12 statistika dhe fakte interesante të Social Media për vitin 2013
Written by Fisnik Sylka
Derisa bota vazhdon të shfrytëz...
#1. Google po i aftrohet Facebook-ut
Facebook ende dominon me 70% llogarive, por Google nuk është shumë prapa me mbi 50%. ...
#2. Përdorimi aktiv i Facebook ende dominon
Facebook ka rreth 50% e të gjithë përdoruesve të internetit në botë si përdoru...
#3. Pinterest është rrjeti social me rritje më të
shpejtë
Rritja e pjesës vizuale të botës së internetit ka ndikuar që Pin...
#4. LinkedIn është më e popullarizuar për
përdoruesit e vjetër
LinkedIn është rrjeti i zgjedhur për shumicën e profesionis...
#5. Përdorimi i rrjeteve sociale nga
përdoruesit e vjetër është në rritje
Rrjetet sociale kanë qenë dhe ende janë një hit ...
#6. Google dominon në vizita mujore
Google+ ka numër shumë të madh për vizita në muaj me 1,203 milionë. Kjo ka shumë të bë...
#7. Facebook dominon për nga ndërveprimi
social
Facebook vazhdon të domonoj për nga ndërveprimi social i përdoruesve. Çfar...
#9. Rajoni Pacifik i Azisë dominon peisazhin e
social media
Kur flasim për një rajon (Asia Pacific) me një popullsi shumë ...
#10. Ngarkimi i fotografive është aktiviteti më i
popullarizuar në Facebook
Facebook është bërë vendi për t’i vendosur fot...
#11. Twitter është rreth aktiviteteve të
përditshme
Çfarë kanë ngrënë për mëngjes, ku kanë qenë ose me kë janë duke bisedu...
#12. Google+ ka të bëjë shumë me fotografi
Google+ kishte një propozim të qartë 2 vjet më parë kur e projektoi user interf...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Statistika dhe fakte interesante të social media për vitin 2013

827 views

Published on

Statistika dhe fakte interesante të social media për vitin 2013

Published in: Technology
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
827
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3
Actions
Shares
0
Downloads
6
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Statistika dhe fakte interesante të social media për vitin 2013

