Efektivní učení

1,134 views

Published on

efektivni-uceni.cz

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
1,134
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
4
Actions
Shares
0
Downloads
10
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Efektivní učení

 1. 1. RY C H L É A E F E K T I V N Í UČENÍ LADISLAV MARTINČÍK
 2. 2. A D A P TA C E KNOWLEADGE WORKER
 3. 3. MY VS NAŠI RODIČE 1) V Ě T Š Í N A L I D Í P R A C U J E S INFORMACEMI 2) 2 - 6 P R Á C E Z A K A R I É R U 3) G L O B A L I Z A C E + P O P U L A C E M U S Í M E B Ý T V Í C E A D A P TA B I L N Í 1) M U S Í T E U M Ě T I N F O R M A C E Z P R A C O V ÁV AT D O Z N A L O S T Í (KNOWLEADGE WORKER) 2) C O Ž U LT I M ÁT N Ě Z N A M E N Á U M Ě T S E RY C H L E A E F E K T I V N Ě U Č I T
 4. 4. KDY A KDE ZAČÍNÁ UČENÍ?
 5. 5. NÁŠ MOZEK VŽDY OPTIMALIZUJE PRO NEJVÍCE UČENI UŽ OD NAROZENÍ… POKUD HO UMÍME D O B Ř E N A S M Ě R O V AT . ! B E Z N A S M Ě R O VÁ N Í V Z N I K Á PA R A LÝ Z A A A PAT I E A U LT I M ÁT N Ě POCIT NEŠTĚSTÍ.
 6. 6. UČENÍ ZAČÍNÁ ČISTOTOU ZÁMĚRU. Ž I J T E Ž I V O T S D O B R Ý M N A S M Ě R O VÁ N Í M A Č I S T Ý M Z Á M Ě R E M A Ž I V O T VÁ S B U D E M I L O V AT . JAK NAJÍT ČISTÝ ZÁMĚR? 1) 2) 3) 4) Co chci v životě? (věci, zkušenosti, zážitky…) Kam v životě směřuju? Co chci od této přednášky? Chci to já nebo společnost?
 7. 7. P Ř Í K L A D ( M AT I K A ) M U S Í M D Ě L AT T E N T O P Ř E D M Ě T ( V N Ě J Š Í ) Záměr: Učení: Typ: Chci úspěšně dokončit předmět 1) Zjisti co učitel vyžaduje 2) Odvykládej mu to tak jak to chce slyšet Memorizace a papouškování C H C I D Ě L AT N Ě C O Z A J I M A V É H O ( V N I T Ř N Í ) Záměr: Učení: Chci vytvořit 3D počítačovou hru Typ: Porozumění 1) 2) Co budu potřebovat na naprog. 3D hry? Hned to začnu aplikovat
 8. 8. 2 N E J V Ě T Š Í N E P Ř ÁT E L É UČENÍ?
 9. 9. UŽ TO ZNÁM
 10. 10. “The only thing that interferes with my learning is my education.” — ALBERT EINSTEIN
 11. 11. C Í L J E N A U Č I T S E M Í T N E U S TÁ L E OTEVŘENOU MYSL. JAK? 1) Odprostit se od myšlenky “Tohle už znám.” 2) Naučit se věci o kterých si myslíte, že znáte, ale vpodstatě neznáte.
 12. 12. N EŽ ST O H L AÁ M U - OU ZN SÍM
 13. 13. VĚDECKÝ ARGUMENT Hypotéza + Proti-Hypotéza Syntéza V Ž D Y H L E D E J S Y N T É Z U S O S TAT N Í M A L I D M A .
 14. 14. ODMÍTNUTÍ Odmítnutí bolí jako fyzická bolest. KAŽDÉ “NÉ” JE ODMÍTNUTÍ. KAŽDÉ “ANO, ALE” JE ODMÍTNUTÍ. POUŽÍVEJTE “ANO, A”. “Ano a” není jenom technika ale je to způsob života.
 15. 15. PŘÍKLAD “ANO, A…” Zorganizujeme třídní sraz v Las Vegas. Ano, ale pro některé lidi to bude drahé. Ano, a pokud to bude pro některé lidi příliš drahé, můžeme se složit a nebo zorganizovat společnou dopravu. Mohl bys prosím tě umýt to nádobí? NE! Ano, ale až po fotbale. Ano, a udělám to hned až skončí tento fotbalový zápas.
 16. 16. S O U H L A S Í M A Ž F A N AT I C K Y
 17. 17. DIS-EDUKACE V Ě Z E Ň S K Á M E N TA L I TA
 18. 18. RODIČE
 19. 19. PROTOŽE NAŠÍ RODIČE PRACUJÍ OD RÁNA DO VEČERA ABY NÁS UŽIVILI JSOU PERMANENTNĚ UNAVENI… ! P R O T O K D Y Ž N Ě C O P O N I C H B U D E T E C H T Í T D O S TA N E T E JEDNU Z TĚCHTO ODPOVĚDÍ: 1) Neobtěžuj… Teď na tebe nemám čas! 2) Nech mě chvíli na pokoji! Furt otravuješ. 3) Proč by chtěl někdo něco takového vědět? To je hloupost. DĚTI SE Z TOHO NAUČÍ, ŽE: 1) Ptaním otázek jenom iritují dospěláky. 2) To co chtějí vědět… dospělí považují za nedůležité.
 20. 20. RODIČE NÁS ANI NEUČÍ JAK NĚCO V ŽIVOTĚ ZÍSKAT… P R O T O Ž E J E T O TA K Y N I K D O N E N A U Č I L : Příklad: Když vemou svoje děti do obchoďáku, tak přirozeně děti budu chtít všechno co se jim líbí. Rodiče ale odpovídají takto: To nemůžeš mít. Na to nemáme. Tohle je blbost. DĚTI SI V PODVĚDOMÍ BUDUJÍ 2 VĚCI: 1) Potlačí svoji zvědavost. 2) Naučí se být pasivní až submisivní. 3) To co chtějí… nemužou mít.
