Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

The price is right

599 views

Published on

exercice en classe

  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

The price is right

  1. 1.
  2. 2. Guess the right price….<br />
  3. 3. EXAMPLE:<br />
  4. 4. A SLICE OF PIZZA<br />
  5. 5. HOW MUCH IS A SLICE OF PIZZA?<br />
  6. 6. It is $1,50<br />
  7. 7. Let’sstart!<br />
  8. 8. A hamburger? <br />
  9. 9. It is $1,29 /<br />itcosts $1,29<br />
  10. 10. A t-shirt?<br />
  11. 11. It is $2,50<br />
  12. 12. A pair of Jeans?<br />
  13. 13. It is $25,00<br />
  14. 14. A donut?<br />
  15. 15. It is $1,60<br />
  16. 16. A bagel?<br />
  17. 17. It is $2/It costs $2<br />

×