Home Canning - Cost

1,152 views

Published on

A comparison between canning cost and purchasing ready-made products

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
1,152
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3
Actions
Shares
0
Downloads
8
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide
  • M. Fahzy Abdul-Rahman, Ph.D., M.P.H., M.S.Family Resource Management Extension SpecialistNew Mexico State University, MSC 3AE, P.O. Box 30003, Las Cruces NM 88003575-646-2253 (Office); 575-915-7666 (Cell); 575-646-1889 (Fax)http://aces.nmsu.edu/ces/mymoney | tweet | blog
  • Reference and NotesSmall equipment: Jar lifter – $2 to $5; Candy thermometer – $4 to $7; Jar funnel – $2 to $5; Ladle – $3 to $6; “Disregarding the value of your labor, canning homegrown food may save you half the cost of buyingcommercially canned food.” http://standeyo.com/News_Files/Food/USDA_canning_guide/USDA_canning.all.pdf Making Homemade Pickles http://www.pickyourown.org/makingpickles.htmCost of Preserving and Storing Food, http://www.ext.colostate.edu/pubs/foodnut/08704.htmlThe Cost of Preserving and Storing Food in Alaska, http://www.uaf.edu/ces/publications-db/catalog/hec/CCM-00080.pdfHome Canning, Cost Benefit Analysishttp://www.ca.uky.edu/HES/fcs/factshts/FN-SSB.109.pdf
  • Pressure canner (cost/expected 20-yr life); $100/20 years=$5Allowance for repair, replacementWater bath canner (cost/expected 20-yr life) ; $30/20
  • Jars and screw bands (cost/expected 10-yr life); ($15.00/10/12)*7= $0.86New lids; ($3.00/12)*7= $1.75
  • $(Market canned foods) vs. $(Home canned foods) – E(environmental benefits)-E(health benefits)
  • M. Fahzy Abdul-Rahman, Ph.D., M.P.H., M.S.Family Resource Management Extension SpecialistNew Mexico State University, MSC 3AE, P.O. Box 30003, Las Cruces NM 88003575-646-2253 (Office); 575-915-7666 (Cell); 575-646-1889 (Fax)http://aces.nmsu.edu/ces/mymoney | tweet | blog
  • Home Canning - Cost

