Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

eTwinning Turkish involving pupils

42,552 views

Published on

 • Be the first to comment

eTwinning Turkish involving pupils

 1. 1. Öğrencilerin Dahil Edilmesi Öğrencilerinizin, bir eTwinning projesinin planlanmasına ve uygulanmasına katılmalarını nasıl sağlayabileceğiniz ile ilgili İpuçları ve Tavsiyeler
 2. 2. Öğrencilerin Dahil Edilmesi Bir eTwinning projesi yürütmek, hem öğretmenler hem de öğrenciler için tatmin edici bir deneyim olabilir. Aşağıda, öğrencilerinizin eTwinning’e katılımlarından en iyi şekilde faydalanmalarını nasıl sağlayacağınızla ilgili bazı öneriler ortaya koyduk.
 3. 3. Proje Öncesinde Projenin genel fikrini açıklayın ve öğrencilerinizi proje planlama sürecine dahil edin. Tüm katılımcıların (öğretmenler ve öğrencilerin) oynadığı bir rol olduğunu anlatın.
 4. 4. Proje Öncesinde Proje süresince tartışmak ve geliştirmek üzere, bir dizi ilginç konu üzerinde anlaşın.
 5. 5. Projenin Planlanması Öğrencilerinizin diğer ülkelerle ilgili bilgi seviyeleri ve bilmek istedikleriyle ilgili bir değerlendirme yapın. Öğrencilerinizin okulunuzu, bölgenizi ve ülkenizi nasıl tanıtacaklarını planlamalarını sağlayın.
 6. 6. Projenin Planlanması Proje sırasında kullanacağınız araçlar üzerinde anlaşın. Öğrencilerinize TwinSpace‟i tanıtın.
 7. 7. Proje Sırasında Sınıfta veya okulun başka bir alanında, proje için sergi alanı olarak kullanılacak bir Öğrenciler Köşesi oluşturun.
 8. 8. Proje Sırasında Her öğrencinin en az bir ortağa sahip olmasını sağlamak için, ortak okullardan öğrencileri ikili veya karma gruplar halinde karıştırın. Öğrencileri, sohbet veya video konferans yoluyla „tanıştırın‟.
 9. 9. Proje Sırasında TwinSpace‟in belli yönlerini yönetmek üzere gönüllüler arayın. Öğrencilerin, proje boyunca geçerli olacak tartışma konuları önermelerine izin verin.
 10. 10. Proje Sırasında Öğrencilerin başvurabileceği ortak bir etkinlik takvimi oluşturun (örneğin ulusal bayramlar, spor etkinlikleri v.b).
 11. 11. Proje Sırasında Tüm öğrencileri aktivitelere dahil edin. Projeye kesintisiz katılımı teşvik etmek için, öğrencilerin ilgi alanlarına ve yeteneklerine göre farklı aktiviteler önerin. Çalışmaları öğretim saatleri içinde yaparak projeyi müfredatla entegre edin, böylece öğrencilerin doğal bir şekilde katkı sağlaması söz konusu olur (Çalışmalar, fazladan bir iş yükü olarak algılanmaz).
 12. 12. Proje Sırasında Bir sonraki aşamada doldurmak üzere değerlendirme kriterleri oluşturun. Dilbilgisine odaklanmak yerine, öğrenciler arasındaki iletişime vurgu yapın.
 13. 13. Projeden Sonra Öğrencilerinizle projenin olumlu ve olumsuz yönlerini tartışın. Daha önceki beklentilerini ve bunların nasıl gerçekleştiği üzerine fikirlerinizi paylaşın.
 14. 14. Projeden Sonra Öğrencileri, proje sonuçlarının eğitim topluluğuna ve ötesine yaygınlaştırılması sürecine dahil edin.
 15. 15. Projeden Sonra Proje için bir Kalite Etiketine başvurun ve başarılı olmanız durumunda öğrencilerinizle birlikte kutlayın.
 16. 16. Diğer Kişilerin Dahil edilmesi Proje sonuçlarınızı paylaşarak ve projeye katılmalarını veya proje çıktılarını yaymak için yardım etmelerini isteyerek diğer meslektaşları da dahil edebilirsiniz.
 17. 17. Diğer Kişilerin Dahil edilmesi Öğrencilerin anne babalarına “açık olan ziyaret günleri” organize edin ve öğrencilerinizin projeyi sunmalarını sağlayın. Velileri, projeye, TwinSpace‟e davet ederek de dahil edebilirsiniz. Böylece çocuklarının üzerinde çalıştıkları konuları görebilirler.

×