SlideShare a Scribd company logo

traditat dhe zakonet shkodrane

traditat dhe zakonet e shkodres

1 of 10
Download to read offline
Traditat dhe zakonet shkodrane
Shkodra
Shkodra,nder shekuj
kryeqendra e shqiperise se
veriut.qytet qe kryerende I
qendron mbi shpine kalaja e
Rozafatit.Shodra qe
perkedhelet nga dallget e
Adriatikut, e freskohet nga
ujerat e lumit Buna.Djepi I
kultures,vendlindja e
Barletit,Migjenit,Gurakuqit,
Prenke Jakoves,Marubit etj.
Plejada e njerezve te shquar
,atyre qe kane lene gjurme te
ndritura apo atyre qe ende
vazhdojne ti japin ketij
vendi,eshte e gjate.Ne cdo gur
e ne cdo lagje ka nje histori me
te cilen ata krenohen.
Tiparet Etnokulturore
Banoret e zones se Shkodres e
kane te shtrenjte atdheun,jane
te lidhur me token,trojen dhe
ruajne kultin e te pareve.ata
kane ta zhvilluar ndjenjen e
trimerise,qendreses, dhe jane
krenare.Banoret kane
trasheguar dhe festojne ritet e
motit ,vecanerisht ato te
nderrimit te stineve,ardhjen e
stines se blerte,daljen nga
dimri,diten e pranveres,Shen
Gjergjin,Buzmin bujar ne
malesi,reshjet e para
etj.Shkodranet historikisht jane
shquar per nje respektim te
besimit fetar.ne qyte ishte nje
tradite e ardhur ne breza,ku
lagjet e myslimaneve ishin te
ndara nga ato te katolikeve.
Veshja
Kultura e te veshurit eshte
shfaqja e botes se pasur
shpirterore te
banoreve.terheqese jane
veshjet e grave fusharake me
ngjyra,pambuk,mendafsh apo
shajak,te cilat shoqerohen me
qendisje karakteristike te
punuara sipas zonave,me shaje
mendafshi,riza
shumengjyreshe,stoli e
sumbulla te ndryshme.e
mahnitshme eshte xhubleta e
gruas malesore.ajo misheron
krenarine e banoreve.
Veshja
Veshja e gruas myslimane
Karakterizohet nga dimi,
kemishe e bardhe mendafshi,
Jelek e gjybe e gjate e qendisur,
Me fije e shiriita ari.veshja
plotesohet me pantoflat e
zbukuruara me qendisma me
ngjyra.ne koke vihet nje kesule
e zbukuruara me fije apo
monedha ari e argjendi.
Pjesa me e bukur eshte jeleku
me kembeza e qendisura.
Veshja
Veshja e gruas katolike
karakterizohet nga dimi me
ngjyre te zeze, kemishe
mendafshi te celur e te endur
me avlemend shtepiak, jelek
,gjybe me ngjyre vishnje te
erret blu ose te kuqe te ndezur
per rastet ceremonale.kjo
veshje ne koke ka sallman,nje
lloj rripi I qendisur me motive te
ndryshme.veshjet
shoqeroheshin me stoli te
kushtueshme.

Recommended

Projekt ne fizike
Projekt ne fizikeProjekt ne fizike
Projekt ne fizikeDaniela Ela
 
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore Mirsad
 
Rajonet e Europes
Rajonet e EuropesRajonet e Europes
Rajonet e EuropesKejti Cela
 
RENDESIA E UJIT NE JETEN TONE
RENDESIA E UJIT NE JETEN TONERENDESIA E UJIT NE JETEN TONE
RENDESIA E UJIT NE JETEN TONEEdlira Ekmekciu
 
Lexim Jashtë klase: "Prici i vogel"
Lexim Jashtë klase:  "Prici i vogel"Lexim Jashtë klase:  "Prici i vogel"
Lexim Jashtë klase: "Prici i vogel"#MesueseAurela Elezaj
 
Ndikimi i kultures osmane ne Shqiperi
Ndikimi i kultures osmane ne ShqiperiNdikimi i kultures osmane ne Shqiperi
Ndikimi i kultures osmane ne ShqiperiFlavioHabilaj
 
Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Xhesiana Muka
 

More Related Content

What's hot

VESHJET POPULLORE SHQIPTARE
VESHJET POPULLORE SHQIPTAREVESHJET POPULLORE SHQIPTARE
VESHJET POPULLORE SHQIPTAREroni45
 
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiElementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiFacebook
 
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreKontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreXheni Marku
 
Shqiperia dhe Bashkimi Europian
Shqiperia dhe Bashkimi EuropianShqiperia dhe Bashkimi Europian
Shqiperia dhe Bashkimi Europianolinuhi
 
Matematika ne jeten e perditshme
Matematika ne jeten e perditshmeMatematika ne jeten e perditshme
Matematika ne jeten e perditshmeAna Ana
 
