Advertisement

Перша допомога при травмах, хворобах

Dec. 10, 2012
Advertisement

More Related Content

Similar to Перша допомога при травмах, хворобах(20)

Advertisement

Перша допомога при травмах, хворобах

 1. Гірський клуб “ЕКСТРЕМ”, м. Львів Курс лекцій “Школа альпінізму” (Початкова підготовка - 1) (Підготовлено на основі книжки “Школа альпінізму” під редакцією П. П. Захарова) Лекція № 12 Перша допомога при травмах та хворобах в альпінізмі
 2. ЦІЛІ, ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА ТА ПРІОРИТЕТИ НАДАННЯ ПЕРШОЇ ДОПОМОГИ Цілі першої допомоги. 1. Врятувати людині життя. 2. Не допустити подальшого погіршення стану. 3. Забезпечити можливість подальшого лікування. Перша допомога надається до прибуття кваліфікованої медичної допомоги прямо на місці інциденту. Вона складається з дуже простих дій і маніпуляцій. Але негайність першої допомоги часто робить вирішальний вплив на ситуацію. Вся міць сучасно оснащеної лікарні може виявитися марною, якщо було упущено час.
 3. Загальні правила надання першої допомоги. 1. Оцінити ситуацію і визначити: - що сталося? - яка причина того, що сталося? - скільки постраждалих? - чи є загроза для вас і постраждалих? - чи можна когось залучити для допомоги? - чи слід викликати рятувальний загін? 2. Якщо небезпека зберігається, треба її усунути, або з максимальною обережністю евакуювати потерпілого з небезпечного місця. 3. По можливості визначити характер травми або причину раптової хвороби. У даному випадку не потрібно точного діагнозу, особливо якщо у вас немає медичної освіти. Важливо визначити загрозливі для життя стани - наприклад, кровотеча, шок, відсутність дихання і серцебиття і т. п. Якщо потерпілих кілька, визначити черговість надання допомоги, почавши з того, у кого під загрозою життя.
 4. 4. Надати першу допомогу. У разі потреби залучити до цього оточуючих. (Вам доведеться організувати їх, направивши, наприклад, когось ставити намет, інших - убезпечити місце події, когось для допомоги в серцево- легеневої реанімації і так далі.) 5. Повідомити по рації про нещасний випадок, почати спуск постраждалого з маршруту, викликати при потребі рятувальний загін. До повідомлення по рації чи виклику рятувального загону визначите для себе, що ви хочете сказати. Зручніше за все говорити за принципом "що, де, коли". Потрібно точно вказати що сталося, які травми, ваше розташування на маршруті та час, коли відбувся нещасний випадок. 6. Записати час та дату події, причини і характер нещасного випадку (хвороби), а також те, що ви зробили, надаючи допомогу. Це стане в нагоді тим, хто продовжить лікування. 7. До прибуття рятувального загону контролювати стан потерпілого (або постраждалих), стежачи за диханням і пульсом. Корисно розмовляти з потерпілим, пояснювати йому свої дії. Це доцільно, навіть якщо ви не впевнені, що вас чують і розуміють. 8. Не робіть того, чого не знаєте.
 5. Пріоритети першої допомоги. Без їжі людина може прожити до 30 днів, без води до 2 тижнів. Без кисню декілька хвилин. Раніше гинуть найбільш тонко організовані клітини. Так клітини кори головного мозку гинуть раніше всіх інших. В залежності від ряду умов - зовнішньої температури, стану організму і т. д. від моменту припинення подачі кисню клітинам кори головного мозку до їх загибелі проходить від 3 до 10 хвилин. Отже, основним завданням першої допомоги є не допустити припинення подачі кисню. Доставку кисню клітинам організму забезпечують дихальна та серцево- судинна системи. Функціонування цих систем (дихальної та серцево - судинної) життєво важливо. Тому в першу чергу необхідно подбати про їх безперебійну роботу. Кисень надходить в організм через дихальні шляхи. Дуже важливо, щоб вони були вільні.
 6. Перший пріоритет - прохідність дихальних шляхів (ДШ). Самі по собі чисті дихальні шляхи не забезпечують організм киснем. Потрібно, щоб людина дихала. Тому другий пріоритет - дихання (Д). Однак кисень, який потрапив у легені, марний, якщо не доставляється кров'ю в тканини. Третій пріоритет - циркуляція крові (ЦК). Все це легко виразити формулою ДШ - Д - ЦК Англомовні рятувальники називають цю формулою азбуки порятунку, так як в англійській транскрипції вона виглядає так: А - В - С А - airway (дихальні шляхи) В - breathing (дихання) С - circulation (циркуляція крові) Також цю формулу називають азбукою реанімації, так як в ході реанімаційних заходів дотримуються чітко визначеної послідовності дій безпосередньо пов'язану з постановкою пріоритетів. Реанімаційні заходи не завжди дають очікуваний результат. До цього треба бути готовим. Але абсолютно точно - вони віддаляють загибель кори головного мозку і дозволяють дочекатися прибуття кваліфікованої медичної допомоги, що значно покращує шанси потерпілого на одужання.
 7. Початкова оцінка потерпілого. Безпечне положення. Щоб правильно визначити обсяг необхідної допомоги, потрібно вірно оцінити стан людини. Початкова оцінка потерпілого включає в себе п'ять перевірок. За розгорнутої формулою абетки порятунку англійські рятувальники додають до вже названого раніше ще; D - danger (небезпека) R - reaction (реакція) Повністю формула абетки порятунку виглядає так: D-R-A-B-C. Таким чином, треба перевірити: а) небезпеку б) реакцію постраждалого в) дихальні шляхи м) дихання д) циркуляцію крові.
 8. а) Небезпека: Тут потрібно визначити - чи загрожує що-небудь вам, потерпілому або оточуючим. Якщо є можливість ліквідувати можливу загрозу - наприклад, відсунути камінь, що лежить на потерпілому, то можна усунути небезпеку. Якщо це вам не під силу, наприклад, усунути ймовірність повторного каменепаду в кулуарі, потрібно з максимальною обережністю перемістити потерпілого у безпечне місце. Зовсім необов'язково ризикувати. Особливо, якщо крім вас надавати допомогу більше нікому. Безпека має бути забезпечена. Взагалі намагайтеся побачити ситуацію в цілому. Небезпека може бути багатоликою. б) Оцінити реакцію потерпілого: Робиться для вирішення питань: чи потрібна взагалі допомога і наскільки важка ситуація. Запитуємо голосно: "Що з тобою? Ти мене чуєш?" Якщо він відповів і допомога потрібна - надайте її.
 9. Якщо він не відповів, то ситуація складніша. Потрібно підійти до потерпілого і, скажімо, потрясти за плечі повторюючи питання. Якщо реакції на дотик немає, залишається перевірити больову чутливість, ущипнувши за мочку вуха або тильну сторону кисті руки. Відсутність реакції на біль означає відсутність свідомості. в) Перевіряємо дихальні шляхи: Слухаємо дихання і одночасно, поклавши долоню однієї руки на лоб потерпілого, два пальці іншої руки йому під підборіддя, запрокидуємо його голову назад. Це відкриває дихальні шляхи, піднімаючи язик. г) Перевіряємо дихання: Притримуючи голову потерпілого в цьому положенні, нахиляємося так, щоб бачити рухи грудної клітки, чути дихання і відчувати видих ніжною шкірою скроні і щоки. Тривалість перевірки 10 секунд. Цього часу достатньо, щоб переконатися - дихає людина чи ні. (Простіше піднести до носа потерпілого тильну сторону долоні. Шкіра ніжна і навіть легке дихання відчутне.)
