Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Dijital Hikaye Oluşturmaya giriş

4,764 views

Published on

Dijital Hikaye Oluşturmaya giriş

Published in: Education
 • Dating for everyone is here: ♥♥♥ http://bit.ly/2F4cEJi ♥♥♥
     Reply 
  Are you sure you want to  Yes  No
  Your message goes here
 • Dating direct: ❤❤❤ http://bit.ly/2F4cEJi ❤❤❤
     Reply 
  Are you sure you want to  Yes  No
  Your message goes here

Dijital Hikaye Oluşturmaya giriş

 1. 1. Dijital Hikaye Oluşturma DİJİTAL HİKAYE OLUŞTURMAYA GİRİŞ Bu eser Creative Commons Atıf-Gayriticari 4.0 Uluslararası lisansı ile lisanslanmıştır. Lisansın bir kopyası için, http://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/ linkini ziyaret edin.
 2. 2. İçindekiler Dijital Hikaye Tanımı ve Dijital Hikaye Türleri Eğitimde Dijital Hikaye Dijital Hikaye Oluşturma Adımları Hikaye Tahtası Dijital Hikaye Oluşturma Araçları goAnimate ShareX Audacity Windows Live Movie Maker
 3. 3. Tanım dijital hikaye Kayıtlı ses, sabit veya hareketli görüntü ve müzik ya da diğer sesleri biraraya getirerek oluşturulan kısa (2-3 dakikalık) video- anlatıdır. dijital hikaye anlatıcı Hikaye ve dijital medya kullanımı yoluyla yaşam deneyimini, fikirlerini veya duygularını belgeleme arzusu olan herkes. Video üretiminde önceden çok az (ya da hiç) bir deneyimi olan fakat yaratıcı destek ve teknik yardım ile hikayeler üretebilen kişiler.
 4. 4. Dijital Hikaye Anlatımı Bir hikaye anlatmak için görüntüler, sesli anlatım, müzik ve (bazen) canlandırma kullanır. Hikaye tahtası oluşturma, senaryo yazma, gözden geçirme ve üretim aşamalarını biraraya getirir Farklı biçimlerde paylaşılabilecek video projeleri yaratır. Teknoloji yoluyla bir fikrin araştırılmasını teşvik eder.
 5. 5. Dijital Hikaye Türleri Kişisel hikayeler, deneyimler, anılar, yaşanmış olaylar Tarihsel olayları anlatan hikayeler Eğitim amaçlı hazırlanmış hikayeler. Bir konu hakkında bilgi vermek amaçlı hazırlanmış hikayeler.
 6. 6. Eğitimde Dijital Hikaye Alternatif bir ders malzemesi Proje temelli öğrenme Veli-öğrenci-öğretmen etkileşimi Öğrenci gelişimini belgeleme Özgüven Üretken bireyler Kişinin kendini ifade edebilme yeteneği Yaratıcılık Motivasyon Teknopedagojik alan bilgisine katkı
 7. 7. Dijital Hikaye Oluşturma Adımları Konu Seçimi Araştırma Hikaye tahtası tasarımı Materyal arama/toplama •Görüşme kayıt, Görüntü tarama, Fotoğraf ve video çekimi, görüntü ve video arama Hikaye Oluşturma •Materyallerin biraraya getirilmesi, sahneler arası geçiş, seslendirme, ses/müzik ekleme, ilk ürün testi Video üretimi Hikayenin dağıtımı •İnternet, web sayfaları, blog, youtube, vimeo vb., PC, DVD, vb.
 8. 8. Hikaye Tahtası (Storyboard) Hikaye akışını tanımlar. İnternet ortamında ücretsiz şablonlar bulunabilir. Sahne ve karakter kütüphanelerine sahip hikaye tahtası yaratma yazılımları kullanılabilir. Az bir eforla kendi hikaye tahtanızı yaratabilirsiniz.
 9. 9. Hikaye Tahtası Powerpoint Word Herhangi bir ofis uygulaması Kağıt ☺
 10. 10. Dijital Hikaye Oluşturma Araçları www.goanimate.com Çevrimiçi olarak dijital hikaye oluşturulabilir. Sahne ve karakterler tasarlanabilir Ses eklenebilir Metinden sese dönüştürme özelliği vardır Ücretsiz sürümde oluşturulan hikayeler saklanamaz 14 günlük deneme sürecinde 1 öğretmen ve 49 öğrenci
 11. 11. Dijital Hikaye Oluşturma Araçları https://getsharex.com/ Ekran görüntüsü yakalamak için kullanılır Farklı formlarda ekran yakalanabilir Dörtgen Üçgen Baklava dilimi Daire vb.
 12. 12. Dijital Hikaye Oluşturma Araçları http://audacity.sourceforge.net/ Ücretsiz olarak dağıtılan, açık kaynaklı, farklı platformlarda çalışabilen bir ses düzenleme ve kaydetme yazılımıdır.
 13. 13. Dijital Hikaye Oluşturma Araçları http://windows.microsoft.com/tr- tr/windows-live/movie-maker Filmlerinizi düzenleme ve bir tema seçme Ses ekleme ve düzenleme Filminizi çevrimiçi olarak paylaşma
 14. 14. Kaynaklar https://prezi.com/ip6t96y4v2lo/digital-storytelling-and-the-common- core/ http://www.dijitalhikayeler.org/tr/#/ana_sayfa https://pasdtechtraining.wikispaces.com/Digital+Storytelling

×