Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Program E-wolontariat

3,243 views

Published on

Kim jesteśmy? Czym się zajmujemy? W jakie projekty międzynarodowe jestesmy zaangażowani? Dowiedz się więcej o Programie E-wolontariatu!

Published in: Government & Nonprofit
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Program E-wolontariat

 1. 1. FUNDACJA DOBRA SIEĆ www.e-wolontariat.pl Mamy Web do działania!
 2. 2. Spis treści Kim jesteśmy? Kontakt Co robimy? Współpraca
 3. 3. Kim jesteśmy? Jesteśmy grupą ludzi przekonanych o tym, że w Internecie dzieje się dużo ciekawego! Od 2009 r. obserwujemy, badamy i wspieramy społeczną aktywność, która odbywa się za pośrednictwem Internetu. Jesteśmy zdania, że nowe technologie mogą być dobrym narzędziem wspierania społeczeństwa obywatelskiego, dlatego pracujemy z organizacjami, instytucjami i grupami nieformalnymi i pomagamy im skutecznie je wykorzystywać. Promujemy e-wolontariat – działalność, która prowadzona jest za pośrednictwem Internetu w sposób dobrowolny i bez oczekiwania wynagrodzenia. Przykładów takich działań jest mnóstwo i codziennie rodzą się nowe, dlatego mamy dużo pracy, którą bardzo cenimy  Należymy do:
 4. 4. Co robimy? Prowadzimy działania edukacyjne i badania, organizujemy projekty szkoleniowe i akcje (również międzynarodowe), wydajemy publikacje (zobacz nasz Manifest E-wolontariatu), a także wspieramy organizatorów projektów e-wolontariackich finansowo.
 5. 5. Czym jest e-wolontariat? Jakie krążą wokół niego mity? Kto może zostać e- wolontariuszem? W jaki sposób można twórczo wykorzystywać nowe technologie dla dobra wspólnego? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w serwisie e-wolontariat.pl! Portal www.e-wolontariat.pl to również: • Blog E-wolontariatu – Dobry sposób na społeczności w Internecie, na którym promujemy najciekawsze akcje i społeczności z Polski i świata, dostarczamy ciekawostek z zakresu wykorzystania nowych technologii w projektach społecznych i praktycznych porad, dotyczących współpracy z internetowymi społecznościami. Na łamach bloga prezentujemy również kalendarz ciekawych wydarzeń i giełdę ogłoszeń e-wolontariackich. • baza dobrych praktyk, • artykuły specjalistyczne dla organizatorów e-wolontariatu i aktywistów. Serwis dostępny jest również w wersji anglojęzycznej: e-volunteering.eu. E-wolontariat.pl E-wolontariat.pl E-volunteering.eu
 6. 6. W 2014 roku wydaliśmy pierwszy w Europie „Podręcznik e-wolontariatu” – praktyczny przewodnik dla osób, organizacji i instytucji, które chciałyby rozpocząć współpracę z wolontariuszami za pośrednictwem Internetu. Podręcznik zawiera również wskazówki dotyczące organizowania dużych projektów e-wolontariackich, takich jak np. e-learning, dziennikarstwo obywatelskie, crowdsourcing czy pomoc i samopomoc. Podręcznik dostępny jest w wersji polskiej, angielskiej i ukraińskiej w formatach PDF, EPUB i MOBI. Podręcznik e-wolontariatu Narzędzia dla e-wolontariatu Aplikacja do e-wolontariatu W 2015 r. udostępnimy platformę TUDU.org.pl, na której organizacje pozarządowe będą mogły zamieszczać w bazie mikrozadania do wykonania, a e-wolontariusze wspólnie je wykonywać.
 7. 7. Odkryj e-wolontariat Konkursy grantowe To konkurs kierowany do polskich organizacji pozarządowych, instytucji i grup nieformalnych, mających pomysł na współpracę z e- wolontariuszami. Dotychczas odbyło się 6 edycji konkursu. Wśród laureatów są m.in.: Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Fundacja Nowoczesna Polska, Ludzie-Serca, Fundacja Dzieci Niczyje i Centrum Cyfrowe Projekt: Polska. Więcej informacji w broszurce. W trakcie sześciu edycji wsparliśmy 28 projektów łączną kwotą 76 tys. zł! Razem zmieniamy Internet na lepsze 