 10. д) Перевіряємо циркуляцію крові. Для цього треба перевірити пульс. Найпростіше це зробити на сонній артерії. Зазвичай ця маніпуляція не представляє великої праці. Прикладати потрібно два пальці. Великий палець не використовується, так як можна відчути свій пульс. Тривалість перевірки не менше 10 секунд. Після перевірки пульсу бажано перевірити, чи немає кровотечі, для чого рукою проводите знизу по контуру тіла. Якщо кровотеча є - уточніть джерело. Безпечне положення. Для людини, що знаходиться без свідомості, найнебезпечніше положення - на спині. Вона може загинути через те, що м'язи не контролюються, тому язик западає і перекриває дихальні шляхи. Різні предмети, що знаходяться в ротовій порожнині (жуйка, зубні протези, зламані зуби, їжа, сніг) також можуть перекрити дихальні шляхи.
 11. Людина, що лежить на боку, ризикує значно менше. Тому необхідно непритомного укласти в безпечне положення. Підкладіть до спини постраждалого рюкзак або що-небудь інше, щоб запобігти несвідомому перевороту його на спину. Безпечне положення не можна застосовувати тільки при важких травмах - наприклад, переломі стегна і т. п. У більшості ситуацій воно надійно захистить потерпілого.
 12. Можливі пошкодження організму Хвороби Травми Отруєння - кровотеча - черепно-мозкова травма - спинномозкова травма - гірська хвороба - ушкодження грудної клітки - набряк легенів - травма живота - набряк мозку - травми тазу і тазових органів - через рот (харчові) - гострі хірургічні захворювання - переломи кісток кінцівок - через дихальні шляхи - шок травматичний - вивихи - через шкіру та слизові - гостра серцево-судинна - розтяги і розриви - в кров (укуси змій, комах) недостатність - сонячний і тепловий удари - пневмонія (запалення легенів) - опіки - відмороження - ураження блискавкою - сніжна сліпота
 13. Хвороби 1. Гірська хвороба Гірська хвороба в різних гірських районах виникає на різній висоті. Це свідчить про інтегральний вплив на організм людини гірськокліматичних факторів. Так, прояву гірської хвороби в Альпах наступають на висоті близько 2500 м, на Кавказі - 3000 м, Тянь-Шаневі - 3500 м, у Гімалаях - 4500 м. Гірська хвороба виникає при розладі пристосувальних механізмів гомеостазу, зриві адаптації. Описано багато клінічних форм гірської хвороби залежно від переваги порушень тієї або іншої функціональної системи організму. Розрізняють: - серцеву форму (серцево-судинна недостатність), - легеневу форму (недостатність дихальної системи), - змішану форму, церебральну (превалюють зміни з боку головного мозку), - шлунково-кишкову форму.
 14. Крім того, гірська хвороба розділяється по характеру перебігу на гостру, під гостру та хронічну. Перші дві форми спостерігаються в осіб, що піднялися в гори в процесі високогірної акліматизації, третя - хронічна - характерна для жителів гірської місцевості. Гостра форма гірської хвороби виникає при швидкому переміщенні (протягом декількох годин) не акліматизованих людей у високогір'я, звичайно на висоту більше 3500 м. Клінічні симптоми її розвиваються стрімко. При під гострій формі гірської хвороби вони розвиваються не так швидко й зберігаються довше (до 10 днів). Клінічні прояви обох форм гірської хвороби в загальному збігаються. Відзначаються також широкі індивідуальні розходження в прояві різних симптомів гострої (під гострої) гірської хвороби, їхня більша виразність у ранковий час. Для під гострої форми гірської хвороби найбільш характерне порушення нічного сну різного ступеня виразності.
 15. Люди з надлишковою масою, а також ті хто зловживає спиртними напоями більше схильні до гірської хвороби. Узимку на рівних висотах захворюваність частіше, чим улітку, тому що дія несприятливих гірськокліматичних факторів більш виражена. Моментами, що провокують гірську хворобу, є психоемоційні напруги, надмірні фізичні навантаження, неякісне й нераціональне харчування, порушення водно-сольового режиму, неадекватне екіпірування, хронічні захворювання та інші фактори. По виразності симптомів, важкості протікання гостра (підгостра) гірська хвороба розділяється на легкий, середній і важкий ступінь. Легка (схована) ступінь виникає частіше в нетренованих людей. У стані спокою або при незначних фізичних навантаженнях вони не відчувають дискомфорту, але раптове навантаження або вплив інших несприятливих факторів провокує окремі симптоми гірської хвороби - головний біль, запаморочення, задишку, слабість. Ці симптоми через кілька годин можуть пройти.
 16. Однак у деяких випадках при тривалій дії несприятливих факторів розвивається слабість, підсилюється головний біль, частішає пульс, з'являється запаморочення, задишка, пітливість шкіри, ціаноз. Знижується апетит до повної відрази до їжі. У багатьох відзначається ейфорія, що змінюється потім депресією. Це вже середній ступінь гострої (під гострої) гірської хвороби. Клінічні прояви в ряду хворих протягом 3-4 днів слабшають, в інших - підсилюються. Важкий ступінь гірської хвороби виникає частіше на висотах, що перевищують 5000 м, і проявляється слабістю, різкою задишкою, тахікардією, сонливістю, відзначається здуття живота, нудота, блювота. Спостерігаються іноді зорові й слухові галюцинації, затьмарення свідомості. Зменшується виділення сечі, з'являється озноб, сухий кашель. Для важкого ступеня гострої гірської хвороби характерні кровотечі з носа, з під повік, вух, кровохаркання. На цьому тлі розвиваються іноді гостра серцева й дихальна недостатність. При легкому ступені (іноді й при середньому) раціональне лікування протягом декількох днів приведе до одужання й у подальшому можна продовжувати сходження. Важкий ступінь гострої гірської хвороби вимагає вживання термінових заходів і спуск вниз.
 17. Профілактика гострої гірської хвороби здійснюється правильним проведенням активної поступової акліматизації. Важливе значення мають також і раціональний відбір людей, їх фізична й психологічна підготовка, фармакологічна профілактика. Остання полягає в прийомі комплексу вітамінів, особливо аскорбінової кислоти до 1,5 г у добу. При легкому ступені гірської хвороби рекомендується зменшити навантаження, переглянути режим праці й відпочинку, частіше пити солодкий чай з лимоном, підкислену воду, ефективна також суміш Сиротиніну (0,5 г аскорбінової кислоти, 0,5 г лимонної кислоти і 5 г глюкози). Спати рекомендується з піднятою головою. При порушенні роботи сердця позитивно діє прийом настойки конвалії з валеріаною (20- 30 крапель на прийом), у важких випадках - терапія киснем (ще краще карбоген), спуск вниз.