 1. 1. 12 statistika dhe fakte interesante të Social Media për vitin 2013 Written by Fisnik Sylka Derisa bota vazhdon të shfrytëzoj mediat sociale, mënyrat e përdorimit të rrjeteve sociale po bëhen gjithnjë më të qarta. Twitter me mesazhet e tij të shkurtëra është më shumë i varur në përdorimin e celularit dhe telefonave të mençur. Rritja e pjesës vizuale të botës së internetit ka ndikuar që Pinterest dhe Tumblr të bëhen rrjetet sociale me rritje më të shpejtë në planet. Google+ nuk është më i lënë anash pasi që është ngulitur në web asetet e Google-it, duke përfshirë Gmail, checkin-at si dhe ekosistemin e telefonave celular Android. Se cilat janë statistikat dhe faktet rreth mediave sociale për tremujorin e dytë të vitit 2013 mund të lexoni në studimin e fundit të ofruar nga GlobalWebIndex.
 2. 2. #1. Google po i aftrohet Facebook-ut Facebook ende dominon me 70% llogarive, por Google nuk është shumë prapa me mbi 50%. Krijimi i llogarive në Google+ është i detyrueshëm sa herë që krijoni një llogari të re në Gmail, dhe kjo ka ndikuar në rritje të numrit të llogarive. Nuk ka rrjet tjetër social që ka strategji të tilla si Google. Numri i lartë i përdoruesve Kinez të internetit është duke prodhuar disa rrjete të mëdha sociale kineze si Sina Weibo, Tencent Weibo dhe Qzone. Prandaj Facebook nuk e sheh si rrezik vetëm Google+, por edhe rritja e rrjeteve sociale të Kinës që ndoshta do të jetë kërcënim në të ardhmen.
 3. 3. #2. Përdorimi aktiv i Facebook ende dominon Facebook ka rreth 50% e të gjithë përdoruesve të internetit në botë si përdoruesa aktivë. Kjo statistikë mendohet se do të shkon duke u rritur me rritjen e qasjes në internet për rajonet dhe vendet në botën në zhvillim, duke përfshirë këtu Afrikën, Azinë dhe Amerikën e Jugut.
 4. 4. #3. Pinterest është rrjeti social me rritje më të shpejtë Rritja e pjesës vizuale të botës së internetit ka ndikuar që Pinterest dhe Tumblr gjatë 12 muajve të fundit të rriten për 88% dhe 74% respektivisht . Twitter dhe LinkedIn janë poashtu pjesë e rritjes por vetëm me rreth 40%.
 5. 5. #4. LinkedIn është më e popullarizuar për përdoruesit e vjetër LinkedIn është rrjeti i zgjedhur për shumicën e profesionistëve. Ky rrjet social është ndoshta më konservativ për shkak të faktit se gjithçka është në lidhje me biznesin. Statistikat e fundit tregojnë se 7% e përdoruesve të LinkedIn janë mbi 55 vjeç dhe 14% në mes 45 dhe 54 vjeç.
 6. 6. #5. Përdorimi i rrjeteve sociale nga përdoruesit e vjetër është në rritje Rrjetet sociale kanë qenë dhe ende janë një hit për rininë. Megjithatë, të rinjët nuk janë të vetmit që po kënaqen. Rritja e përdorimit të rrjeteve nga moshat 55-64 vjeçarë është më e madh se 100% për Facebook, Twitter dhe Google+.
 7. 7. #6. Google dominon në vizita mujore Google+ ka numër shumë të madh për vizita në muaj me 1,203 milionë. Kjo ka shumë të bëjë me aktivitetin e gjeneruar nga vizitat tek shërbimet e tjera të Google (leximi i Gmail), që llogaritet si një vizitë Google+. Vizitat mujore në Facebook janë 809 milion dhe në Twitter 416 milion.
 8. 8. #7. Facebook dominon për nga ndërveprimi social Facebook vazhdon të domonoj për nga ndërveprimi social i përdoruesve. Çfarë ky grafik nuk tregon është se ndërveprimi në të gjitha rrjetet sociale aktualisht ka rënë në 12 muajt e fundit. Ndoshta ne jemi ngopur me rrjetet sociale? Megjithatë Facebook dominon me 62% të përdoruesve aktiv në muajin e fundit të këtij studimi. #8. Facebook më i përdorur në Amerikën Veriore Facebook ka 59% e të gjithë përdoruesve të internetit në Amerikën e Veriut si përdorues aktivë. Google+ arrin vetëm 15% dhe Twitter 25%.
 9. 9. #9. Rajoni Pacifik i Azisë dominon peisazhin e social media Kur flasim për një rajon (Asia Pacific) me një popullsi shumë të madhe duke përfshirë dy Vendet me më shumë se 1 miliard qytetarë, këto statistika nuk duken të papritura. Kjo është pavarësisht nga fakti se ky rajon ka një nga normat më të ulëta të qasjes së internetit në bote.
 10. 10. #10. Ngarkimi i fotografive është aktiviteti më i popullarizuar në Facebook Facebook është bërë vendi për t’i vendosur fotografitë tuaja. Ky trend nuk është vetëm për desktop por edhe për telefona të menqur dhe tabletë. E çuditshme është se “like” ka renditje shumë të ulët në aktivitet më të popullarizuara në Facebook në krahasim me veprime të tjera.
 11. 11. #11. Twitter është rreth aktiviteteve të përditshme Çfarë kanë ngrënë për mëngjes, ku kanë qenë ose me kë janë duke biseduar… Këto janë shkrime të zakonshme në Twitter ku shumica e përdoruesve tregojnë aktivitetet e tyre të përditshme.
 12. 12. #12. Google+ ka të bëjë shumë me fotografi Google+ kishte një propozim të qartë 2 vjet më parë kur e projektoi user interface dhe funksionet për Google+. Ngarkimi dhe shfaqja e fotografive është një nga gjërat që Google+ dhe Facebook e kanë të përbashkët.

×