Metalet Dhe Jometalet
Metalet Dhe JometaletMetalet Dhe Jometalet
Metalet Dhe JometaletArenoardReno
 
turizmi ne shqiperi
 turizmi ne shqiperi turizmi ne shqiperi
turizmi ne shqiperi manomano46
 
Projekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne Shqiperi
Projekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne ShqiperiProjekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne Shqiperi
Projekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne ShqiperiMarinela Abedini
 
Kimia ne jeten e perditshme
Kimia ne jeten e perditshme Kimia ne jeten e perditshme
Kimia ne jeten e perditshme Orven Bregu
 
Llojet e teksteve
Llojet e teksteveLlojet e teksteve
Llojet e tekstevesindi21
 
Hebrenjtë në Shqipëri
Hebrenjtë në ShqipëriHebrenjtë në Shqipëri
Hebrenjtë në ShqipëriDonikaLici
 
Projekt historie
Projekt historieProjekt historie
Projekt historieS Gashi
 
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutroli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutmikaela basha
 
Fibrat optike
Fibrat optike Fibrat optike
Fibrat optike Olti OTo
 
Projekt Matematike
Projekt MatematikeProjekt Matematike
Projekt MatematikeS Gashi
 
prilli i thyer BISEDA LETRARE
 prilli i thyer BISEDA LETRARE prilli i thyer BISEDA LETRARE
prilli i thyer BISEDA LETRAREmanomano46
 

What's hot (20)

VESHJET POPULLORE SHQIPTARE
VESHJET POPULLORE SHQIPTAREVESHJET POPULLORE SHQIPTARE
VESHJET POPULLORE SHQIPTARE
 
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiElementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi
 
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreKontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
 
Shqiperia dhe Bashkimi Europian
Shqiperia dhe Bashkimi EuropianShqiperia dhe Bashkimi Europian
Shqiperia dhe Bashkimi Europian
 
Matematika ne jeten e perditshme
Matematika ne jeten e perditshmeMatematika ne jeten e perditshme
Matematika ne jeten e perditshme
 
Metalet Dhe Jometalet
Metalet Dhe JometaletMetalet Dhe Jometalet
Metalet Dhe Jometalet
 
turizmi ne shqiperi
 turizmi ne shqiperi turizmi ne shqiperi
turizmi ne shqiperi
 
Projekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne Shqiperi
Projekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne ShqiperiProjekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne Shqiperi
Projekt Kimi - Burime te hidrokarbureve ne Shqiperi
 
Kimia ne jeten e perditshme
Kimia ne jeten e perditshme Kimia ne jeten e perditshme
Kimia ne jeten e perditshme
 
Llojet e teksteve
Llojet e teksteveLlojet e teksteve
Llojet e teksteve
 
Hebrenjtë në Shqipëri
Hebrenjtë në ShqipëriHebrenjtë në Shqipëri
Hebrenjtë në Shqipëri
 
Uji eshte jete
Uji eshte jeteUji eshte jete
Uji eshte jete
 
Projekt historie
Projekt historieProjekt historie
Projekt historie
 
Metalet
MetaletMetalet
Metalet
 
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutroli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
 
Fibrat optike
Fibrat optike Fibrat optike
Fibrat optike
 
Mjedisi dhe njeriu
Mjedisi dhe njeriuMjedisi dhe njeriu
Mjedisi dhe njeriu
 
Projekt Matematike
Projekt MatematikeProjekt Matematike
Projekt Matematike
 
prilli i thyer BISEDA LETRARE
 prilli i thyer BISEDA LETRARE prilli i thyer BISEDA LETRARE
prilli i thyer BISEDA LETRARE
 
Gazeta e shkolles
Gazeta e shkollesGazeta e shkolles
Gazeta e shkolles
 

Similar to traditat dhe zakonet shkodrane

Kenge tradicionale polifonike te jugut
Kenge tradicionale polifonike te jugutKenge tradicionale polifonike te jugut
Kenge tradicionale polifonike te jugutInternet VloraAlb
 
Veshjet kombetare shqiptare
Veshjet kombetare shqiptareVeshjet kombetare shqiptare
Veshjet kombetare shqiptareAlbin Shala
 
Veshje popullore
Veshje populloreVeshje popullore
Veshje populloreselda20
 
Veshjet tradicionale te Shqiperise
Veshjet tradicionale te ShqiperiseVeshjet tradicionale te Shqiperise
Veshjet tradicionale te ShqiperiseDiana Lamaj
 

Similar to traditat dhe zakonet shkodrane (7)

Kenge tradicionale polifonike te jugut
Kenge tradicionale polifonike te jugutKenge tradicionale polifonike te jugut
Kenge tradicionale polifonike te jugut
 
Veshjet kombetare shqiptare
Veshjet kombetare shqiptareVeshjet kombetare shqiptare
Veshjet kombetare shqiptare
 