 18. Гарні результати дають комплекси вітамінів (декамевіт, ундевіт), прийом препаратів, що зменшують головний біль (анальгін, піранал по 0,25-0,5 г на прийом), що заспокоюють і снодійних (седуксен, мепробамат), після застосування останніх можуть спостерігатися індивідуальні реакції у вигляді сонливості, зниження уваги; сечогінні препарати (фуросемид по 40 мг 2 рази в день протягом 2- 3-х днів) у сполученні із препаратами калію. Залежно від показань використовуються також симптоматичні засоби (кофеїн, кордіамін, коразол). При безсонні - ноксирон по 0,25 г на прийом. При порушеннях функцій системи травлення (запорі) рекомендується проносне - порошок або таблетки ревеню по 0,5-2 г на прийом, препарати жостеру, касторове масло. Особливо варто бути обережним при призначенні психостимулюючих засобів (фенаміну, мериділу), які лише мобілізують резерви виснаженого організму й не усувають потреби в нормальному відпочинку й відновленні сил.
 19. Хронічна гірська хвороба була описана в 1829 р. відомим перуанським ученим Карлосом Монхе, тому вона називається ще хворобою Монхе. Хронічна гірська хвороба зустрічається значно рідше, нею занедужує невелика частина людей, що проживають на висотах понад 3500-4000 м. Для неї характерне зниження фізичної й розумової працездатності, причому переважають зміни з боку центральної нервової системи. Хворі стають дратівливими, у них слабшає пам'ять, воля, можуть бути галюцинації. Механізм розвитку хвороби Монхе дотепер остаточно не з'ясований. Однак можна сказати, що внаслідок наростання гіпоксемії (насичення киснем крові) відбувається збільшення обсягу циркулюючої крові, її обсягу в легенях, відзначається збільшення розмірів правої половини серця, печінки. Грудна клітка набуває бочкоподібної форми, часто можна спостерігати стовщення пальців рук (“барабанні палички”), виражений ціаноз. Хворі хронічною гірською хворобою нерідко скаржаться на кашель, кровохаркання, задишку, біль у правому підребер'ї, виникають кровотечі в харчовому каналі. Важливою діагностичною ознакою хвороби Монхе є майже повне її зникнення після спуска в рівнинну місцевість. При виражених проявах хронічної гірської хвороби застосовуються такі ж міри й лікувальні препарати, як і при гострій гірській хворобі.
 20. Ускладнення гірської хвороби Набряк легенів. Розвивається зазвичай в недостатньо акліматизованих осіб, які за 1—2 дні піднімаються в гори (вище 3500 м) і випробовують важкі фізичні навантаження. Уже через кілька годин у них можуть з'явитися симптоми гострого набряку легенів. Найчастіше набряк легенів розвивається на 3 - 4-й день. Його розвитку сприяють захворювання органів дихання й кровообігу. Симптоми набряку легенів: погіршення загального стану, сухий кашель, відчуття першіння в горлі. З'являються скарги на біль і тиск в області грудини, наростає задишка. Хворий втрачає апетит, відзначаються нудота, блювота. У легенях достаток вологих хрипів, пінясто-кров'янисте мокротиння. На тлі глухості тонів серця, прискореного серцебиття розвивається гостра дихальна недостатність. Температура тіла звичайно нормальна або злегка підвищена. Набряк легенів в умовах високогір'я розвивається швидко і якщо не прийняти термінових заходів, хворий гине. Варто особливо підкреслити важливість надання першої допомоги, що в умовах високогір'я часто має вирішальне значення. Насамперед необхідно обігріти хворого будь-якими доступними засобами, надати йому положення з піднятою головою, дати болезаспокійливі засоби і підкислений напій. По можливості дати кисень, полівітамінну суміш, очистити порожнину рота.
 21. При набряку легенів показана екстрена евакуація хворого вниз. Потерпілого з піднятою головою укладають у спальний мішок, кінцівки обкладають грілками. У важких випадках важливо прагнути до найшвидшого надання кваліфікованої медичної допомоги, використовуючи для цього авіатранспорт. Надаючи першу допомогу хворому на набряк легенів, так само як і при гострій гірській хворобі, крім перерахованих вище заходів, окрім спуску вниз, продовжують давати кисень, серцеві, дихальні та діуретичні засоби через рот (фуросемід, еуфілін у табл.), транквілізатори (заспокійливі), легкі снодіючі засоби (седуксен, мепробамат, ноксирон). При наданні лікарської допомоги разом з перерахованими вище заходами роблять аспірацію рідини з дихальних шляхів, застосовують сечогінні засоби - фуросемід (лазикс) - 2 мл 1% розчину, еуфілін - 10 мл 2,4% розчину, серцеві глікозіди (строфантин - 0,3-0,5 мл, корглікон - 1 мл) в 20 мл 20% розчину глюкози внутрішньовенно, піногасники: етиловий спирт (разом з киснем - через зволожувач), кровопускання – 300 - 400 мл.
 22. Набряк мозку є одним з важких ускладнень гірської хвороби. На більших висотах (3600-4000 м) він може розвитися протягом декількох годин. Механізм розвитку набряку мозку в цей час ще недостатнє ясний, однак варто виділити ряд сприятливих моментів: збільшення мозкового кровообігу в умовах гіпоксії (навіть у нормі на мозковий кровообіг доводиться до 15% хвилинного обсягу кровообігу), порушення проникності судинних стінок клітинних мембран. Симптоми. Набряк мозку проявляється сильним головним болем, нудотою, блювотою, розладом координації рухів, психічним і руховим неспокоєм, що потім переміняється гнобленням і адинамією. При подразненні оболонок мозку можуть спостерігатися патологічні рефлекси. Надалі відзначаються слухові й зорові галюцинації, порушення й втрата свідомості, гіпоксична кома. Перша допомога: потерпілого з піднятою головою укладають у спальний мішок, зігрівають, дають кисень, терміново транспортують вниз.
 23. Під час тривалих і складних сходжень нерідко спостерігаються захворювання різних органів. Гострі хірургічні захворювання. До гострих хірургічних захворювань відносять гострий апендицит, гострий холецистит, гострий панкреатит, перфоративна виразка шлунка й дванадцятипалої кишки, защемлена грижа, сечекам’яна хвороба, абсцеси й флегмони м'яких тканин і ін. Симптомом є біль різного характеру, локалізації, інтенсивності. Можуть спостерігатися нудота, блювота. Перша допомога. Після встановлення діагнозу необхідно вжити заходів до термінової евакуації в хірургічне відділення. На всіх етапах евакуації ведеться симптоматичне лікування. Спосіб транспортування залежить від стану хворого, характеру гірського рельєфу, часу доби, можливостей рятувального загону. До місця спуску хворого необхідно забезпечити транспорт для екстреної доставки його в хірургічне відділення. Під час транспортування хворому при вираженому болючому синдромі й точно встановленому діагнозі показане введення наркотичних засобів.