 21. 21. M Ě L I B Y C H O M D Ě L AT T O T O PRO SEBE A NAŠE DĚTI: 1) 2) 3) 4) Méně pracovat a podporovat zvědavost. Naučit se zpochybňovat věci a status-quo. Naučit se jak dosahovat toho co chceme. Vše je dosažitelné, ale vše má také svoji cenu.
 22. 22. ŠKOLA
 23. 23. V Ě Z E Ň S K Á M E N TA L I TA — MICHAEL THOMAS D E N 1 : ( S U B M I S I V I TA A PA S I V I TA ) 1) Tady si sedni. 2) A buď potichu. 3) Nikdo není zvědavý na tvoje názory. D E N 2 : ( M E M O R I Z A C E A PA P O U Š K O V Á N Í ) 1) Zapamatuj si to co ti říkám. 2) Odvykládej to tak jak to JÁ chci slyšet.
 24. 24. B L A B O LY, K T E R É Ř Í K A J Í 1) Uč se pilně aby jsi se měl v životě dobře. 2) Buď hodný kluk nebo hodná holka. 3) Snaž se být normálni… abychom věděli jak tě manipulovat. 4) Pokud nejsi přirozeně inteligentní, tak to budeš mít těžké. (ne napřímo)
 25. 25. JAK TO JE 1) Neexistuje korelace mezi úspěchem a školou. Jste to vy kdo rozhoduje. 2) Submisivita vytváří stádo a neštěstí. 3) Norma je pro stroje NÉ pro lidi. Každý jsme unikátní a tak je to správně. 4) Nikdy nebylo dokázáno, že existuje přímý vztah mezi velikosti IQ člověka a úspěchem. Na druhou stranu síla EQ má přímý vliv na váš úspěch.
 26. 26. MINI EQ NÁPOVĚDA 1) Potřebujete vědět jaké emoce citíte 2) Mít schopnost kalibrovat a kontrolovat vlastní emoce 3) Musí umět kalibrovat emoce ostatních lidí 4) Umět ovlivnit emoce ostatních lidí — DANIEL GOLEMAN
 27. 27. ZRÁDNÉ SCHODY UČENÍ
 28. 28. Než-li vůbec začnete s učením musíte si přiznat že něco nevíte. Bohužel většína lidí zůstává v nevědomí toho že neví. 1) NEVĚDOMÁ NEKOMPETENCE V této fázi nevíme, že nevíme. 2) VĚDOMÁ NEKOMPETENCE Nějaká událost nám musí připomenout, že něco nevíme a motivovat nás k tomu, abychom vygenerovali námahu to změnit. Zjistíme, že se potřebujeme něco naučit. 3) VĚDOMÁ KOMPETENCE Učíme se, ale vědomě musíme dávat pozor. 4) NEVĚDOMÁ NEKOMPETENCE Děláme něco, ale neuvědomujeme si to. V této fázi jsme se něco naučili.
 29. 29. KYBERNETIKA LOGICKÉ ÚROVNĚ UČENÍ
 30. 30. Gregory Bateson - vůdčích osobností Kybernetiky. Kybernetika je ve zkratce věda, která se zabývá kontrolními mechanizmy ve strojích a nebo lidských bytostech. Feedback-Loop: Kdysi dávno při vzniku Kybernetiky, kdy jsme z čistě manuální práce přecházeli jako lidstvo na práci s pomocí strojů (robotů) jsme zjistili, že stroje jako takové aby fungovaly v dynamickém světě dobře potřebují něco čemu se říká zpětná vazba. Shodou okolností si také někdo všimnul, že tento mechanizmus funguje i na lidské bytosti.
 31. 31. Pravidla zpětné vazba 1 2 Prvním podmínkou k učení je tedy integrace zpětné vazby. Např. ve formě mentora, učitele, kamaráda. Druhou podmínkou k učení je neignorovat zpětnou vazbu. Pokud se stále chováme stejným způsobem nic jsme se nenaučili. ! Problém či překážku nepřekonáte tak že budete neustále dokola opakovat, i když tvrději, to samé dokola. Vaším cílem je zkusit něco nového. Tedy vaše schopnost v životě se efektivně učit zavísí na variabilitě toho co zkusíte než-li na intenzitě toho co děláte.
 32. 32. Logické úrovně učení 0 1 Surové učení Memorizace, Aha momenty. Zpětná vazba: “Jaké to bylo? Jak se ti to líbilo?” Lidé odpovídají co je tam venku a jak se jim to jeví. Aplikované učení - Akce Procedurální učení, Učení děláním Zpětná vazba: “Co jsi se naučil děláním těchto kroků o sobě?” Lidé odpovídají zevnitř, tedy co se v nich uvnitř změnilo.
 33. 33. Logické úrovně učení (2) 2 3 Meta učení - Zjišťujeme jak se učíme Uvědomujeme si jak se danou věc učíme. Modelujeme chování ostatních. Zpětná vazba: “Jak se učím? Jak jsem se to naučil?” Lidé začínají používat sebe-reflexi. Na této úrovni je zpětná vazba nutná. Meta-Meta učení - Zjišťujeme jak se učíme učit Umím přenést učení z jedné oblasti do druhé oblasti. Zpětná vazba: “Jak to můžu přenést jinam?” Systém se automaticky reogranizuje dle toho jak je poučen o tom jak se učit.
 34. 34. EFEKTIVNI-UCENI.CZ

×