Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Göstergebilim ve i̇letişim

434 views

Published on

coca cola reklam afişleri

Published in: Design
  • Be the first to comment

Göstergebilim ve i̇letişim

  1. 1. Göstergebilim Coca Cola Reklam Afişleri Fatma Kaya Köylü
  2. 2. It’s the real thing. Coke. This time of year the food is varied, rich good testing. İsn't it great that one soft drink has a special taste of its can that goes with everything you eat. The unique taste of Coke complements everything from ham to hamburger, imported cheese to roast beef. That’s another reason why they call it the real thing. Afişte gördüğümüz kola şişesi ve bardağı birer ikonik imajdır. Reklam metninde de desteklediği kolanın yanında gidebilecek lezzetli ve metinde belirtmese de sağlıklı yiyecekler ise markayla bağdaştırılmak üzere kullanılan sembolik göstergelerdir. Gösterilen ise «Coca Cola sağlıklıdır, gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz» mesajıdır. Kolanın kendine has yalnız tüketilen bir içecek olmadığını, her türlü lezzet tercihlerinize eşlik edecek harika bir içecek olduğunu ve sağlıklı olduğunu vurgulayan metinsel ve görsel dil kullanılmıştır. Afişte kullanılan slogan ve renkler görüntüsel göstergeyi belirler. Şişenin üzerindeki markanın ve sloganın beyaz renkte yazılması hem bir kontrast oluşturmak, hem de gözün en parlak algıladığı rengin beyaz olmasından ileri gelir.
  3. 3. Float with Coke! Now a colorful party time, any time treat that’s so different… so enjoy! Just ,plunk a soup of your favorite ice cream or sherbet in a hall full glass, off ice cold coca cola. Fill to the top with Coke, crown with cherry, nots, a spring of mint, what have you. Mmmmmmm try a refreshing Float with Coke today. 1960 yıllına ait yandaki afişte gördüğümüz kola şişesi ve logo ikonik bir imajdır. Reklam metninde de desteklediği gibi Coca Cola’yla birlikte hem eğlenin, hem serinleyin, hem Coca Cola istediğiniz serinleticiyle beraber de çok keyifli mesajı dondurma ve buz dolu bardak ve renkli pipet ve kaşıklar gibi göstergelerle gösterilmiştir. Bu afişte de sağlık vurgusu yapılmıştır. Ayrıca Coca Cola’yı servis edenin bir kadın eli olması da kadınların da onayladığı ferah lezzetli sağlıklı eğlenceli ve yeni lezzet deneyimlerine açık bir içecek olduğunun altı çizilmiştir. Afişte kullanılan slogan ve renkler görüntüsel göstergeyi belirler. Açık zemin üzerinde renkli görseller öne çıkarılmıştır. Slogan dili anında o an harekete geçirmeye yöneliktir. Alt metinle desteklenmiştir. Metin dilinin samimiyeti ve sen dili verilmek istenen mesaja uygun seçilmiştir. «Hadi hemen şimdi dene ve yenilen eğlencenin tadını çıkar» mesajı afişin bütününde hissedilmiştir.
  4. 4. Noel Baba ve Coca Cola Coca-Cola'nın Noel Baba’yı ülkeye göre değişen geleneksel kıyafetini kırmızı beyaz a bürümesi ve Noel Baba ile olan ticari ilişkisi 1929 dev krizi olmasaydı başlar mıydı bilmiyoruz. Ancak o bunalımlı dönemde sinemalar ve reklam panoları gülen insanlardan geçilmiyordu. Kapitalizm mutluluk pompalıyordu. O güne kadar dünyevi zevklere mesafeli duran ama dinsel kimliğini de çok ön planda tutmamaya özen gösteren biri olarak çizilen Noel Baba, kapitalizmin güçlü ve yaygın imaj figürlerinden birine dönüştü. Yandaki afiş 1931 yılına ait bir Coca-Cola afişi. Elinde tutup havaya kaldırdığı Coca-Cola’ya övgüler yağdıran ve ona şapka çıkartan çocukların tonton babaları Noel Baba göstergesi, Kırmızı-beyaza bürünmüş logoyla aynı renklerdeki kıyafeti ve yüzündeki tebessümle birlikte. Çocuklara ve ebeveynlere başta olmak üzere tüketicilere verilmek istenen mesaj, gösterilen, Noel Baba’nın onayladığı Coca Cola mutlu eder, lezzetlidir ve kültürünüzün bir parçasıdır.
  5. 5. Teşekkürler Fatma Kaya Köylü 08300507

×