 24. Шок травматичний. Шоком називається симптомокомплекс, викликаний різними причинами, основною ознакою якого є раптове небезпечне скорочення тканинного кровообігу. Виникає після травми й характеризується важким загальним станом, різким зниженням функцій нервової, серцево-судинної й дихальної систем. Основними факторами, що викликають шок, є біль, втрата крові; супутніми - переохолодження, високогірна гіпоксія. Виникаючі порушення зв'язані не тільки із втратою крові, але й з перерозподілом її в організмі. У результаті компенсаторної “централізації кровообігу” знижується периферичний кровообіг, що приводить до зменшення кровопостачання й кисневому голодуванню великих тканинних областей. Виснаження компенсаторних реакцій супроводжується порушенням мозкового й коронарного кровообігу, падінням центральної й периферичної гемодинаміки, тобто виникає безпосередня загроза для життя. Симптоми шоку визначаються погіршенням тканинного кровообігу, блідістю шкіри, зниженням температури дистальних частин тіла. Зіниці розширені. Пульс на периферичних артеріях що не прощупується є слабо пальпуємим. Свідомість затьмарена внаслідок порушення кровопостачання головного мозку. Подих поверхневий, артеріальний тиск низький (60-50 мм рт. ст.).
 25. Перша допомога. Лікування шоку повинне бути комплексним, що полягає в усуненні дії агента, що травмує, зупинці кровотечі, відновленні повноцінної діяльності органів кровообігу й дихання. У лікувальний комплекс включають переливання плазмозаміщающих розчинів (полиглюкіна, реополиглюкіна, желатиноля до 1 л), для боротьби з ацидозом - натрію гідрокарбонат (300 мол 7,5%), швидке й ефективне знеболювання анальгетиками, при переломах, великих ушкодженнях - закриття ран асептичними пов'язками, іммобілізацію, оксигенотерапію, зігрівання хворого. При лікуванні шоку використовують антигістамінні засоби (дипразин, димедрол), кортикостероїдні препарати. У випадку великої або триваючої кровотечі показане переливання свіжої крові, її компонентів і плазмозамісних рідин. Всі перераховані заходи варто проводити швидко і якомога раніше.
 26. При розвитку термінальних станів, коли різко порушені основні життєво важливі функції організму й самостійна їхня корекція організмом неможлива, проводять реанімаційні заходи. Діагностичними ознаками зупинки серця й дихання, тобто настання клінічної смерті, є: - відсутність свідомості - відсутність пульсу на сонній або стегновій артеріях - відсутність подиху - розширення зіниць і відсутність їхньої реакції на світло. Серцево-легенева реанімація включає наступні етапи: 1. Відновлення прохідності дихальних шляхів; 2. Штучну вентиляцію легенів методом активного вдмухування повітря в легені хворого; 3. Відновлення кровообігу шляхом зовнішнього масажу серця. Це три найважливіших прийоми серцево-легеневої реанімації, причому вони повинні проводитися досить швидко й ефективно, тому що всього яких-небудь 3-5 хвилин відокремлюють клінічну смерть (оборотний стан) від біологічної смерті (необоротних ушкоджень центральної нервової системи й інших органів).
 27. Найважливішим етапом дихальної реанімації є відновлення прохідності дихальний шляхів, від швидкості якої залежить успіх всієї реанімації. Якщо хворий перебуває в несвідомому стані, то необхідно провести наступні маніпуляції: укласти хворого на тверду поверхню, закинути голову назад, висунути вперед нижню щелепу (мал.1), очистити рот і глотку від слизу й іншого вмісту (мал. 2) і почати нагнітання повітря в легені методами “рот до рота”, “рот до носа” (мал. 3).
 28. Зовнішній масаж серця звичайно сполучається зі штучною вентиляцією легенів.
 29. Зовнішній масаж серця звичайно сполучається зі штучною вентиляцією легенів. При цьому бажано, щоб масаж серця проводила одна людина, штучне дихання - інша. Якщо ж дії проводить одна людина, то через кожні два нагнітання повітря робиться 15 здавлювань грудини (2:15). Коли в реанімації беруть участь дві людини, то на кожні 5 здавлювань грудини доводиться одне нагнітання повітря (1:5).
 30. Продовжувати реанімаційні дії потрібно до тих пір, поки: а) вас хтось не змінить; б) не прийде швидка допомога; в) ви не втомитеся і не зможете продовжувати серцево-легеневу реанімацію; г) ви не помітите поліпшення стану потерпілого (відновлюється нормальний колір його шкірних покривів або він почне ворушитися або стогнати); д) не настане біологічна смерть. Смерть - це необоротне припинення життєдіяльності організму, що є неминучою заключною стадією його індивідуального стану. Достовірними ознаками смерті є: зниження температури тіла нижче +20 ° C, наявність трупних плям (ділянок зазвичай багряно-синюшного, рідше червоного або коричневого замалювання шкіри там, куди пасивно під своєю вагою стікає кров - наприклад якщо мрець лежить на спині, то на спині і будуть плями.) і м'язового задубіння (своєрідного ущільнення і вкорочення скелетних м'язів, що створює перешкоду для пасивних рухів у суглобах). У разі настання біологічної смерті при здавлюванні ока з боків пальцями зіниця змінює свою форму і звужується, нагадуючи "котяче око“.
 31. Гостра серцево-судинна недостатність. Розвивається в умовах високогір'я в не акліматизованих осіб під впливом гіпоксії, більших фізичних навантажень. Її виникненню можуть сприяти охолодження організму, гострі респіраторні захворювання, сховані захворювання серцево-судинної системи. Симптоми. Різка слабість, біль в області серця, серцебиття, порушення ритму, синюшність акроміальних (кінцевих) частин тіла, задишка. Перша допомога. Необхідно надати хворому напівсидяче положення, зігріти його. Підшкірно ввести кофеїн (1-2 мл), кордіамін (1-2 мл). Необхідне термінове транспортування вниз у напівсидячому положенні або в положенні лежачи з піднятим головним кінцем носилок.
 32. Пневмонія (запалення легенів) в умовах гір спостерігається нерідко й характеризується швидким розвитком. Симптоми. Початок досить гострий з ознобом і підвищенням температури тіла до 38—39° С. Хекання, загальна слабість, біль у грудях, кашель із відділенням слизисто-гнійного мокротиння. При аускультації виявляються вологі хрипи, при перкусії - іноді притуплення звуку. Дольова пневмонія від крупозної відрізняється більше поступовим початком, відсутністю циклічності в плині, гнійно-слизуватим, а не “іржавим” мокротинням і ін. Перша допомога. Введення сульфаніламідних препаратів, особливо антибіотиків: пеніцилін по 200000 од. 4-6 разів у день зі стрептоміцином по 500 000 од. 2 рази в день, тетрациклін по 0,3 г 4-5 разів у день, этазол або сульфадимезин по 1 г 6 разів у добу. При стафилококковій пневмонії, стійкої до пеніциліну, застосовуються напівсинтетичні пеніциліни - метицилліни або оксацилліни по 0,5-1 г 4-6 разів у добу. У цей час рекомендуються й нітрофуранові препарати (фуразолін, фуразолиідон по 0,1 г 4 рази в день). При кашлі - кодеїн, діонін. Транспортування термінове з піднятим головним кінцем носилок.
 33. Травми Кровотеча. Кровотеча - це витікання крові з кровоносної судини в тканини або порожнини організму або в навколишнє середовище. Якщо кров витікає в навколишнє середовище, таку кровотечу називають зовнішньою. При витіканні крові в тканини або порожнини організму говорять про внутрішню кровотечу. Крім того, в залежності від пошкодженої судини, розрізняють артеріальну, венозну, капілярну і змішану кровотечі. Знання типів кровотечі необхідно для того, щоб передбачати можливі наслідки.