    1. 1. CANIT®: Cost of Canning Fahzy, Ph.D., M.P.H., M.S.Family Resource Management Specialist New Mexico State University http://aces.nmsu.edu/ces/mymoney http://twitter.com/#!/nmMoney http://nmresource.wordpress.com/
    2. 2. Cost of Canning Item - for 7 Jars of Pickles – 3-4 cucumbers per pint jar Cost/7 jarsPressure canner (cost/expected 20-yr life) $Allowance for repair, replacement $Water bath canner (cost/expected 20-yr life) $Small equipment (cost/expected life) $Jars and screw bands (cost/expected 10-yr life) $New lids $Water $Fuel for preparing and processing $Produce costs $Added ingredients $Labor $Total Food Cost $Cost per jars *$* vs. Market value of canned foods: $____ [Regular Price]
    3. 3. Canner• Pressure canner • Water bath canner• Cost/expected life • Cost/expected life• 20-yr expected life • 20-yr expected life• Repair, replacement • Repair, replacement costs costs• $100/20 years=$5 • $30/20 years=$1.50
    4. 4. Cost of Canning Item - for 7 Jars of Pickles – 3-4 cucumbers per pint jar Cost/7 jarsPressure canner (cost/expected 20-yr life); $100/20 years=$5 $-Allowance for repair, replacement $-Water bath canner (cost/expected 20-yr life) ; $30/20 $1.50Small equipment (cost/expected life) $Jars and screw bands (cost/expected 10-yr life) $New lids $Water $Fuel for preparing and processing $Produce costs $Added ingredients $Labor $Total Food Cost (7 jars) $Cost per jars *$* vs. Market value of canned foods: $____ [Regular Price]
    5. 5. Small Equipment
    6. 6. Cost of Canning Item - for 7 Jars of Pickles – 3-4 cucumbers per pint jar Cost/7 jarsPressure canner (cost/expected 20-yr life); $100/20 years=$5 $-Allowance for repair, replacement $-Water bath canner (cost/expected 20-yr life) ; $30/20 $1.50Small equipment (cost/expected life) $1.00Jars and screw bands (cost/expected 10-yr life) $New lids $Water $Fuel for preparing and processing $Produce costs $Added ingredients $Labor $Total Food Cost (7 jars) $Cost per jars *$* vs. Market value of canned foods: $____ [Regular Price]
    7. 7. Jars and Screw Bands & Lids• Jars and screw bands (cost/expected 10-yr life)($15.00/12 unit)x(1 unit/10 year)x1 year x 7= $0.875• New lids;($3.00/12 lid)x7 lid= $1.75
    8. 8. Cost of Canning Item - for 7 Jars of Pickles – 3-4 cucumbers per pint jar Cost/7 jarsPressure canner (cost/expected 20-yr life); $100/20 years=$5 $-Allowance for repair, replacement $-Water bath canner (cost/expected 20-yr life) ; $30/20 $1.50Small equipment (cost/expected life) $1.00Jars and screw bands (cost/expected 10-yr life); ($15.00/10/12)*7 $0.88New lids; ($3.00/12)*7 $1.75Water; $0.02 x4.5 gallons $0.09Fuel for preparing and processing $Produce costs $Added ingredients $Labor $Total Food Cost (7 jars) $Cost per jars *$* vs. Market value of canned foods: $____ [Regular Price]
    9. 9. Fuel for Preparing and Processing• Energy2,400 watt/hour x 2 hour = 4,800 watts• Energy cost$.10/kW x 1kW/1000 watt x 4,800 watt= $0.48
    10. 10. Cost of Canning Item - for 7 Jars of Pickles – 3-4 cucumbers per pint jar Cost/7 jarsPressure canner (cost/expected 20-yr life); $100/20 years=$5 $-Allowance for repair, replacement $-Water bath canner (cost/expected 20-yr life) ; $30/20 $1.50Small equipment (cost/expected life) $1.00Jars and screw bands (cost/expected 10-yr life); ($15.00/10/12)*7 $0.88New lids; ($3.00/12)*7 $1.75Water; $0.02 x4.5 gallons $0.09Fuel for preparing and processing $0.48Produce costs; 4 cukes/jar x 7 jars x $1.00/4 cucumbers $7.00Added ingredients $Labor $Total Food Cost (7 jars) $Cost per jars *$* vs. Market value of canned foods: $____ [Regular Price]
    11. 11. Added Ingredients
    12. 12. Cost of Canning Item - for 7 Jars of Pickles – 3-4 cucumbers per pint jar Cost/7 jarsPressure canner (cost/expected 20-yr life); $100/20 years=$5 $-Allowance for repair, replacement $-Water bath canner (cost/expected 20-yr life) ; $30/20 $1.50Small equipment (cost/expected life) $1.00Jars and screw bands (cost/expected 10-yr life); ($15.00/10/12)*7 $0.88New lids; ($3.00/12)*7 $1.75Water; $0.02 x4.5 gallons $0.09Fuel for preparing and processing $0.48Produce costs; 4 cukes/jar x 7 jars x $1.00/4 cucumbers $7.00Added ingredients (sugar, pickling salt, vinegar, etc.) $1.50Labor $Total Food Cost (7 jars) $Cost per jars *$* vs. Market value of canned foods: $____ [Regular Price]
    13. 13. Vlasic Kosher Dill Pickles - 1 Jar (16 oz)• KmartRegular Price: $3.17Savings: $0.67$2.50
    14. 14. Cost of Canning• “Disregarding the value of your labor, canning homegrown food may save you half the cost of buying commercially canned food.” (USDA)
    15. 15. Cost of Canning Item - for 7 Jars of Pickles – 3-4 cucumbers per pint jar Cost/7 jarsPressure canner (cost/expected 20-yr life); $100/20 years=$5Allowance for repair, replacement $0.00Water bath canner (cost/expected 20-yr life) ; $30/20 $1.50Small equipment (cost/expected life) $1.00Jars and screw bands (cost/expected 10-yr life); ($15.00/10/12)*7 $0.88New lids; ($3.00/12)*7 $1.75Water; $0.02 x4.5 gallon $0.09Fuel for preparing and processing $0.48Produce costs: 4 cukes/jar x 7 jars x $1.00/4 cucumbers $7.00 $1.00Added ingredients (sugar, pickling salt, vinegar, etc.) $1.50Labor $ -Total Food Cost (7 jars) $14.20 $8.20Cost per jars * $2.03 $1.17* vs. Market value of canned foods: $___2.50_ [Regular Price]
    16. 16. Vlasic Kosher Dill Pickles - 1 Jar (16 oz)• $2.50• Ingredients: Cucumbers, Water, Distilled Vinegar, salt, Calcium Chloride, Sodium Benzoate (Preservative), Polysorbate 80, Natural Flavors Yellow 5.
    17. 17. Cost of CanningOther costs/benefits:• Expected environmental benefits &• Perceived health benefits• Other benefits. E.g. hobby (≈ pleasure)Thus, even with labor cost:$(Market canned foods) vs. $(Home canned foods) + $Labor – $[E(environmental + health + other benefits)]
    18. 18. Reference• “Disregarding the value of your labor, canning homegrown food may save you half the cost of buying commercially canned food.” http://standeyo.com/News_Files/Food/USDA_canning_guid e/USDA_canning.all.pdf• Making Homemade Pickles http://www.pickyourown.org/makingpickles.htm• Cost of Preserving and Storing Food, http://www.ext.colostate.edu/pubs/foodnut/08704.html• The Cost of Preserving and Storing Food in Alaska, http://www.uaf.edu/ces/publications-db/catalog/hec/CCM- 00080.pdf• Home Canning, Cost Benefit Analysis http://www.ca.uky.edu/HES/fcs/factshts/FN-SSB.109.pdf
    19. 19. CANIT®: Cost of Canning Fahzy, Ph.D., M.P.H., M.S.Family Resource Management Specialist New Mexico State University http://aces.nmsu.edu/ces/mymoney http://twitter.com/#!/nmRecurso http://nmresource.wordpress.com/

    ×