Canvas tablo nedir, ne değildir

316 views

Published on

Canvas tablolar, diğer tablolardan farklı olarak İtalyan şase de denilen, 3 cm kalınlığında ve 4 cm genişliğinde kurumuş ve fırınlanmış ahşaptan oluşan çerçeveye gerilerek hazırlanan tablo çeşididir.

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
316
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3
Actions
Shares
0
Downloads
2
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Canvas tablo nedir, ne değildir

  1. 1. Canvas Tablo Nedir, Ne Değildir? Canvas tablolar, diğer tablolardan farklı olarakİtalyan şase de denilen, 3 cm kalınlığında ve 4 cm genişliğinde kurumuş ve fırınlanmış ahşaptan oluşan çerçeveye gerilerek hazırlanan tablo çeşididir. Bu özelliğinden dolayı (Kanvas) Canvas tablolar diğer klasik tablolardan büyük oranda ayrılmaktadırlar. Çünkü Canvas tabloların klasik tablolara göre hem fiyatı bu noktada uygun gelmekte hem de gösterişli bir hale bürünmektedir. Bundan ötürü tablosu hazırlanan resim, 3 cm kalınlığında 4 cm genişliğinde çerçevenin kenarlarını da kaplayarak, tablonun tüm kenarından bakıldığında tablo desenini görmek mümkündür. Ayrıca duvardan 3 cm ileride durması ise odanıza ayrı bir şıklık katacaktır. Canvas Tablo Oluşturma Teknolojik altyapımız ve son model dijital makinalarda hazırlanan baskılar ile tuval bezi olarak da bilinen Canvas (Kanvas) kumaşa baskı yapılmaktadır. Kullanılan boyalar su bazlı olup, kesinlikle solvent içermemektedir. Solvent, ağır bir kokusu olan ve içeriğinde yanıcı özellik taşıyan kimyasal boyalardır ve bunun için tercih edilmemektedir.
  2. 2. Canvas kumaşlar kendi doğal dokulu özelliği ile ve matlığından ötürü hem orijinal tablo gibi görünüm vermekte ve aynı zamanda akşamları evde yakılan lambalardan yansıyan ışığı emerek tablolarda parlama yapmasını engellemektedir. Tablolarda kullanılan Canvas (Kanvas) kumaşı çok önemlidir. Piyasadaki kumaşların çoğu içerisinde pamuk yahut kotondan çok pvc naylon içermektedir. Bu da hem üzerindeki doğal kumaş dokusunu azaltmakta ancak daha kötüsü duvara asıldığında yansıyan ışığı ememeyerek yansıma yapmasıdır. Bu nedenle, kumaşın pamuklu olması büyük önem arz etmektedir. Dijital baskı olarak çıkan Canvas (Kanvas) tablo daha sonra ahşap şaseye el emeği ile gerilmektedir. Gerginin çok sağlam olması gerekmektedir ki aksi durumunda daha sonra tabloda dalgalanma oluşabilmektedir. Şaseye gerilen tablo kumaşının üzeri mat saten vernikle kaplanmaktadır. Vernik kaplamanın en önemli sebebi, dış etkenlerden tabloyu koruması ve renklerin uzun yıllar canlı kalmasını ve solmamasını sağlaması ve istenen her zamanda bu Canvas tabloların temizliğine olanak sağlamasıdır. Verniği kuruyan tabloda hiçbir koku, nem ya da benzeri tabloyu veya müşteriyi rahatsız edici hiçbir etken kalmamaktadır. Gönderime hazır hale gelen Canvastablolar önce havalı patlak naylonlara sarılmaktadır. Bunun nedeni, hem darbelere karşı korunması hemde üzerinde hiç bir suretle ufacık bir çizik dahi oluşmasını engelleme amaçlıdır. Ve son olarak tablolara özel olarak yaptırılan ambajlarına konularak kargoya teslim edilmektedir. Canvas (Kanvas) tablolardaasma aparatı kesinlikle kullanılmaz. Doğrudan çivi üzerine oturtulurve duvarla tablo bir bütün oluştururlar. Askı aparatı kullandığında, askı ipini tutmaya yarayan ahşaba yerleştirilen vida, duvara değerek tablo ile duvar arasında ufakta olsa bir boşluk oluşturur ki buda dekor ve görüntü açısından çirkin bir görünüm sergilemektedir.
  3. 3. Bu sebeple tablolar doğrudan çivilerin üzerine yerleştirilir ki herhangi bir çirkinlik oluşturmasın. Size tavsiyemiz her tablo için duvara, birbiri arasında 20 cm boşluk olacak şekilde 2 adet çivi üzerine oturtmanız. Çünkü tek çivi tabloda dengesizliğe sebep olmaktadır.

×