 34. Кров з артерії яскраво-червона. Оскільки артеріальна кров йде прямо від серця, вона може пульсувати або бризкати з рани. Артеріальну кровотечу зупинити важко, необхідна термінова допомога. Кров з вени темно-червона і тече повільніше. Крововтрата з вени може бути як незначною, так і дуже серйозною. Оскільки вени розташовані ближче до шкіри, венозна кровотеча відбувається частіше. Більшість капілярів розташовані близько до шкіри, тому невелике ушкодження зазвичай викликає кровотечу з капілярів. Кров з капілярів яскраво-червоного кольору, вона сочиться з рани. Змішана кровотеча виникає в тих випадках, коли в рані кровоточать одночасно вени і артерії. Найчастіше така кровотеча спостерігається при глибоких ранах. а) Артеріальна кровотеча б) Венозна кровотеча
 35. ЗОВНІШНЯ КРОВОТЕЧА Зовнішня кровотеча - це кровотеча з рани або виразки безпосередньо на поверхню тіла. Рана це порушення цілості шкіри чи слизових оболонок (часто і глибших тканин і органів), викликане механічним впливом. Величина зовнішньої кровотечі залежить від типу рани, а також місця на тілі людини, де відбулося порушення цілості шкіри або слизових оболонок. Найбільш ймовірні типи ран: 1. Різана рана - рана, нанесена ковзаючим рухом тонкого гострого предмету. (Бритва, ніж наприклад). Характеризується переважанням довжини над глибиною, рівними паралельними краями. Може бути серйозна кровотеча. 2. Рвана рана - рана, що виникла під впливом перерозтяження тканин. Характеризується неправильною формою країв, відшаруванням або відривом тканин, значною зоною їх пошкодження. Великий ризик
 36. 3. Колота рана - рана, нанесена гострим предметом з невеликими поперечними розмірами. Характеризується вузьким і довгим рановим каналом. Підвищений ризик інфекції. Можливі приховані пошкодження органів і глибоких кровоносних судин. (Льодоруб, льодобур, скельний гак) 4. Рубана рана - рана від удару важким гострим предметом. Характеризується великою глибиною ушкодження. Може бути серйозна кровотеча. Можливі переломи. Ризик зараження. (Сокира, звичайно) 5. Вогнепальна рана - рана, нанесена стрілецькою зброєю або боєприпасами вибухової дії (снаряди, міни, бомби, гранати та ін.) Характеризується серйозними внутрішніми ушкодженнями. Можливе попадання сторонніх часток в організм через рану. У місці входу рана буде невеликою, а в місці виходу, якщо куля пройшла навиліт, рана буде великий і рваною. (Особливо погано, що навколо ранового каналу велика зона контузії тканин, а в каналі повно всякої погані - шматки одягу, земля і т. д.)
 37. 6. Забита рана - рана від удару тупим предметом з одночасним ударом навколишніх тканин. Характеризується пошкодженням тканин. Можуть бути переломи або внутрішні ушкодження. Шкіра може лопнути, але зазвичай цього не відбувається. У місці удару утворюється синець, набряк. (Молотком по пальцю, каменем по голові). 7. Укушена рана - рана, нанесена зубами тварини або людини. Характеризується інфікованістю, нерівними, розчавленими краями. При укусах хворих на сказ тварин можливе зараження людини. (Собаки, щури, лисиці і так далі.) 8. Розтрощення рана - рана, при нанесенні якої відбулося розчавлювання і розрив тканин. Характеризується великою зоною ураження тканин. (Падіння з висоти) При наданні допомоги потерпілому з зовнішньою кровотечею необхідно враховувати наступні пріоритети: - Якщо кровотеча сильна, то пріоритет - зупинка кровотечі; - Якщо кровотеча незначна, то пріоритет - запобігання зараженню.
 38. ВНУТРІШНЯ КРОВОТЕЧА Причинами внутрішньої кровотечі можуть бути: - Удар в живіт, грудну клітку або голову; - Перелом кістки; - Колоті або вогнепальні рани; - Хронічні захворювання. Внутрішня кровотеча може бути прихована і явна. Прихована внутрішня кровотеча - кров виливається в замкнутий простір (черевна порожнина, плевральна порожнина, головний мозок). Симптоми і ознаки прихованої внутрішньої кровотечі: Реакція - в більшості випадків потерпілий у свідомості, але стан може погіршуватися дуже швидко, аж до втрати свідомості. Дихальні шляхи - чисті, але при втраті свідомості може бути западання язика і закриття дихальних шляхів. (Про позу на боці не забули?) Дихання - поверхневе, може припинитися зовсім. Циркуляція крові - пульс прискорений, слабкий, може зупинитися. Інші ознаки; занепокоєння, тривожність, слабкість, бліда і волога
 39. Явна внутрішня кровотеча - кров виливається в органи, що мають сполучення з зовнішнім середовищем. Вираженим ознакою для розпізнання явної внутрішньої кровотечі може бути кровотеча з природних отворів людського тіла - вух, носа, рота, піхви, анального отвору, уретри. Типи кровотеч з природних отворів тіла. Вухо: свіжа, яскраво-червона - пошкоджені судини вуха. Водяниста - поранення мозку (черепно-мозкова травма). Ніс: свіжа, яскраво-червона - пошкоджені судини носа. Водяниста - перелом кісток черепа (витікає рідина з черепної коробки). Рот: свіжа, яскраво-червона - пошкоджені судини ротової порожнини (язик, губи, порожнина рота). Піниста, яскраво-червона - пошкоджені легені. Блювота з кров'ю, темна червоно-коричнева - пошкоджений шлунок. Піхва: свіжа, темна - пошкодження матки.
 40. Анальний отвір: свіжа, яскраво-червона - геморой. Темна, погано пахне - пошкоджений нижній відділ кишківника. Уретра: червона, каламутна сеча - пошкоджені нирки, сечовий міхур, статевий член. Перша допомога при внутрішній кровотечі. Як видно із симптомів та ознак внутрішньої кровотечі вони дуже схожі на симптоми і ознаки шоку. Тому і перша допомога в чомусь схожа на надання допомоги при шоку. 1. Надати зручну позу: - рана грудної клітки, пошкодження легенів, шлунка - напівсидяче положення. Зменшує кровотечу. - черевна порожнина, органи тазу - підняті ноги. Дозволяє використовувати додатково кров, депоновану в кінцівках. - черепно-мозкова травма - з піднятою головною частиною тіла - зменшує кровотечу.
 41. 2. Укрити потерпілого спальним мішком чи чимось іншим, щоб захистити його від холоду. 3. Не дозволяти потерпілому рухатися. 4. Не давати потерпілому пити, їсти, курити. 5. Контролювати дихальні шляхи, дихання, циркуляцію крові, бути готовим у разі потреби приступити до серцево-легеневої реанімації.