 8. 8. Gra crowdfundingowa, system do zarządzania grafikiem wolontariuszy, mechanizm wspierający akcję „Dzielę się książkami” (pobierz kod) oraz aplikacja do zarządzania wydarzeniami na Facebooku (pobierz kod) to efekty Hackathonu dla e-wolontariatu – dwudniowego sprintu programistycznego, który zorganizowaliśmy w 2013 r. Jeśli komukolwiek wydawało się, że niemożliwym jest pogodzić świat programistów z organizacjami pozarządowymi, po dwóch dniach „Hackathonu dla e-wolontariatu” miał okazję przekonać się, w jak dużym był błędzie! Idea „Zaprogramowania dobra w Sieci” połączyła wszystkich uczestników, kilkunastu programistów zamieniło marzenia organizacji pozarządowych w rzeczywiste aplikacje. Hackathon dla e-wolontariatu Akcje Zobacz nasze pozostałe akcje.
 9. 9. Działania społeczne w sieci to nie tylko korzystanie z komunikatorów i portali społecznościowych, lecz także dobrowolne działania na rzecz dobra wspólnego czy tworzenie społeczności, które mają realny wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Jakie to działania? Jakie są ich typy? Wszystkiego dowiecie się z naszego raportu: Internet jest bardziej społeczny, niż mogłoby się wydawać!Badania Zobacz nasze pozostałe badania.
 10. 10. Publikacje Zobacz nasze pozostałe publikacje. Oswajanie nowych technologii, współpraca online, fundraising -to tylko niektóre tematy, jakie poruszamy w naszych publikacjach. Wszystkie wydajemy na wolnych licencjach Creative Commons, więc możecie z nich śmiało korzystać!
 11. 11. Projekty międzynarodowe Konkurs grantowy Discover e-volunteering To europejski konkurs kierowany do organizacji pozarządowych mających pomysły na projekty e-wolontariackie. Dotychczas odbyły się 3 edycje konkursu. Więcej informacji na stronie: http://discoverevolunteering.eu/ W trakcie trzech edycji do konkursu wpłynęło ponad 250 zgłoszeń z 35 państw Europy! Łącznie wsparliśmy 14 projektów kwotą 23 800 euro.
 12. 12. W ramach projektu wydana została publikacja zawierająca dobre praktyki fundraisingowe z krajów grupy V4 (do pobrania ze strony: www.civilhazveszprem.hu). FDS przeprowadziła analizę działań polskich NGO w zakresie fundraisingu oraz badanie on- line, którego celem było zidentyfikowanie barier, na jakie NGO napotykają podczas prowadzenia działań fundraisingowych, a także wyłonienie dobrych praktyk w zakresie fundraisingu. Organizator: Civil Network of Veszprém County Public Benefit Association (Węgry). Alternative fundraising techniques Międzynarodowe projekty partnerskie To encourage volunteering among V4 countries Visegrad Civil Bridge to Ukraine Making things more EVEN W ramach projektu wypracowaliśmy „Employee Volunteering Workbook” – podręcznik, z którego każda organizacja pozarządowa, chcąca rozpocząć współpracę z firmami i ich pracownikami, dowie się, jak zrobić to w sposób poukładany i efektywny. Podręcznik zostanie przetłumaczony na język polski. Organizator: European Volunteer Centre – CEV (Belgia). Celem projektu jest zwiększanie mobilności obywateli krajów grupy V4 (w szczególności osób młodych) w ramach międzynarodowych projektów wolontariackich i promowanie korzyści płynących z takiego wolontariatu (m.in. możliwość zdobycia i rozszerzenia doświadczenia zawodowego). Organizator: Publicity and Civil Society Foundation NYICITA (Węgry). Celem projektu jest wzmocnienie trzeciego sektora na Ukrainie poprzez przekazanie ukraińskim organizacjom pozarządowym doświadczeń krajów grupy V4 i wsparcie ich we wdrażaniu najlepszych praktyk. Organizator: Ukrainian-Hungarian Regional Development Centre (Ukraina).
 13. 13. Masz pomysł na wspólny projekt? Potrzebujesz porady / szkolenia z zakresu e-wolontariatu (również pracowniczego), wykorzystania nowych technologii w projektach społecznych lub innych tematów, którymi się zajmujemy? Skontaktuj się z nami! Jesteśmy otwarci na wszelkie formy współpracy  Możesz napisać wiadomość: Marzena Kacprowicz, m.kacprowicz@e-wolontariat.pl lub zadzwonić pod numer: +48 825 70 22 Współpraca
 14. 14. Współpracowaliśmy i współpracujemy m.in. z: Współpraca
 15. 15. Czekamy na was! Jeśli masz jakiekolwiek pytania, sugestie lub pomysł na współpracę, skontaktuj się z nami! Możesz napisać wiadomość: Marzena Kacprowicz, m.kacprowicz@e-wolontariat.pl lub zadzwonić pod numer: +48 825 70 22 Kontakt

×