezlerinin ve bağımsız medyanın önemi tersine daha da arttı. Doğrusu ne? Hangi haber gerçek? Twitter'da yayılanlardan hangisi yalan? Bunlar için insanlar dönüp gazetelere; internetteki haber sitelerine ve televizyonlara bakıyor. Medyada gazetecilerin, habercilerin sorgulanabilirlikleri; etik kuralları ve sorumlulukları vardır. Kimileri buna da kuşkuyla bakıyor olabilir ama özetle durum bu.. Madenci mi olacağız bilemiyorum ama iyi bilgi için iyi süzgeçler; filtreler kullanmamız şart
 5. 5. Müşteri-Satıcı ilişkisiyle bakarsak, sizin müşterileriniz Türk halkı. Programlarını gündeme göre mi oluşturuyorsunuz? Yoksa gündem yaratmayı tercih mi edersiniz? Aslında bundan bir kaç yıl öncesinde gündemde yeterince öne çıkamayan ama halkın dikkatini çekmek istediğimiz meselelere yönelip o konunun konuşulmasını sağlamayı tercih ediyorduk. Ama artık Türkiye gündemi bizi önüne katıp sürüklüyor. Bizim dünyamız son dönemde Türkiye'nin farklı kesimleri arasındaki mücadele ve kavgayı takip ederek çözümlemeye çalışmaktan ibaret oldu.. Yine de elimizden geldiğince hepimiz için ciddi sonuçları olacak sorunlara işaret etmek için çabalıyoruz. Soruşturmalar, operasyonlar, emniyet ve yargıda görev değişimleri; paralel devlet tartışmaları yaşanırken biz " Heeyy bakın! Barajlardaki su rezervi giderek azalıyor; susuz kalabiliriz.." diyerek dikkatleri çekmeye çalışıyoruz. Durumun vahim olduğunu anlatmaya fark ettirmeye çalışıyoruz. Dünyamız böyle dönüyor.
 6. 6. Başarılı bir spikersiniz, program sunuyor ve hazırlıyorsunuz. Bilinenin dışında kendi işinizi nasıl tanımlarsınız? 24 saat haber bağımlısı olmak.. Üstelik bunu bitmek bilmeyen bir merakla yapmak. Ancak son günlerde bizim meslektekilere moda tabirle bir "tükenmişlik sendromu" gelebilir. Çünkü gündeme yetişebilmek için uyumak dışında sürekli takipteyiz. Haber kanallarında çalışan haberciler için bunu söyleyebilirim. Lego gibi her bir gelişmeyi öğrenip önümüze gelen tabloda uygun yere oturtabilmeli ve izleyiciye anlatabilmeliyiz.
 7. 7. Mesleğinizde gelecekte önünüze çıkacak engeller nelerdir? Nasıl önlemler alıyorsunuz? Hayatta her şey olabilir; ama önüme şu engel bu engel çıkarsa diye düşünmek şimdiden gelecekle hesaplaşmak gibi.. Gerçekçi düşünmek önemli ama karamsar olmamak lazım.. İşimi en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum; yeteneklerim doğrultusunda farklı açılımlar üzerinde de düşünüyorum ama geleceğe engeller koymuyorum bugünden. Engeli aşmak için görüp tanımlamak ve öyle çözmek lazım. Fırtına hiç beklemediğin yerden esebilir Allah korusun.. Hepsi hallolur..:)) Sağlık engeli olmasın yeter!
 8. 8. SERBEST KÖŞE
 9. 9. İstediğimiz olumlu gelecekte yaşamanın yolu onu tasarlamaktır. Bir konuda gelecek haritası çıkarmanızı istesem aşağıdaki dört soru ışığında kısaca bize neyi anlatmak isterdiniz? Konu Nedir? İletişim Ne Değişiyor? Artık insanlar arkadaşları ile ailesi ile bir toplantıda ya da yemekte sanal alemden kısa süreliğine bile olsa kopamıyor. Bu garip bir değişim. Gerçeklik algısından koparan; yüz yüze iletişimi baltayan ve üstelik de bağımlılığa doğru ilerleyen bir sorun gibi.. Bunu son dönemde sıklıkla görmeye başladım. Bir de sürekli o anı yaşayıp tadını çıkarma peşinde koşmaktan çok "Twitter"da "Instagram"da orada burada paylaşma kaygısı var.
 10. 10. Neden önemli? İnsan ilişkileri değişiyor yani. Ve galiba pek de olumlu bir yönde değil. Derinlik ve paylaşım kayboluyor gibi. Yeni bir hale bürünüyor. Çabuk sıkılma; çabuk tüketme; birbirini dinlememe sonuçlardan bazıları. Nasıl olmalı? En azından günde bir kaç saat sanal mecralardan uzak kalmaya çalışmak bu girdaba tamamen kapılmayı önleyecek başlangıç adımı olabilir.
 11. 11. KISA-KISA
 12. 12.  Hayatınızda en son, ilk defa yaptığınız şey neydi? Yamaç paraşütü  Bir slogan, özlü söz veya motto’nuz var mı? İnanırsan başarırsın.. İyilik yap iyilik bul.  Fütürist olduğunu düşündüğünüz kimler var? Jules Verne; Atatürk; Isaac Aimov; Arthur Clarke  Gelecek ile ilgili sizi etkileyen film,kitap var mı? Film: Oblivion ve Children of Men "Son Umut" Kitap: Ender'in oyunu serisi Yaban Diyarlardaki Yabancı  Girişimci dediğimde aklınıza ilk gelen kimdir? Bill Gates, Steve Jobs
 13. 13.  Bazı basit soruların cevapları çok zordur, sizin basit sorunuz nedir? Mutlu musun?  İlk hayaliniz neydi? Gerçekleştirdiniz mi? Galiba kedim olmasıydı.. Oldu..  Einstein ‘herhangi bir özel yeteneğim yok sadece tutkulu bir meraklıyım’ demiş. Sizin tutkunuz nedir? Benim de merak.. Küçükken bol bol çekmeceleri çantaları karıştırırmışım; soru sorarmışım.. Soru sorma ve cevap arama tutkusu devam ediyor..  Hangi çizgi film karakterisiniz, neden? Heidi.. Doğada çok mutlu olduğum için..  ‘eğer…’ le başlayan bir cümle kursanız, yaratıcılığımızı ateşlemek için ne söylerdiniz? Eğer ölüm olmasaydı ne yapardık; dünya nasıl bir yer olurdu?  Geçmiş, Bugün ve Geleceği nasıl tanımlarsın? Geçmiş: Bugünkü koşulların.. Bugün:Geleceğinin yatırımı.. Gelecek: Bugün yaptıkların ve attığın adımlar..
 14. 14. Başak ŞENGÜL Hakkında:  http://www4.cnnturk.com/yuzler/Person.aspx?PersonID=107 https://twitter.com/ebasaksengul https://eksisozluk.com/basak-sengul--662165 Fatih CETİZ Hakkında: http://www.fatihcetiz.com/ https://twitter.com/fatihcetiz

×