 42. Способи зупинки зовнішньої кровотечі. При наданні першої допомоги для зупинки зовнішньої кровотечі в залежності від ступеня ураження можна використовувати кілька способів: прямий тиск на рану, накладення пов'язки, притиснення артерії, накладення джгута. Нерідко доводиться використовувати комбінацію цих способів. а) прямий тиск на рану Прямий тиск на рану дозволяє виграти час, дати можливість крові згорнутися. Для здійснення прямого тиску необхідно по можливості підняти вгору травмовану частину тіла і сильно натиснути на рану пальцями або долонею, причому краще це зробити через стерильну марлю або шматок чистої тканини. Якщо через деякий час кровотеча зменшиться, але не зупиниться, необхідно накласти пов'язку, що давить. б) накладення пов'язки Для накладання пов'язок зазвичай використовуються бинти.
 43. 1. Якщо є можливість, необхідно надіти одноразові гумові рукавички. 2. По можливості використовувати стерильні перев'язувальні матеріали. 3. Вибрати необхідні розміри перев'язувальних матеріалів. Ширину бинта треба підбирати так, щоб вона була рівна або більше діаметру перев'язуваної частини тіла. Використання вузького бинта не тільки збільшує час перев'язки, але й може призвести до того, що пов'язка буде врізатися в тіло. Застосування більш широкого, ніж треба, бинта ускладнює процес бинтування. 4. Тримати перев'язувальні матеріали за краї, щоб не порушити їх стерильність. 5. Перев'язуючи постраждалого, слід пояснити йому призначення пов'язки, що дозволить контролювати його стан і в якійсь мірі відверне його від болю. 6. Бинтувати необхідно щільно, але не туго. Пов'язка не повинна бути дуже вільною і зміщуватися по поверхні тіла, але і не повинна бути занадто тугою, щоб не порушити циркуляцію крові.
 44. 7. Перев'язку слід починати з найбільш вузького місця, поступово переходячи до більш широкого. У цьому випадку пов'язка краще тримається. Щоб уникнути зсуву пов'язки перші витки повинні бути накладені тугіше, ніж наступні. Зав'язувати кінці бинта слід прямим вузлом. Прямий вузол не розв’язується, тому пов'язка не слабшає. Крім того, прямий вузол плоский і тому більш зручний на тілі. Нарешті, він легко розв'язується, коли це потрібно. 8. Після накладення пов'язки необхідно перевірити циркуляцію крові. Якщо є необхідність - відновити циркуляцію, послабивши накладену пов'язку. Ознаками занадто тугого накладення пов'язки є: блідий або синьо-сірий колір шкіри, оніміння забинтованої частини тіла, відсутність руху в забинтованій частині тіла. 9. Якщо після накладання пов'язки кров продовжує сочитися, потрібно накласти ще одну пов'язку (до 3-х), не знімаючи попередню. Якщо попередню пов'язку зняти, кровотеча посилиться.
 45. в) Притиснення артерії Притиснення артерії використовується в тому випадку, коли накладення пов'язки не дає результату. У разі притиснення артерії повністю перекривається доступ крові в частину тіла, розташовану нижче точки притиснення. Як тільки кровотеча зупиниться, притиснення артерії слід припинити. Якщо протягом 10 хвилин після притиснення артерії, кровотеча не зупинилася, слід на декілька секунд зупинити притиснення артерії, а потім відновити знову, так як у випадку притиснення довше 10 хвилин є небезпека розвитку тромбозу в місці притиснення. Відомо, щонайменше, 22 точки притиснення (по 11 на лівій і правій сторонах тіла). Однак на практиці доцільно використати дві з них, точки на стегнової і плечової артеріях. Для здійснення притиснення плечової артерії необхідно: - знайти артерію на внутрішній стороні плеча; - натиснути на артерію над кісткою між м'язами плеча.
 46. Для здійснення притиснення стегнової артерії необхідно: - покласти потерпілого на спину із зігнутими в колінах ногами, поклавши під коліна згорнутий одяг, і знайти стегнову артерію в районі паху; - сильно натиснути на артерію великими пальцями. Зупинка артеріальної кровотечі за допомогою рук. Стрілками показано місця затискання.
 47. Правила накладення джгута. - Джгут накладається вище ушкодження приблизно на 5 см; - Перед тим, як накладати джгут, місце його накладення обернути бинтом або чистою тканиною; - В якості джгута використовують або спеціальні гумові кровоспинні джгути, або підручні матеріали, такі як репшнур, пояс, стропа і т. д. Не можна використовувати все, що може врізатися в рану, наприклад, шнурки, мотузки, шпагати і т. д., так як вони можуть пошкодити розташовані нижче тканини; - Зробивши перший оборот, джгут затягують так, щоб зупинилося кровотеча, але не більше, щоб не викликати ушкодження тканин, а потім, зменшуючи тиск, закріплюють весь джгут на кінцівку; - Якщо використовуються підручні засоби, необхідно, зробивши один оборот і зав'язавши на один вузол, помістити зверху який-небудь предмет (паличку, ручку, ножиці і т. д.), закріпити його ще одним вузлом і закрутити до зупинки кровотечі, після чого зафіксувати подвійним вузлом;
 48. - Джгут може залишатися на кінцівці не більше 1 години з моменту його накладення; якщо за цей час потерпілого не вдалося доставити в лікувальний заклад, то по закінченні години джгут необхідно послабити на 1-2 хвилини (до почервоніння шкіри), після чого накласти знову, але вже вище попереднього місця; - В місці накладення джгута необхідно помістити записку із зазначенням часу і дати його накладання. При кровотечі з судин верхньої кінцівки джгут накладають на плече, верхню або нижню третину. На передпліччя джгут не накладається через глибоке розташування судин.
 49. При кровотечах з судин нижньої кінцівки джгут рекомендується накладати тільки на стегно. Джгут накладають вище місця кровотечі рівномірно, без затискання шкіри поверх прокладки, сила натягу визначається припиненням кровотечі й зникненням пульсу на периферичних артеріях. Накладання джгута за допомогою ременя.
 50. Зупинка кровотечі за допомогою валика. При кровотечі з верхньої частини плеча і підключичній області, яка може бути смертельною, заводять обидва плеча за спину зі згинанням в ліктях, після чого їх зв’язують за допомогою бинта (ременя і т.п.). В цьому випадку здавлюються артерії з обох сторін.
 51. Черепно-мозкова травма. Являє собою механічне ушкодження черепа і його вмісту, виникає в результаті удару, що може привести до струсу або забою мозку, порушенню цілісності костей черепа, до здавлювання мозкової речовини. Черепно-мозкові травми підрозділяються на закриті й відкриті. При закритій травмі ушкоджень костей черепа не відбувається. Відкрита черепно-мозкова травма характеризується ушкодженням м'яких тканин голови й костей черепа. Обидва види травм можуть проявлятися струсом, забитим місцем, здавлюванням мозку або різних їхніх сполучень. Симптоми. У гострому періоді переважають загальмозкові симптоми. Найбільш характерні з них - порушення свідомості, які можуть бути різної тривалості - від декількох хвилин до доби й більше, порушення пам'яті на події, що передували травмі, нудота, блювота, запаморочення. Місцеве ушкодження мозку проявляється відповідними осередковими симптомами, що мають характер випадань пам'яті. При забитті мозку можуть спостерігатися розлади чутливості в кінцівках, тулубі, нерівномірна величина зіниць. Для переломів основи черепу характерні кровотеча з вух, носа, синці у вигляді “окулярів” під очима. Перебіг черепно-мозкової травми залежить від важкості місцевих ушкоджень мозку, що посилюються стисненням мозку, набряком мозку.
