Module 1 Lesson 12.notebook
1
September 30, 2013
Module 1 Lesson 12
Monday 9/30
Homework: Lesson 12 Problem Set,
CRS + J 3...
Module 1 Lesson 12.notebook
2
September 30, 2013
Module 1 Lesson 12.notebook
3
September 30, 2013
A Quick Review:
1 foot = ____ inches
Area of a rectangle =
Module 1 Lesson 12.notebook
4
September 30, 2013
Make a plan: Complete the chart to identify the necessary steps in the pl...
Module 1 Lesson 12.notebook
5
September 30, 2013
Module 1 Lesson 12.notebook
6
September 30, 2013
• Why do we use area and not volume?
• Why would 5.6 inches and 14.8 inch...
Module 1 Lesson 12.notebook
7
September 30, 2013
1. Which car can travel further on 1 gallon of gas?
Exercise 1
Blue car: ...
Module 1 Lesson 12.notebook
8
September 30, 2013
Closing:
How can unit rates with fractions be applied
in the real world?
Module 1 Lesson 12.notebook
9
September 30, 2013
Exit Ticket
If 3/4 lb. of candy cost $20.50, how much would 1 lb. of cand...
Module 1 Lesson 12.notebook
10
September 30, 2013
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Module 1 lesson 12

1,852 views

Published on

Published in: Technology, Business
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
1,852
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
657
Actions
Shares
0
Downloads
2
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Module 1 lesson 12

  1. 1. Module 1 Lesson 12.notebook 1 September 30, 2013 Module 1 Lesson 12 Monday 9/30 Homework: Lesson 12 Problem Set, CRS + J 3 due tomorrow, Exam Thursday and Friday DO NOW: Discuss Homework with Partner
  2. 2. Module 1 Lesson 12.notebook 2 September 30, 2013
  3. 3. Module 1 Lesson 12.notebook 3 September 30, 2013 A Quick Review: 1 foot = ____ inches Area of a rectangle =
  4. 4. Module 1 Lesson 12.notebook 4 September 30, 2013 Make a plan: Complete the chart to identify the necessary steps in the plan and find a solution. Example 1: You have decided to remodel your bathroom and put tile on the floor. The bathroom is in the shape of a rectangle and the floor measures 14 feet 8 inches long, 5 feet 6 inches wide. The tile you want to use costs $5 each, and each tile covers 4 2/3 square feet. If you have $100 to spend, do you have enough money to complete the project? Dimensions of the floor Square foot of one tile Cost of one tile Have $100
  5. 5. Module 1 Lesson 12.notebook 5 September 30, 2013
  6. 6. Module 1 Lesson 12.notebook 6 September 30, 2013 • Why do we use area and not volume? • Why would 5.6 inches and 14.8 inches be incorrect representations for 5 feet 6 inches and 14 feet 8 inches • How is the unit rate useful? • Can I buy 17 2/7 tiles? Discussion Questions: • How would rounding to 17 tiles compared to 18 tiles affect the job?
  7. 7. Module 1 Lesson 12.notebook 7 September 30, 2013 1. Which car can travel further on 1 gallon of gas? Exercise 1 Blue car: Travels 18 2/5 miles using .8 gallons of gas Red Car: Travels 17 2/5 miles using .75 gallons of gas
  8. 8. Module 1 Lesson 12.notebook 8 September 30, 2013 Closing: How can unit rates with fractions be applied in the real world?
  9. 9. Module 1 Lesson 12.notebook 9 September 30, 2013 Exit Ticket If 3/4 lb. of candy cost $20.50, how much would 1 lb. of candy cost?
  10. 10. Module 1 Lesson 12.notebook 10 September 30, 2013

×