Arte pawer-point
Arte pawer-pointArte pawer-point
Arte pawer-point
 
Projekt
ProjektProjekt
Projekt
 
PROJEKT SOCIOLOGJI - KL-11
PROJEKT SOCIOLOGJI - KL-11 PROJEKT SOCIOLOGJI - KL-11
PROJEKT SOCIOLOGJI - KL-11
 
Veshje popullore
Veshje populloreVeshje popullore
Veshje popullore
 
Veshjet tradicionale te Shqiperise
Veshjet tradicionale te ShqiperiseVeshjet tradicionale te Shqiperise
Veshjet tradicionale te Shqiperise
 

traditat dhe zakonet shkodrane

 • 2. Shkodra Shkodra,nder shekuj kryeqendra e shqiperise se veriut.qytet qe kryerende I qendron mbi shpine kalaja e Rozafatit.Shodra qe perkedhelet nga dallget e Adriatikut, e freskohet nga ujerat e lumit Buna.Djepi I kultures,vendlindja e Barletit,Migjenit,Gurakuqit, Prenke Jakoves,Marubit etj. Plejada e njerezve te shquar ,atyre qe kane lene gjurme te ndritura apo atyre qe ende vazhdojne ti japin ketij vendi,eshte e gjate.Ne cdo gur e ne cdo lagje ka nje histori me te cilen ata krenohen.
 • 3. Tiparet Etnokulturore Banoret e zones se Shkodres e kane te shtrenjte atdheun,jane te lidhur me token,trojen dhe ruajne kultin e te pareve.ata kane ta zhvilluar ndjenjen e trimerise,qendreses, dhe jane krenare.Banoret kane trasheguar dhe festojne ritet e motit ,vecanerisht ato te nderrimit te stineve,ardhjen e stines se blerte,daljen nga dimri,diten e pranveres,Shen Gjergjin,Buzmin bujar ne malesi,reshjet e para etj.Shkodranet historikisht jane shquar per nje respektim te besimit fetar.ne qyte ishte nje tradite e ardhur ne breza,ku lagjet e myslimaneve ishin te ndara nga ato te katolikeve.
 • 4. Veshja Kultura e te veshurit eshte shfaqja e botes se pasur shpirterore te banoreve.terheqese jane veshjet e grave fusharake me ngjyra,pambuk,mendafsh apo shajak,te cilat shoqerohen me qendisje karakteristike te punuara sipas zonave,me shaje mendafshi,riza shumengjyreshe,stoli e sumbulla te ndryshme.e mahnitshme eshte xhubleta e gruas malesore.ajo misheron krenarine e banoreve.
 • 5. Veshja Veshja e gruas myslimane Karakterizohet nga dimi, kemishe e bardhe mendafshi, Jelek e gjybe e gjate e qendisur, Me fije e shiriita ari.veshja plotesohet me pantoflat e zbukuruara me qendisma me ngjyra.ne koke vihet nje kesule e zbukuruara me fije apo monedha ari e argjendi. Pjesa me e bukur eshte jeleku me kembeza e qendisura.
 • 6. Veshja Veshja e gruas katolike karakterizohet nga dimi me ngjyre te zeze, kemishe mendafshi te celur e te endur me avlemend shtepiak, jelek ,gjybe me ngjyre vishnje te erret blu ose te kuqe te ndezur per rastet ceremonale.kjo veshje ne koke ka sallman,nje lloj rripi I qendisur me motive te ndryshme.veshjet shoqeroheshin me stoli te kushtueshme.
 • 7. Veshja Edhe veshjet e burrave jane interesante.ato kane tirq te bardhe ,jelek te kuq oae te zi me brez te gjere.armet kompletojne veshjet tradicionale burrerore.te vecanta jane sumbullat e xhamadanit,cibuket,qosteket prej ari,qeleshet etj.keto veshje beheshin nga mjeshter vendas.
 • 8. Arti I gatimit Pjese e tradites jane edhe gatimet karakteristike.mjedisi me te mirat e siguruar nga mali,ujerat,fushadhe klima kane bere qe ne zonen e Shkodres te kete nje kulture te te ushqyerit dhe nje trashgimi shume te pasur.gjellet e hershme jane te gatuara ne ene te posacme si veksh ose bagrazh dhe ene te ndryshme prej bakri.per te pergatitur sazemerin eshte perdorur nje tigan I madh me nje bisht te gjate gati 1 meter.
 • 9. Gatimet karakteristike Gatimet karakteristike jane: -Corbe vezesh -Mish jahni -Tave kosi -Japrak -Patellxhan me djathe -Trator -Pite -Lakuriq -Ferliku
 • 10. Gatimet e peshkut Embelsirat Gatimet e peshkut jane: Ngjala jahni Krap jahni I cili eshte edhe gatimi me I njohur dhe me I perdorur ne Shkoder, Putarga Saraga te thata. Embelsirat jane: Haxhimakulle Bakllava Aksude Fugace Hallve Mafishe Pegmazi e cila eshte tradite e Shkodres.