 52. Для переломів основи черепу характерні кровотеча з вух, носа, синці у вигляді “окулярів” під очима.
 53. Перша допомога. Допомога при цьому виді травми суворо індивідуальна й залежить від сили травми. При легкому ступені призначають знеболюючі засоби (анальгін, амідопірин - 0,25- 0,5 г на прийом), антигистамінні препарати (димедрол - 2 мл, дипразін - 1-2 мл підшкірно), полівітаміни. При відкритому ушкодженні черепа необхідно змазати краї рани 5% спиртовим розчином йоду або зеленкою, накласти асептичну пов'язку. Для профілактики інфікування рекомендують сульфаніламідні препарати, антибіотики. При більш важкій травмі вводять внутрівенно дегидратаційні засоби (20- 40 мл 40% р-ну глюкози, 10 мл 25% р-ра магнію сульфату, 10% р-ну альбуміну), симптоматичні засоби. Транспортувати необхідно в положенні лежачи.
 54. Травма спинномозкова. Спостерігається при падіннях з висоти, обвалах, безпосередньому впливі на хребетний стовп, різкому його згинанні або розгинанні. Розрізняють відкриті й закриті травми. Вони можуть бути ускладнені струсом, забитим місцем і здавлюванням спинного мозку. Симптоми. Клінічна картина залежить від рівня ушкодження хребетного стовпа (ізольовані ушкодження його рідкі). Для перелому хребетного стовпа характерний біль у місці перелому, що підсилюється при русі, осьове навантаження (натиснення рукою на голову) викликає біль у місці перелому. При переломі хребетного стовпа без ушкодження спинного мозку важливою діагностичною ознакою є біль по лінії остистих відростків; коли ж відбувається ушкодження і спинного мозку, додаються рухові порушення, зниження або відсутність рефлексів та ін. Для ушкоджень спинного мозку характерні рухові паралічі і розлади всіх видів чутливості нижче перелому.
 55. Оскольчатий перелом хребта.
 56. Синім кольором відмічено зони паралічу в залежності від місця перелому.
 57. Перша допомога. При травмі спинного мозку потерпілому надають горизонтальне положення, його обережно укладають на тверді носилки. Щоб уникнути вторинного зсуву уламків та здавлювання спинного мозку, транспортування роблять при дотриманні всіх правил обережності - тільки в положенні лежачи на спині, повертати хворого забороняються. Застосовують знеболюючі (піранал, анальгін - 0,5 г усередину або анальгін 2 мл підшкірно), дегидратаційнні (10 мл 25% р-ну магнію сульфату внутрішньом’язево) і інші засоби. У випадках прогресуючого перебігу стиснення спинного мозку, порушення дихання - штучна вентиляція легенів, протишокові заходи (див. “Травматичний шок”). Необхідне екстрене транспортування для проведення оперативного втручання.
 58. Укладання на носилки постраждалого з травмою спинного мозку, фіксація голови.
 59. Ушкодження грудної клітки. Такі ушкодження бувають закритими й відкритими. Вони виникають у результаті безпосереднього впливу предмета, що травмує, або при падінні грудьми на тверду поверхню. При цьому можуть спостерігатися забиті місця, струси, стиснення грудної клітки, переломи ребер, грудини. Симптоми. Для забитих місць характерна біль, що підсилюється при вдиху. Стиснення грудної клітки в передньо-задньому напрямку або з боків викликає посилення болю (характерно для переломів ребер, грудини). Струс грудної клітки може викликати загальну реакцію з явищами шоку (падіння пульсу, артеріального тиску, порушення дихання). Крипітація – сніговий хруст при натисненні на шкіру. При обвалах, лавинах може спостерігатися стиснення грудної клітини з розвитком своєрідного симптомокомплекса, названого травматичною асфіксією. Голова, обличчя, шия мають синюшно-фіолетовий колір з різкою нижньою границею (“декольте”). Характерні дрібні крововиливи в слизову оболонку рота, склери, носа, гортані, зниження зору, слуху. Переломи ребер бувають одиничні й множинні, вони можуть сполучатися з переломами грудини, ключиці. Переломи ребер зі зсувами можуть викликати поранення плеври і легенів з розвитком пневмотораксу, гемотораксу, підшкірної емфіземи.
 60. Пневмоторакс буває відкритий і закритий. Закритий пневмоторакс протікає доброякісно й поступово розсмоктується. Відкритий пневмоторакс виникає при проникаючих пораненнях грудної клітки й нерідко сполучається з ушкодженням органів грудної клітки. Перша допомога залежить від виду травми і її сили. При забитих місцях грудної клітки, переломах ребер накладають фіксуючу пов'язку (на видиху) за допомогою широкого бинта від нижніх ребер до пахвової області, призначають анальгетичні засобу (амідопірин, анальгін - 0,25- 0,5 г усередину), засобу проти кашлю (кодеїн - 0,15 г усередину). Зону перелому ребер знеболюють 0,25- 0,5% р-ном новокаїну або спирт- новокаїновим розчином. Знеболююче лікування є ефективною профілактикою легеневих ускладнень. Відкритий пневмоторакс перетворюють у закритий за допомогою герметичної пов'язки, виготовленої з лейкопластиру, клейонки й т.д. При важкій травмі й розвитку шоку проводять протишокові заходи, при порушенні подиху - штучну вентиляцію легенів. Спосіб транспортування залежить від стану постраждалого, умов місцевості. У важких випадках необхідне транспортування в екстреному порядку на носилках з піднятим головним кінцем; при легкій травмі хворий може йти сам.
 61. Проникаюча рана грудної клітки, легеня запала. 1 — запала легеня за рахунок відкритого пневмотораксу; 2 — отвір рани; 3 — плевральна порожнина.
 62. Лейкопластирна пов’язка при рані грудної клітки. Схема герметичної пов’язки при проникаючій рані грудей: 1 — стінка грудної клітки; 2 — герметична пов’язка; 3 — отвір рани.
 63. Іммобілізація постраждалого при пораненні грудної клітки. Пов’язки на грудну клітку: а — циркулярна (спіральна) повязка; б — пов’язка Дезо.
 64. Варіант пов’язки.
 65. Ушкодження живота виникають у результаті безпосереднього впливу предмету, що приводить до поранення органів черевної порожнини, або удару при падінні з висоти, обвалах. При цьому можуть спостерігатися ушкодження черевної стінки або органів черевної порожнини. Ушкодження пустотілих органів (шлунок, кишки та ін.) веде до розвитку перфоративного перитоніту, ушкодження паренхіматозних органів (печінка, селезінка) дають картину загрозливої кровотечі. Ушкодження пустотілих органів зустрічаються рідше, ніж паренхіматозних, причому переважають ушкодження кишок. Можуть бути відриви, лопання, роздавлювання тканин. Симптоми залежать від травми того або іншого органу й ступеня його ушкодження. Відзначається розлитий біль у животі з локалізацією в місці ушкодженого органа. Пульс прискорений. Нерідко виникає шок. Раннім симптомом є напруга м'язів черевної стінки. Для розриву шлунка характерне зникнення печіночної тупості. Гикання, блювота, здуття живота, сухий язик, симптом Щеткіна-Блюмберга по всьому животі - ознаки перитоніту, що розвивається. При внутрішній кровотечі з паренхіматозних органів розвивається картина геморрагічного шоку. Перша допомога. При явищах шоку - протишокова терапія. Абсолютний голод. Екстрене транспортування в положенні лежачи в хірургічне відділення (консервативне лікування неефективне).
