Module 1 Lesson 1.notebook
1
September 11, 2013
Homework:
Lesson 1 Problem Set
Sept. 10th
Aim: Experience in relationships...
Module 1 Lesson 1.notebook
2
September 11, 2013
How will we measure our rate of passing out papers?
What quantities will w...
Module 1 Lesson 1.notebook
3
September 11, 2013
How Fast is our Class?
Record the results from the paper passing exercise ...
Module 1 Lesson 1.notebook
4
September 11, 2013
Module 1 Lesson 1.notebook
5
September 11, 2013
Key Terms
A RATIO: is an ordered pair of non-negative numbers,
which are n...
Module 1 Lesson 1.notebook
6
September 11, 2013
Create a pair of equivalent ratios by making a comparison
of quantities di...
Module 1 Lesson 1.notebook
7
September 11, 2013
Number of
Girls
Number of
Boys
Ratio of
Girls to
Boys
Class 1 18 11
Class ...
Module 1 Lesson 1.notebook
8
September 11, 2013
Value-Mart is advertising a Back-to-School sale on
pencils. A pack of 30 s...
Module 1 Lesson 1.notebook
9
September 11, 2013
In the advertisements from this week,
I saw that Best Buy had a deal where...
Module 1 Lesson 1.notebook
10
September 11, 2013
How is finding an associated rate or unit rate helpful
when making compar...
Module 1 Lesson 1.notebook
11
September 11, 2013
Module 1 Lesson 1.notebook
12
September 11, 2013
EXIT TICKET
 Watch the video clip of Tillman the English Bulldog,
the Gui...
Module 1 Lesson 1.notebook
13
September 11, 2013
EXIT TICKET
1. At the conclusion of the video, your classmate takes
out h...
Module 1 Lesson 1.notebook
14
September 11, 2013
Module 1 Lesson 1.notebook
15
September 11, 2013
Module 1 Lesson 1.notebook
16
September 11, 2013
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Module 1 lesson 1

572 views

Published on

Published in: Education, Technology
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
572
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
290
Actions
Shares
0
Downloads
2
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Module 1 lesson 1

  1. 1. Module 1 Lesson 1.notebook 1 September 11, 2013 Homework: Lesson 1 Problem Set Sept. 10th Aim: Experience in relationships as measuring rate
  2. 2. Module 1 Lesson 1.notebook 2 September 11, 2013 How will we measure our rate of passing out papers? What quantities will we use to describe our rate?
  3. 3. Module 1 Lesson 1.notebook 3 September 11, 2013 How Fast is our Class? Record the results from the paper passing exercise in the table below.
  4. 4. Module 1 Lesson 1.notebook 4 September 11, 2013
  5. 5. Module 1 Lesson 1.notebook 5 September 11, 2013 Key Terms A RATIO: is an ordered pair of non-negative numbers, which are not both zero. • A ratio is denoted A:B to indicate the order of the numbers. • The number A is first the number B is second. • Two ratio's A:B and C:D are equivalent if there is a number, c, such that C = cA and D = cB An example of a ratio of two quantities could be the following: 5 miles per 2 hours We can re-write this ratio as a rate: 2.5 miles per hour We can re-write this rate as a unit rate: 2.5
  6. 6. Module 1 Lesson 1.notebook 6 September 11, 2013 Create a pair of equivalent ratios by making a comparison of quantities discussed in this Example.
  7. 7. Module 1 Lesson 1.notebook 7 September 11, 2013 Number of Girls Number of Boys Ratio of Girls to Boys Class 1 18 11 Class 2 14 15 Class 3 15 12 Class 4 17 11 Class 5 12 18 Whole 7th Grade 76 67 1.) Find in the missing information on the chart. 2.) Are their any equivalent ratios? 3.) Which ratios are larger than the whole grade ratio and which ones are smaller?
  8. 8. Module 1 Lesson 1.notebook 8 September 11, 2013 Value-Mart is advertising a Back-to-School sale on pencils. A pack of 30 sells for $7.97 whereas a 12-pack of the same brand cost for $ 4.77. Which is the better buy? How do you know? Pack of 30 Pack of 12
  9. 9. Module 1 Lesson 1.notebook 9 September 11, 2013 In the advertisements from this week, I saw that Best Buy had a deal where you can get 3 DVD‛s for $19.99. Then I saw that I could buy 5 DVD‛s for 35.99 at Walmart. How can I determine which store I should shop at? What's the Better Buy
  10. 10. Module 1 Lesson 1.notebook 10 September 11, 2013 How is finding an associated rate or unit rate helpful when making comparisons between quantities? Closing
  11. 11. Module 1 Lesson 1.notebook 11 September 11, 2013
  12. 12. Module 1 Lesson 1.notebook 12 September 11, 2013 EXIT TICKET  Watch the video clip of Tillman the English Bulldog, the Guinness World Record holder for Fastest Dog on a Skateboard.
  13. 13. Module 1 Lesson 1.notebook 13 September 11, 2013 EXIT TICKET 1. At the conclusion of the video, your classmate takes out his or her calculator and says, “Wow that was amazing! That means the dog went about 5 meters in 1 second!” Is your classmate correct, and how do you know? 2. After seeing this video, another dog owner trained his dog, Lightning, to try to break Tillman‛s skateboarding record. Lightning‛s fastest recorded time was on a 75-meter stretch where it took him 15.5 seconds. Based on this data, did Lightning break Tillman‛s record for fastest dog on a skateboard? Explain how you know.
  14. 14. Module 1 Lesson 1.notebook 14 September 11, 2013
  15. 15. Module 1 Lesson 1.notebook 15 September 11, 2013
  16. 16. Module 1 Lesson 1.notebook 16 September 11, 2013

×