 66. Ушкодження тазу й тазових органів наступають у результаті безпосереднього впливу удару або здавлювання тазу в сагиттальному і фронтальному напрямках. Зустрічаються як ізольовані ушкодження кісток тазового кільця, так і в комбінації з пораненнями тазових органів (сечового міхура, прямої кишки). Переломи кісток тазу можуть бути зі зсувом і без нього. Симптоми. Різкий біль в області перелому, що підсилюється при рухах. Стиск із боків кісток викликає посилення болі в місцях перелому. При важких ушкодженнях тазу нерідко спостерігаються явища шоку, внутрішні крововиливи, ушкодження внутрішніх органів. Симптоми ушкодження сечового міхура, прямої кишки. При ушкодженнях сечового міхура - поява крові в сечі, при повному розриві сечового міхура сечовиділення відсутнє. Якщо сеча з місця розриву попадає в черевну порожнину, спостерігаються симптоми перитоніту. Для ушкодження прямої кишки характерною ознакою є кровотеча з анального отвору. Перша допомога. Потерпілого укладають на спину, нижню кінцівку, що відповідає ушкодженій половині тазу, укладають у зігнутому положенні на подушку. При наявності шоку проводять протишокові заходи. У хворого з переломом кісток тазу треба виключити ушкодження внутрішніх органів. Транспортування в екстреному порядку в положенні лежачи.
 67. Поза “жаби” при переломі кісток тазу Етапи укладання на ноші постраждалого з переломом тазу.
 68. Переломи кісток кінцівок. Зустрічаються закриті й відкриті переломи. При останніх порушується цілість м'яких тканин і шкіри. Переломи можуть бути зі зсувом і без зсуву уламків. Виникають вони в результаті прямого удару або при падінні з висоти, обвалах, при надмірному згинанні кінцівок. Симптоми. Виражаються в порушенні функцій ушкодженої кістки, болю, що підсилюється при пальпації і рухах, укороченні й деформації кінцівок, набряках і крововиливах у місці перелому. При множинних переломах і переломах зі значними зсувами відзначаються ознаки шоку й кровотеча. Перша допомога. Введення знеболюючих засобів-анальгіну, амідопіріну й інших усередину або підшкірно. Іммобілізація транспортною шиною. Для іммобілізації в умовах гір застосовують і підсобні матеріали (палиці, льодоруби та ін.). При їхньому накладенні (у фізіологічно вигідному положенні) фіксують не тільки місце перелому, але й суглоби, розташовані вище й нижче місця перелому.
 69. Види переломів Закритий перелом Відкритий перелом
 70. При переломах кісток кисті шину накладають від кінців пальців до верхньої третини передпліччя.
 71. При переломі кісток передпліччя - по тильній поверхні зігнутої кінцівки від пальців до нижньої третини плеча, при переломах плеча - до протилежного надпліччя.
 72. При переломах в області стопи й нижньої третини гомілки шину накладають на підошовну частину стопи й задню поверхню гомілки від пальців до нижньої третини стегна (у гомілковостопному суглобі нога зігнута під прямим кутом). При переломах верхньої третини гомілки, стегна іммобілізацію здійснюють за допомогою трьох шин, фіксують гомілковостопний, колінний і тазостегновий суглоби (мал. 7).
 73. Переломи ключиці, що займають одне з перших місць по частоті, фіксують за допомогою дротової шини, м'якої пов'язки Дезо, косинки (мал. 8) або ватно-марлевих кілець, що накладаються на обидва плеча із захопленням над плечами і стягнутих на рівні лопаток. Обидві кінцівки при цьому відводять назад, розтягуючи і зіставляючи уламки ключиці.
 74. При відкритих переломах на ушкоджену зону накладають асептичну марлеву пов'язку, при кровотечі - кровоспинний джгут. При відкритих переломах необхідно видалити з поверхні рани вільно лежачі сторонні предмети й обробити рану. З появою ознак шоку проводять протишокову терапію (див. “Травматичний шок”). Транспортування: -при переломах стегна й верхньої третини гомілки - у положенні лежачи - при переломах кісток стопи, плеча, передпліч, ключиці - сидячи й лежачи, залежно від стану потерпілого й умов місцевості. При транспортуванні постраждалого максимально утеплюють.
 75. Вивихи. Зустрічаються значно рідше. Вони звичайно виникають при непрямій травмі в результаті надмірно різких рухів у суглобах. При цьому відбувається розриви капсули, зв'язок, кровоносних судин, іноді сухожиль і м'язів в області суглоба. Найбільш часті вивихи в плечовому й тазостегновому суглобах. Симптоми. Біль, змушений положення кінцівки, ушкоджений суглоб деформований, рухи в ньому обмежені або зовсім відсутні. Набряк і крововилив в області суглоба. Перша допомога. Іммобілізація ушкодженої кінцівки, знеболюючі засоби і транспортування залежно від стану в положенні сидячи або лежачи. При наявності досвідченого хірурга або травматолога виробляється ручне вправляння вивихів при локальній анестезії (20-40 мл 0,5-1% р-ну новокаїну в порожнину суглоба).
 76. Іммобілізація при вивиху плечового суглобу.
 77. Розтяги й розриви зв'язкового апарату суглобів зустрічаються досить часто й виникають у результаті більших навантажень на суглоб у функціонально невигідному положенні; особливо часті в гомілковостопному й колінному суглобах. Симптоми. Різкий біль в області суглоба, що підсилюється при дотику й рухах, крововилив і набряк, різке обмеження рухів. Перша допомога. Фіксація ушкодженого місця марлевим бинтом (мал. 9), холод на місце розтягання або розриву. При значних розривах накладають шину. Усередину призначають анальгін, піранал по 0,25-0,5 г 2-3 рази в день. Транспортування можна проводити в положенні сидячи.
 78. Сонячний і тепловий удари. Сонячний удар виникає в результаті впливу сонячних променів на незахищену голову, тепловий — у результаті перегрівання організму. Симптоми. Загальна слабість, почервоніння особи, головний біль, запаморочення, шум у вухах, частішання пульсу й подиху. У деяких випадках непритомний стан. Перша допомога. Потерпілого укладають у тінь звільняють від одягу, що стискує, кладуть холодні примочки на голову і сонну артерію. При непритомності підшкірно вводять 1-2 мл 20% р-ну кофеїну або кордіамін (1-2 мл). Транспортування залежно від стану постраждалого лежачи або сидячи.
 79. Опіки. Виникають у результаті тривалого впливу на незахищену шкіру й слизову оболонку сонячної радіації. В умовах гір, як правило, бувають опіки I і II ступеня. Симптоми. При опіку I ступеня й невеликому по площі ураженню шкіри (до 5% загальної площі тіла) переважають місцеві явища - почервоніння, набряк шкіри й слизових оболонок, гостре почуття печіння. При опіку II ступеня до перерахованих симптомів додається поява міхурів. При великих поразках шкіри можуть спостерігатися симптоми больового й опікового шоку з різким зниженням артеріального тиску.
Advertisement